Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 06-08-14 13:26 #1
    Προεπιλογή νεφρά και κρεατινίνη
    Καλησπέρα, εδώ και μερικούς μήνες έχω υποψία πως τα νεφρά μου "επιβαρίνονται".Πριν κανα 4μηνο είχα παρατηρήσει πολυ ουρία,αφρόδη ούρα και μικρούς πόνους χαμηλά στα νεφρά ειδικά όταν κατανάλονα πρωτείνες.Έκανα εξετάσεις ούρον,κρεατινίνης και υπέρηχο νεφρόν.Δεν βρέθηκαν λευκόματα στα ούρα ο υπέρηχος ήταν καλός και αυτός και η κρεατινίνη ηταν στα 1.12.Καθησυχάστικα τα ούρα μου επανήλθαν(δλδ δεν ηταν αφρόδη) και μετα απο 2 ευδομάδες που έκανα παύση απο όλα αρχισα παλι δυναμικά και με κρεατίνη περίοδο φόρτωσης(αν και ανούσιο τετοια περίοδο αλα τέλος πάντων) στην αρχή ήταν όλα καλά μέχρι που έβγαλα μερικά μικρο πριξιματάκια στα πόδια κάτω άκρα(τώρα δεν ξέρω αν ειναι συμπτώματα ΟΝΑ η απλα φταινε τα παπούτσια γτ τον τελευταιο καιρό ρίχνο πολυ περπάτημα και κουβάλιμα αλα όπως και να έχει αυτα δεν υποχορούν αλα δεν πονάνε κιόλας καθόλου.Εχθές έκανα πάλι κρεατινίνη και ουρία. 1.19 κρεατινίνη και 26 μγ ουρία.Και εδώ έρχετε η ερώτησει τα υψηλά επίπεδα κρεατινίνης οφήλονται στο ότι ακόμα την αποβάλο η στην πρωπόνιση που έκανα το προηγούμενο βράδυ πριν τις εξετάσεις (μετά τις 10 το βράδυ)η υπάρχη κίνδυνος για ΟΝΑ η απλά είναι στο μυαλό μου?Ξέρω πως πρέπει να απευθυνθώ σε νεφρολόγο αλα θα ήθελα και την γνώμη σας ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-08-14 13:29 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μα δεν ειναι ψηλα η κρεατινινη στο -1.2 που εχεις.
    ψηλα λογιζουμε πολλαπλασιες τιμες,οχι τα ορια.

    επισης αυτοι οι πονοι ειδικα κοντα στην καταναλωση πρωτεινης κατα 100% ειναι απλα ιδεα σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-08-14 14:22 #3
    Προεπιλογή
    Kανω χρονια εξετασεις στα νεφρα γιατι εχω θεμα και επισης παιρνω πρωτεινη για αρκετα χρονια. Και η δικια μου κρεατινινη ειναι στα ανωτατα ορια, αλλα οπως λεει και ο νεφρολογος μου δεν υπαρχει προβλημα. Προσπαθησε να πινεις απλα πολυ νερο, ολα τα αλλα ειναι στο μυαλο σου πιστευω.
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-08-14 17:29 #4
    Προεπιλογή
    ευχαριστώ, θα το ελέγχω που και που για να είμαι σίγουρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-08-14 17:36 #5
    Το avatar του χρήστη zisis.z

    Εγγραφή
    23-06-2014
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    363
    Προεπιλογή
    Και να επιλεγεις κρεατινες οι οποιες δεν χρειαζονται περίοδο φόρτωσης μιας και εισαι ευαισθητος και σε επηρεαζει το ολο θεμα οποτε θα εισαι ακομα πιο ανετος ξεροντας κιολας οτι δεν ζοριζεις τα νεφρα σου δινοντας μεγαλες ποσοτητες κρεατινης και στην τελικη δεν κερδιζεις και τιποτα με την περιοδο φορτωσεις ειναι ξεπερασμενη αποψη και πιο πολυ βολευει τις εταιρειες και τα καταστηματα για να γινεται μεγαλυτερη καταναλωση.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-08-14 17:47 #6
    Προεπιλογή
    τι εννοείς? μονουδρικη πέρνω με υδατάνθρακα (Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζι) τι διαφορετικό μπορώ να κάνω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-08-14 18:03 #7
    Το avatar του χρήστη zisis.z

    Εγγραφή
    23-06-2014
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    363
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΣΙΑΜΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς? μονουδρικη πέρνω με υδατάνθρακα (Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζι) τι διαφορετικό μπορώ να κάνω?
    Απλα να αποφευγεις την περιοδο φορτωσης........να περνεις κανονικα τα 5γραμμαρια κρεατινης κανονικα κανοντας τον κυκλο σου....οπως σου ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα......
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-08-14 21:50 #8
    Προεπιλογή
    οκ ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-08-14 22:30 #9
    Προεπιλογή
    ναι ρε σι δεν εχεις θεμα..εμενα ειναι στα 1.31 και ειμαι μια χαρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-08-14 18:25 #10
    Προεπιλογή
    ναι απλα και στη σχολη που μιλαγαμε για νεφρους κτλ μας λεγανε πως αν εισαι στα ορια και εχεις καμια ζημια δεν ειναι δυσκολο να παει στα 2 απο τη μια στιγμη στην αλλη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-08-14 10:13 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΣΙΑΜΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι απλα και στη σχολη που μιλαγαμε για νεφρους κτλ μας λεγανε πως αν εισαι στα ορια και εχεις καμια ζημια δεν ειναι δυσκολο να παει στα 2 απο τη μια στιγμη στην αλλη...
    Εγω θα σου ελεγα να κανεις ενα τσεκαρισμα για το ουρικο οξυ,λογο του οτι οι τιμες ειναι o.k. αλλα υπαρχει το πρηξιμο στα ποδια που μπορει να ειναι και τυχαιο γιατι λογο ζεστης υπαρχει μεγαλυτερη αγγειοδιαστολη απο οτι το χειμωνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-08-14 17:12 #12
    Thumbs up
    οκ θα το κοιταξω και αυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-09-15 20:25 #13
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    H κρεατινίνη ορού αποτελεί τον πλέον αξιόπιστο δείκτη νεφρικής λειτουργίας,όπως και η κάθαρσης της κρεατινίνης ούρων 24ώρου.
    Τα ούρα συλλέγονται σε δοχεία για ένα 24 ωρο και παραδίνονται για εξέταση.
    Η απόλυτη τιμή της κρεατινίνης ορού μεταβάλλεται ανάλογα με το ΔΜΣ και τη μυική μάζα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-09-15 21:15 #14
    Banned
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    51
    Προεπιλογή
    Τα νεφρά μπορεί να επιβαρύνονται και από τα βάρη και από την κατανάλωση μεγάλης ποσότητας πρωτεινών, δεν είναι τυχαίο πως όσοι έχουν κάποιο σοβαρό θέμα με τα νεφρά πχ επέμβαση, ο γιατρός τους απαγορεύει να σηκώνουν πολλά βάρη κ να καταναλώνουν πρωτείνες. Εγώ σε περιόδους που ζοριζόμουν κ έκανα παραπάνω από αυτά που μπορούσα, με έπιανε πόνος στα νεφρά κατά την περίοδο της άσκησης κ μετά ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Μετά χαλάρωσα, πήρα το γυμναστήριο πιο στην πλακα, έκανα λιγότερα κ απέφευγα τις υπερβολές, από τότε μόνο ελαφρές ενοχλήσεις με πιάνουν κατά περιόδους.

    Ο γαμπρός μου έκανε εγχείρηση στα νεφρά κ του απαγόρευσε ο γιατρός να σηκώνει πολλά κιλά εσαεί

    Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα πως θέλει πολύ προσοχή κ παρακολούθηση, οταν καταπονείς τον οργανισμό σου σηκώνοντας πολλά βάρη, κάτι το οποίο δεν είναι φυσιολογικό για τον οργανισμό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Metalas26 : 14-09-15 στις 21:18
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-09-15 22:53 #15
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Οταν αυξανεις πολυ την ενδοκοιλιακη πιεση ειναι πιθανο οπως και καποια κηλη πχ βουβωνοκηλη-ομφαλοκηλη,κυρσοκηλη,οσχεοκηλη κλπ δηλαδη λυση της συνεχειας της περιτονιας απο το εντερο.
    Αυτο που λες εσυ ειναι το κλασικο "με ποναει η νεφραμια μου" ή "μου'πεσε το νεφρο"
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση