Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 24-02-09 12:49 #1
    Το avatar του χρήστη mtoylios

    Εγγραφή
    24-02-2009
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή Προβλημα στα ποδια
    Εδω και λιγο καιρο προσπαθω να τρεχω 2-3 φορες σε σταδιο καθε εβδομαδα.Μετα απο λιγο καιρο αρχισαν να με πονανε οι καλαμιδες και οι γαμπες.Φανταστηκα οτι μπορει να φταινε τα παπουτσια...τα αλλαξα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα!Σταματησα πλεον να τρεχω και βαζω αρκετα τακτικα counterpain στα ποδια μου αλλα δε βλεπω ακομα διαφορα...
    Τι να κανω?

    Υ.Γ. δυστυχως δεν κανω βαρη και ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω να παω σε γυμναστηριο 7-8 μηνες για πολλους λογους,αλλα προσπαθω τουλαχιστον να κανω λιγο αεροβικη.Ειτε εξω τρεχωντας ειτε στο σπιτι με καποια βιντεο αερομπικ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-02-09 13:45 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    αυτα τα σημεία ειναι ποιο αδύναμα προφανώς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-02-09 14:47 #3
    Προεπιλογή Re: Προβλημα στα ποδια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mtoylios
    Εδω και λιγο καιρο προσπαθω να τρεχω 2-3 φορες σε σταδιο καθε εβδομαδα.Μετα απο λιγο καιρο αρχισαν να με πονανε οι καλαμιδες και οι γαμπες.Φανταστηκα οτι μπορει να φταινε τα παπουτσια...τα αλλαξα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα!Σταματησα πλεον να τρεχω και βαζω αρκετα τακτικα counterpain στα ποδια μου αλλα δε βλεπω ακομα διαφορα...
    Τι να κανω?

    Υ.Γ. δυστυχως δεν κανω βαρη και ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω να παω σε γυμναστηριο 7-8 μηνες για πολλους λογους,αλλα προσπαθω τουλαχιστον να κανω λιγο αεροβικη.Ειτε εξω τρεχωντας ειτε στο σπιτι με καποια βιντεο αερομπικ!

    Η κατάσταση που περιγράφεις λέγεται περιοστίτιδα και δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.Οφείλεται συνήθως σε απότομη αύξηση της έντασης του ρυθμού τρεξίματος αλλά και του όγκου προπόνησης που βάζεις,κοινώς τα καλάμια σου (οι μύες του καλάμιού)δεν είναι συνηθισμένα σε αυτου του είδους προπόνηση,ωστόσο παίζει και λίγο ρόλο το παραπάνω βάρος(κιλά αν έχεις) όπως και το έδαφος που τρέχεις.Απόφυγε το ταρτάν και προτίμησε το χόρτο,μείωσε την ένταση και κάποια ντουζ στο καλάμι με εναλλαγες κρύο -ζεστό(σε πολλούς πιάνει) μπορεί να ωφελήσουν,όπως και πάγο μετά την προπόνηση.Μπορεί να έχεις παρατηρήσει και γρουμπουλάκια πάνω στο καλάμι που πιάνονται με ψηλάφιση.Δεν είναι τίποτα απλά συνέχισε προπονήσεις πιο χαλαρα σε χόρτο και θα είσαι οκ.Όλοι όσοι τρέχουν εννοείται ότι το έχουν περάσει αυτό.Υπομονή και καλή συνέχεια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-02-09 15:01 #4
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή Re: Προβλημα στα ποδια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mtoylios
    Εδω και λιγο καιρο προσπαθω να τρεχω 2-3 φορες σε σταδιο καθε εβδομαδα.Μετα απο λιγο καιρο αρχισαν να με πονανε οι καλαμιδες και οι γαμπες.Φανταστηκα οτι μπορει να φταινε τα παπουτσια...τα αλλαξα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα!Σταματησα πλεον να τρεχω και βαζω αρκετα τακτικα counterpain στα ποδια μου αλλα δε βλεπω ακομα διαφορα...
    Τι να κανω?

    Υ.Γ. δυστυχως δεν κανω βαρη και ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω να παω σε γυμναστηριο 7-8 μηνες για πολλους λογους,αλλα προσπαθω τουλαχιστον να κανω λιγο αεροβικη.Ειτε εξω τρεχωντας ειτε στο σπιτι με καποια βιντεο αερομπικ!

    Η κατάσταση που περιγράφεις λέγεται περιοστίτιδα και δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.Οφείλεται συνήθως σε απότομη αύξηση της έντασης του ρυθμού τρεξίματος αλλά και του όγκου προπόνησης που βάζεις,κοινώς τα καλάμια σου (οι μύες του καλάμιού)δεν είναι συνηθισμένα σε αυτου του είδους προπόνηση,ωστόσο παίζει και λίγο ρόλο το παραπάνω βάρος(κιλά αν έχεις) όπως και το έδαφος που τρέχεις.Απόφυγε το ταρτάν και προτίμησε το χόρτο,μείωσε την ένταση και κάποια ντουζ στο καλάμι με εναλλαγες κρύο -ζεστό(σε πολλούς πιάνει) μπορεί να ωφελήσουν,όπως και πάγο μετά την προπόνηση.Μπορεί να έχεις παρατηρήσει και γρουμπουλάκια πάνω στο καλάμι που πιάνονται με ψηλάφιση.Δεν είναι τίποτα απλά συνέχισε προπονήσεις πιο χαλαρα σε χόρτο και θα είσαι οκ.Όλοι όσοι τρέχουν εννοείται ότι το έχουν περάσει αυτό.Υπομονή και καλή συνέχεια!
    +1 συμφωνω απολυτα με οσα ειπες και επισης μαρια καλωσηρθες στη παρεα μας αν θες συστησου μας στα νεα μελη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-02-09 16:28 #5
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    συμφωνω και εγω....

    σιγουρα μια επισκεψη σε αρμοδιο γιατρο θα σε ωφελησει, μια γνωστη αντιμετωπιση περιοστιτιδας(?) ειναι ξεκουραση για καποιες μερες με παγοθεραπεια και ισως καποιες αναλγητικες κρεμες, κατοπιν ξεκινας ενδυναμωση στους προσθιους κνημιαιους και στον υποκνημιδιο με λαστιχο συνεχιζοντας την παγοθεραπεια μετα απο την ασκηση και εν τελει δοκιμαζεις να τρεξεις οπως ειπαν τα παιδια σε μαλακο δαπεδο. Αν συνεχιζονται οι πονοι πρεπει να επισκευθεις γιατρο σιγουρα...
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση