Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 05-03-09 03:39 #1
    Προεπιλογή Πριν τον ογκο....απωλεια λιπους!
    Καλησπερα παιδια! Ειμαι καινουργιος και θα θελα να ρωτησω καποια πραγματα. Τελειωνοντας το σχολειο (πανελληνιες) θελω να απαλλαγω απο τα περιτα μου κιλα. Μιλαμε για 1.77 και 95 κιλα βαρος. Το καλο ειναι οτι τα κιλα δεν φαινονται τοσο πανω μου, ωστοσο ομως υπαρχουν. Προς το παρον το μονο που με ενδιαφερει ειναι χασω οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος γινεται. Δεν με ενδιαφερει να βαλω ογκο, γραμμωση κλπ (αυτα θα σας τα ρωτησω σε βαθος χρονου οταν θα μαι οπως πρεπει απο βαρος!). Απλα θελω να λεπτυνω
    Θα θελα να μου προτεινετε καποια διατροφη στο περιπου (δηλαδη ποσα γευματα και θερμιδικη αξια), καποιους φυσικους λιποδιαλυτες και ασκηση (δυστυχως αυτο τον καιρο δεν παιζει χρονος για γυμναστηριο) που προτεινετε.
    Ξερω οτι η ερωτηση μου δεν ειναι γυρω απο το bodybuilding αλλα απ οτι ειδα τα ατομα που γραφουν στο φορουμ ειναι ψαγμενα και ενημερωμενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-03-09 03:50 #2
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    καλώς ήρθες φίλε! πέρνα και από τα νέα μέλη να πεις ένα γεια να σε χαιρετήσουμε και να γνωριστούμε. καλό διάβασμα και καλή επιτυχία επί τη ευκαιρία για τις πανελλήνιες.

    απο κει και πέρα διαφωνώ με αυτό που λές για πολλούς λόγους που μάλλον δεν έχει νόημα να στους πω αφού είσαι αποφασισμένος να ρίξεις κιλά με τα όποια αποτελέσματα και άνευ γυμναστηρίου μάλιστα....

    για αρχή διάβασε λίγο αυτά εδώ:
    http://www.bodybuilding.gr/bodybuild...d=98&Itemid=57
    http://www.bodybuilding.gr/bodybuild...d=67&Itemid=57

    θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις πολλά και να βγάλεις ένα βασικό πλάνο διατροφής μόνος σου και μετά εμείς θα σου υποδέιξουμε τις όποιες αλλαγές. με λίγα λόγια πολλά και μικρά γεύματα. το κάθε γεύμα να περιλαμβάνει κάποια πηγή πρωτείνης+σαλάτα(+υδατάνθρακες/καλά λίπη ανάλογα με την ώρα). κόψε τη σαβούρα και φάε "καθαρές τροφές"

    γυμναστική θα σε βοηθήσει πολύ ακόμα και στο διάβασμα αν γίνει σωστά, αλλά δε θα σχολιάσω περεταίρω. τουλάχιστον να τρέχεις 1-2 φορές τη βδομάδα.

    ρίξε μία ματιά σε αυτά και τα ξαναλέμε.


    ΥΓ:ρε αλήτη γιατί δεν κοιμάσαι/διαβάζεις τέτοια ώρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-03-09 03:52 #3
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    να προσθέσω ότι τα λινκ είναι για αθλητές κυρίως αλλά ωστόσο μία ιδέα θα πάρεις. να θυμάσαι όμως ότι χρειάζεσαι υδατάνθρακες λόγω διαβάσματος. απλά πρόσεξε τις πηγές και τις ποσότητες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-09 03:55 #4
    Προεπιλογή
    Zark καλως ηρθες φιλε αν και δεν εισαι στη σωστη ενοτητα σαν νεος στο φορουμ. Αυτα που ρωτας ειναι ειδη γραμμενα.

    καλο ειναι να ξεκινησεις σιγα σιγα το γυμναστηριο και να κανεις μικρα και συχνα γευματα ανα 3 ωρο περιπου οσο μπορεις πιο στεγνα, λιγα λιποι, λιγοι υδατανθρακες. προσπαθεια και επιμονη και ολα γινονται.
    εδω ειμαστε διαβαζεις και τις απορειες σου στο κοινο
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-03-09 15:56 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.
    Να αναφερω οτι εχω τελειωσει με τις πανελληνιες και ειμαι φοιτητης!
    Κοιταχτε λιγο και πειτε μου πως ειπα να διαμορφωσω τη διατροφη μου για απωλεια λιπους.
    -Πρωινο: Μεχρι τωρα το πρωι επινα 1 λιτρο γαλα (ισως το παρακανω στην ποσοτητα) με καμια τυροπιτα ή κανα κρουασαν

    Τι σκεφτομαι για πρωινο: 1/2 λιτρο γαλα χαμηλων λιπαρων με δημητριακα (αν εχετε να μου προτεινετε καποια που να χετε δοκιμασει και δεν εχουν ζαχαρη ευπροσδεκτα!) ή ενα γιαουρτι 0% με μια φρυγαμια σικαλεως.


    -Μεσημεριανο: Μεχρι τωρα μιας και ειμαι φοιτητης σε αλλη πολη ειναι λιγο δυσκολο να μαγειρευω. Μου στελνει η μητερα μου φαγητο. Τα τροφιμα που μου στελνει ειναι 90% οσπρια μιας και μαρεσουν πολυ (φακες, ρεβυθια, φασολια, γιγαντες) σε ατομικες μεριδες. Που και που κανω και μπιφτεκια,κανα σνιτσελ,καμια μαρακοναδα.

    Τι σκεφτομαι για μεσημεριανο: Μειωνω τις μεριδες στο μισο, προσθετω σαλατα μαρουλι, αποφευγω σνιτσελ και λοιπες τροφες με λιπος. Τα οσπρια δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να τα αποφυγω ε?

    -Βραδυνο: Μεχρι τωρα ετρωγα παλι τιποτα μαγειρεμενο ή εφτιαχνα κατι προχειρο.

    Τι σκεφτομαι να κανω: Οτι και στο πρωινο, δηλαδη γαλα ή γιαουρτι με δημητριακα και κανα φρουτο..



    Δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου. Επισης να πω πως ηδη πινω αρκετο νερο 2-3 λιτρα την ημερα και σκεφτομαι να προσθεσω στη διατροφη μου, πρασινο τσαι και ανανας που ακουσα πως ειναι λιποδυαλιτικα.

    Εσεις τι λετε??
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-03-09 15:58 #6
    Προεπιλογή
    οταν εδινα πανελληνιες πηγαινα 4 φορες γυμναστηριο τις δυο αμεσως μετα το σχολειο κτις αλλες δυο παρασκευη κ σαββατο αντι γ να βγω για ενα καφε με τς φιλους μου...μπορει να τ βλεπεις ως θυσια τν καφε αλλα στην περιπτωση μου ηταν καλυτερα γτ ξεδινα καλυτερα στο γυμνααστηριο.κ παροτι ειχαμε ιστοριεσ στο σπιτι δεν με εμποδισε καθολου να παω πολυ καλα στις πανελληνιες
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-03-09 16:06 #7
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    φίλε τη θεωρώ αρκετά λάθος. μάλλον δε διάβασες αυτά που σου έδωσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-03-09 16:18 #8
    Προεπιλογή
    απ αυτα που διαβασα και στο φορουμ και σαυτα που μου δωσες:
    -αποφευγω ανθυγιεινες τροφες και τροπους μαγειρεματος
    -πολλα και μικρα γευματα
    -χαμηλη καταναλωση υδατανθρακων
    και προσληψη σε καθε γευμα πρωτεϊνων+σαλατα

    Απλα οπως ειπα το θεμα μου ειναι λιγο με το μαγειρεμα μιας και μενω μονος μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-03-09 16:24 #9
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zark
    απ αυτα που διαβασα και στο φορουμ και σαυτα που μου δωσες:
    -αποφευγω ανθυγιεινες τροφες και τροπους μαγειρεματος
    -πολλα και μικρα γευματα MONO 3 ΕΙΔΑ ΕΓΩ
    -χαμηλη καταναλωση υδατανθρακων ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ????
    και προσληψη σε καθε γευμα πρωτεϊνων+σαλατα ΟΙ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗς ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΖΩΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΑΛΑΤΑ+ΟΣΠΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ

    Απλα οπως ειπα το θεμα μου ειναι λιγο με το μαγειρεμα μιας και μενω μονος μου...
    πάρε τόνο, και βράσε πολλά αυγά και ρύζι να έχεις όποτε θέλεις.
    γενικά η διατροφή σου φτωχή σε θρεπτικά για το βάρος σου και την ηλικία σου. γιατί δεν πας γυμναστήριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-03-09 16:29 #10
    Προεπιλογή
    οπ σορρυ δεν τ ειδα/...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-03-09 14:21 #11
    Προεπιλογή
    παιδια η καταναλωση φρουτων ποτε ειναι "σωστοτερη"? εννοω με ποιο γευμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-03-09 14:28 #12
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zark
    παιδια η καταναλωση φρουτων ποτε ειναι "σωστοτερη"? εννοω με ποιο γευμα..
    μπορεις να βαλεις στο πρωινο πριν τη προπονηση κανα φρουτο και στο 2 γευμα αν θες
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-03-09 01:03 #13
    Προεπιλογή
    α οκ ευχαριστω!
    απ οσα ειδα και απο αλλα παιδια με παρομοιες περιπτωσεις με μενα κατεληξα στο περιπου σε ενα διατροφικο πλανο σαν το παρακατω.

    πρωινο: γαλα-γιαουρτι απαχο με βρωμη. Σκεφτομαι να βαλω και ενα ποτηρι φυσικου χυμου πορτοκαλιου για βιταμινη.

    δεκατιανο: τοστ(μαυρο ψωμι) 1 φετα γαλοπουλα 1 φετα απαχο τυρι ή ενα φρουτο

    μεσημεριανο: τονος-γαλοπουλα-αυγα βραστα με πατατα βραστη-ρυζι και σαλατα. Εχω και οσπρια μαγειρεμενα απ τη μανα μου (φοιτητικες προμηθειες) που απ οτι ειδα δεν εχουν υψηλη περιεκτικοτητα σε πρωτεϊνες ωστοσο αποτελουν υγιεινη τροφη. Εχετε να προτεινετε κατι γι αυτο?

    απογευματινο: τοστ(μαυρο ψωμι) 1 φετα γαλοπουλα 1 φετα απαχο τυρι

    βραδινο: τονος-γαλοπουλα-αυγα με πατατα βραστη-ρυζι και σαλατα


    Για ασκηση ο χρονος περιορισμενος. Μονο το πρωι 8-9 και το βραδυ μετα τις 10. Τι προτεινετε? Ο slaine μου πε για ενα μισαωρο jogging μετα το πρωινο και να μην το παρακανω (δηλαδη 1 ωρα το πρωι 1 το βραδυ) γιατι αργοτερα θα πρεπε να κανω 5ωρη γυμναστικη για αποτελεσματα.

    Εδω και 3-4 μερες με οσο ειπαμε εδω δν ξερω αν εχω χασει κιλα παντως σιγουρα νιωθω πιο αναλαφρος και πιο κεφατος

    Περιμενω απαντησεις, διορθωσεις, παραβλεψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-03-09 01:11 #14
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...880&highlight=

    πόσα γρ πρωτέινης έχεις σύνολο και ανά γεύμα? αύξησέ τη

    δεκατιανο: τοστ(μαυρο ψωμι) 1 φετα γαλοπουλα 1 φετα απαχο τυρι ή ενα φρουτο
    δηλαδή το ένα είνα ίδιο σε θρεπτικά με το άλλο?

    βραδινό πόση ώρα πριν τον ύπνο έιναι? αφού δεν προπονείσαι έντονα άσε την πατάτα καλύτερα για βράδυ δε λέει τόσο...

    καλά δε σου'πα αυτό ακριβώς για την αεροβική
    ρίξε μία ματιά εδώ (που σε έχω ήδη παραπέμψει αλλά....)
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=756

    γενικά στη τύχη πας, άμα δε μετρήσεις πας τυφλά.

    καλή επιτυχία[/img]
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-03-09 19:10 #15

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια! Ειμαι καινουργιος και θα θελα να ρωτησω καποια πραγματα. Τελειωνοντας το σχολειο (πανελληνιες) θελω να απαλλαγω απο τα περιτα μου κιλα. Μιλαμε για 1.77 και 95 κιλα βαρος. Το καλο ειναι οτι τα κιλα δεν φαινονται τοσο πανω μου, ωστοσο ομως υπαρχουν. Προς το παρον το μονο που με ενδιαφερει ειναι χασω οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος γινεται. Δεν με ενδιαφερει να βαλω ογκο, γραμμωση κλπ (αυτα θα σας τα ρωτησω σε βαθος χρονου οταν θα μαι οπως πρεπει απο βαρος!). Απλα θελω να λεπτυνω
    Θα θελα να μου προτεινετε καποια διατροφη στο περιπου (δηλαδη ποσα γευματα και θερμιδικη αξια), καποιους φυσικους λιποδιαλυτες και ασκηση (δυστυχως αυτο τον καιρο δεν παιζει χρονος για γυμναστηριο) που προτεινετε.
    Ξερω οτι η ερωτηση μου δεν ειναι γυρω απο το bodybuilding αλλα απ οτι ειδα τα ατομα που γραφουν στο φορουμ ειναι ψαγμενα και ενημερωμενα
    μια καλή πηγή σύμφωνα με την οποία μπορείς να κινηθείς είναι η εξής δίαιτα: http://www.myself.gr/Article/Myself-...s/41-2757.html Εδώ όμως τίθεται ένα μεγάλο πρόβλημα για αυτούς που κάνουν γράμμωση: πως θα τρέφονται σε κάθε γεύμα με λαχανικά τα οποία σύμφωνα με το site αποφεύγονται μαζί με τα οξέα? από την άλλη συμφωνα με τις τελευταίες λίστες τα λαχανικά ταιριάζουν με κάθε ομάδα!! Είναι λίγο διφορούμενο.. Κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει & θα ήθελα τη βοήθειά σας: το ρύζι,τα φασόλια & τα όσπρια σε ποιά λίστα πηγαίνουν,στα αλκάλια η στα οξέα,πού πιστεύετε? Η αποψή μου είναι πως είναι πολύ χρήσιμο! Extra tip:σε κάθε γεύμα συμπλήρωμα c(μικρής ποσότητας για να μη γινει υπερβιταμίνωση) & ανά τακτά διαστήματα να πίνετε τσαι όπως roibos μόνο του/πράσινο-earl grey(πολύ καλός συνδιασμός). Ο καφές να αποφευχ8εί στο προπονητικό καθώς εντός 2ωρών από τη λήψη του η ινσουλίνη είναι αυξημένη(και δε μπορούμε να καταναλώσουμε φαγητό,ιδίως whey που αυξάνει & αυτή την ινσουλίνη)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread