Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 69
  1. 08-12-08 21:18 #31
    Προεπιλογή
    κατεβασα εναν θερμιδομετριτη απο ενα ποστ
    διπλα στις θερμιδες μου λεει βαρος και λεει πχ 33 εννοει γραμαρια?αν ναι γτ δεν το λεει στα 100 κατ ευθειαν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-12-08 17:19 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsakos
    διπλα στις θερμιδες μου λεει βαρος και λεει πχ 33 εννοει γραμαρια?αν ναι γτ δεν το λεει στα 100 κατ ευθειαν?
    μπορει καποιος να μου πει?για να μπορεσω να ξεκινησω να την φτιαχνω και να δουμε μετα αν ειναι οκ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-12-08 17:26 #33
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    κατεβασε το food file τα εχει ολα ανα 100
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-12-08 17:29 #34
    Προεπιλογή
    οκ κατεβαζω.θα προσπαθησω να φτιαξω μιας μερας προγραμμα να μου πεις γνωμη.και μετα βλεπουμε για βδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-12-08 18:49 #35
    Προεπιλογή
    ειπαμε οτι θελουμε 3000 θερμιδες σε 6 γευματα με περισοτεροθς υδατανθρακες το πρωι και οσο περναει η μερα να γυρναει σε πρωτεινη
    λοιπον

    1ο γευμα(πρωινο)
    ας πουμε δημητριακα σαν αυτα που παιρνω που εχουν 387 θερμιδες 6.84γρ πρωτεινη και 85.24 γρ υδατανθρακες + το γαλα τους 1 ποτηρι ας πουμε 202 θερμιδες, 3.6γρ πρωτεινη και 4.7γρ υδατανθρακες

    2ο γευμα
    μπαρα δημητριακων
    414 θερμιδες, 3.4γρ πρωτεινη και 80.5 υδατανθρακες

    3ο γευμα(μετα την προπονηση,μεσημεριανο)
    στηθος κοτοπουλο ψητο + ψητη πατατα
    294 θερμιδες, 15.78γρ πρωτεινη και 17γρ υδατανθρακες
    +
    198 θερμιδες, 4.29γρ πρωτεινη και 46.06γρ υδατανθρακα

    4ο γευμα
    τοστ με γαλοπουλα και τυρι
    γαλοπουλα
    104 θερμιδες, 17.07γρ πρωτεινη και 4.21γρ υδατανθρακα
    τυρι cottage
    90 θερμιδες, 13.74γρ πρωτεινη και 3.63γρ υδατανθρακα
    ψωμι ολικης αλεσης
    247 θερμιδες, 12.95γρ πρωτεινη και 41.29γρ υδατανθρακα

    5ο γευμα
    μοσχαρισιο απαχο λουκανικο
    313 θερμιδες, 13.28γρ πρωτεινη και 1.92γρ υδατανθρακα

    6ο γευμα
    τυρι gouda + ασπραδι αυγου
    τυρι
    356θερμιδες, 24.94γρ πρωτεινη και 2.22γρ υαδατανθρακες
    ασπραδι
    382θερμιδες, 81.1γρ πρωτεινη και 7.8γρ υδατανθρακες

    συνολο δλδ
    2987 θερμιδες, 196.99γρ πρωτεινη και 294.57γρ υδατανθρακες

    οι θερμιδες βγηκαν οσες τις ηθελα,οι υδατανθρακες ξεκινησαν ανεβασμενοι το πρωι και διναν την θεση τους σε πρωτεινη σιγα σιγα αλλα ολα τα αλλα πως ειναι?ειμαι τουλαχιστον κοντα ή τελειως λαθος για αυτο που θελω?

    και αυτα ειναι για 100γρ παντα.μια φυσιολογικη μερισα απ το καθενα ποσο ειναι?αν δλδ δεν εχει μεγαλη αποκλιση το 100γρ απ το κανονικο τοτε οκ.αν ειναι το 1/3 πχ ομως τοτε πρεπει να αλλαξει ολη
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-12-08 19:03 #36
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    γιατί νομίζεις ότι το πρωί πρέπει να παίρνεις λίγη πρωτείνη?

    και να ξέρεις ότι πάνω απο 30-50 (ανάλογα με την ώρα και την περίπτωση κλπ) γρ πρωτείνης δεν απορροφάει ο οργανισμός ενός φυσικού αθλητή.

    "άπλωσε" την πρωτείνη

    6ο γεύμα τυρί γκούντα????

    σαλάτες?

    πότε κάνεις προπόνηση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-12-08 19:04 #37
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    αυτά που έγραψες είναι για 100 γρ? γιατί?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-12-08 19:07 #38
    Προεπιλογή
    αμα ηξερα απο διατροφες δεν θα ρωταγα slaine

    ιδεα δεν εχω.οτι μου λετε απ την μερα που γραφτηκα προσπαθω να κανω.

    τα γευματα τα εβαλα τελειως τυχαια.απλα σε στυλ υδατανθρακες--->πρωτεινη

    δεν ξερω σε τι ποσοτητα να υπολογισω
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-12-08 19:10 #39
    Προεπιλογή
    α προπονηση κανω το μεσημερι συνηθως.εχτως μερων σαν την σημερινη η τα σαβ/κα που μπορω πρωι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-12-08 19:10 #40
    Προεπιλογή
    Σιγουρα παιζει καποιο λαθος!!!
    Πως ξερεις τις θερμιδες αφου δεν υπολογιζεις λιπος?Καποιο λαθος γινετε με τον θερμιδομετριτη σου μαλλον,
    http://health.in.gr/tools/calories.asp συμβουλεψου αυτον ωστε να βαζεις ακριβεις ποσοτητες πιστευω ειναι λιγο πιο αξιοπιστος...
    Οι τροφες που διαλαξες ειναι "λανθσαμενες" θα λεγαμε για γραμωση ειδικα χρησιμοποεις πολλα ψωμια και γαλακτοκομικα και οι ποσοτητες υδατανθρακα ειναι υπερβολικες!

    Αρχικα συνχαρητηρια που εκατσες και διαβασες και εβγαλες μια διατροφη απλα σου ηρθαν μαζεμενα ολα και ισως μπερδευτηκες λιγο...
    μην ανυσηχεις θα φτιαχτουν!!!
    Διαβασε το αρθο για γραμωση που εχουμε στο φορυμ απο τον muscle boss μπορει να το διαβασες ηδη αλλα ισως θα επρεπε να το ξανα δεις...
    http://www.bodybuilding.gr/bodybuild...d=67&Itemid=57

    Μετα κατσε και γραψε σε ενα χαρτι η και στο φορυμ ποσοτητες υδατανθρακες/πρωτεινες/λιπη με λεπτομεριες αλλα με βαση αυτα που θα διαβασεις στο αρθρο.


    Το αρθρο μπορει ισως να σου φαινεται λιγο δυσκολο και δυσκολο στην κατανοηση,οκ αλλα αν τα διαβασεις και τα καταλαβεις μετα δεν θα χρηαζεσαι ιδιετερη βοηθεια και θα καταφερεις απο μονος σου να βγαλεις μια πολυ καλη διατροφη εξαλου εχει και ενα παραδειγμα διατροφης προς το τελος προσαρμοσετη στα μετρα σου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-12-08 19:14 #41
    Προεπιλογή
    το εχω ξαναδιαβασει το αρθρο.θα το ξαναδιαβασω τωρα

    το αλλο λινκ που μου εδωσες δεν ανοιγει.κολλαει το νετ οταν παω να μπω

    ο θερμιδομετριτης εχει και λιπη διπλα απλα επειδη ελεγε ακριβως τις θερμιδες ελεγα πως δεν χρειαζεται
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-12-08 19:18 #42
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    οκ. δε σε μαλώνω. κοίτα:

    σε κάθε γεύμα καλό είναι να έχεις
    πρωτείνη + υδατάνθρακες + σαλάτα/χόρτα(με λίγο ωμό ελαιόλαδο)

    με τους υδατάνθρακες μπορείς να παίξεις και επειδή θέλεις να χάσεις λίπος καλό είναι να τους έχεις γενικά χαμηλά εκτός από το πρωινό και γύρω από την προπόνηση. όσο πλησιάζει ο ύπνος τους κόβεις εκτός από μετά την προπόνηση που μπορείς να τους ανεβάσεις.

    αφού υπολογίσεις πόσες θερμίδες θες-χρειάζεσαι
    λες:

    -15%-25% απο αυτές προέρχεται απο καλή λίπη
    υπολογίζεις πόσες είναι και τις μετατρέπεισ σε γρ.
    τυχαίο παράδειγμα ας πούμε ότι θέλεις 100 γρ λίπη. υπολογίζεις από που θα τα πάρεις και λες τόσα γρ λίπη υπάρχουν σε τόσα γρ τροφής

    -παίρνω Χ γρ πρωτείνης (ένα ελάχιστο 2*τα κιλά σου σε γραμμάρια)
    αν για παράδειγμα θέλεις σε ένα γευμα 30 γρ πρωτείνης μπορείς να φας ένα τόνο περίπου (τυχαίο παράδειγμα)
    αυτα τα γραμμάρια πρωτείνης τα κάνεις θερμίδες και τα αφαιρείς από το σύνολο των θερμιδών σου.

    -ό,τι μένει είναι οι θερμίδες των υδατανθράκων. βρίσκεις σε πόσα γρ αντιστοιχούν και πάλι υπολογίζεις από πόση τροφή και ποιά θα τα πάρεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-12-08 19:25 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsakos
    το εχω ξαναδιαβασει το αρθρο.θα το ξαναδιαβασω τωρα

    το αλλο λινκ που μου εδωσες δεν ανοιγει.κολλαει το νετ οταν παω να μπω

    ο θερμιδομετριτης εχει και λιπη διπλα απλα επειδη ελεγε ακριβως τις θερμιδες ελεγα πως δεν χρειαζεται
    Το φανταστηκα.Απλα προσπαθησε αυτα που διαβαζεις να τα καταλαβαινεις.Απο την αλλη οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα το!!!!

    Δηλαδη τουλαχιστον να καταλαβεις τι γινετε με τον υδατανθρακα στο πρωινο και μετα την προπονηση και στα υπολοιπα γευματα πως πρεπει να ειναι.Επισης διαβασε καλα τις τροφες "που επιτρεπονται" .
    Αν διαβασεις και τα παραδειγματα διατροφης θα παρεις και μια ιδεα πως περιπου πρεπει να χωριζετε μια διατροφη.

    Μετα ξανα βγαζεις μια διατροφη πιο προσεγμενη αυτη την φορα με βαση το αρθρο και την ποσταρεις...
    Και μετα το δυσκολο κοματι της εφαρμογης
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-12-08 19:35 #44
    Προεπιλογή
    ωραια και πως κανω τις θερμιδες γραμαρια?
    η παλι λαθος καταλαβα?(φυσικος ξανθος δεν φταιω εγω)
    θελω 3000 θερμιδες γαι συντηρηση

    το 15-25% αυτων ειναι
    450-750 αντιστοιχα

    τωρα πως βλεπω τα γρ που μου ειπες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-12-08 19:38 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steve KinG STyLe
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsakos
    το εχω ξαναδιαβασει το αρθρο.θα το ξαναδιαβασω τωρα

    το αλλο λινκ που μου εδωσες δεν ανοιγει.κολλαει το νετ οταν παω να μπω

    ο θερμιδομετριτης εχει και λιπη διπλα απλα επειδη ελεγε ακριβως τις θερμιδες ελεγα πως δεν χρειαζεται
    Το φανταστηκα.Απλα προσπαθησε αυτα που διαβαζεις να τα καταλαβαινεις.Απο την αλλη οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα το!!!!

    Δηλαδη τουλαχιστον να καταλαβεις τι γινετε με τον υδατανθρακα στο πρωινο και μετα την προπονηση και στα υπολοιπα γευματα πως πρεπει να ειναι.Επισης διαβασε καλα τις τροφες "που επιτρεπονται" .
    Αν διαβασεις και τα παραδειγματα διατροφης θα παρεις και μια ιδεα πως περιπου πρεπει να χωριζετε μια διατροφη.

    Μετα ξανα βγαζεις μια διατροφη πιο προσεγμενη αυτη την φορα με βαση το αρθρο και την ποσταρεις...
    Και μετα το δυσκολο κοματι της εφαρμογης
    καταλαβα πως λειτουργουν οι υδατανθρακες
    θελουμε πολλους το πρωι γτ οι μυες ειναι πιο δεκτικοι στην ινσουλινη εμεις θελουμε πολυ ινσουλινη αλλα να μην μενει.αρα φροντιζουμε να εχουμε πολυ οταν οι μυες την τραβαν καλυτερα και θελουμε υδατανθρακες μετα την προπονηση γτ οι μυες ειναι παλι πιο ευαισθητοι και θελουμε να τους δωσουμε μια "εκρηξη" ινσουλινης..
    νομιζω πως ετσι ελεγε..αλλα και παλι δεν νομιζω πως θα την κανω καλυτερα τωρα
    την δαιτροφη θα την διαβασω και θα δω
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία