Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 20-01-17 02:33 #1
    Προεπιλογή Διατροφή για Skinny Fat - ΒΟΗΘΕΙΑ
    Λοιπον εμαι σκινι φατ εδω και 26 χρονια (ειμαι 26 χρονων) και ειμαι ενα βημα πριν παρω ενα μαχαιρι και κοψω την κοιλια μου στα 2. Με λιγα λογια απελπισμενος.

    Θεωρω πως φταιει κυριως η διατροφη μου οποτε εαν εχει καποιος ιδεες για το πως μπορω να την βελτιωσω.. ειναι η παρακατω. ειμαι 184 77 κιλα

    Γ1 γαλα κουακερ
    Γ2 2 τοστ με γαλοπουλα τσενταρ κ μια μπανανα
    Γ3 οτι εχει στη δουλεια
    Γ4 μακαρονια με κιμα
    Γ5 3 αβγα και τονος 1 μηλο

    Ξερω οτι θα πεσετε να με φατε οτι ειναι λιγα, αλλα προσπαθω να χασω λιπος και μετα να αρχισω να βαζω ογκο. Δε θελω να γινω σκελετος αλλα προτιμω πρωτα να χασω την σκατ.οκοιλια μου και μετα

    Ειμαι ΠΟΛΥ απελπισμενος οποτε παρακαλω απαντηστε μου, ειδικα αν εχετε περασει απο παρομοιο σταδιο και βγηκατε νικητες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-01-17 12:33 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_Patisia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον εμαι σκινι φατ εδω και 26 χρονια (ειμαι 26 χρονων) και ειμαι ενα βημα πριν παρω ενα μαχαιρι και κοψω την κοιλια μου στα 2. Με λιγα λογια απελπισμενος.

    Θεωρω πως φταιει κυριως η διατροφη μου οποτε εαν εχει καποιος ιδεες για το πως μπορω να την βελτιωσω.. ειναι η παρακατω. ειμαι 184 77 κιλα

    Γ1 γαλα κουακερ
    Γ2 2 τοστ με γαλοπουλα τσενταρ κ μια μπανανα
    Γ3 οτι εχει στη δουλεια
    Γ4 μακαρονια με κιμα
    Γ5 3 αβγα και τονος 1 μηλο

    Ξερω οτι θα πεσετε να με φατε οτι ειναι λιγα, αλλα προσπαθω να χασω λιπος και μετα να αρχισω να βαζω ογκο. Δε θελω να γινω σκελετος αλλα προτιμω πρωτα να χασω την σκατ.οκοιλια μου και μετα

    Ειμαι ΠΟΛΥ απελπισμενος οποτε παρακαλω απαντηστε μου, ειδικα αν εχετε περασει απο παρομοιο σταδιο και βγηκατε νικητες!
    Ημουν ακριβως στην ιδια φαση...74 κιλα αδυνατουλης με κοιλια...! Οποτε εχω αποψη...
    Καταρχας τι παει να πει ο,τι εχει στην δουλεια? Γιατι δεν ετοιμαζεις ταπερ απο το σπιτι?
    Γ5 μακαρονια με κιμα λες...δηλαδη τρως καθε μερα μακαρονια με κιμα? Και αυτα τα 5 γευματα τρως τα ιδια και τα ιδια?....
    Ασε το γαλα και τα κουακερ....δε με ειχαν βοηθησει πουθενα...αντιθετως ξαναπεινουσα πολυ γρηγορα...
    Στην θεση σου πρωινο θα εβαζα 4 5 αυγα (2 ολοκληρα)
    Και χτυπα στο μπλεντερ βρωμη και μπανανα για υδατανθρακα (60 γραμμαρια βρωμη περιπου θα σου ειναι καλα πιστευω) και φατα με το κουταλι. Μπορεις να προσθεσεις και κανα καρυδι η φυστικοβουτυρο αν θες με προσοχη ομως στις θερμιδες.
    Δεν αναφερεις ωρα προπονησεις? Να υποθεσω ειναι πριν το 5ο γευμα? Αν ναι προσθεσε 3 βραστες πατατες + μαρουλι η κανα μπροκολο.
    Τα μακαρονια κε τον κιμα κοψτα, αντικατεστησε με κανα ρυζακι/φαγοπυρο και κοτοπουλο. Το γευμα στην δουλεια επισης να εχει πρωτεινη + σαλατα!
    Σε 2 γευματα θα βαζεις σαλατα μπροκολα μαρουλια κτλ κτλ. Ενδιαμεσα φαε καμια μικρη χουφτα ξυρων καρπων γιατι τα λιπαρα χρειαζονται για διαφορος λογους. Επισης καλο θα ειναι να φας και οσπρια. Ρεβυθια και φακες ειναι οτι πρεπει κοψε τα αλευρικα....ψωμια και τετοιες μαλακιες. Βρες τις θερμιδες συντηρησεις σου πειραματιζοντας και προσαρμοζοντας την διατροφη. Αεροβιο μετα τα βαρη....εγω προσωπικα και κοιλιακους μετα τα βαρη εκανα!
    Στο ενδεκατιανο μια ωραια λυση νοστιμη θρεπτικη κα8 γρηγορη ειναι παλι το μπλεντερ! Ενα σκουπ πρωτεινης (αν εχεις με λιγη βρωμη 20-30γρ) ειναι μια χαρα! Αν δεν εχεις πρωτεινη τοτε 2 τοστακια ολικης με γαλοπουλα και ενα μηλο εισαι καλα! Στο βραδινο μπορεις να βαλεις και γιαουρτι total 2% με κανα αμυγδαλο...μιλαμε για 20+γρ πρωτεινης με ελαχιστες θερμιδες.
    Σωστη ποιότητα υδατανθρακα με επαρκης πρωτεινη και τα λιπαρα (προφανως οχι το λιπος του χοιρινου) πειθαρχια και προσπαθεια...αυτα θελει. Και ειναι θεμα διατροφηε και οχι διαιτας. Δε χρειαζεται να πεινας η να χεις μονοτονη διατροφη...αυτα ειναι μαλακιες
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-01-17 21:16 #3
    Προεπιλογή
    Hi!

    Στη δουλειά έχει συνήθως ρύζι με κοτόπουλο και λίγη σαλάτα. Βεβεα μερικές φορές είναι τηγανητό αλλά σε γενικές γραμμές είναι οκ.
    Ναι τρώω κάθε μέρα μακαρόνια με κιμά. Βλακεία? Το ξέρω, και θα σταματήσω.
    Προπόνηση 3 φορές την εβδομάδα full body, ΣΚ πριν το Γ3 και μεσοβδόμαδα πριν το Γ4.

    Πως σου φαίνεται αυτό:

    Γ1: 5 αυγα, 1 μπανανα, 5 κουταλιές βρώμη (δεν έχω μπλεντερ)
    Γ2: 2 τοστ ολικης με γαλοπουλα και ενα μηλο (αυτό που έχω ήδη δηλαδή αλλά χωρίς τυρί) + (έχω πρωτεΐνη whey op 100%, αλλά δεν θα με χορτάσει να φάω ένα σκοοπ για ολόκληρο γεύμα..)
    Γ3: δουλειά
    Γ4: Ρύζι με κοτόπουλο τρώω σχεδόν κάθε μέρα στη δουλειά.. Άλλη ιδέα?
    Γ5: γιαουρτι total 2% με ανάλατα αμυγδαλa

    ότι άλλες ιδέες έχει , ειδικά για τα γεύματα 2 και 4 (επειδή δε θέλω να τρώω κάθε μέρα τα ίδια) , δεκτές!

    Επίσης, εσύ πρέπει να έκανες προπόνηση 5-6 φορές την εβδομάδα? Εγώ δυστυχώς μπορώ μέχρι 3, οπότε η γυμναστική μου είναι full body. Νομίζεις είναι OK?

    Ευχαριστώ !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-01-17 21:41 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_Patisia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hi!

    Στη δουλειά έχει συνήθως ρύζι με κοτόπουλο και λίγη σαλάτα. Βεβεα μερικές φορές είναι τηγανητό αλλά σε γενικές γραμμές είναι οκ.
    Ναι τρώω κάθε μέρα μακαρόνια με κιμά. Βλακεία? Το ξέρω, και θα σταματήσω.
    Προπόνηση 3 φορές την εβδομάδα full body, ΣΚ πριν το Γ3 και μεσοβδόμαδα πριν το Γ4.

    Πως σου φαίνεται αυτό:

    Γ1: 5 αυγα, 1 μπανανα, 5 κουταλιές βρώμη (δεν έχω μπλεντερ)
    Γ2: 2 τοστ ολικης με γαλοπουλα και ενα μηλο (αυτό που έχω ήδη δηλαδή αλλά χωρίς τυρί) + (έχω πρωτεΐνη whey op 100%, αλλά δεν θα με χορτάσει να φάω ένα σκοοπ για ολόκληρο γεύμα..)
    Γ3: δουλειά
    Γ4: Ρύζι με κοτόπουλο τρώω σχεδόν κάθε μέρα στη δουλειά.. Άλλη ιδέα?
    Γ5: γιαουρτι total 2% με ανάλατα αμυγδαλa

    ότι άλλες ιδέες έχει , ειδικά για τα γεύματα 2 και 4 (επειδή δε θέλω να τρώω κάθε μέρα τα ίδια) , δεκτές!

    Επίσης, εσύ πρέπει να έκανες προπόνηση 5-6 φορές την εβδομάδα? Εγώ δυστυχώς μπορώ μέχρι 3, οπότε η γυμναστική μου είναι full body. Νομίζεις είναι OK?

    Ευχαριστώ !!
    Ναι...οντως εκανα 5 προπονησεις...και δουλευα ταυτιχρονα οπως και ακομα και βαρια δουλεια...
    Θελω λιγο να μου πεις τις ωρες σου...
    Τα γ1 γ2 με μπερδευουν...δε ξερω τι ωρα ειναι το γ1 και τι ωρα το γ5...οπως και γιατι μονο 3 προπονησεις ?και αντε 3 προπονησεις οκ....αεροβιο ?
    Γενικα αν θες πες μια τυπικη σου μερα το προγραμματισμο...! Θα βοηθησεις να παρεις και παραπανω γνωμες απο συμφορουμιτες

    Στην ερωτησεις σου θα απαντησω λιγο αργοτερα γιατι ακομα δουλεια ειμαι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-17 21:50 #5
    Προεπιλογή
    Βρες τις θερμιδες συντηρησης και φτιαξε το προγραμμα σου. Τρως πολυ λιγο ετσι που το βλεπω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-01-17 22:38 #6
    Προεπιλογή
    You need 2,460 Calories/day to maintain your weight.

    αυτό εννοείς ότι πρέπει να τρώω για να "βρω" τις θερμίδες μου? αυτό είναι διατηρηση, σωστά?


    3 φορές, επειδή 3 φορές μπορώ.
    Γεύματα της εξής ώρες : 9 - 12 - 3 - 7 - 9.30, δουλευω ως τις 6

    κυρίως πηγαιν γυμναστήριο τα σκ και 1-2 καθημερινές. αερόβιο δεν κάνω και δεν ξέρω αν ωφελεί στο χάσιμο μπάκας όσο τα βάρη (με βάση αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα..)
    γενικά μπέρδεμα , skinny fat είναι κατάρα και έχω καταλήξει ότι στον κάθε ένα λειτουργούν αλλά πράγματα. έχω αλλάξει τη διατροφή μου πολλές φορές, έχουν έρθει περιόδου που πήγαινα γυμναστήριο 6 φορές, κλπ κλπ και τίποτα. μπάκα είχα πάντα. σκέφτομαι να κάνω λιποαναρρόφηση είμαι τόσο απελπισμένος.
    anyway όπως είπα και πριν κάθε τίπs και συμβουλές δεκτές!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-01-17 23:14 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_Patisia Εμφάνιση μηνυμάτων
    You need 2,460 Calories/day to maintain your weight.

    αυτό εννοείς ότι πρέπει να τρώω για να "βρω" τις θερμίδες μου? αυτό είναι διατηρηση, σωστά?


    3 φορές, επειδή 3 φορές μπορώ.
    Γεύματα της εξής ώρες : 9 - 12 - 3 - 7 - 9.30, δουλευω ως τις 6

    κυρίως πηγαιν γυμναστήριο τα σκ και 1-2 καθημερινές. αερόβιο δεν κάνω και δεν ξέρω αν ωφελεί στο χάσιμο μπάκας όσο τα βάρη (με βάση αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα..)
    γενικά μπέρδεμα , skinny fat είναι κατάρα και έχω καταλήξει ότι στον κάθε ένα λειτουργούν αλλά πράγματα. έχω αλλάξει τη διατροφή μου πολλές φορές, έχουν έρθει περιόδου που πήγαινα γυμναστήριο 6 φορές, κλπ κλπ και τίποτα. μπάκα είχα πάντα. σκέφτομαι να κάνω λιποαναρρόφηση είμαι τόσο απελπισμένος.
    anyway όπως είπα και πριν κάθε τίπs και συμβουλές δεκτές!!
    Η κοιλια φευγει με διατροφη...!!!
    Γευματα κατα την αποψη μου!
    9:00. 5 αυγα (2 κροκους)+βρωμη (30γρ)
    12:00. Σκουπ πρωτεινης+ 1 φρουτο επιλογης σου
    (Αν ξαναπεινασεις ενδιαμεσα κε το 3ο γευμα φαε μια χουφτιτσα ξυρων καρπων)
    15:00. Αυτο στην δουλεια (παιρνε μαζι σου αλλη πηγη υδατανθρακα. Φαγοπυρο/μακαρονι ολικης/οσπρια και αν κρινεις εσυ ελατωσε την ποσοτητα) αν θες να αλλαξεις το κοτοπουλο μπορεις. Εχεις επιλογες.
    17:00 φαε ενα φρουτο με ενα γιαουρτι
    Μεταπροπονητικο: σκουπ
    21:30 ζωικη πηγη πρωτεινης και υδατανθρακα επιλογης σου. Το ψαρονεφρι επισης ειναι πολυ καλη επιλογη
    Ασε τα τοστ...δεν οφελουν εκτος κι αν δεν εχεις επιλογη.
    Αν οντως προσπαθεις οσο λες και δε πετυχαινει τιποτα τι να πω....μαλλον δε προσπαθεις οσο νομιζεις.
    Αεροβιο φυσικα και βοηθαει...παντα βοηθαει.
    Η θερμιδες συντηρησης ναι ειναι αυτο που ειπες.
    Δεν λειτουργουν ολα σε ολους γιαυτο και πειραματιζομαστε!
    Επισης θες ψαρι στην διατροφη σου....αν δεν τρως παρε συμπληρωμα με τα λιπαρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-01-17 23:20 #8
    Προεπιλογή
    Πολλοι λενε πως οι γλουτενη θολωνει...εχε το υποψιν. Δεν ξερω αν υσχιει ομως!
    Μια ακομα λυση ειναι να ριξεις υδατανθρακα αν π.χ ετρωγες 200γρ υδατανθρακα μειωσε το στα 150 και δες πως παει....!ψωμια αλευρικα και τετοια κοψτα.
    Αν θες ανεβασε και μια φωτογραφια γιατι συχνα πυκνά ο ανθρωπος υπερβαλει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-01-17 23:25 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Αρχικά οι ώρες που τρως τα γεύματα δεν παίζουν ΤΟΣΟ σημαντικό ρόλο....Το βασικότερο είναι οι συνολικές θερμίδες...Μικρή διαφορά θα δεις αν τρως 3 ή 6 γεύματα...

    Δεν λέω ότι δεν θα δεις καθόλου αλλά όχι ΤΟΣΟ σημαντική, γι'αυτά κατά την γνώμη μου πρέπει να αγχώνονται αγωνιστικοί αθλητές και όχι ο average bro...Κι εγώ average bro είμαι, δεν το λέω για να την πώ σε κανέναν....

    Οι θερμίδες συντήρησης σου μου φαίνονται πολλές, ίσως είναι λίγο πιο χαμηλά


    Το full body 3 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου, διάβασα προηγούμενα post και αν κατάλαβα καλά κάνεις κάτι "τύπου Starting Strength"...Μια χαρά είναι....

    Το αερόβιο βοηθάει κυρίως για την καλή υγεία της καρδιάς και του αναπνευστικού....Τώρα για να κάψεις παραπάνω θερμίδες θα μπορούσες να κάνεις και βάρη αλλά δεν μπορείς να κάνεις 7 φορές την βδομάδα....Εκτός αν είσαι επαγγελματίας αθλητής και ζεις απτις επιδόσεις σου στο άθλημα, ώστε να μην έχεις stress κλπ κλπ και να προπονείσαι κάτω απο ιδανικές συνθήκες και να μην σε νοιάζει αν καταπονηθεί το CNS....

    Αν θες να επιταχύνεις την διαδικασία του να χάσεις κιλά κάνε 10-20' αερόβιο μετά την προπόνηση με βάρη στο γυμναστήριο....Αν τρως υποθερμιδικά (δλδ κάτω απτις θερμίδες συντήρησης) θα σαι μια χαρά, μην το παρακάνεις όμως, ενα μικρό θερμιδικό έλλειμα χρειάζεσαι π.χ 250 θερμίδες κάτω απτην συντήρηση...

    Μην κάνεις λιποαναρόφηση...Μαθε τα βασικά γτ προφανώς κάνεις κάτι λάθος...Κι εγώ 3 φορές/βδομάδα κάνω, μετράω πλέον στο περίπου θερμίδες αλλά δεν τρώω συγκεκριμένες ώρες, τρώω όποτε έχω όρεξη και μπορώ (βέβαια τρώω πολύ)
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-01-17 23:33 #10
    Προεπιλογή
    ευχαριστώ πολύ, FitPal.

    9: 5 αυγα, 5 κουταλιές βρώμη (30gr)
    12: 1 scoup whey op 100 + 1 μπανανα + μια χουφτα ξυρων καρπων
    3: δουλειά (να δοκιμάσω να αφαιρέσω το ρύζι που έχει και να παίρνω σκέτο κρέας με σαλάτα?)
    6: μακαρονι ολικης + ??? (αυτό με δυσκολεύει.. μέχρι τώρα έτρωγα μακαρόνια ολικής με κιμά.. να αντικατασταθούν αλλά με τi?)
    9: γιαουρτι total 2% με ανάλατα αμυγδαλa


    έφτιαξα αυτό με βάση αυτά που είπες (+ με κάποιες ερωτήσειs..)
    Μια extra ερώτηση : δεν eiνai κάπως λίγα? Είμαι 185 + 78 kg.
    Συντήρηση λέει 2300 kcal. θα μου τiς δώσουν αυτά? θα πρέπει να υπολογίσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-01-17 23:38 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά οι ώρες που τρως τα γεύματα δεν παίζουν ΤΟΣΟ σημαντικό ρόλο....Το βασικότερο είναι οι συνολικές θερμίδες...Μικρή διαφορά θα δεις αν τρως 3 ή 6 γεύματα...

    Δεν λέω ότι δεν θα δεις καθόλου αλλά όχι ΤΟΣΟ σημαντική, γι'αυτά κατά την γνώμη μου πρέπει να αγχώνονται αγωνιστικοί αθλητές και όχι ο average bro...Κι εγώ average bro είμαι, δεν το λέω για να την πώ σε κανέναν....

    Οι θερμίδες συντήρησης σου μου φαίνονται πολλές, ίσως είναι λίγο πιο χαμηλά


    Το full body 3 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου, διάβασα προηγούμενα post και αν κατάλαβα καλά κάνεις κάτι "τύπου Starting Strength"...Μια χαρά είναι....

    Το αερόβιο βοηθάει κυρίως για την καλή υγεία της καρδιάς και του αναπνευστικού....Τώρα για να κάψεις παραπάνω θερμίδες θα μπορούσες να κάνεις και βάρη αλλά δεν μπορείς να κάνεις 7 φορές την βδομάδα....Εκτός αν είσαι επαγγελματίας αθλητής και ζεις απτις επιδόσεις σου στο άθλημα, ώστε να μην έχεις stress κλπ κλπ και να προπονείσαι κάτω απο ιδανικές συνθήκες και να μην σε νοιάζει αν καταπονηθεί το CNS....

    Αν θες να επιταχύνεις την διαδικασία του να χάσεις κιλά κάνε 10-20' αερόβιο μετά την προπόνηση με βάρη στο γυμναστήριο....Αν τρως υποθερμιδικά (δλδ κάτω απτις θερμίδες συντήρησης) θα σαι μια χαρά, μην το παρακάνεις όμως, ενα μικρό θερμιδικό έλλειμα χρειάζεσαι π.χ 250 θερμίδες κάτω απτην συντήρηση...

    Μην κάνεις λιποαναρόφηση...Μαθε τα βασικά γτ προφανώς κάνεις κάτι λάθος...Κι εγώ 3 φορές/βδομάδα κάνω, μετράω πλέον στο περίπου θερμίδες αλλά δεν τρώω συγκεκριμένες ώρες, τρώω όποτε έχω όρεξη και μπορώ (βέβαια τρώω πολύ)

    ευχαριστώ.. από ότι βλέπω στην φωτογραφία σου είσαι γαμάτος οπότε λογικό να τρως πολύ.
    εγώ σαν skinny fat ακόμη δεν έχω κατανοήσει αν πρέπει να τρώω υποθερμιδικά η για διατήρηση.. θα δοκιμάσω διατήρηση ..

    της θερμίδες μου της έβγαλα από εδώ, 185+78kg
    http://www.calculator.net/calorie-calculator.html
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-01-17 00:04 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    εγώ σαν skinny fat ακόμη δεν έχω κατανοήσει αν πρέπει να τρώω υποθερμιδικά η για διατήρηση.. θα δοκιμάσω διατήρηση ..
    Αρχικά οι θερμίδες που βγάζουν τα calculators είναι μια προσέγγιση...Δεν είναι απολύτως ακριβές...(Το συγκεκριμένο νομίζω το χα χρησιμοποιήσει κι εγώ, τότε μου χε φανεί κομπλέ δεν ξέρω γτ σκάλωσα με τα στατς σου).

    Όταν φτιάξεις την διατροφή που θες να ξεκινήσεις...ΠΡΙΝ την ξεκινήσεις θα σηκωθείς ένα πρωί (αν δεν έχεις ζυγαριά σπίτι πάρε) θα πας τουαλέτα κανονικά (αν μπορείς και για τα δύο) και χωρίς να πιεις τπτ, χωρίς να φας τπτ και ΓΥΜΝΟΣ θα ζυγιστείς...Θα ακολουθήσεις την διατροφή για 10 μέρες (ας πούμε ότι είναι 2.200 θερμίδες) και την προπόνηση κανονικά...Και μετά από τις 10 μέρες θα ξαναζυγιστείς ακριβώς με τις ίδιες συνθήκες....

    Αν έχεις πάρει βάρος, μειώνεις κι άλλο θερμίδες
    Αν είσαι σταθερός μειώνεις
    Αν έχεις χάσει βάρος συνεχίζεις με τις ίδιες θερμίδες μέχρι να κολλήσεις...

    Έτσι ξέρεις αν ο υπολογισμός είναι κομπλέ


    Τώρα για τα γεύματα δεν θα σου πώ κάτι συγκεκριμένο...ΑΠΛΑ υπολόγισε τις θερμίδες, μοιρασέ τες σε όλα γεύματα θες να κάνεις και σε ότι ώρες μπορείς...Απλά φρόντισε να χεις καλά λιπαρά (αυγά, ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο, λάδι καρύδας φυστικοβούτυρο κλπ κλπ), πρωτεϊνη (κρέας,αυγά, ψάρι, γαλακτοκομικά), υδατάνθρακα ( ότι θες αρκει να μην είναι πάστες...προτίμησε σύνθετους αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος άμα φας άσπρα μακαρόνια) και λαχανικά (μπρόκολο, κονουπίδι, λάχανο, σπανάκι)

    Πάρε και καμιά σοκολάτα υγείας να υπάρχει που και που μην σε πιάσει όρεξη για γλυκό ή μέλι και θα σαι κομπλέ...Τώρα άμα το ρίξεις και λίγο έξω πιεις κανά κρασί, φας κανά σουβλάκι δεν χάλασε ο κόσμος...τρέξε λίγο παραπάνω στο διάδρομο...Οι γυναίκες προτιμούν να σαι skinny fat παρά να κάνεις γεύματα κάθε 3 ώρες και να μην ασχολείσαι μαζί τους

    Φιλικά πάντα δεν θα πεθάνουμε και για λίγη μπάκα
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-01-17 10:03 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά οι ώρες που τρως τα γεύματα δεν παίζουν ΤΟΣΟ σημαντικό ρόλο....Το βασικότερο είναι οι συνολικές θερμίδες...Μικρή διαφορά θα δεις αν τρως 3 ή 6 γεύματα...

    Δεν λέω ότι δεν θα δεις καθόλου αλλά όχι ΤΟΣΟ σημαντική, γι'αυτά κατά την γνώμη μου πρέπει να αγχώνονται αγωνιστικοί αθλητές και όχι ο average bro...Κι εγώ average bro είμαι, δεν το λέω για να την πώ σε κανέναν....

    Οι θερμίδες συντήρησης σου μου φαίνονται πολλές, ίσως είναι λίγο πιο χαμηλά


    Το full body 3 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου, διάβασα προηγούμενα post και αν κατάλαβα καλά κάνεις κάτι "τύπου Starting Strength"...Μια χαρά είναι....

    Το αερόβιο βοηθάει κυρίως για την καλή υγεία της καρδιάς και του αναπνευστικού....Τώρα για να κάψεις παραπάνω θερμίδες θα μπορούσες να κάνεις και βάρη αλλά δεν μπορείς να κάνεις 7 φορές την βδομάδα....Εκτός αν είσαι επαγγελματίας αθλητής και ζεις απτις επιδόσεις σου στο άθλημα, ώστε να μην έχεις stress κλπ κλπ και να προπονείσαι κάτω απο ιδανικές συνθήκες και να μην σε νοιάζει αν καταπονηθεί το CNS....

    Αν θες να επιταχύνεις την διαδικασία του να χάσεις κιλά κάνε 10-20' αερόβιο μετά την προπόνηση με βάρη στο γυμναστήριο....Αν τρως υποθερμιδικά (δλδ κάτω απτις θερμίδες συντήρησης) θα σαι μια χαρά, μην το παρακάνεις όμως, ενα μικρό θερμιδικό έλλειμα χρειάζεσαι π.χ 250 θερμίδες κάτω απτην συντήρηση...

    Μην κάνεις λιποαναρόφηση...Μαθε τα βασικά γτ προφανώς κάνεις κάτι λάθος...Κι εγώ 3 φορές/βδομάδα κάνω, μετράω πλέον στο περίπου θερμίδες αλλά δεν τρώω συγκεκριμένες ώρες, τρώω όποτε έχω όρεξη και μπορώ (βέβαια τρώω πολύ)
    Το ρωτησα για να καταλαβω τι ωρα ξεκιναει και τι ωρα τελειωνει την μερα του αυτα τα γ1 γ2 με καταμοπερδεψαν ;p

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_Patisia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ, FitPal.

    9: 5 αυγα, 5 κουταλιές βρώμη (30gr)
    12: 1 scoup whey op 100 + 1 μπανανα + μια χουφτα ξυρων καρπων
    3: δουλειά (να δοκιμάσω να αφαιρέσω το ρύζι που έχει και να παίρνω σκέτο κρέας με σαλάτα?)
    6: μακαρονι ολικης + ??? (αυτό με δυσκολεύει.. μέχρι τώρα έτρωγα μακαρόνια ολικής με κιμά.. να αντικατασταθούν αλλά με τi?)
    9: γιαουρτι total 2% με ανάλατα αμυγδαλa


    έφτιαξα αυτό με βάση αυτά που είπες (+ με κάποιες ερωτήσειs..)
    Μια extra ερώτηση : δεν eiνai κάπως λίγα? Είμαι 185 + 78 kg.
    Συντήρηση λέει 2300 kcal. θα μου τiς δώσουν αυτά? θα πρέπει να υπολογίσω
    Αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα αντικατεστησε κοτοπουλο με απαχο κομματι μοσχαρι. Επισης τα ρεβυθια ειναι εξαιρετικα θρεπτικα και σε βιολογικη αξια ειναι ισαξια του κρεατος!
    Μπορεις να τρως σκετο κοτοπουλο με σαλατα με 1κ.σ ελαιολαδο,αααν ξαναπεινασεις εχε και ενα μηλο μαζι σου
    Ξεκινα με μια βαση οπως ειπε ο οπου_υπαρχει π.χ 2500 θερμιδες και εχε οδηγο πρωτα τον καθρευτη και μετα την ζυγαρια (αποψη μου) δεν ειχα ζυγιστεί ποτε...μονο στην αρχη...η ζυγαρια ειναι απλα νουμερα...αν ανεβεις κιλα αλλα φυγει η κοιλια τοτε τι? και ναι ειναι κατι το εφικτο...
    Όνομα: 20161217_170131.jpg Εμφανίσεις: 916 Μέγεθος: 94,6 KB
    Εδω ειμαι μετα απο 8 μηνες γυμναστικης στα 76-77 κιλα. Και οταν ειχα ξεκινησει ημουν 72 με ενα χερι σαν τον καρπο μου ενα πραμα και μια κοιλια λες και ημουν έγκυος....ολα γινονται αδερφε
    Απάντηση με παράθεση