Θέμα: ζάλη

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 07-05-15 17:23 #1
    Προεπιλογή ζάλη
    καλησπέρα και απο εμένα,θέλω την βοήθεια σας ,και να κάνετε μια ''πρόβλεψη'' για το τι πιθανόν να έχω.Σύντομα θα επισκεπτώ γιατρό αλλα μέχρι τοτε αν μπορώ να κάνω κάτι ωστε να μειώσω,η να εκμηδενίσω την ζάλη που νιωθω όπως προανέφερα και στον τίτλο.
    Συγκεκριμένα λοιπόν,στο τέλος σχεδόν απο κάθε σετ απο την στιγμή που δίνω το 110 % όταν τελειώνω νιώθω μια ζάλη μια τάση για λιποθυμία που ευτυχώς δν κρατάει για πολύ,παρα μονο για κάποια δευτερόλεπτα αντε και λεπτό.Ειδικά αν κάνω κάποια άσκηση όπου κάθομαι και σηκωθώ μέτα το σετ,εχει τα πράγματα ειναι ακομά πιο δύσκολα αφου εκει νιώθω την τάση για λιποθυμία ακόμα πιο έντονη.....Επίσης το ίδιο νιώθω και όταν ας πούμε σφίξω κάποια μυική ομάδα και κρατήσω την αναπνοή μου, εκει πάνω στο φλεξάρισμα πάλι με πιάνει πάλι αυτη η ρουφιάνα ζάλη.Καμιά εκτίμηση ? Τι μπορεί να οφείλεται ? να είναι φυσιολογικό αποκλείεται γιατι παλιά δν το ένιωθα.Καποιος που να του είχε συμβεί κάτι παρόμοιο ?
    μήπως καμοιά Πίεση? τι μπορώ να κάνω ?
    Ίσως να κούρασα,ζητώ συγνώμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-05-15 23:49 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    αυτο ο καθένας μπορεί να το πάθει όμως περιστασιακά και εκεί εύκολα βρίσκεις εξήγηση , όταν όμως κάτι επιμένει τότε πρώτα ελέγχουμε κάποιες βασικές παραμέτρους όπως η πίεση και όχι οποιαδήποτε ώρα της μέρας αλλα εκείνη την ώρα (εγω έχω ενα καλό πιεσόμετρο στο γυμναστηριο που αν χρειαστει μετράμε την πίεση)
    άλλος λόγος είναι το ζάχαρο στο αίμα , η ο σίδηρος φεριτίνη

    συνήθως η ζάλη αυτη προέρχεται μετα απο απότομες κινήσεις , πχ είμαστε ξαπλωμένοι και σηκωνόμαστε απότομα , η σε στατική άσκηση που καταβάλουμε έντονη μυική προσπάθεια
    και συνήθης αιτία είναι τα χαμηλά επίπεδα ζακχάρου στο αίμα , όπως και η αφυδάτωση , δηλαδη μπορεί κάποιος να πίνει λίγο έως καθόλου νερο η να πίνει νερό αλλα να τού λείπουν μέταλα και ηλεκτρολύτες και όσο νερό και να πιούμε δεν αναπληρώνονται

    άλλη αιτία που μπορεί να προκαλέσει ζάλη είναι αν δεν έχουμε κάνει καλό ζέσταμα και προσαρμογη στην άσκηση και στα κιλα και ζοριστούμε πολύ , εκεί σοκάρετε το σώμα και έχουμε συμπτώματα ζάλης
    και αποφευγουμε να κάνουμε ασκήσεις στατικές και ανάσκελα όπως πχ οι πιέσεις στον πάγκο ,η προσαρμόζουμε τον οργανισμό ανεβάζοντας σταδιακά τα κιλά

    και επίσης η αφυδάτωση προκαλεί και αύξηση της αρτηριακής πίεσης , αλλα πρέπει αν τα συμπτωματα δεν υποχωρούν ενω έχεις λαβει κάποια πράματα υπόψιν και τα διόρθωσες , να επισκευτείς ενα γιατρό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-05-15 00:07 #3
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο make your dream true Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και απο εμένα,θέλω την βοήθεια σας ,και να κάνετε μια ''πρόβλεψη'' για το τι πιθανόν να έχω.Σύντομα θα επισκεπτώ γιατρό αλλα μέχρι τοτε αν μπορώ να κάνω κάτι ωστε να μειώσω,η να εκμηδενίσω την ζάλη που νιωθω όπως προανέφερα και στον τίτλο.
    Συγκεκριμένα λοιπόν,στο τέλος σχεδόν απο κάθε σετ απο την στιγμή που δίνω το 110 % όταν τελειώνω νιώθω μια ζάλη μια τάση για λιποθυμία που ευτυχώς δν κρατάει για πολύ,παρα μονο για κάποια δευτερόλεπτα αντε και λεπτό.Ειδικά αν κάνω κάποια άσκηση όπου κάθομαι και σηκωθώ μέτα το σετ,εχει τα πράγματα ειναι ακομά πιο δύσκολα αφου εκει νιώθω την τάση για λιποθυμία ακόμα πιο έντονη.....Επίσης το ίδιο νιώθω και όταν ας πούμε σφίξω κάποια μυική ομάδα και κρατήσω την αναπνοή μου, εκει πάνω στο φλεξάρισμα πάλι με πιάνει πάλι αυτη η ρουφιάνα ζάλη.Καμιά εκτίμηση ? Τι μπορεί να οφείλεται ? να είναι φυσιολογικό αποκλείεται γιατι παλιά δν το ένιωθα.Καποιος που να του είχε συμβεί κάτι παρόμοιο ?
    μήπως καμοιά Πίεση? τι μπορώ να κάνω ?
    Ίσως να κούρασα,ζητώ συγνώμη.
    εγω το παθαινω συνεχεια ειδικα σε αρσεις θανατου ειμαι υποτασικος εξι μικρη 8 μεγαλη ακομα και μικροτερη πολλες φορες για τσεκαρε.. επισης ανεπνεε ποτε μην κρατας αναπνοη για κανενα λογο
    Απάντηση με παράθεση