Θέμα: αυχενας

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 08-10-16 13:34 #1
    Προεπιλογή αυχενας
    μετα απο ενα χτυπημα κοντα στον αυχενα εδω και αρκετες μερες μου εχει αφησει εναν πονο οταν ακουμπαω και πιεζω λιγο το σημειο αυτο και δεν ξερω τι μπορει να ειναι σκοπευω να παω στο γιατρο αλλα και οποιαδηποτε γνωμη θα βοηθουσε..

    Όνομα: 14628112_1176355495757211_756119515_n.jpg Εμφανίσεις: 253 Μέγεθος: 23,3 KB

    Όνομα: lipoma1-180x180.jpg Εμφανίσεις: 229 Μέγεθος: 8,2 KB

    στο σημειο που ειναι το βελακι ποναω απλα εγω δεν εχω το φουσκωμα αυτο που υπαρχει στην φωτο
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-10-16 14:01 #2
    Προεπιλογή
    Καλε μου αυτο που δειχνεις τι συσταση εχει;

    Ειναι μαλακο; Οταν το πιεζεις ποναει;
    Και κατι ακομα, εχει μειωθει σε μεγεθος ή παραμενει σταθερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-10-16 14:02 #3
    Προεπιλογή
    Εντιτ : αυτος ειναι ο αυχενας σου ή λαθος καταλαβα;

    Και πως συνεβη το χτυπημα να μας πεις. Εφαγες πχ ενα σιδερο στον αυχενα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-10-16 14:07 #4
    Προεπιλογή
    στην δευτερη φωτο δεν ειναι ο αυχενας μου απλα εκει φαινεται καλυτερα το σημειο, δεν εχει φουσκωσει σχεδον καθολου απλα ποναει οταν το πιεζω, με μπαρα τραυματιστηκα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-10-16 14:20 #5
    Προεπιλογή
    Οι πονοι βελτιωμενοι ή καθολου.;

    Και κατι ακομα το κεφαλι κινειται ανετα; Στην κινηση του κεφαλιου πονας;
    Χοντρικα κινηση κεφαλιου μπρος πισω δεξια αριστερα και στροφη κεφαλιου προς τα δεξια και αριστερα.

    Απ τη μορφη του ατυχηματος και δεδομενου οτι συνδεσμοι δε θα εχουν πειραχτει , δινω πιο πολλες πιθανοτητες ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ του κεφαλιου να μην πονας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-10-16 15:12 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πονοι βελτιωμενοι ή καθολου.;

    Και κατι ακομα το κεφαλι κινειται ανετα; Στην κινηση του κεφαλιου πονας;
    Χοντρικα κινηση κεφαλιου μπρος πισω δεξια αριστερα και στροφη κεφαλιου προς τα δεξια και αριστερα.

    Απ τη μορφη του ατυχηματος και δεδομενου οτι συνδεσμοι δε θα εχουν πειραχτει , δινω πιο πολλες πιθανοτητες ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ του κεφαλιου να μην πονας.
    οι πονοι ειναι ιδιοι οταν το πιεζω και εχω χτυπησει εδω και καμια εβδομαδα, τωρα οταν κανω πισω το κεφαλι μου ποναει και μπροστα το ιδιο αριστερα και δεξια δεν ποναει
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-10-16 15:28 #7
    Προεπιλογή
    Λοιπον κοιτα

    Στον αυχενα υπαρχουν δυο ειδων τραυματα.

    Το 1) φρεναρα οπως οδηγουσα και το κεφαλι μου τιναχτηκε μπρος και εν συνεχεια πισω
    Και το 2) εφαγα μια μπαρα στον αυχενα οπως εκανα προπονηση

    Στην πρωτη περιπτωση κανεις μια ακτινογραφια , εξεταζεις τους αυχενικους σπονδυλους , και αν ολα καλα περιμενεις με παυσιπονα. Αν οι πονοι (οι οποιοι ως επι το πλειστον στην κινηση του κεφαλιου εμφανιζονται) για πχ 15 μερες το ιδιο παραμενουν τοτε πας στη μαγνητικη του αυχενα ωστε να δεις τι συμβαινει στα μαλακα μορια.

    Στη δικη σου περιπτωση που εφαγες τη μπαρα στον αυχενα τι θελουμε να αποκλεισουμε;;;; Μια οστεινη βλαβη (ενα σπασιμο σπονδυλου). Τι χρειαζομαατε γι αυτο;;;;; Μια ακτινογραφια. Αν οι πονοι ειναι τοσο ιαχυροι πας και την κανεις για να αποκλεισεις ενα τετοιο ενδεχομενο. Αν παλευεται η κατασταση και οι πονοι εμφανως βελτιωνονται το αφηνεις και περιμενεις για να γλιτωσεις και την οποια ακτινοβολια.

    Αν δεν καταλαβες κατι πες μου τι ειναι αυτο που δεν καταλαβες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-10-16 15:33 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον κοιτα

    Στον αυχενα υπαρχουν δυο ειδων τραυματα.

    Το 1) φρεναρα οπως οδηγουσα και το κεφαλι μου τιναχτηκε μπρος και εν συνεχεια πισω
    Και το 2) εφαγα μια μπαρα στον αυχενα οπως εκανα προπονηση

    Στην πρωτη περιπτωση κανεις μια ακτινογραφια , εξεταζεις τους αυχενικους σπονδυλους , και αν ολα καλα περιμενεις με παυσιπονα. Αν οι πονοι (οι οποιοι ως επι το πλειστον στην κινηση του κεφαλιου εμφανιζονται) για πχ 15 μερες το ιδιο παραμενουν τοτε πας στη μαγνητικη του αυχενα ωστε να δεις τι συμβαινει στα μαλακα μορια.

    Στη δικη σου περιπτωση που εφαγες τη μπαρα στον αυχενα τι θελουμε να αποκλεισουμε;;;; Μια οστεινη βλαβη (ενα σπασιμο σπονδυλου). Τι χρειαζομαατε γι αυτο;;;;; Μια ακτινογραφια. Αν οι πονοι ειναι τοσο ιαχυροι πας και την κανεις για να αποκλεισεις ενα τετοιο ενδεχομενο. Αν παλευεται η κατασταση και οι πονοι εμφανως βελτιωνονται το αφηνεις και περιμενεις για να γλιτωσεις και την οποια ακτινοβολια.

    Αν δεν καταλαβες κατι πες μου τι ειναι αυτο που δεν καταλαβες.
    χμμμ τα καταλαβα και τα 2, εμενα οι πονοι δεν ειναι τοσο ισχυροι εδω και 7-8 μερες ειναι στο ιδιο σταδιο αλλα παλευεται ακομα απλα δεν εχω δει καθολου βελτιωση αοο την πλευρα των πονων δεν εχουν υποχωρησει καθολου
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-10-16 20:43 #9
    Προεπιλογή
    Το οτι οι πονοι δεν ειναι δυνατοι προφανως ειναι καλο.
    Αλλα για την κατασταση των σπονδυλων μονο η ακτινογραφια θα δείξει.
    Το να χεις σπασιμο ειναι μια σταλα δυσκολο. Αλλα ορκο δε θα παρει και κανεις.
    Πας , την κανεις και αυτο ηταν.
    Απάντηση με παράθεση