Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 03-01-17 23:57 #1
    Προεπιλογή Πρόγραμμα για χαλάρωση
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!
    Πηγαίνω συστηματικά γυμναστήριο εδώ και 2 χρόνια. Βέβαια εκεί οι γυμναστές δεν ασχολούνται και πολύ και απλά υπάρχουν για διακοσμητικοί και όποτε έχω ρωτήσει για κάποιο πρόγραμμα μου δίνουν προγράμματα ίδια με όλους χωρίς να ασχοληθούν και πολύ. Πέρσι πήγαινα στα ομαδικά προγράμματα περισσότερο. Πήγαινα στο total body και στο cross training και δυστυχώς τα γόνατά μου επιβαρύνθηκαν και εμφανίστηκε χονδροπάθεια. Μετά από πολύ καιρό δεν πονούν τόσο αλλά συνεχίζω να αποφεύγω τις ασκήσεις που επιπονούν τα γόνατα. Να σημειώσω ότι το σώμα μου έχει χαλάρωση και δεν είναι σφιχτό στα περισσότερα σημεία λόγω του ότι έχασα πέρσι κιλά περίπου 6-7 σε μικρό διάστημα. Το γεγονός ότι τα πόδια μου, το κάτω μέρος της κοιλιάς μου και οι γλουτοί μου είναι χαλαροί με κάνει να στενοχωριέμαι και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να ξανακάνω τα ομαδικά που έκανα και είχα δει και διαφορά, λόγω του τραυματισμού των γονάτων μου. Τι πρόγραμμα θα μπορούσα να ακολουθήσω για να σφίξουν αυτά τα σημεία; Ξέχασα να πω ότι εχω ύψος 1.74 και κιλά 60. Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-01-17 15:35 #2
    Προεπιλογή
    καμία απάντηση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-01-17 20:14 #3
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.
    Οι στατικές ασκήσεις με αντιστάσεις, κυρίως σε όργανα, μπορουν να σε βοηθησουν, χωρίς να εχεις τους κινδύνους των τραυματισμών που έχουν καποια ομαδικά.
    Για την χονδροπάθεια έχεις κάνει κάποια αγωγή ή απλά ξεκούραση;
    Απάντηση με παράθεση