Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 20-02-09 00:02 #1
    Προεπιλογή Ουρικό οξύ
    Καλησπέρα.Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.Εκανα εξετασεις αιματος και ο γιατρος το μονο αρνητικο που ειδε ειναι στα λευκα αιμοσφαιρια οπου τα Πολ. Ουδετεροφιλα (δε γνωριζω τι ειναι) ειναι 22 με δεικτη 48-68 και το ουρικο οξυ μου που κατα τα λεγομενα του ενω ειμαι 28 αυτο μοιαζει ενος αντρα ηλικιας 45.Η τιμη του ειναι 6.4 με δεικτη 3.0-7.0.Του ανεφερα μηπως επηρεασε τις εξετασεις το συμπληρωμα πρωτεινης που περνω και ειπε πως ειναι πιθανο επειδη η πρωτεινη μεταβολιζεται σε ουρικο οξυ.Εχει καποιος γνωση πανω σε αυτα να πει τη γνωμη του;Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-02-09 01:28 #2
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    πόση ώρα πριν την αιματοληψία ήταν το τελευταίο σου γεύμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-02-09 03:29 #3
    Προεπιλογή
    νερο ειχες πιει πριν τις εξετασεις η πηγες αφιδατομενος???παιζει ρολο στο ουρικο
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-02-09 09:11 #4
    Προεπιλογή
    Tο τελευταιο μου γευμα ηταν 12 ωρες πριν την εξεταση και οχι δεν ειχα πιει νερο το πρωι που ξυπνησα.Τις εκανα 7:30 οποτε με το που ξυπνησα πηγα κατευθειαν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-02-09 11:07 #5
    Το avatar του χρήστη ovelix

    Εγγραφή
    21-10-2008
    Περ.
    χαλκιδα
    Μηνύματα
    370
    Προεπιλογή
    μην τρελεναισε δεν ειναι και πολυ ανεβασμενο εγω πιανω συχνα αρκετα πιο ψηλα νουμερα παντως να αποφευγηςμικρα αρνακια κατσικακια και το αλκολ
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-02-09 12:18 #6
    Προεπιλογή
    Το ιδιο μου ειπε κι ο γιατρος.Το θεμα ειναι πως ουτε αρνακια,ουτε κατσικακια τρωω και δεν πινω καθολου αλκοολ.Τα μονα κρετα που τρωω ειναι κοτοπουλο,γαλοπουλα και μοσχαρι.Πολυ σπανια(απο αναγκη) χοιρινο.Γι'αυτο μου εκανε εντυπωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-02-09 14:25 #7
    Προεπιλογή
    ησουνε αφιδατομενος φιλε....γι αυτο ειχεσ ψιλα ουρικο....πηγαινε μετα απο λιγο καιρο και κσανακανε αλλα να εχεισ πιει πολλα νερα και 8ασαι οκ
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-04-16 23:05 #8
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο philipposmich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.Εκανα εξετασεις αιματος και ο γιατρος το μονο αρνητικο που ειδε ειναι στα λευκα αιμοσφαιρια οπου τα Πολ. Ουδετεροφιλα (δε γνωριζω τι ειναι) ειναι 22 με δεικτη 48-68 και το ουρικο οξυ μου που κατα τα λεγομενα του ενω ειμαι 28 αυτο μοιαζει ενος αντρα ηλικιας 45.Η τιμη του ειναι 6.4 με δεικτη 3.0-7.0.Του ανεφερα μηπως επηρεασε τις εξετασεις το συμπληρωμα πρωτεινης που περνω και ειπε πως ειναι πιθανο επειδη η πρωτεινη μεταβολιζεται σε ουρικο οξυ.Εχει καποιος γνωση πανω σε αυτα να πει τη γνωμη του;Ευχαριστω.
    αποτελεί παράμετρο νεφρικού μεταβολισμού και αυξάνει με τα ζωικά λευκώματα και παράγωγα πουρίνων (κυνήγι,σαρδέλες,καβούρι)
    Απάντηση με παράθεση