Γειά σας,
ψάχνω να βρω κάποιον αθλητίατρο /ορθοπαιδικό άνω άκρου στη θεσσαλονίκη που να έχει πείρα σε ζητήματα καρπού.

Τα τελευταία χρόνια κάνω ασκήσεις έλξεις-βυθίσεις-κάμψεις-κωπηλατικές L-sit και διάφορα άλλα σε κρίκους/μπάρα, και πριν από 3 εμβομάδες αντιμετώπισα ένα πρόβλημα στον καρπό που συνεχίζει. (έκανα το λάθος να κρεμαστώ για stretching από τη μπάρα σε λαβή chinup, ενώ πάντα το κάνω σε ουδέτερη λαβή, και τράβηξε αρκετά στο καρπό από τη μεριά του μικρού δάχτυλου).

Τα συμπτώματα εμένα μου φαίνονται σαν να έγινε κατι στο συνδετικό ιστό/ χόνδρο στον καρπό, ίσως στο τρίγωνο ινοχονδριακό σύμπλεγμα (tfcc).
συμπτώματα: ενόχληση όταν στρέφω το χέρι τέρμα εξωτερικά/εσωτερικά, ενόχληση όταν σηκώνω βάρος πάνω από 4-5 κιλά σαν να κάνω απλή κάμψη δικεφάλου, δλδ με την παλάμη προς τα πάνω. Αν σηκώσω το βάρος με την παλάμη προς τα κάτω δεν αισθάνομαι τπτ.

Εννοείται έχω σταματήσει την εκγύμναση και να χρησιμοποιώ το χέρι για να σηκώνω βάρος στην καθημερινότητά μου.

Πήγα σε ορθοπαιδικό ο οποίος μου είπε ότι είναι απλό τράβηγμα και απλά να κάνω διάλλειμμα για 4 βδομάδες και να επανέλθω σταδιακά -- και μάλιστα όταν μου μέτρησε πόσο μπορώ να σφίξω το χέρι εντυπωσιάστηκε, χαχα. Είδε τους τένοντες με υπέρηχο και όλα ΟΚ. αλλά λόγω του ότι το πρόβλημα συνεχίζει θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη από κάποιον που να έχει πείρα σε θέματα αθλητικών τραυματισμών στο χέρι, γιατί ξέρω ότι τέτοιες κακώσεις συχνά διαγιγνώσκονται λανθασμένα, και άμα περάσει καιρός τρέχα γύρευε (όρα εκφυλισμός των ιστών κ εγχείριση/αρθροσκόπηση). Οπότε αν κανείς γνωρίζει κάποιον θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε να αναφέρει στο νήμα ή σε PM κάποιο όνομα. ευχαριστώ.