Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 14-03-15 14:38 #1
    Προεπιλογή Ενόχληση σε καρπους... και πηχεις -βοηθεια-
    Χαίρεται.Εδώ και 4-5 μήνες γυμνάζομαι συστηματικα. (4 φορες την εβδομαδα στο γυμναστηριο + 1 φορα την εβδομαδα τρεξιματακι).Εδω και καμια εβδομαδα ένιωσα μικρη ενοχληση στον αριστερο καρπο στην εξωτερικη πλευρα οταν ξυπνησα ενα πρωινο.Καθως εκανα προπονηση δικεφαλων την επομενη μερα οταν εκανα ασκηση με στραβομπαρα σε καποια σημεια ή ακομα και οταν την αφηνα με επιανε ενα δυνατο τζιμπημα-πονος στους πηχεις που ξεκινουσε απο το σημειο εκεινο του καρπου.Ο πονος ητανε και στα δυο χερια.Εκεινη την ωρα σταματησα και συνεχισα αλλες ασκησεις που δεν ενιωθα τοσο εντονα κατι καθως ηταν και ζεστα τα χερια.Ολη την εβδομαδα εκανα τις υπολοιπες προπονησεις κανονικα χωρις καποια ιδιαιτερη ενοχληση στο γυμναστηριο παρα μονο οταν ημουν κρυος και χαλαρος μια μικρη ενοχληση στον αριστερο καρπο περισσοτερο και ελαχιστα στον δεξι επειτα.
    Το θεμα ειναι οτι πριν 3-4 χρονια που εκανα πάλι εντονα γυμναστικη ειχε ξεκινησει ακριβως το ιδιο πραγμα και αφοτου δεν εδωσα σημασια και συνεχισα εφτασα σε ενα σημειο ωστε να ποναω ακομα και στον υπνο μου να νιωθω καψιμο και οποτε επιανα κατι που ηταν σαν να πιανω λαβη μπαρας πονουσα πολυ εννοω και στο σπιτι.Μετα σταματησα αναγκαστικα το γυμναστηριο γιατι ετυχε και κατι αλλο ταυτοχρονα και μετα απο 2-3 μηνες δεν πονουσα πια. Σκεφτομαι να παω σε καποιο γιατρο συντομα να δω τι ειναι απλα θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον που εχει καποια εμπειρια τι μπορει να ειναι.... και αν θα με αφησει πολυ καιρο εκτος γιατι εχω βαλει υψηλους στοχους φετος και δεν θελω να σταματησω με τιποτα. Κριμα ειναι τρωω σωστα κανω γυμναστικη πολυ και τετοια πραγματα να μη με αφηνουν να συνεχισω. Με αυτα που εχω διαβασει ή τενοντιτδα ειναι ή συνδρομο καρπιαιου σωληνα... γιατρος δεν ειμαι και δεν μπορω να πω κατι με σιγουρια.Οτι και αν ειναι απλα θα ηθελα να μεινω οσο το δυνατον λιγοτερο εκτος. ή ακομα και να συνεχιζα συντηριτικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-15 17:12 #2
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Αν ειναι τενοντιτιδα ειναι σπαστικο ενοχλητικο επωδυνο και ΑΝ δεν προσεξεις επικινδυνο αλλα φτιαχνετε αν πας και κοιταχτεις.
    Αν ειναι συνδρομο καρπιαιου σωληνα φιλε τα νεα δεν ειναι καλα δυστυχως,εχεις ενοχλησεις οταν γραφεις στον υπολογιστη?Πηγαινε σε εναν τραυματιολογο γιατρο να το κοιταξεις μην το αμελησεις.Προς το παρων αν κανεις προπονησεις η αν πας να κανεις απεφυγε τις δικεφαλο ασκησεις και ισως και πλατης,και οπωσδηποτε των πηχεων.Ειναι το μελος Nive εδω που σιγουρα θα εχει μια ιδεα του τι μπορει να ειναι αλλα αμφιβαλλω αν μπορει να κανει διαγνωση απο εδω.Κοιταξε το παντως,δεν ειναι απαραιτητα κατι το οποιο θα ειναι σοβαρο αλλα μην το αφησεις παρολαυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-15 17:29 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι τενοντιτιδα ειναι σπαστικο ενοχλητικο επωδυνο και ΑΝ δεν προσεξεις επικινδυνο αλλα φτιαχνετε αν πας και κοιταχτεις.
    Αν ειναι συνδρομο καρπιαιου σωληνα φιλε τα νεα δεν ειναι καλα δυστυχως,εχεις ενοχλησεις οταν γραφεις στον υπολογιστη?Πηγαινε σε εναν τραυματιολογο γιατρο να το κοιταξεις μην το αμελησεις.Προς το παρων αν κανεις προπονησεις η αν πας να κανεις απεφυγε τις δικεφαλο ασκησεις και ισως και πλατης,και οπωσδηποτε των πηχεων.Ειναι το μελος Nive εδω που σιγουρα θα εχει μια ιδεα του τι μπορει να ειναι αλλα αμφιβαλλω αν μπορει να κανει διαγνωση απο εδω.Κοιταξε το παντως,δεν ειναι απαραιτητα κατι το οποιο θα ειναι σοβαρο αλλα μην το αφησεις παρολαυτα.
    Εννοειται θα παω να κοιταχτω σε εναν ορθοπεδικο εδω κοντα που μου εχουν συστησει.Αν ειναι τενοντιτιδα ειναι δυνατον να την ειχα παθει και παλαιοτερα...οπως προανεφερα να περασε και να ξανα εμφανιστηκε παλι? αν δεν ειναι τενοντιτιδα και ειναι το συνδρομο καρπιαιου σωληνα ποσο σοβαρο ειναι ?? θα με αφησει πολυ καιρο εκτος?

    παρολαυτα δεν με ποναει οταν γραφω στον υπολογιστη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-15 17:35 #4
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Αποτι ξερω οι τενοντιτιδες μπορει να σε αφησουν και να ξαναβγουν (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) με το παραμικρο ακομα και με βαρη μπορει μην εχει να κανει.Μπορει απλα να πας να μετακινησεις το κρεββατι σου και να στα σκασει ξανα στο ιδιο σημειο πχ δικεφαλο.Την εχω παθει με τραβηγμα απο σκυλο εγω προσωπικα στο ΙΔΙΟ σημειο.Στον τρικεφαλο εχω συγκεκριμενα θεμα εγω εδω και χρονια,παλια ειχα και στον βραχιονοκερκιδικο αλλα πλεων δεν με εχει ενοχλησει πολλα χρονια.Το συνδρομο καρπιαιου σωληνα που λογικα δεν εχεις η και να εχεις που δεν το ευχομαι ισως ειναι σε πολυ αρχη,ειναι σοβαροΤΑΤΗ κατασταση ξερω ατομο που στα πιο απλα της καθημερινοτητας κανει υπερανθρωπη προσπαθεια για να κανει κινησεις του καρπου πηχη.Μην προτρεχεις ομως και μην αγχωνεσαι απλα δες το.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-03-15 19:15 #5
    Προεπιλογή
    εγω ποτε μου δεν ειχα καποιο προβλημα με τις κινησεις του καρπου γενικα.... μονο αυτο το θεμα οταν κανω βαρη που στην ουσια νιωθω εναν πονο στους πηχεις.... ξερω οτι αν συνεχισω τις προπονησεις σαν να μη τρεχει τιποτα στο τελος θα εχω πολυ σοβαρο θεμα και στην καθημερινοτητα μου.Τωρα που ειμαι στην αρχη απλα νιωθω μια ψιλο ενοχληση στον καρπο οταν κανω περιεργες κινησεις και οχι παντα.Και επισης αρχιζουν σιγα σιγα και με πονανε οι πηχεις αρχικα στην ασκηση με μπαρα δικεφαλων.... μονο εκει. Πιο παλια που συνεχισα τις προπονησεις μετα πονουσα σε ολες τις ασκησεις δικεφαλων και μετα και στης πλατης κτλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-03-15 19:16 #6
    Προεπιλογή
    εδω και τρεις μηνες παρεπιπτοντως που κανω αυτην την ασκηση δεν ειχα κανενα θεμα... την τελευταια εβδομαδα οπως προειπα ξανα εμφανιστηκε αυτο το προβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-03-15 23:59 #7
    Προεπιλογή
    Στα δικέφαλα πόλλους τους πιάνεις εξωτερικά. Οξύς πονος.και μένα παροδικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-03-15 00:51 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καταπόνηση από αρνητική γωνία καταπόνησης του καρπού. Θα μπορούσε να σου συμβεί και στους αγκώνες από γαλλικές με μπάρα.
    Βασικά επηρέασε από τις εναλλαγές καθώς έστριβες τον αλτήρα... θέλει προσοχή ειδικά όταν τα κιλά είναι περισσότερα... όταν ανεβάζεις...
    Προσωπικά επειδή έχω ευαίσθητους καρπούς, σε κάθε προπόνηση άνω κορμού τους δένω με ελαστικούς επιδέσμους ή ελαστικά περικάρπια σε προγραμματισμένες βαριές προπονήσεις. Έτσι αποφεύγω τους τραυματισμούς και τους πόνους.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-03-15 01:03 #9
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να σου συμβεί και στους αγκώνες από γαλλικές με μπάρα.

    Αυτα επαθα εγω με ολες τις γαλλικες,αλτηρα με δυο χερια με ενα με σχοινι σε παγκο καθιστος κτλ καταστροφικη ασκηση για τον αγκωνα πραγματικα.Ειδικα αν παιζεις με κιλα ειναι σχεδον συμβολαιο οτι θα την παθεις.Πολυ καλη ασκηση αλλα πολυ μεγαλο ρισκο,δεν αξιζει κατα την γνωμη μου τουλαχιστον οχι με πολλα κιλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-03-15 01:04 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loufas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα δικέφαλα πόλλους τους πιάνεις εξωτερικά. Οξύς πονος.και μένα παροδικά
    Και στον πηχη σε πιανει; Τι κανεις οταν εχεις τον πονο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-03-15 01:05 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Η καλύτερη επιλογή αποφεύγοντας την καταπόνηση των πολλών κιλών είναι λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις και ένταση.. δηλαδή μικρά διαλείμματα.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-03-15 10:28 #12
    Προεπιλογή
    Επισης να προσθεσω οτι το πρωι που ξυπναω ειναι στην πιο εντονη φαση που με "ποναει" - ενοχλει ο καρπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-03-15 11:53 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Φυσιολογικό ακούγεται. Έτσι γίνεται πάντα καθώς από την πλήρη χαλάρωση του ύπνου, ξαφνικά το πιέζεις! Είτε για να πιάσεις κάτι είτε για να σηκωθείς από το κρεβάτι.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-03-15 12:41 #14
    Προεπιλογή
    εμενα το προβλημα μου ειναι τωρα οτι ηδη εχω να προπονηθω απο την πεμπτη για να κανω λιγο αποχη.Την τριτη που θα ειμαι ελπιζω καλα λεω να παω γυμναστηριο και να αφαιρεσω απλα ολη την βδομαδα την ασκηση που με ποναει... να βαλω περικαρπια και να το προσεχω γενικα.Το θεμα μου ειναι θα μπορεσω να το κρατησω σε σταθερη κατασταση και να το θεραπευσω τελειως ετσι ή θα το επιδεινωσω....παντως με την παραμικρη παραπανω ενοχληση θα παω κατευθειαν σε ορθοπεδικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-03-15 16:23 #15
    Προεπιλογή
    θελω μια συμβουλη ωστε να μην καταφυγω ακομα στον γιατρο γιατι δεν εχω κατι εντονο ωστε να μπορεσει να με βοηθησει και ευκολα.Πιστευω οτι η αποχη ειναι το καλυτερο πραγμα αν και δεν το θελω με τιποτα.... τι αλλο μπορω ομως να κανω ωστε να επιταχυνω την θεραπεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία