Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 04-11-14 14:52 #1
    Προεπιλογή Πιέσεις πάγκου και πόνος σε καρπό
    Καλησπέρα σε όλους,

    Την προηγούμενη εβδομάδα κάνοντας πιέσεις οριζόντιου πάγκου παρατήρησα ότι ο δεξής καρπός έφευγε αισθητά προς τα πίσω. Δεν έδωσα σημασία καθώς δεν είχα ενοχλήσεις. Στο τελευταίο σετ ένιωσα ελαφρύ πόνο και έτσι σταμάτησα. Προσπαθώ να κρατάω τους αγκώνες όσο πιο κοντά γίνεται στα πλευρά και παρατηρώ ότι αυτό κάνει τους καρπούς να λυγίζουν. Σε συνδυασμό με πολύωρη δουλειά σε υπολογιστή αισθάνομαι στο πάνω μέρος του καρπού και λίγο στον πήχη ένα αίσθημα καψίματος που δεν με ενοχλεί στην καθημερινότητα και σε άλλες ασκήσεις όπως πλάτη, δικέφαλα, τρικέφαλα. Ξεκίνησα παγοθεραπεία μετά την προπόνηση και σταγόνες Pensaid. Δε θα ήθελα να χρησιμοποιήσω περικάρπια καθώς θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα αδυνατίζουν τις αρθρώσεις. Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να διαχειριστώ αυτό τον τραυματισμό και ιδιαίτερα στις πιέσεις πάγκου χωρίς να πετάγονται οι αγκώνες προς τα έξω αφού αλλιώς γυρνάνε οι καρποί. Επίσης θα έκανε καλό να κάνω ασκήσεις για πήχεις για ενδυνάμωση αυτή την περίοδο;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την έκταση του μηνύματος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-11-14 01:12 #2
    Προεπιλογή
    Πάρε wrist wraps. Ο μόνος τρόπος για να μη σε πονάνε είναι αυτός. Λογικό είναι να πονάνε όταν ανεβαίνουν τα κιλά.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-11-14 01:48 #3
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Προσωπικα θεωρω οτι περισσοτερο θα αποφορτιζε τους καρπους σου λαβη "Suicide grip" παρα wrist wraps...δες το στο youtube

    Εχω παιξει μεχρι 150kg στον παγκο με suicide grip και δεν ειχα θεμα.Αμα τα κανα με κανονικη λαβη,ο καρπος θα ειχε γυρισει 360 μοιρες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COBRA_STYLE : 05-11-14 στις 01:51
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-11-14 02:58 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sergio gta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να κρατάω τους αγκώνες όσο πιο κοντά γίνεται στα πλευρά και παρατηρώ ότι αυτό κάνει τους καρπούς να λυγίζουν.

    Σε συνδυασμό με πολύωρη δουλειά σε υπολογιστή αισθάνομαι στο πάνω μέρος του καρπού και λίγο στον πήχη ένα αίσθημα καψίματος που δεν με ενοχλεί στην καθημερινότητα και σε άλλες ασκήσεις όπως πλάτη, δικέφαλα, τρικέφαλα.

    Δε θα ήθελα να χρησιμοποιήσω περικάρπια καθώς θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα αδυνατίζουν τις αρθρώσεις. Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να διαχειριστώ αυτό τον τραυματισμό και ιδιαίτερα στις πιέσεις πάγκου χωρίς να πετάγονται οι αγκώνες προς τα έξω αφού αλλιώς γυρνάνε οι καρποί. Επίσης θα έκανε καλό να κάνω ασκήσεις για πήχεις για ενδυνάμωση αυτή την περίοδο;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την έκταση του μηνύματος
    Οι αγκωνες κοντα στα πλευρα σημαινει οτι κανεις πιο δυσκολη την ισορροπία και μεταφερεις περισσοτερη πιεση στους καρπους

    Πολυωρη δουλεια σε υπολογιστη,η μονη λυση που δουλευει ειναι...να αλλαξεις χερι που δουλευεις το mouse.Στην αρχη θα σε δυσκολευει,σε λιγες μερες δεν θα καταλαβαινεις τιποτα.Και εννοειται οτι τωρα αν δουλεψεις πηχυ θα χειροτερεψεις την ενοχληση.

    Τα περικαρπια δεν αδυνατιζουν τις αρθρωσεις,και μπορουν να βοηθησουν (λιγο).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα θεωρω οτι περισσοτερο θα αποφορτιζε τους καρπους σου λαβη "Suicide grip" παρα wrist wraps...δες το στο youtube

    Εχω παιξει μεχρι 150kg στον παγκο με suicide grip και δεν ειχα θεμα.Αμα τα κανα με κανονικη λαβη,ο καρπος θα ειχε γυρισει 360 μοιρες
    Εχει κατι ωραια βιντεακια στο ΕσυΣωληνας με κατι τυπους που κανουν με suicide grip και τους σκαει πανω τους η μπαρα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-11-14 04:08 #5
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα θεωρω οτι περισσοτερο θα αποφορτιζε τους καρπους σου λαβη "Suicide grip" παρα wrist wraps...δες το στο youtube

    Εχω παιξει μεχρι 150kg στον παγκο με suicide grip και δεν ειχα θεμα.Αμα τα κανα με κανονικη λαβη,ο καρπος θα ειχε γυρισει 360 μοιρες
    To ίδιο περιστρέφεται ο καρπός και με τη λαβή αυτή, μην πω και παραπάνω.
    Επειδή κι εγώ έχω θέμα με τους καρπούς, οποια λαβή και να κάνω δεν αλλάζει κάτι σε ασκήσεις όπως τις πιέσεις στήθους με μπάρα.
    Σε κάμψεις δικεφάλων με ίσια μπάρα το πρόβλημα είναι ακόμα χειρότερο, αλλά εκεί την έχω κόψει εντελώς την ίσια και χρησιμοποιώ στραβόμπαρα οπότε δεν έχω ιδιαίτερο θέμα.

    Γενικά ο πόνος στους καρπούς χωρίς καλά περικάρπια δεν πρόκειται να σταματήσει.
    Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι καλό ζέσταμα και να αντικαταστήσει τις περισσότερες ασκήσεις που του ζορίζουν τους καρπούς με παραπλήσιες. Με τον πάγκο, περα από πιέσεις με αλτήρες που έχουν κάποια διαφορά ωστόσο, δεν υπάρχει κάτι εντελώς παραπλήσιο, απλά βοηθάει το να πιάνει κάποιος την μπάρα λίγο πιο ανοιχτά. Όσο πιο κλειστή λαβη, τόσο περισσότερη πίεση για τους καρπούς.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-11-14 15:28 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε wrist wraps. Ο μόνος τρόπος για να μη σε πονάνε είναι αυτός. Λογικό είναι να πονάνε όταν ανεβαίνουν τα κιλά.
    δεν πιστεύεις ότι ισχύει αυτό που λένε ότι έτσι αδυνατίζουν οι αρθρώσεις και συνηθίζει το σώμα ώστε μετά δεν μπορεί χωρίς αυτούς;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-11-14 15:29 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα θεωρω οτι περισσοτερο θα αποφορτιζε τους καρπους σου λαβη "Suicide grip" παρα wrist wraps...δες το στο youtube

    Εχω παιξει μεχρι 150kg στον παγκο με suicide grip και δεν ειχα θεμα.Αμα τα κανα με κανονικη λαβη,ο καρπος θα ειχε γυρισει 360 μοιρες
    σ' ευχαριστώ αλλά τη φοβάμαι απίστευτα αυτή τη λαβή. Απορώ πως οι επαγγελματίες με 180+ κιλά κρατάνε τους καρπούς τελείως κάθετους στον πήχυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-11-14 15:31 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αγκωνες κοντα στα πλευρα σημαινει οτι κανεις πιο δυσκολη την ισορροπία και μεταφερεις περισσοτερη πιεση στους καρπους

    Πολυωρη δουλεια σε υπολογιστη,η μονη λυση που δουλευει ειναι...να αλλαξεις χερι που δουλευεις το mouse.Στην αρχη θα σε δυσκολευει,σε λιγες μερες δεν θα καταλαβαινεις τιποτα.Και εννοειται οτι τωρα αν δουλεψεις πηχυ θα χειροτερεψεις την ενοχληση.

    Τα περικαρπια δεν αδυνατιζουν τις αρθρωσεις,και μπορουν να βοηθησουν (λιγο).



    Εχει κατι ωραια βιντεακια στο ΕσυΣωληνας με κατι τυπους που κανουν με suicide grip και τους σκαει πανω τους η μπαρα...
    τους αγκώνες τους βάζω έτσι για περισσότερη προστασία στους ώμους.( υπάρχει ένα βίντεο στο youtube του Dave Tater για τους αγκώνες αλλά με τα κιλά που παίζει δεν μπορώ να καταλάβω πως οι καρποί δεν φεύγουν πίσω καθόλου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-11-14 15:33 #9
    Προεπιλογή
    [
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ίδιο περιστρέφεται ο καρπός και με τη λαβή αυτή, μην πω και παραπάνω.
    Επειδή κι εγώ έχω θέμα με τους καρπούς, οποια λαβή και να κάνω δεν αλλάζει κάτι σε ασκήσεις όπως τις πιέσεις στήθους με μπάρα.
    Σε κάμψεις δικεφάλων με ίσια μπάρα το πρόβλημα είναι ακόμα χειρότερο, αλλά εκεί την έχω κόψει εντελώς την ίσια και χρησιμοποιώ στραβόμπαρα οπότε δεν έχω ιδιαίτερο θέμα.

    Γενικά ο πόνος στους καρπούς χωρίς καλά περικάρπια δεν πρόκειται να σταματήσει.
    Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι καλό ζέσταμα και να αντικαταστήσει τις περισσότερες ασκήσεις που του ζορίζουν τους καρπούς με παραπλήσιες. Με τον πάγκο, περα από πιέσεις με αλτήρες που έχουν κάποια διαφορά ωστόσο, δεν υπάρχει κάτι εντελώς παραπλήσιο, απλά βοηθάει το να πιάνει κάποιος την μπάρα λίγο πιο ανοιχτά. Όσο πιο κλειστή λαβη, τόσο περισσότερη πίεση για τους καρπούς.
    ζέσταμα στους καρπούς εννοείς; με την πιο ανοιχτή λαβή δεν θα επιβαρύνω τους ώμους περισσότερο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-11-14 23:04 #10
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sergio gta Εμφάνιση μηνυμάτων
    [

    ζέσταμα στους καρπούς εννοείς; με την πιο ανοιχτή λαβή δεν θα επιβαρύνω τους ώμους περισσότερο;
    Ναι. Παντα κατι κερδιζεις και κατι χανεις.
    Αν ωστοσο δεν κατεβαζεις τους αγκωνες μεχρι κατω στον παγκο, δηλαδη εχεις ελαφρως περιορισμενο ευρος κινησης, προστατευονται αρκετα οι ωμοι.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση