Σελίδα 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 136 έως 150 από 240
  1. 18-05-09 14:13 #136
    Προεπιλογή
    .........
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη isis : 09-08-10 στις 14:07

    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-05-09 14:20 #137
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο isis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αδερφέ , μη με παίζεις εμένα έτσι μπαλίτσα , δε θα σου βγει , αν έχεις τη καλοσύνη , πες μου ποιος είσαι και τι είσαι και μετά συνεχίζουμε τη κουβεντούλα μας , όπως σε ρώτησα , αλλά απέφυγες διακριτικά να απαντήσεις. Όσον αφορά τα ποστ που έκανα , εννοείται ότι κάθε "μέλος" τα διαβάζει , τα επεξεργάζεται και είτε τα απορρίπτει είτε τα δέχεται ολικά ή μερικά , δε με απασχολεί αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε. Απώτερος στόχος μου είναι η αποκατάσταση των τιμών του ενζύμου alt ενός παιδιού , τίποτα περισσότερο. Νομίζω είμαι αρκετά ξεκάθαρος!
    Δεν προσπαθω να σε προσβαλω ουτε να σε τσατισω,το ποιος ειμαι δεν εχει σημασια,ειμαι ενας που το ψαχνει και ισως σκεφτεται τα πραγματα λιγο βαθυτερα πριν πανικοβληθει για κατι που ακουει,φυσικα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του και ειναι υπευθυνος για τον ευατουλη του και μονο,δεν ειπα οτι διαφωνω με αυτα που λες αλλα ουτε συμφωνω,κρατω μια ουδετερη σταση μεχρι να παρουσιαστουν καποια τεκμηριωμενα στοιχεια.Οσο αναφορα τις τρανσαμινασες του παιδιου ελπιζω να μην ειναι η πρωτεινη ή η υπερκαταλανωση της,αλλα γενικα οι τρανσαμινασες ειναι ενδειξη οτι κανεις κατι παραπανω,το οποιο μπορει να οφειλεται σε χιλιαδυο αλλα(ακομα και προβλημα σε καποιο αλλο οργανο,ειναι πιθανον να προκαλει αυτες της μη φυσιολογικες τιμες).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-05-09 14:21 #138
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Κώστα ξέρω πως γνωρίζεις πολλά πράγματα, σε κάτι σε συμβουλεύτηκα και εγω και ούτε καν ζήτησα να μου εξηγήσεις γιατί και πως, μια κουβέντα ειπες και το έπιασα το θέμα, απλος δεν υπάρχει λογος να πηγαίνει επι προσωπικού,

    λεμε την άποψη μας και οποιος κρίνει πως είναι σωστή την ασπάζεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-05-09 20:37 #139
    Προεπιλογή
    ωσοι νομιζετε ειναι ευκολο να κινισε νομικα ιδιος σε καρχαριες ετερειες η κανετε ονειρα η δεν ξερετε τπτ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-05-09 21:21 #140
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μια χαρα κηνησε νομικά και παίρνεις και χοντρή αποζημίωση αν έχεις στοιχεία-αποδείξεις, το θεμα ειναι ποιος ασχολείται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-05-09 21:57 #141
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα κηνησε νομικά και παίρνεις και χοντρή αποζημίωση αν έχεις στοιχεία-αποδείξεις, το θεμα ειναι ποιος ασχολείται.
    +10000

    alla αυτο το ποιος ασχολειτε μας εχει φαει
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-05-09 01:20 #142
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μόλις ξαναείδα τις τιμές της εξέτασης του τεραβιγια κ έχω μια ερώτηση.

    Για όσους μίλησαν για φυσιολογική άνοδο από κόπωση λόγω της άσκησης, σε αυτή την περίπτωση αναφερόμαστε σε muscle protein breakdown, έτσι δεν είναι???
    Kαι εγώ που ανέφερα για την ποσότητα πρωτείνης που κατανάλωνε από τη διατροφή του.

    Και στις δύο περιπτώσεις η κρεατινίνη δε θα ήταν ανεβασμένη?? Ακόμα κ αν ίσχυε ή η πρώτη ή η δεύτερη πάλι δε θα είχαμε ανεβασμένη κρεατινίνη??

    Και αν δεν κάνω λάθος η τιμή της κρεατινίνης είναι σε φυσιολογικά όρια, όχι???


    H υπόθεση που έγινε από τον μαντυς ότι η κρεατινίνη θα ήταν ψηλά αν είχε πρόβλημα δεν είναι σωστή απότι ξέρω, καθώς αυξημένη κρεατινίνη δείχνει ή πρόβλημα στα νεφρά ή αυξημένη δραστηριότητα (muscle protein breakdown) ή/κ αυξημένη κατανάλωση πρωτείνης. Για να ισχύει πράγματι το πρώτο (νεφρα) θα πρέπει ο λόγος ΒUN/creatinine (Blood Urea Nitrogen) να είναι μεγαλύτερος από 30, όταν αναφερόμαστε σε υγιείς αθλούμενους με βάρη οι οποίοι κ επιπλέον καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες πρωτείνης.



    Συνεπώς, λάθος επί 2 και +1 για την υποψία του isis !!
    υπατικη βλαβη σε γενικες γραμμες εχουμε οταΝ ΔΕΝ μπορουμε να επεξεργαστουμε καποια πραγματακια που θα επρεπε κανονικα να τα επεξεργαζομαστε. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να υπαρχει μια καθολικη ανοδος σε καποιες τιμες μαζι με τα συμπτοματα που η εκαστοτε ανοδος προκαλει.

    οι μυες μας εχουν μεσα τους αιμα. το αιμα εχει ερυθρα αιμοσφαιρια. οταν υπαρχει εντονη ασκηση ειναι λογικο η αιμοσφερινη να καταστρεφετε ποιο γρυγορα απο το κανονικο λογο μεγαλητερης οξιδοσης. η δεσποινιδα αιμοσφερινη αποδομειτε προς χολεριθρινη.

    επισεις στο υπαρ μας εχουμε κ alt. Αυτο το ενζιμο ομως το βρησκουμε κ στο αιμα την καρδια κ τους μυες. κανονικα η συγκεντροση του πρεπει να ειναι πολυ χαμιλη στο αιμα. αλιως κατι δεν παει κ τοσο καλα. αλλα δεν ειναι ενδιξη αμεσης υπατικης βλαβης καθος μπορει να υπαρχει κ εκτενη απελευθεροση του ενζιμου αυτο απο μεγαλες μυικες ομαδες.

    καπου εδω ομως κ εκει που λεμε οτι το υπαρ του φιλου μας βαραει κοκκινα μπαινει η ast k η ggt. η ast ειναι κ αυτο ενα ατιμο ενζιμο που εκτως απο το υπαρ μασ υπαρχει κ στους μυες καθος κ στην καρδια. οταν εχουμε μυικη καταπονιση τοτε αυξανετε η συγκεντροση του στο αιμα.

    το ggt υπαρχει κυριος στο υπαρ (ναι ειναι ενζιμο κ αυτο), κ ειναι πολυ ευεσθητο σε υπατικες αλαγες οποτε οποτε υπαρχει προβλημα αυξανετε.

    τι ομορφος κ απλος που ειναι ο κοσμος μας... οταν το υπαρ μας υπολειτουργει, δεν μπορει να επεξεργαστει ολα τα παραπανω, τα αφηνει να κικλοφορουν μεσα στο αιμα, χαμος δηλαδη... ελα ομως που οταν εχουμε φθαρμενα κυταρα, δηλαδη μυικη καταπονιση, κακη ξεκουραση κτλ τοτε ολα αυτα βαρανε κοκκινο κ δεν μπορουνε να μας διξουν σαφη εικονα. τοτε πιανουμε την κρεατινινη που για να μου γραφεις με τετοιο υφακι πρεπει να ξερεις τι ειναι κ ποτε αυξανετε. εφοσον δεν αυξανετε, κ ειναι μεσα στα φυσιολογικα μας ορια, τοτε δεν υπαρχει υπατικη βλαβη. αμα ειχαμε κ τιμες μπροστα μας απο PLT, MCH, Hb, RBC και MCHC θα φενοταν καθαρα τα οσα λεω παραπανω...

    και μια που μιλισες για κατι λογους κ κατι σχετικα για εξηγισε μου πως επιρεαζει η υψιλη προσληψη πρωτεινης τον λογο που αναφερεις ΒUN/creatinine οχι για κανεναν αλλον λογο αλλα επιδι στο χωριο μου την λεγαμε ουρια...

    κ φυσικα (για να μην μου την πει κανενας που στην χοντρολεω), φιλικα παντα ετσι?


    οποτε:

    φιλικα,
    Δημητρης
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-05-09 02:56 #143
    Προεπιλογή
    Τουλάχιστον ρε παιδιά, αφού έχετε κάποια στοιχεία για επικίνδυνα προϊόντα με αναλύσεις κ.λ.π., γιατί δεν τα παραθέτετε έτσι ώστε να ξέρουμε τι παίζεται; Γιατί τόση μυστικοπάθεια;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-05-09 08:59 #144
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Georges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον ρε παιδιά, αφού έχετε κάποια στοιχεία για επικίνδυνα προϊόντα με αναλύσεις κ.λ.π., γιατί δεν τα παραθέτετε έτσι ώστε να ξέρουμε τι παίζεται; Γιατί τόση μυστικοπάθεια;
    Πιστευω δυο ειναι οι πιθανες εκδοχες :

    1)Δεν υπαρχουν αυτες οι αποδειξεις

    2)Η πηγη αυτων των αποτελεσματων τα εχει "βρει" με την-τις πηγες των "νοθευμενων" συμπληρωματων
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-05-09 12:28 #145
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο isis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αδερφέ , μη με παίζεις εμένα έτσι μπαλίτσα , δε θα σου βγει , αν έχεις τη καλοσύνη , πες μου ποιος είσαι και τι είσαι και μετά συνεχίζουμε τη κουβεντούλα μας , όπως σε ρώτησα , αλλά απέφυγες διακριτικά να απαντήσεις. Όσον αφορά τα ποστ που έκανα , εννοείται ότι κάθε "μέλος" τα διαβάζει , τα επεξεργάζεται και είτε τα απορρίπτει είτε τα δέχεται ολικά ή μερικά , δε με απασχολεί αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε. Απώτερος στόχος μου είναι η αποκατάσταση των τιμών του ενζύμου alt ενός παιδιού , τίποτα περισσότερο. Νομίζω είμαι αρκετά ξεκάθαρος!
    και σε ευχαριστω γι αυτο...!

    παιδια δεν μπορω να πω τι επερνα γιατι δεν θελω να δημιουργησω καθε ειδους "προβληματα" στον καθενΑ σας...
    και οπως προαναφερθηκε καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα-μπορει εσεις να πΑρετε την ιδια που επερνα εγω και να μην εχετε κανενα προβλημα.

    ΜΗΝ λετε οτι σας συμφερει για να στηριξετε τα λεγομενα σας του στυλ οτι εγω πηγα και εφαγα κοτα 5 ωρες πριν ναι αυτο εγινε την πρωτη φορα γιατι πιστευα αυτο που ειπε ο lengains οτι θα ειχε αφομειωθει και δεν θα υπηρχε προβλημα.

    την 2η φορα που εκανα εξετασεις και ανεβηκαν κ αλλο οι τιμες ολα εγιναν οπως επρεπε..


    α και isis ειμαι απολυτα ειλικρινης σε οτι σου ειπα ...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-05-09 15:46 #146
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω δυο ειναι οι πιθανες εκδοχες :

    1)Δεν υπαρχουν αυτες οι αποδειξεις

    2)Η πηγη αυτων των αποτελεσματων τα εχει "βρει" με την-τις πηγες των "νοθευμενων" συμπληρωματων

    eleos?
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-05-09 17:27 #147
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    εγώ έχω ατελείωτα παραδείγματα ανθρώπων και φίλων που μέχρι το λοιμωδών έφτασαν και δεν έπαιρναν μεγάλες ποσότητες και ότι έπαιρναν ήταν απόλυτα γνήσιο με εργαστηριακό έλεγχο .
    και άλλος με περισσότερα και αμφιβόλου προελεύσεως πράγματα ήταν φυσιολογικός αυτό δεν λέει τίποτε απλα καλό είναι να ελέγχουμε ανα διαστήματα και να βλέπουμε την τοξικότητα του συκωτιού αλλα μην κοιτάμε το συκώτι και αφήνουμε την καρδιά που επηρεάζετε και αυτή αλλα όταν μας δώσει συμπτώματα είναι ήδη αργα
    όπως και πριν ενα μήνα ένας μου πήρε τηλέφωνο και μου είπε έχει γυρω στα 200 τρανσαμινάσες και θα έμπαινε σε πρόγραμμα του είπα να περιμένει και να κάνει σωστή διατροφή να μην πίνει αλκοόλ και να ξανακάνει σε ένα μήνα και χθες μου πήρε τηλέφωνο οτι έκανε και όλα ήταν απόλυτα φυσιολογικά , πολλές φορες οταν υπάρχει προδιάθεση επηρεάζετε και απο την διατροφή και απλά χρειάζετε στενή παρακολούθηση για κάθε ενδεχόμενο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-05-09 00:17 #148
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    isis, λιπαμε που το ακουω απο σενα αυτο. ο παραγωντας ασκηση επιρεαζει διαφορες τιμες στο αιμα μας... αλλες φορες προς τα πανω κ αλλες προς τα κατω. το θεμα ειναι σε τι βαθμο, κ αμα κρινουμε απο της τιμες του ατομου για το οποιο μιλαμε, το μονο που μπορει να σκεφτει ενας λογικος ανθρωπος θα ηταν πως η παιζει ανεπαρκεις ξεκουραση, η κακη διατροφη, η λιγος υπνος. ουτε καν ο συνδιασμος αυτων των 3 παραγοντων καθως οι τιμες ειναι οριακες. αμα υπηρχε οντως προβλημα επισεις θα ειχε κιαλες τιμες "πηραγμενες" οπως η κρεατινηνη του κτλ... επισεις μηλαμε για καποια σηρα οργανων τα οποια παθενουν ζημια πολυ δυσκολα, αλλα οταν παθουν η εστω εχουμε ενοχλισεις μας δινουν κ καποια σημαδια. ειτε αυτα ειναι ικτερος, ειτε χαμηλες ποσοτητες γλυκοζης στο αιμα ειτε τοπικοι πονοι-ενοχλησεις. δεν διαβασα κατι τετοιο πουθενα...
    VS

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπατικη βλαβη σε γενικες γραμμες εχουμε οταΝ ΔΕΝ μπορουμε να επεξεργαστουμε καποια πραγματακια που θα επρεπε κανονικα να τα .................... χωριο μου την λεγαμε ουρια
    Bro-science at it's best.

    αναρωτιέμαι γιατι δε του είπες από την αρχή τι να κάνει, αντί να του λες εκείνα τα ανεκδιήγητα να πάει σε ψυχίατρο...
    όσο για την ουρία ψάχτει εσύ μια που το κάνεις καλά ως ουρία και μετά bun-creatinine.
    τώρα για το υφάκι (συμφωνα με το δικό σου μυαλό) μάλλον όποτε αναφερόμαστε σε κάτι που έγραψες προσβάλεσαι, δε θα το ξανακάνω με συγχωρείς.

    Υ.Γ. μου θύμησες το θέμα όπου έλεγες ότι το δίζυγο είναι επικίνδυνο. και μετά παρέθεσες ασκησεις του Μπαρουχ Ν. Γιεχασκιελ , ακόμα περιμένω το κείμενο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leangains : 21-05-09 στις 22:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-05-09 01:12 #149
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    δεν ειπα κατι γιατι κατα την γνωμη μου οταν αναφερομαστε σε εναν νεο ανθρωπο που αθλητε οι τιμες μου φενοντε οκ. δεν θα μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου εδω, αμα θελεις καποια διευκρινιση σε κατι τοτε απλα στηλε μου pm.
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-06-09 23:21 #150
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ιsis επειδη πλησιαζει ο καιρος για τις εξετασεις -3βδομαδες- να κανω καΙ τιποτα εξτρα ή να μεινω σε αυτα που εχουμε πει?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 10 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία