Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 05-01-15 22:46 #1
    Προεπιλογή παχυσαρκια εχω σοβαρο προβλημα!!! θα ηθελα τις γνωμες σας!
    καταρχας θελω να σας χαιρετισω! ειναι το πρωτο μυνημα που καταχωρω στην παρεα σας.! Θελω επισης να σας ευχηθω καλη χρονια με υγεια και χαρα!
    λοιπον θα ηθελα την βοηθεια σας, ειμαι 30 ετων, εχω υψος 186 εκατοστα το βαρος μου ειναι στα 178 κιλα. Εχω παει σε γιατρο, εχω χασει τα κιλα κ δυστυχως τα εχω ξαναπαρει,κ εφτασα σε αυτο τοσημειο. μιλησα με το γιατρο κ απευθυνθηκα σε χειρουργο αλλα το ραντεβου κλειστηκε για 6 απριλιου. Σημερα ανεβοκατεβηκα 2 φορες συνεχομενα 3 οροφους με τα ποδια, δε με θυμαμαι να εχω ξανακουραστει. Το ειχα καταλαβει οτι δεν εχω καθολου φυσικη κατασταση αλλα δεν ηξερα το ποσο χαλια ειμαι. Δεν θελω να μεινω με τα χερια σταυρωμενα μεχρι τις 6 του απριλη για να δω τι θα μου πουνε. Ειπα στον εαυτο μου οτι αυτη τη φορα θα ειναι τελευταια φορα που θα ασχοληθω με το βαρος μου. Εαν τα ξαναπαρω δεν ξανασχολουμε. Εχω ξεκινησει κοβωντας οτι δηποτε τρωγοντας απο εξω. Κ σιγα σιγα θα ξαναρχισω να τρωω σαλατες (δε μου αρεσουν καθολου κ πιστευω οτι εκει ειναι το λαθος μου δεν ετρωγα καθολου μα καθολου οτιδηποτε λαχανικο). Θελω να βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση οσο γινεται! Εαν γινεται λογω κιλων. Η δουλεια μου ειναι καθιστικη κ χρησιμοποιω παντου το μηχανακι. Τι με συμβουλευεται γενικα να κανω; περπατω 5-10 λεπτα κουραζομαι απιστευτα με πονα η μεση.


    Παιδια σας ευχαριστω για το χρονο σας!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-15 23:08 #2
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    καλη χρονια για αρχη το μονο που θα σου προτεινω ειναι να σταματησεις να τρως πολυ σε αυτο το βαρος δεν εφτασες τρωγοντας λιγο και ειμαι σιγουρος οτι ετρωγες υπερβολικα μειωσε τις θερμιδες σου οχι δραστικα αλλα με μικρες μειωσεις πχ 300 ανα δυο βδομαδες για ασκηση ακομα δεν μπορω να σου συστησω τιποτα και κανεις δεν θα το κανει εδω μεσα εισαι παχυσαρκος και οποιαδηποτε μορφη ασκησης μπορει να σε στειλει. θα καταλαβεις μονος σου ποτε θα εισαι ικανος σωματικα για γυμναστικη..καλη τυχη και καλη δυναμη φιλε γιατι θα περασεις μεγαλο καναλι ακομα και να ριξεις το βαρος σου μετα εχεις να κανεις διαφορες επεμβασεις με το δερμα σου γιατι το κρεμασμα δεν το αποφευγεις με καμια δυναμη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-15 23:14 #3
    Προεπιλογή
    φιλε μου το ξερω απο το πολυ φαι εγινα ετσι! δεν ειπα οτι εγινα απο αερα! 2 ερωτησεις εχω τωρα που δεν τα ηξερα
    1) δεν πρεπει να περπατω καθολου τωρα; μπορει να με σκοτωσει;
    2) τι θα συμβει με το δερμα μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-01-15 23:22 #4
    Προεπιλογή
    Φιλε μου το μονο που μπορω να σου πω ειναι δυο λεξεις ,θεληση και δυναμη η μαλλον πολυ δυναμη! Απο σενα εξαρταται πια ποσο μπορεις να το βαλεις στοχο κ να αλλαξεις τροπο ζωης.
    Τα 178 κιλα ειναι πολλα κιλα κ απορω που μολις σημερα καταλαβες οτι κουραστηκες που ανεβηκες 3 οροφους ,φυσιολογικο ειναι!
    Προσπαθησε λοιπον να ξεκινησεις σταδιακα μια σωστη διατροφη (οχι λιμοκτονια) κ σταδιακα παλι γυμναστικη.
    Ειμαι σιγουρος οτι αν το προσπαθησεις πραγματικα τον Απριλιο θα εισαι σε πολυ καλυτερη κατασταση. Δεν σου λεω οτι θα γινεις κ μοντελο αλλα θα εισαι πολυ βελτιωμενος.
    Εαν εχεις κ καποια κοντινα σου προσωπα κ μπορουν να σου δωσουν ψυχολογικη δυναμη τοτε τα πραγματα σιγουρα θα γινουν ποιο ευκολα για σενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-01-15 23:33 #5
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    το εντονο περπατημα και καρδιαγγειακη καταπονηση σε αυτο το βαρος μπορει να το κανει και αυτο μην αμφιβαλλεις καθολου προς θεου δεν ειπα μην περπατας αλλα η λεξη εντονα πρεπει να βγει απο το λεξιλογιο σου κατσε φιλε δεν ειπες οτι με την βοηθεια ειδικου ειχες επανελθει στα κανονικα κιλα?δεν ειδες αντιαισθητικο σακουλιασμα στο δερμα σου ειδικα στο υπογαστριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-01-15 23:36 #6
    Προεπιλογή
    οχι το εχω καταλαβει εδω και καιρο. το σεπτεμβριο ημουν -20 κιλα, ειχα ξεκινησει διαιτα κ σταματησα εκει κ τωρα παλι απο την αρχη +5 κιλα. Στην καθημερινοτητα πριν δε με πολυενοχλουσε διοτι δεν εκανα κατι το οποιο ηθελε κινηση. αλλα τωρα εφτασα στο τερμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-01-15 23:40 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εντονο περπατημα και καρδιαγγειακη καταπονηση σε αυτο το βαρος μπορει να το κανει και αυτο μην αμφιβαλλεις καθολου προς θεου δεν ειπα μην περπατας αλλα η λεξη εντονα πρεπει να βγει απο το λεξιλογιο σου κατσε φιλε δεν ειπες οτι με την βοηθεια ειδικου ειχες επανελθει στα κανονικα κιλα?δεν ειδες αντιαισθητικο σακουλιασμα στο δερμα σου ειδικα στο υπογαστριο?

    οταν ειχα επαναλθει στα κιλα μου ημουν πιο μικρος κ ηταν πολυ λιγοτερα 120 στα 90 και μετα 130 στα 100 μονος μου ημουν τοτε αλλα δεν ειχα παρατηρησει τοτε κατι στο σωμα μου.Τρομαξα ετσι οπως το διαβασα. Η ζημια εγινε απο το 2012 απο τοτε μεχρι τωρα δεν κοιταξα τπτ παλι καλα που δεν εχω παθει καμια ζημια. (ζαχαρο πχ) αλλα ειναι θεμα χρονου να παθω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-01-15 00:11 #8
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    αμα πεσεις απο τα 178 στα 100 η και λιγοτερα θα δεις πως θα κρεμασεις τα 30 κιλα ειναι πολλα μεν αλλα οκ αλλα στα 78+ κιλα θα πεταξεις εναν ανθρωπο απο πανω σου φιλε αλλα ας μην τα σκεφτομαστε αυτα τωρα χασε πρωτα βαρος και οταν τα καταφερεις θα δουμε τις λεπτομερειες γραφε και ενα λογκ εδω μεσα και ανεβαζε τακτικα φωτο με την προοδο σου.θα σε βοηθησουν και θα σε εμψυχωσουν πολλα μελη΄στο τελος αν τα καταφερεις θα αποκτησεις σιγουρα υγεια και θα γινεις και ζωντανος θρυλος εδω μεσα πηγη εμπνευσης θα ελεγα γιαυτους που θελουν να αδυνατησουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-01-15 00:52 #9
    Προεπιλογή
    90 κιλα θελω να φτασω! να σαι καλα φιλε μου! για να δουμε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-01-15 01:03 #10
    Προεπιλογή
    Εγώ πάντως πριν ένα χρόνο στα 100 κιλά με 15 -20 κιλά παραπάνω έκανα έναν πλήρη έλεγχο και με εξετάσεις αίματος αλλά και σε καρδιολόγο .
    Όταν τρόμαξα από τις εξετάσεις αίματος αλλά πήρα το ok από τον καρδιολόγο ξεκίνησα.
    Καλό θα ήταν να τσεκάρεις αυτά πρώτα και προς θεού μη ξεκινάς δίαιτες χωρίς νόημα.
    Στα κιλά που είσαι 5 πραγματάκια αν προσέξεις θα χάνεις σαν τρελός βάρος.
    Ολα είναι δυνατά αρκεί πραγματικά να το θελήσεις ή καταλάβεις ότι δυστυχώς και 10 κιλά υπέρβαρος να είναι κάποιος βάζει υποψηφιότητα για χοντρά προβλήματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-01-15 02:58 #11

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    καλησπερα .προσπαθω κι εγω να χασω καποια κιλα,βεβαια μιλαμε για 8-10 αλλα βλεποντας ποσο δυσκολο ειναι αυτο και με πολλες αυξομειωσεις βαρους στο παρελθον μπορω να καταλαβω και την ανησυχια σου και την κουραση σου και την απογοητευση σου.
    δεν ξερω αν ησουν απο μικρος υπερβαρος η αν βγηκε στην πορεια...θα σου προτεινα ομως να κοιταξεις λιγο και τον ψυχολογικο τομεα ...τι ειναι αυτο αυτο που σε κανει να το ριχνεις στο φαγητο? ειναι μια διεξοδος για σενα απο αλλα προβληματα?πιστευω οτι αν το ψαξεις λιγο εκει θα καταληξεις.μια γνωστη μου ειχε αναλογο προβλημα και μετα απο απειρες ατυχεις προσπαθειες ειτε μονη της ειτε με διατροφολογο αποφασισε να παει σε ψυχολογο.μετα απο συνεδριες τριων μηνων ξεκινησε προγραμμα και καταφερε να χασει 65 κιλα σε 5 μηνες . μια αλλη λυση για την περιπτωση σου ειναι το δαχτυλιδι αν κι εγω ειμαι κατα ...εχω δει απιστευτα αποτελεσματα σε μια φιλη αλλα μολισ το εβγαλε πηρε αμεσως 20 κιλα και μετα κ τα υπολοιπα .
    κανε μια προσπαθεια με τη βοηθεια ειδικου οπως λες τον απριλιο αλλα αφου θες μεχρι τοτε να δοκιμασεις και μονος σου πασο... δοκιμασε το αλλα οχι υπερβολες .καλο θα ηταν βεβαια να επισκεφτεις κ εναν καρδιολογο.πιστευω ομως οτι και το χαλαρο περπατημα με σταδιακη αργη χρονικη ανοδο δεν μπορει να σε βλαψει...3 λεπτα την μια μερα ...5 την αλλη .. 8 κ.ο.κ .μεχρι εκει που αντεχεις, χωρις ζορια .ακομα και τα 3λεπτα ειναι καλυτερα απο την ακινησια.πρσπαθησε να κανεις μικρες καθημερινες κινησεις που ισως αποφευγεις λογω βαρεμαρας...αλλαξε καναλι απο την τηλεοραση οχιαπο το τηλεκοντρολ,ανεβα με σκαλες μεχρι τον πρωτο, σφουγγαρισε, πλυνε το αμαξι η τομηχανακι , πηγαινε για ψωνια με τα ποδια ...κι ενα σωρο μικρα ασημαντα πραγματα που ολα μαζι κανουν κατι μεγαλο ...και εδω ειμαστε να αλληλουποστηριζομαστε
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-01-15 18:38 #12
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    To θετικό είναι ότι στα 170+, τα πρώτα κιλά θα φύγουν αέρας χωρίς τρομερές θυσίες.
    Δεν θέλει καμιά φιλοσοφία. Πειθαρχία θέλει για να μειώσεις σημαντικά τις ποσότητες και τη σαβούρα που τρως.

    Τρώγε περισσότερα λαχανικά/φρούτα/άπαχα κρέατα+γαλακτοκομικά, λιγότερους επεξεργασμένους υδατάνθρακες και απόφυγε γλυκά/πιτόγυρα/πίτες/μπέργκερ/αλκοολ κλπ.
    Νομίζω όλοι λίγο πολύ γνωρίζουν τι πρέπει να τρών και τι να αποφεύγουν τη σήμερον ημέρα.

    Οτι δραστηριότητα και να κάνεις, καλή είναι. Σ αυτό το βάρος ακόμα και απλό περπάτημα θα σου κάνει πολλές καύσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-01-15 20:38 #13
    Προεπιλογή
    Καλη αρχη και καλη συνεχεια και απο εμενα! Εαν σου ειναι ευκολο, γραψε μας ειλικρινα μια τυπικη ημερα τι τρως, και τι διαφοροποιησεις μπορει να εχεις απο μερα σε μερα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-01-15 23:46 #14
    Προεπιλογή
    λοιπον σημερα ζυγιστηκα. 178.9 kg. Περπατησα γυρω στα 20-25 λεπτα, δεν μπορω να υπολογισω την αποσταση! Δεν βγηκα για να περπατησω, απλα πηγα για καφε ποδαρατος! Αισθανθηκα πονο στη μεση και στη δεξια γαμπα! Ιδρωσα απιστευτα, κ οταν εκατσα στην καρεκλα μετα απο λιγη ωρα ενιωσα ενα καψιμο στη δεξια γαμπα! Θα βγαλω φωτογραφια κ εχω σκοπο ανα μηνα να βγαζω μια μηπως βλεπω καποια διαφορα, (Αν εχω αποτελεσμα θα το δω στα ρουχα πιστευω).
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-01-15 12:17 #15
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Φίλε όπως σου έγραψαν όλοι από πάνω θέλει δύναμη και πίστη σε αυτό που έχεις αποφασίσει να κάνεις.
    Φυσικά και επιβάλεται να αδυνατίσεις μιας και είσαι νέος άνθρωπος.

    Εγώ θα σταθώ σε τρία πράγματα.
    1. Βάλε κάτω οτι χάνεις τις απλές χαρές της ζωή μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις την λαιμαργία σου. Γιατί 178 κιλά δεν γίνονται χωρίς να τρως έναν κουβά φαγητό στην καθισιά σου. Και μην ακούσω τα κλασικά έχω θυροειδή γιατί καταντάει αστείο. Συγνώμη αν ο λόγος μου σου φαίνεται προσβλητικός ή απότομος δεν έχω τέτοιο σκοπό αλλά πρέπει να καταλάβεις πως κάνεις κακό στην υγεία σου και έπειτα όλα τα υπόλοιπα. Άρα το παν είναι η απόφαση και ξέρω πως η αρχή είναι δύσκολη...και ακόμη πιο δύσκολο είναι να μην ξανακυλήσεις.
    2.Βάλε στην ζωή σου και σε αυτό είμαι κατηγορηματικός την καθημερινή άσκηση, ακόμη και απλό περπάτημα θα σε βοηθήσει τώρα (το οτι ίδρωσες με λίγο περπάτημα το αποδεικνύει) να σου γίνει συνήθεια και μέρος της καθημερινότητας όπως ήταν και το φαγητό !!!!!
    3.Βρες έναν επαγγελματία (κλινικό διατροφολόγο π.χ.) και βάλτε ένα πρόγραμμα ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ και όχι δίαιτας!!!

    Θα παρακολουθώ το θέμα σου μιας και διαβάζω πως αποφάσισες να είναι η τελευταία φορά. Μακάρι να φανείς δυνατός και να το κρατήσεις....

    Υ.Γ. Δεν είμαι κομπλεξικός ή μνησίκακος και ο λόγος μου βασίζεται καθαρά σε αυτό που λένε στην Ψυχολογία Αποκατάστασης ``σοκ ασθενή΄΄ το οποίο εφαρμόζεται όταν ο ασθενής βρίσκεται σε φαύλο κύκλο και έχει βάλει έναν τοίχο στον μικρόκοσμό του αδιαφορόντας για το καλό του. Πίστεψέ με σε παρόμοιες φάσεις έχω μιλήσει πολύ πιο άσχημα σε ασθενείς μου.

    Υ.Γ.2 Οι πόνοι στην μέση και τα καψίματα των ισχνών-πνιγμένων από το λίπος μυών σου με την ελάχιστη άσκηση (βάδισμα) είναι μόνο η αρχή....αν συνεχίσεις έτσι θα καταντήσεις κλινήρης!

    Μην σκύβεις το κεφάλι είσαι στην αρχή της ανηφόρας.


    Φιλικά Νίκος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nive : 16-01-15 στις 12:20
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία