Θέμα: Μοσχάρι

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 36
  1. 23-11-08 21:06 #1
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή Μοσχάρι
    Από αυτά που γνωρίζω το νουά είναι το πιο άπαχο μοσχαρίσιο κομμάτι.Παρόλαυτα δεν μπορώ να βρω συγκεκριμένα το ποσοστό λίπους του.Εσεις ποιο κομμάτι του μοσχαριού προτιμάτε?Αν γνωρίζει κανείς περισσοτερα για το συγκεκριμένο κομμάτι ας διαφωτήσει και εμένα
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-12-08 00:47 #2
    Προεπιλογή
    απο τα πιο απαχα κοματια ειναι μοσχαρισιο τρανς κιλοτο και το πιο ολοκαθαρο αλλα πανακριβο ειναι το μοσχαρισιο φιλετο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-02-09 21:43 #3
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή Φιλέτο Μοσχάρι και μπατιράκι
    Ρε παιδιά αγόρασα σήμερα φιλέτο μοσχαριού(για πρώτη φορά...)25 ευρο το κιλό το έχουν σε 2-3 κρεοπωλεία που πήγα..Τι γίνεται?Ζω σε άλλο πλανήτη?
    Αξίζει τα παραπάνω λεφτά κατα τη γνώμη σας?
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-02-09 21:46 #4
    Το avatar του χρήστη SiCkOheL

    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περ.
    United Kingdom
    Μηνύματα
    251
    Προεπιλογή Re: Φιλέτο Μοσχάρι και μπατιράκι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannis88
    Ρε παιδιά αγόρασα σήμερα φιλέτο μοσχαριού(για πρώτη φορά...)25 ευρο το κιλό το έχουν σε 2-3 κρεοπωλεία που πήγα..Τι γίνεται?Ζω σε άλλο πλανήτη?
    Αξίζει τα παραπάνω λεφτά κατα τη γνώμη σας?
    αν είναι βουτηγμένο και μαριναρισμένο με κρεατίνη bcaa γλουταμίνη χρώμιο νάτριο ναι αξίζει αλλιώς..

    Είναι Bασανιστικό, Aλλά Aκόμα Eχω Πολύ Δρόμο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-02-09 22:22 #5
    Το avatar του χρήστη ΓΖ84

    Εγγραφή
    17-01-2009
    Περ.
    Γλυκά Νερά Ανατολικής Αττικής
    Μηνύματα
    30
    Προεπιλογή
    Για εμένα αυτά τα θέματα είναι απλά. Και ότι γράψω θα είναι γενικό. Αν έχεις τα φράγκα - τα σκας - και όχι, δεν νομίζω ότι είσαι μ***** αν τα ΕΧΕΙΣ και τα ΣΚΑΣ. Τώρα αν νιώθεις ότι βάζεις βαθιά το χέρι στη τσέπη και ζορίζεσαι - όχι δεν αξίζει κατα τη γνώμη μου.

    Συγκεκριμένα για το κρέας, αν τρως συνέχεια τέτοιο, ε δεν συμφέρει. Αλλά αν τρως πιο αραιά μοσχάρι τότε δεν έγινε και τίποτα αν το πληρώσεις πιο ακριβά. Και άλλωστε μια μερίδα σου δεν χρειάζεται να είναι πάνω από 150γρ. οπότε σιγά τα λεφτά.[/list]
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-02-09 21:24 #6
    Προεπιλογή
    25 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ??????????????????????????OMG...........Τί μοσχάρι είναι αυτό ρε φιλέ???απο τον κήπο του Bill Gates????
    Για τί κομμάτι μιλάμε?Bon Fillet?(αλλα και κείνο γύρω στο 15αρι βγαίνει......)
    Πάρε μοσχάρι-Κόντρα,είναι το πιό ψαχνό κομμάτι και βγαίνει 7.90ευρω το κιλό....
    ή αλλιώς σπάλα(ίδια τιμή,αλλα παραπάνω λίπος....)
    Καρυπίδης Χρήστος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-02-09 21:51 #7
    Το avatar του χρήστη ovelix

    Εγγραφή
    21-10-2008
    Περ.
    χαλκιδα
    Μηνύματα
    370
    Προεπιλογή
    φιλε yiannis88 ζητα απο τον κρεοπολη σπαλονουα πεστου να στο κοψει φετες και αστο να σιτεψει ειναι σχεδον το ιδιο μαλακο με το φιλετο
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-02-09 21:52 #8
    Προεπιλογή
    ΟΠΑ! ΟΠΑ,ΟΠΑ!!!!ΜΙΣΟ!!! επειδη δουλευω σε μαγαζι με τροφημα και συγκεκριμενα στο τμημα του κρεωπολειου!! το μοσχαρι αναλογα το μερος που θα διαλεξεις εχει και την αναλογη τιμη ας πουμε απο λαιμο η τιμη ειναι γυρο στα 8ευρω απο σπαλα γυρω στα 10 απο φιλετο ειναι απο 15-17ε 20 με 25 σε ποιασαν τρελο κοτσο αλλα θα μου πεις στις μερες μας υπαρχει τρελη αλητεια σε αυτο το θεμα! επισεις το μοσχαρι δεν μας ειπες τι προελευσης ηταν κ τα σχετικα αλλα δεν δικαιολογιτε αυτη η τιμη για κανενα λογο στο λεω εγγιημενα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-02-09 22:53 #9
    Προεπιλογή
    Αν θέλεις κοιτα και σε κανενα μαγαζί με κατεψηγμενα προϊόντα. Εγώ παίρνω μοσχάρι στρογγυλό που είναι αρκετα καθαρό κομμάτι λίγο ποιό κάτω απο τα 6 ευρώ. Βέβαια είναι κατεψηγμένο.Ενώ στο σουπερ μαρκετ το ίδιο κομματι το εχω δει γύρω στα 10.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-05-12 15:37 #10
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Ξέρει κάποιος τα μακροσυστατικά του νουά; Ή έστω πως να το ψάξω στα αγγλικά; (Αμερικανικά συγκεκριμένα.)
    Ξέρω πως είναι μέρος από το πίσω μπούτι(round), αλλά εκεί είναι πολλά κομμάτια.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-05-12 15:40 #11
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    @sTeLaKoS
    με καθε επιφυλαξη ειναι αυτο

    http://nutritiondata.self.com/facts/...roducts/3756/2

    τουλαχιστον εγω με βαση αυτο το υπολογιζω και το ψαχνα καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-05-12 21:06 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ

    Για βρασμένο, το ίδιο κομμάτι που μου δωσες(round top) στο calories king βρήκα τά εξής μάκρος:
    Όνομα: Χωρίς τίτλο432.png Εμφανίσεις: 7500 Μέγεθος: 8,3 KB

    Τα 1100γρ ωμό, όταν έβρασε έμειναν 610.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-07-12 21:33 #13
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Με αφορμή κάποια ποστ στις Γενικές ερωτήσεις διατροφής, βάζω τον πίνακα κι εδώ για να υπάρχει:

    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 8428 Μέγεθος: 209,3 KB

    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 7772 Μέγεθος: 131,7 KB
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-06-13 04:05 #14
    Προεπιλογή Ερώτηση σχετικά με το Μοσχαρίσιο κρέας
    Γεια χαρά forum θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μέρος του μοσχαριού αγοράζετε από τον κρεοπώλη η supermarket π.χ. φιλέτο,λαιμός,κτλπ
    Με ενδιαφέρει να μάθω ποιο Κόψιμο έχει μεγαλύτερο ποσοστό σε Πρωτεΐνες για να ξέρω τι ζητάω από τον κρεοπώλη.
    Α και κάτι ακόμα βρίσκει κανείς γλυκοπάτατα τετοια εποχη γιατι στη λαικη δεν υπαρχει ουτε στο supermarket.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-07-13 13:49 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steve KinG STyLe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νουαααα
    Εγω παντως παω στο χασαπι και του λεω απαχο μοσχαρι φιλετα και μου δινει
    Και εγω αυτο κανω αλλα σπανια γιατι ειναι και ακριβο
    When you look in the mirror and see no change and still keep faith , knowing that in
    time you will get there if you stay focused and on track, that's the difference between those who
    succeed and those who failed.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία