Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 27-11-14 13:23 #1
    Προεπιλογή Πιάνομαι έπειτα από κάθε μα κάθε προπόνηση
    Χαιρετώ όλα τα μέλη και θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής: Γυμνάζομαι για συντήρηση από την εφηβεία μου (τώρα είμαι 47) και έχω καταφέρει να διατηρούμαι στα κιλά μου από τότε (ίδιο νούμερο παντελόνι). Έπειτα από κάθε προπόνηση, είτε αερόβια, είτε με βάρη, πάντα την επόμενη θα είμαι κάπου πιασμένος, ενώ τελευταία με χτυπούν και οι ραχιαίοι. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να ξεπερνώ τις τρεις προπονήσεις την εβδομάδα, που είναι ήπιες.

    Ο γυμναστής μου είπε για κάλιο και μπανάνες, που βοηθούν, αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες ακόμη:

    Υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα διατροφής προκειμένου να μην πονούν μύες και αρθρώσεις έπειτα από τις προπονήσεις μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-11-14 18:25 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    όταν πιάνεσαι και το πιάσιμο παραμένει ενοχλητικό όπως πχ στην αρχή που ξεκινα να γυμνάζετε κάποιος , δεν σημαίνει ότι οι μυς δεν έχουν συνηθίσει γιατι γυμνάζεσαι χρόνια , αλλα σημαίνει δεν έχουν αναρρώσει και όταν ο οργανισμός λαμβάνει τα βασικά μέταλα απο την διατροφή , όπως είπε και ο γυμναστης για κάλιο με τις μπανάνες , τότε πολυ απλα ο οργανισμός έχει έλλειψη σε πρωτείνη και αμινοξέα , με την προυπόθεση βέβαια ότι γυμναζόμαστε σωστα με διατάσεις και αποκατάσταση , γιατι πολλες φορές πιανόμαστε είτε απο υπερβολική προπόνηση , η απο κακή έως καθόλου αποκατάσταση με διατάσεις σε κάποιες μυικές ομάδες

    με απλα λόγια το πόσο πιανόμαστε και ειδικότερα πόσο έντονο είναι το πιάσιμο και πόσο γρήγορα φεύγει εξαρτάτε απο το επίπεδο φυσικής κατάστασης και απο την επαρκή λήψη πρωτεινών
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-11-14 23:08 #3
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Κυριως το πιασιμο εχει να κανει με το αραχιδονικο οξυ στους μυς...οταν γυμναζεις μια μυικη ομαδα εξαντλεις σε ενα βαθμο τα αποθεματα του στους μυς..οταν εσυ για παραδειγμα ξαναγυμνασεις αυτη τη μυικη ομαδα μετα απο μια βδομαδα που ειναι αρκετα μεγαλο διαστημα,τοτε τα αποθεματα εχουν αναπληρωθει και εξου παλι το πιασιμο(doms).Γι'αυτο οταν γυμναζεις 2 φορες τη βδομαδα καποια ομαδα,πιανεσαι πολυ πιο δυσκολα.

    Αυτος ηταν ο κυριος λογος...υπαρχουν βεβαια κι αλλοι δευτερευοντες,οπως η πρωτεινικη προσληψη που οταν ειναι επαρκης,μπορεις να μειωσεις σε καποιο βαθμο τα doms.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-11-14 16:15 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

    Αν κατάλαβα καλά, σε κάθε προπόνηση θα πρέπει να γυμνάζω όλο το σώμα προκειμένου να μην αφήνω χρόνο στο DOM να επανέλθει;

    Όσον αφορά το πρωτεϊνικο συμπλήρωμα, μιλάμε για τις γνωστές σκόνες, ή προσαρμογή διατροφής; Είμαι και 46, ειναι εφικτό αυτό; Ψάχνοντας βρήκα ένα συμπλήρωμα Neocell Sport Amino. Πιστεύετε πως θα είχε αποτέλεσμα στους πόνους και στην κούραση, ή θα ρημάξω το στομάχι μου χωρίς λόγο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-11-14 17:37 #5
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριως το πιασιμο εχει να κανει με το αραχιδονικο οξυ στους μυς...οταν γυμναζεις μια μυικη ομαδα εξαντλεις σε ενα βαθμο τα αποθεματα του στους μυς..οταν εσυ για παραδειγμα ξαναγυμνασεις αυτη τη μυικη ομαδα μετα απο μια βδομαδα που ειναι αρκετα μεγαλο διαστημα,τοτε τα αποθεματα εχουν αναπληρωθει και εξου παλι το πιασιμο(doms).Γι'αυτο οταν γυμναζεις 2 φορες τη βδομαδα καποια ομαδα,πιανεσαι πολυ πιο δυσκολα.

    Αυτος ηταν ο κυριος λογος...υπαρχουν βεβαια κι αλλοι δευτερευοντες,οπως η πρωτεινικη προσληψη που οταν ειναι επαρκης,μπορεις να μειωσεις σε καποιο βαθμο τα doms.

    Αυτο ειναι οντως ο βασικοτερος λογος.
    Εγω προσωπικα παντως αν δεν εχω doms δυνατα ξενερωνω οσο περισσοτερα τοτο το καλυτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-14 16:04 #6
    Προεπιλογή
    Σε εμενα αυτο που δουλεψε για τα DOMS ειναι οι συχνοτερες προπονησεις.Αντι για 2-3 την εβδομαδα,πηγα στις 4 σταθερα.
    Σε οτι αφορα τις αρθρωσεις χρησιμοποιω στα γονατα και στους αγκωνες "μανικια" για να ζεσταινονται γρηγορα χωρις να πρεπει να κανω το ζεσταμα της αρκουδας πριν την προπονηση.
    Μετα την προπονηση παγο σε οποια αρθρωση (οχι μυ) ποναει ή εχει την ταση να ποναει

    Δες και αυτο:
    http://www.lifescript.com/slideshows...hy_joints.aspx
    Απάντηση με παράθεση