Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 26-04-16 13:02 #1
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή Εξετάσεις χοληστερινης σε όγκο
    Λοιπον, πήγα εκανα βιοχημικές εξετάσεις πριν καμια εβδομάδα...

    Να σημειωσω τις εκανα σε περιοδο όγκου και μεσα στο διαστημα απο τις εξετάσεις της τελευταιας φοράς υπήρχαν 3 μηνές με συνεχη καταναλωση 10 ολοκληρων αυγων καθε μέρα. (Τώρα τα έχω ψιλοκόψει γιατι να πω την αλήθεια τα έχω σιχαθεί λιγο)

    Εδώ ειναι λοιπόν:

    Χοληστερόλη 147mg/dl τιμη εργαστηριου <200

    Τριγλυκερίδια 52mg/dl Τιμή εργαστηριου 50-150

    Τσανσαμινάση AST SGOT 14.0 U/L Tiμή εργαστηριου 10.0-42.0

    Τρανσαμινάση ALT SGPT 23.0 u/l Τιμή εργαστηριου 10.0-46.0

    Απο συμπληρώματα : VIT E/D3 5000 iu/ και σποραδικά κανα zinc/omega 3
    η βιταμινη d3 κάθε μέρα / βιταμινη Ε οποτε το θυμομουν.

    cardio: 3 φορές την εβδομάδα απο 45 λεπτάκια
    Βρώμη¨: σχεδον 500 γραμμάρια καθημερινώς ( τουλάχισοτν έχω υγειή κοπρανα

    Λοιπόν, θα προσπαθήσω να βρώ και τις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει και θα τις ποστάρω να τις συγκρίνεται (ήταν χειροτερες απο τις παραπάνω γιατι τότε δεν πήγαινα γυμναστηριο και ήμουν ψιλο οτι να ναι απο θέμα διατροφης)

    Επίσης, δεν έχει κανενας απο την οικογενεια μου ιστορικο με χοληστερινες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 26-04-16 στις 13:06
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-04-16 13:06 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μπομπα εισαι..
    τι ηλικια εχεις, απο περιεργεια..?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-04-16 13:11 #3
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    25 μπιφ οδευω στα 26 σε κανα 7μηνο, κάτι που ήθελα να ρωτησω στο αρχικο μου ποστ αλλά ττο ξέχασα τελειως, τα τριγλυκ ειναι σχεδον baseline, ειναι κακο αυτο? δλδ normal range ειναι οπως γράφω 50 και εγω έχω 52... δεν ειμαι και εξπερτ για να κρίνω απλά εφοσον ειναι εντός φυσιολογικών τιμών δεν θα επρεπε να ανησυχω για κάτι έτσι? Πάντως, η μικροβιολογος μου ειπε πως ειναι μια χαρα οι εξετάσεις μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 26-04-16 στις 13:13
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-04-16 13:15 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι μια χαρα ειναι, τι να ανησυχεις..
    τρως μισο κιλο βρωμη ρε θηριο καθε μερα..?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-04-16 13:22 #5
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ναι μπιφ διαφορετικά , δεν θα μπορούσα να φθάσω τις θερμιδες που έχω για στόχο ( ποσους ξηρούς να φαω και εγώ ο έρμος για να ανεβουν οι θερμιδες)

    150 πρωινο/δεκατιανο και συνηθως 200 μετα το γυμναστηριο η πριν τον υπνο με γιαουρτακι..

    Δεν ξέρω για αθήνα κλπ αλλά εδώ λαμια την πουλάνε 1 ευρω τα 500 γραμμαρια , πολύ value for money κατ'εμε
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-04-16 14:34 #6
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Ρε μεγαλε????? Μισο κιλο βρωμη τη μερα..τι θηριο εισαι εσυ! Πως την παλευεις? Θερμιδες ανεβαζεις πολυ ευκολα με ταχινι-φυστικοβουτυρο. Προσωπικα πιστευω μισο κιλο τη μερα ανετα θα το εβαζα.. 2300 θερμιδες περιπου, 150γρ πρωτεινη. Τροποι υπαρχουν, αλλος πασχιζει να παρει κι αλλος να χασει.. Αρε κατι αδικιες που γινονται σ αυτον τον κοσμο!!


    Η HDL-LDL συγκεκριμενα που βρισκονται,σε τι αναλογια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-04-16 16:27 #7
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    οντως και εμενα μου κανει εντυπωση οχι τα αυγα αλλα η βρωμη στον ογκο ποσες θερμιδες ετρωγες δυο χιλιαδες θερμιδες ειναι μονο η βρωμη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-04-16 18:36 #8
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον, πήγα εκανα βιοχημικές εξετάσεις πριν καμια εβδομάδα...

    Να σημειωσω τις εκανα σε περιοδο όγκου και μεσα στο διαστημα απο τις εξετάσεις της τελευταιας φοράς υπήρχαν 3 μηνές με συνεχη καταναλωση 10 ολοκληρων αυγων καθε μέρα. (Τώρα τα έχω ψιλοκόψει γιατι να πω την αλήθεια τα έχω σιχαθεί λιγο)

    Εδώ ειναι λοιπόν:

    Χοληστερόλη 147mg/dl τιμη εργαστηριου <200

    Τριγλυκερίδια 52mg/dl Τιμή εργαστηριου 50-150

    Τσανσαμινάση AST SGOT 14.0 U/L Tiμή εργαστηριου 10.0-42.0

    Τρανσαμινάση ALT SGPT 23.0 u/l Τιμή εργαστηριου 10.0-46.0

    Απο συμπληρώματα : VIT E/D3 5000 iu/ και σποραδικά κανα zinc/omega 3
    η βιταμινη d3 κάθε μέρα / βιταμινη Ε οποτε το θυμομουν.

    cardio: 3 φορές την εβδομάδα απο 45 λεπτάκια
    Βρώμη¨: σχεδον 500 γραμμάρια καθημερινώς ( τουλάχισοτν έχω υγειή κοπρανα

    Λοιπόν, θα προσπαθήσω να βρώ και τις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει και θα τις ποστάρω να τις συγκρίνεται (ήταν χειροτερες απο τις παραπάνω γιατι τότε δεν πήγαινα γυμναστηριο και ήμουν ψιλο οτι να ναι απο θέμα διατροφης)

    Επίσης, δεν έχει κανενας απο την οικογενεια μου ιστορικο με χοληστερινες.
    Πιο ενδεδειγμένη είναι η μέτρηση των λιποπρωτεινών υψηλής και χαμηλής πυκνότητας,καθώς και το αθηρωματικό κλάσμα-δείκτης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-04-16 19:57 #9
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μεγαλε????? Μισο κιλο βρωμη τη μερα..τι θηριο εισαι εσυ! Πως την παλευεις? Θερμιδες ανεβαζεις πολυ ευκολα με ταχινι-φυστικοβουτυρο. Προσωπικα πιστευω μισο κιλο τη μερα ανετα θα το εβαζα.. 2300 θερμιδες περιπου, 150γρ πρωτεινη. Τροποι υπαρχουν, αλλος πασχιζει να παρει κι αλλος να χασει.. Αρε κατι αδικιες που γινονται σ αυτον τον κοσμο!!


    Η HDL-LDL συγκεκριμενα που βρισκονται,σε τι αναλογια?

    Χρησιμοποιουσα και φυστικοβουτυρο εντυ, αλλα ακομα και αυτά των σουπερμαρκετ ρε c πληρώνεις καμια 5 ευρω για να πάρεις 250 κάτι γραμμαρια, χαζοακριβουτσικο ειναι + οτι αμα αρχισω πραγματικα δεν σταματαω, να φανταστεις μαρεσει περισσοτερο το peanut butter απο merendes κλπ.., προτιμώ peanuts πάντως (περισσοτερες θερμιδες, πολύ φθηνοτερα). Γενικα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οσο ανεβαζα ποσοτητες τοσο πιο πολύ μου ανηγε η ορεξη μου. χαχα πράγματι αδικιες

    για hdl/ldl δεν εκανα εντυ, αλλά οντας η ολικη χοληστερινη στο 147, αμφιβαλλω να ξεπερνάει το οριο του κανονικου. Ισως η HDL να το ξεπερνάει, πράγμα καλο


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    οντως και εμενα μου κανει εντυπωση οχι τα αυγα αλλα η βρωμη στον ογκο ποσες θερμιδες ετρωγες δυο χιλιαδες θερμιδες ειναι μονο η βρωμη
    4500 βαγγελη, αλλά δεν ξεκινησα απο 4500

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο ενδεδειγμένη είναι η μέτρηση των λιποπρωτεινών υψηλής και χαμηλής πυκνότητας,καθώς και το αθηρωματικό κλάσμα-δείκτης.
    Κυριε τουλιατε, σε τι ακριβώς αποσκοπούν αυτές οι εξετάσεις? μου ειναι αγνωστες αυτές οι ορολογίες, αυτα, ευχαριστώ
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-04-16 20:18 #10
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Ειναι αυτο που σου ειπα πιο πανω, χαμηλη πυκνοτητα LDL υψηλη HDL. Ναι μεν εχεις 147 αλλα αν εχεις 25 HDL κ το υπολοιπο LDL τοτε υπαρχει προβλημα. Η ολικη χοληστερολη απο μονη της δε δινει σαφη εικονα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-04-16 00:14 #11
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιουσα και φυστικοβουτυρο εντυ, αλλα ακομα και αυτά των σουπερμαρκετ ρε c πληρώνεις καμια 5 ευρω για να πάρεις 250 κάτι γραμμαρια, χαζοακριβουτσικο ειναι + οτι αμα αρχισω πραγματικα δεν σταματαω, να φανταστεις μαρεσει περισσοτερο το peanut butter απο merendes κλπ.., προτιμώ peanuts πάντως (περισσοτερες θερμιδες, πολύ φθηνοτερα). Γενικα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οσο ανεβαζα ποσοτητες τοσο πιο πολύ μου ανηγε η ορεξη μου. χαχα πράγματι αδικιες

    για hdl/ldl δεν εκανα εντυ, αλλά οντας η ολικη χοληστερινη στο 147, αμφιβαλλω να ξεπερνάει το οριο του κανονικου. Ισως η HDL να το ξεπερνάει, πράγμα καλο




    4500 βαγγελη, αλλά δεν ξεκινησα απο 4500



    Κυριε τουλιατε, σε τι ακριβώς αποσκοπούν αυτές οι εξετάσεις? μου ειναι αγνωστες αυτές οι ορολογίες, αυτα, ευχαριστώ

    Την απάντηση θα βρεις στο τρίτο μου σύγγραμμα
    Παρεπιπτόντως με τόση χαμηλή χοληστερίνη,έχεις θέμα βιοσύνθεσης στεροειδών ορμονών και μορίων (ανδρογόνων-καλσιφερόλης)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-04-16 01:24 #12
    Προεπιλογή
    τι να πω και εγω που περυσι τετοιο καιρο ειχα ολικη 127, με φουλ αυγα κλπ
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-06-16 18:16 #13
    Προεπιλογή
    Δεν παίζουν ρόλο τα αβγά για τη χοληστερίνη.
    Εγώ που δεν τρώω πάνω από 10 αβγά την εβδομάδα -και με πολύ προσεγμένη διατροφή- βλέπω ότι κάθε χρόνο όλο και ανεβαίνει η χοληστερίνη.
    Σε εξετάσεις του 2010 είχα 180 και τώρα έχει φτάσει 220.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-06-16 18:20 #14
    Προεπιλογή
    Ισχύει όντως, και εγώ σε περίοδο(ογκου) με φουλ αυγα είχα χοληστερίνη 146
    It doesn't matter how many times u fall down, it matters how many times u get up...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-06-16 18:40 #15
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Είναι εντυπωσιακό πόσες γνώμες θα βρεις από άτομα που δεν έχουν σπουδάσει ιατρική και τοποθετούνται με μια βεβαιότητα...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία