Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 47
  1. 29-11-08 00:34 #1
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή Τυμπανισμός, γνωρίζετε κάποια θεραπεία;
    Ανα διαστήματα μέσα στην ημέρα το στομάχι μου πρήζεται χωρίς λόγο χωρίς δηλαδή προηγουμένως να έχω φάει κάτι. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα δυσφορία και έντονο ψυχολογικό ρίξιμο λόγω ΒΒ . Έψαξα στο Ιντερνετ και διαπίστωσα πως είναι μια μορφή τυμπανισμού. Γνωρίζει κάποιος πως θεραπεύεται αυτό ή κάποια πρακτικά πράγματα που μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-11-08 01:13 #2
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    νιώθεις κάποιο πόνο όταν διαπιστώνεις το πρήξιμο ή όχι;

    σου έχει συμβεί ποτέ το πρωί μόλις ξυπνάς;

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-11-08 02:39 #3
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    εχμ μήπως έχει να κάνει και με δυσκοιλιότητα? κάτι που επιρεάζεται και από τη διατροφή αλλά και από την αεροβική
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-11-08 16:16 #4
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Δεν πονάω όταν πρήζομαι, μου είχαν πει πως άμα πονούσα θα είχα σπαστική χολίτιδα (αν θυμάμαι καλά), επίσης ούτε δυσκοιλιότητα έχω . Δεν εμφανίζεται το πρήξιμο μόλις σηκωθώ αλλά μες στην διάρκεια της ημέρας και με συχνότητα 1- 2 φορές στις 2 ή 3 ημέρες . Το κακό είναι πως δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω που οφείλεται. Σίγουρα πάντως μερικές φορές μου συμβαίνει όταν τρώω πολλά αβγά ή όταν κάνω κοιλιακούς ενω είχα να τους γυμνάσω καιρό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-11-08 16:30 #5
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    πρέπει να προσέξεις μήπως σε πειράζει κάτι στη διατροφή σου. δηλαδή τα πιο συνηθισμένα:

    -γαλακτοκομικά(λόγω λακτόζης-πολλοί αποκτούν δυσανεξία με τον καιρό και όχι απο πιτσιρίκια-εδώ μπάινει και η πρωτείνη σε συμπλήρωμα αν χρησιμοποιείς)

    -φυτικές ίνες (δημητριακά, όσπρια, χόρτα, φρούτα κλπ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-11-08 16:38 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Οταν συνηθιζεις το στομαχι σου να τρως καθε 3 ωρες και ξαφνικα απεχεις απο φαι για περισσοτερο χρονο, επομενω ειναι να φουσκωσει το στομαχι σου απο αντιδραση. Δεν ειναι τιποτα ανησυχητικό

    Το ιδιο μπορεις να παθεις αμα φας κατι ασυνήθιστο για το διατροφολογιο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-11-08 17:15 #7
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ ήδη για τις απαντήσεις απλά να συμπληρώσω πως αυτό του φούσκωμα μου δίνει την εντύπωση πως έχω μέσα αέρα, πολύ αέρα που σπρώχνει το στομάχι μου σαν ένα μπαλόνι που πάει να σκάσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-11-08 17:24 #8
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    αυτό σημαίνει ότι έχεις αέρια τα οποία παράγονται απο κάποια βακτηρίδια που επεξεργάζονται την τροφή μας κλπ.

    άρα πρόσεξε τη διατροφή σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-11-08 17:26 #9
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο slaine
    εχμ μήπως έχει να κάνει και με δυσκοιλιότητα? κάτι που επιρεάζεται και από τη διατροφή αλλά και από την αεροβική
    σλαινε εσυ δεν ειχες τετοιο προβλημα? βρηκα ενα βιντεακι σου
    http://www.youtube.com/watch?v=VocpLT_zaLg
    νομιζω το ιδιο προβλημα με τον σλαινε εχεις

    πιες νερο 30 λεπτα πριν η μετα το γευμα και ισως φτενε μερικες πηγες υδατανθρακα απο τα αυγα ειχα προβλημα εγω μπορεις να παρεις καρβουνο(οχι απο το τζακι αχαχ) και ginger root θα σε βοηθησουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-11-08 18:34 #10
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο slaine
    εχμ μήπως έχει να κάνει και με δυσκοιλιότητα? κάτι που επιρεάζεται και από τη διατροφή αλλά και από την αεροβική
    Εγώ το παθένω απο το πολύ ρύζι ιδιαίτερα στη δίαιτα.Η αεοβική πώς μπορεί να το επηρεάσει?
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-11-08 18:49 #11
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    το ρύζι είναι γνωστό ότι δημιουργεί μία εχχμμμ... "δυσκολία"

    η έντονη αεροβική και οι κοιλιακοί επιρεάζουν τη σύσπαση του εντέρου και δρουν βοηθητικά στην... "απόφραξη"
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-11-08 18:55 #12
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή
    Κοιλιακοί τότε πριν το χε...μο
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-11-08 22:18 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όπως πολύ σωστά προανέφεραν τα παιδιά αυτό έχει να κάνει και με την διατροφή , δηλαδή εκτός από τροφές που δημιουργούν αέρια όταν κάνουμε μεγάλα διαλείματα μεταξύ των γευμάτων και αναγκαστικά τρώμε μεγαλύτερη ποσότητα τότε δημιουργείτε τυμπανισμός λόγω ελάτωσης των στομαχικών υγρών και δυσκολιας στην χώνευση.

    επίσης όλες οι τροφές δεν έχουν την ίδια επίδραση σε όλους κάποιες τροφές που έχουν καλή ανεκτικότητα σε κάποιον σε άλλους μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα .
    η κάποιες τροφές που λές τις τρώω και δεν έχω πρόβλημα σε κάποια φάση μπορεί σε συνδιασμό με κάτι άλλο να φέρει πρόβλημα .

    δηλαδή πρώτον προσπαθείς να εντοπίσεις όσο το δυνατόν όταν το παθαίνεις τι έχεις φάει η υπό ποιές συνθήκες δημιουργείτε αυτή η κατάσταση .

    ένας άλλος παράγοντας που το δημιουργεί αυτό είναι η χρήση αας σε μερικά άτομα πάρα πολύ έντονα και ειδικά από τα χαπια τα ντιαναμπόλ , έχω δεί τέτοια περιστατικά και μάλιστα δεν το παθαίναν στην αρχή αλλά μετά από κάποιες χρήσεις άρχησε το σύμπτωμα .

    καί ένας άλλος λόγος μπορεί να μήν έχει να κάνει ούτε με φαγητό ούτε τίποτε αλλά να οφείλετε σε κάποιο μικρόβιο η κάποια ίωση που προσβάλει το στομάχι , η καθαρά για ψυχολογικούς λόγους πχ μια έντονη στρεσογόνα κατάσταση όταν περνάμε κατάσταση στρες άγχους , ώς γνωστόν αυτά το πρώτο πράγμα που προσβάλουν είναι το στομάχι και δημιουργούν μια νεύρωση .

    γι αυτό όταν απομονώσουμε τις πιθανές αιτίες απο την διατροφή και όλα αυτά που προανέφερα και το πρόβλημα υφίστατε τότε χρειάζετε ιατρική διάγνωση , δεν θέλω να αναφέρω κάποιο φάρμακο γιατί είναι ιατρικό θέμα και τίποτε δεν πρέπει να δίνετε χωρίς ιατρική συνταγή ως αναφορά φαρμακευτική αγωγή .

    πάντως τροφές που τις τρώμε χωρίς κανένα πρόβλημα όταν περνάμε μια ψυχολογική κατάσταση η ιογενής από κάποιο μικρόβιο , τότε τα ίδια πράγματα μπορεί να μας φέρουν διαταραχές και να λέμε μα γιατί.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-02-10 16:05 #14
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Έχω παρατηρήσει πως αυτό το "φούσκωμα" συμβαίνει αρκετές φορές μετα την προπόνηση. Υπάρχει πιθανότητα να είναι αποτέλεσμα μη σωστών αναπνοών κατα την άσκηση; Γιατί η αλήθεια είναι πως δεν προσέχω τις αναπνοές μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-02-10 16:11 #15
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μετα την προπόνηση πίνεις τη whey λογικα ε?! αν ναι μηπως ειναι απο τη λακτόζη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία