Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 30-03-09 00:31 #1
    Προεπιλογή Απαγορευση ασκησεων
    Θυμηθηκα τωρα οτι απο τοτε που πηγαινα βολλευ μας ελεγαν οτι βγηκε μια απαγορευση για τις κυκλικες ασκησεις..πχ αστραγαλοι.
    Και αυτο διοτι φθειρουν τις κλειδωσεις και κανουν πιο πιθανο το ενδεχομενο τραυματισμου ή και εξαρθρωσης.
    Το εχετε ακουσει;
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-03-09 00:34 #2
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    κατι εχει παρει ο αυτι μου... αν δεν κανω λαθος η λογικη ειναι οτι τριβοντε οι χονδροι πιο εντονα.. αν κ κατα την γνωμμη μου ειναι λαθος αυτο, διοτι ναι μεν τριβοντε αλλα ζεσταινοντε κ πιο γρηγορα οι κληδοσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mantus3 : 30-03-09 στις 00:35 Αιτία: ορθρογραφια...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-03-09 00:40 #3
    Προεπιλογή
    Μια συμπαιχτρια πριν απο καθε προπονηση εβαζε καουντερπειν..για να ζεσταθει ελεγε..
    το προτεινετε;
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-03-09 00:43 #4
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    την χρησιμοποιουν κ πολοι ποδοσφεριστες.. καλη ειναι κυριος για φασεις που κανεις προπονισει εξω κ η θερμοκρασια ειναι χαλιμη.. αλλα σαν την προθερμανση δεν εχει... μηπως εχεις το κιν της να παρουμε κ την δικη της αποψη?
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-03-09 00:46 #5
    Προεπιλογή
    αμε γιατι οχι;χαλαω χατηρια εγω;
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-03-09 11:14 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Την counterpain και γενικα ολες τις θερμαντικες αλοιφες τις εφαρμοζουμε σε σημεια που υπαρχει μικροτραυματισμος για να ανεβει η θερμοκρασια πιο γρηγορα στο σημειο για να ανταπεξελθει χωρις πονο.

    Αλλιως σε υγειη ατομα δεν χρειαζεται γιατι πριν οποιδηποτε ασκηση προηγηται η προθερμανση.....

    Τωρα για τους αστραγαλους, οι περιστροφες νομιζω παιζουν ρολο προθερμανσης των τενοντων, χονδρων, συνδεσμων του σημειου και δεν νομιζω να απαγορευονται εκτος αν μιλαμε για τραυματισμενο σημειο
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-04-09 21:40 #7
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο veronica Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμε γιατι οχι;χαλαω χατηρια εγω;
    οκ περιμενω τον αριθμο σε π.μ
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-04-09 01:07 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Ωραιο θεμα

    Οτι καποιες ασκησεις εχουν θεωρηθει απαγορευμενες ειναι γεγονος. Και δεν λεω μονο για τις ελευθερες ασκησεις αλλα και για τις ασκησεις με οργανα. π.χ. οπισθολαιμιες στην τροχαλια πλατης και οπισθολαιμιες στο σμιθ για ομους κ.α.

    Οι στηβικοι και οι γυμναστες γνωριζετε τιποτα παιδια? Πεστε μας τη γνωμη σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-04-09 10:05 #9
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    γιατι απαγορευτηκανε αυτες οι δυο νασσερ?! ενταξη για τους ομους κατανοητο, αλλα η οπισθολαιμιες στην τροχαλια για πλατη γιατι?!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-04-09 10:38 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Οι απαγορευμενες ασκησεις εχουν να κανουν με τον κυνδινο που διατρεχουν για τραυματισμους και επιβαρυνση των αρθρωσεων.
    Οι οπισθολαιμιες στο σμιθ επιβαρυνουν τις αρθρωσεις των ομων καθως οπως και οι οπισθολαιμιες τροχαλιας ειναι επικυνδινες για επιβαρυνση του αυχενα. Επισης θεωρουν κατα καποιο τροπο πως δεν εχουν φυσικη κινηση του σωματος, γιαυτο και προκαλουν βλαβες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-04-09 15:05 #11
    Προεπιλογή
    Σκοπός της εκάστοτε ασκησης είναι το καλο ζέσταμα των μυών.Αυτο που γνωρίζω είναι στις διατάσεις κυρίως να αποφεύγουμε την ταλάντωση γιατι υπαρχει κίνδυνος τραβήγματος του μυ που διατείνουμε.Κανουμε διαταση αργα και προοδευτικα και μενουμε στο σημείο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-04-09 19:47 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκοπός της εκάστοτε ασκησης είναι το καλο ζέσταμα των μυών.Αυτο που γνωρίζω είναι στις διατάσεις κυρίως να αποφεύγουμε την ταλάντωση γιατι υπαρχει κίνδυνος τραβήγματος του μυ που διατείνουμε.Κανουμε διαταση αργα και προοδευτικα και μενουμε στο σημείο.
    Oι διατασεις κατα την προθερμανση πρεπει να ειναι ενεργητικες δηλαδη με κινηση και ταλαντωση. Ομως πρεπει να εφαρμοσθει πολυ σταδιακη διαταση του εκαστοτε μυος που διατεινουμε και στο τελικο σταδιο να δοκιμαζουμε το ευρος. Πριν τις διατασεις πρεπει να εχει ηδη γινει ζεσταμα αεροβιας μορφης

    Οι διατασεις αποθεραπειας πρεπει να ειναι παθητικης μορφης δηλαδη στατικες χωρις μεγαλα ευρη
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-04-09 20:41 #13
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    εμενα παλι ρε παιδια ουδεποτε μου αρεζαν οι διατασεις... θεωρω οτι στην προπόνηση με βαροι δεν εχουν ουτε θεση ουτε κ νοημα. γιατι να κανεις καποια διαταση απο την στιγμη που μπορεις να προθερμανεις-αυξισεις την πιεση σε μια μυικη ομαδα απλα βαζοντας σε μια ασκηση λιγα κιλα? επισεις εχω παρατηρισει οτι οι διατασεις μειώνουν την δυναμη...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-04-09 00:20 #14
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Συνηθως στην προπονηση με βαρη, λογω της αυξημενης συστολης του μυος, οι συνδεσεις z της μυοσυνης και τη ακτινης που ειναι η ''καρδια του μυος'' υποκυπτουν σε κατασταση βραχυνσης.
    Υπο αυτο το καθεστως μειωνεται η ταση του μυος και η ικανοτητα παραγωγης δυναμης, με τις διατασεις επαναφερουμε την συνδεση αυτη στην αρχικη θεση

    Συνοπτικα απο το βιβλιο εργοφυσιολογιας του καθηγητη κ. Κλεισουρα
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-04-09 02:27 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολύ καλά αναφέρατε για κάποιες ασκήσεις που απαγορεύτηκαν επειδή στην πορεία ανακαλυψαν πολλά προβλήματα όπως με τις διατάσεις που αναφέρθηκαν με ταλαντώσεις και χωρίς καλό ζέσταμα στους μυς αυτό με κυκλικές κινήσεις αν δεν υπάρχει τραυματισμός στον αστράγαλο δεν πειράζει απλα γιατί είναι μια άρθρωση ο αστραγαλος που δέχετε στην διάρκεια δραστηριοτήτων τεράστια επιβάρυνση και δεν μπορεί με κινήσεις χωρίς βάρος να δημιουργήσει πρόβλημα.

    τώρα για τις αλοιφες τις θερμαντικές όπως η κοντερπειν αυτές δεν είναι κακό να χρησιμοποιούνται κρατάν την περιοχή ζεστή αλλα πάντα σε συνδιασμό με καλό ζέσταμα δεν μπορούμε να βασιστούμε σ αυτές γιατί απλά καμία αλοιφή δεν μπορεί να διησδήσει βαθιά στο μυ ούτε να αντικαταστήσει το ζέσταμα και τις διατάσεις.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση