Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 17-11-14 02:35 #1
    Το avatar του χρήστη Thespys

    Εγγραφή
    05-05-2012
    Περ.
    Κρητη
    Μηνύματα
    98
    Προεπιλογή κρεατινη και τριχοπτωση/minoxidil και επιπτωσεις στην τεστοστερονη
    καλημερα παιδες βαζω δυο θεματα σε ενα ποστ όπου όμως και τα δυο αφορουν την τριχοπτωση ...γενικα η οικογενεια μου εχει μεγαλο θεμα με την καραφλα σχεδον ολοι ειναι ''καμπριο'' και επειδη εχω αρχισει και εγω τα τελευταια δυο χρονια να παρατηρώ καποια ελαφρια τριχοπτωση εχω πανικοβληθει λιγακι και προσπαθω να το καθυστερήσω οσο το δυνατον γινεται...αν και εχω αποδεχτει οτι καποια στιγμη θα χασω οριστικα τα μαλλια μου...λοιπον ας ξεκινήσω με το πρωτο θεμα

    κρεατινη και τριχοπτωση:διαβαζα κατι αρθρα στο ιντερνετ που ελεγαν οτι η κρεατινη εχει μεγαλη επιπτωση στην τριχόπτωση,συγκεκριμενα ελεγαν οτι αυξανει τα επιπεδα της DHT που ειναι υπευθυνη για την τριχοπτωση κατα 56% στην περιοδο φορτωσης..αν και βρηκα αρκετα αρθρα που το υποστηρίζουν αυτο ειμαι λιγακι καχύποπτος για αυτο θα ηθελα περισσοτερες γνωμες οσων εχουν προσοπικες εμπιριες η γνωσεις πανω στο θεμα


    minoxidil και επιπτωσεις στην τεστοστερονη:πριν δυο χρονια ειχα παει σε εναν δερματολογο και μου ειχε προτεινει ενα φαρμακο με μια ουσια που λεγοταν monoxidil αυτη η ουσια υποτιθεται πως δεν σου βγαζει καινουργια μαλλια..απλα σταματαει τελιως την τριχοπτοση και παραμενουν στην ιδια κατασταση τα μαλλια σου για οσο καιρο την χρισιμοποιης...το εβαζα για αρκετο καιρο εως οτου διαβασα ξανα στο ιντερνετ οτι μπορει να προκαλεσει μονιμη βλαβη στην τεστοστερονι μετα απο χρονια χρηση και επειδη προτιμω να ειμαι φαλακρος απο το να εχω προβλημα στην υγεια μου το σταματησα.

    εννοειτε πως φυσικα και δεν πιστευω καθε βλακεια που βλεπω στο ιντερνετ απλα θελω να ειμαι προληπτικος...για αυτο τον λογο θα επισκεφτω καποιον δερματολογο πολυ συντομα για να μου λυσει τις αποριες αλλα θα ηθελα και τις γνωμες οσων εχουν καποια γνωση πανω στα δυο θεματα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-11-14 17:47 #2
    Προεπιλογή
    Μη το βάλεις αυτό το πράγμα στο κεφάλι σου.. Εμενα μου δημιούργησε τρελούς πονοκεφάλους και ημικρανίες και δουλειά δεν έκανε.
    Τώρα όσον αφορά τα αλλα άμα έχεις κληρονομικότητα όπως λες πάρεις δε πάρεις κρεατίνη βάλεις δε βάλεις ματζούνια στα μαλλιά ότι είναι να γίνει θα γίνει.

    Μην ασχολείσαι με τρίχες
    _
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-11-14 18:53 #3
    Προεπιλογή
    Οτι ειναι να πεσει, θα πεσει
    αν τελικα μεινεις ασκεπης, τα ξυριζεις και εισαι μια χαρα
    Το μονο μη ανεκτο ειναι να εισαι σαν καπουτσινος και ταυτοχρονα να αφηνεις τα μισα απο το πλαι να μακραινουν για να τα χτενιζεις πανω απο την καραφλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-11-14 19:16 #4
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Aν μπεις στη διαδικασια να αντιμετωπισεις εν τελει σε καποιο βαθμο το προβλημα μεσω DHT,κοιτα να το κανεις ΜΟΝΟ με τοπικα anti-dht και οχι ουσιες-φαρμακα που εχουν συστημικη δραση κατα της DHT οπως finasteride κτλ...ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις στον εαυτο σου.Χιλιες φορες dht και καραφλα παρα dht στον πατο και τις αναλογες επιπτωσεις.

    Ψαξε για σαμπουαν anti-dht τυπου nizoral κτλ.Γενικα κανε ενα ψαξιμο με ουσιες τοπικης δρασης οπως azelaic acid κτλ και μετα βλεπεις.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-11-14 23:17 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.808
    Προεπιλογή
    τα μαλλιά αν είναι να πέσουν θα πέσουν ειδικά αν υπάρχει προδιάθεση , ειδικα με χρήση τεστοστερόνης η γενικότερα αας , αλλα και πάλι ακόμη και αθλητες ολύμπια όπως πχ γειτς , η παλιότερα άρνολντ , κολούμπο , μπανού, ζέην δεν είχαν μαδήσει τα κεφάλια τους , οπότε ο κυριότερος λόγος είναι η κληρονομικότητα και ότι βάζουμε στο κεφάλι πρέπει να είναι πιστοποιημένο και κατόπιν ιατρικής γνωμάτευσης , γιατι ακούω συχνα να λεει ό ένας στον άλλο παρε αυτο εμένα με έκανε δουλεια θα σε κάνει και σένα , αλλα τελικα κι αυτός άφησε φαλάκρα στο τέλος
    αφού τώρα βλέπω στη μόδα είναι όλοι με ξυρισμένα κεφάλια και μούσια , φεύγουν τα μαλιά απ το κεφάλι και πάνε στα μούσια , μια χαρα μέσα στη μόδα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-11-14 11:50 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Αυτό για την DHT και την κρεατίνη έχει όντως βρεθεί ερευνητικά αλλά θυμάμαι πως η έρευνα χαρακτηρίστηκε "μη συμπερασματική" ή ότι χρειάζεται επιπρόσθετη μελέτη.

    Το ότι η μινοξιδίλη επιρρεάζει την τέστο πρώτη φορά το ακούω. Μου φαίνεται παράλογο δεδομένου ότι η δράση της έχει μόνο τοπικό χαρακτήρα κ επίσης δεν ανήκει στις anti-DHT ουσίες, αγγειοδιασταλτικό είναι και μάλιστα δεν έχουν βρεί και τον ακριβή τρόπο με τον οποίο ενεργοποιεί τα τριχοθυλάκια.
    Αν ξεκινήσεις με τη μινοξιδίλη πρέπει να τη συνεχίσεις εφ όρου ζωής αν έχεις γενετική προδιάθεση για πρόωρη καράφλα.
    Πάντως αποδεδειγμένα δουλεύει. Αν την σταματήσεις φυσικά πάλι θα σου πέσουν τα μαλλιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-11-14 13:33 #7
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    κρεατινη και τριχοπτωση?αν ηταν ετσι θα ειχα μεινει κουρουπα εδω και χρονιαδεν ξερω τι να πω. για τις ερευνες μηπως οσο διεξαγονταν χρησιμοποιουσαν και διαφορα φαρμακα?παντως φιλε αφου εχεις κληρονομικοτητα δεν μπορεις να κανεις τιποτα χαλαρωσε και απολαυσε το μπορεις να κανεις εμφυτευση μαλλιων αργοτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-12-14 15:01 #8
    Exclamation
    καλησπερα και απο μενα! **** επηρεαζει πολυ την τριχοπτωση;οχι οτι εχω παρατηρησει τιποτε αλλα αγχωνομαι οπως και να το κανεις..κανενα σαμπουαν για τοπικη καταστολη των ανδρογονων παιζει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-12-14 17:39 #9
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Δε σε ψηνει να διαβασεις τα προηγουμενα σχολια ετσι?

    Σε καταλαβαινω ειναι πολλες οι σελιδες...
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση