Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 16-01-14 17:13 #1
    Προεπιλογή Tι συμπληρωμα να παρω.
    Λοιπον παιδια καλησπερα σας ειμαι 22 χρονων 1,70 υψος 65 κιλα , κανω 1 χρονο σχεδον γυμναστικη.Στοχος μου ειναι να παρω κιλα 70-75 θελω να φτασω οποτε χρειαζομαι και καπιο συμπληρωμα .. Ξυπναω 5,30 γιατι παω για πρακτικη στην ΕΑΒ, 7 που φτανω τρωω ενα γιαουρτακι με μελι 9 καμια κασεροπιτα 12 εχει μεσημεριανο φαι ,κοτοπουλο με ρυζι κτλπ.. 3 τυρι cottage ,6 κανω γυμναστικη 7 τρωω οτι εχει μαγιρεψει η μανα στο σπιτι.. 10 κανα φρουτο.. Εχω διαβασει ηλικρινα πολλα αρθρα εχω κατανοησει καποια πραγματα.. και φτανουμε στο συμπληρωμα ... Καλυτερα να παρω καθαρη μαζι με υδατανθρακα? η μια ογκου που εχει πιο πολυ υδατανθρακα για να παρω γρηγορα κιλα?



    Ειχα παρει και πιο παλια και παντα μου λεγανε στο μαγαζι τι θες? θες να παρεις κιλα παρε ογκου εισαι σε καιρο γραμμωσης παρε καθαρη.. Αλλα η καθαρη σκετη δεν θα κανει τοιποτα πρεπει να παρω αλυσιδα (αμινοξεα,κρεατινη κτλπ) οποτε θα μου στοιχεισουνε πολυ ακριβα... Χιλια συγνωμη παιδια που σας κουρασα το ξερω θα μου πειτε τραβα και διαβασε ποσα αρθρα αλλα δεν εχω χρονο ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-01-14 17:57 #2
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή Tι συμπληρωμα να παρω.
    Φίλε μ πρέπει να δείξεις πολύ διάβασμα ακόμα

    Κες ότι έχεις διαβάσει για την διατροφή και φθασεις στο συμπλήρωμα αλλά η διατροφή α ειναι τελειως λάθος

    Αν επιμένεις να πάρεις πρωτεινη μην πάρεις όγκου πάρε μια whey και πάρε και δεξτροζη απο φαρμακείο και φτιαχτην μόνο σου ανάλογα τις ανάγκες σου


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-01-14 19:06 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω Σοτο το ξερω πρεπει να ισσοροπο σε καθε γευμα πρωτεινη υδατανθρακα.. να σου πω ποσο πρεπει να βαλω δεξτροζη μαζι με 1 σκουπ καθαρης?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-01-14 21:32 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο phantom7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα η καθαρη σκετη δεν θα κανει τιποτα πρεπει να παρω αλυσιδα (αμινοξεα,κρεατινη κτλπ)

    Φιλε αν αυτο στο ειπαν στο μαγαζί που πηγες ούτε απ'εξω μην ξαναπερασεις!Δεν ισχυει ουτε κατα διάνοια αυτο,προφανως ηθελαν να σου φορτώσουν όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα....

    Βασικά θα πρέπει να συμμαζεψεις αρκετά τη διατροφή σου γιατι εχει θέματα,παρε παραδείγματα απο διατροφές αλλων μελών (υπάρχει ολόκληρο θέμα) και προσπαθησε να προσαρμόσεις την δική σου αναλογως δυνατοτήτων.Πρωτείνη(αν τελικά χρειαστείς) προτιμησε απλή whey και για υποκατάστατο γευματος μπορεις να χρησημοποιείς βρωμη(αλεσμένη) σ'ενα σεικερ.Τζαμπα θα πανε τα λεφτα σου σε gainer εκτος αν παρεις καποιο καλής ποιότητας αλλα τοτε το οικονομικό δεν συμφερει ιδιαιτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-01-14 00:05 #5
    Προεπιλογή ΣΧΕΣΗ ΧΡΟΝΟΥ Κ ΧΡΗΜΑΤΟΣ
    Και απο χρόνο??? Νομίζω ότι δεν έχουν όλοι τον χρόνο να φτιάχνουν τα γεύματα τους και την διατροφή τους όπως θέλουν. Καμιά φορά συμφέρει περισσότερο το συμπλήρωμα (πχ πρωτεϊνη όγκου) απο το κανονικό φαγητό. Ή τουλάχιστον να υπάρχει μια εξισορρόπηση ανάμεσα τους με πάντα λίγο πιο πάνω το φαγητό. Δέ νομίζω οτι μπορούν να τα καταφέρουν οι περισσότεροι απλά με φαγητό, γιατί πολυ απλά δεν διαθέτουν τον χρόνο και το χρήμα για να το κάνουν. Το super market και τα 5 γεύματα την ημέρα δεν συμφέρουν σε καμία περίπτωση πάντως. Όσον αφορά την καθαρή πρωτεϊνη σε συνδυασμό με υδατάνθρακα απο τροφές πιστεύω ότι εξαρτάται καθαρά απο τον χρόνο και το χρήμα που μπορεί να διαθέσει ο φίλος. Και δεν είναι μόνο αυτά.. Όλα τα άλλα (αμινοξέα,γλουταμίνη κλπ) που προσφέρει μια φόρμουλα πρωτεϊνης όγκου απο πού θα τα πάρει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-01-14 00:12 #6
    Προεπιλογή
    Μπερδευτηκα τωρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-01-14 00:48 #7
    Προεπιλογή
    Συγνώμη αν σε μπέρδεψα φίλε μου.. Η δική μου γνώμη είναι να ψάξεις να βρείς την σωστή φόρμουλα στην ζωή σου. Τι μπορείς και τί είσαι διατεθειμένος να κάνεις όσον αφορά τα συμπληρώματα και την διατροφή.Σίγουρα θα χρειαστείς πολύ ψάξιμο αλλα ότι κ να σου πω εγώ, εσύ απο μόνος σου θα πρέπει να ψαχτείς στο τί μπορείς να κάνεις. Και για να είμαι πιο ξεκάθαρος θα σου δώσω παράδειγμα τον δικό μου τρόπο ζωής..

    Αύξηση όγκου προσπαθώ και εγώ.

    Πρωί- ΦΑΕ ΚΑΛΟ ΠΡΩΙΝΟ Είτε την περιβόητη ομελέτα με τα 6 ασπράδια και 6 κουταλιές της σούπας βρώμη + ότι λαχανικά θέλεις! (μπορείς να εναλλάσεις άφθονο ζαμπόν αντί για βρώμη σε περίπτωση που βαριέσαι) ή Κόρν φλέικς με ίδια ποσότητα βρώμης και γάλα 1,5 % φρέσκο. Τα αλλάζεις κάθε λίγο για να μην βαριέσαι. Εγω προσωπικά τρώω 2 μέρες το ένα και δύο μέρες το άλλο.

    Δεκατιανό- Φάε κανα δυό τοστάκια με γαλοπούλα και τυρί και κάνα φρούτο αλλιώς μία δόση φόρμουλας πρωτεϊνης όγκου.

    Μεσημεριανό- Ρύζι ή Μακαρόνια ή Πατάτα βραστή ή ψητή με κοτόπουλο ή μοσχάρι ή τόνο

    Πρίν την προπόνηση- Γεύμα με αρκετό υδατάνθρακα και πολύ πρωτεϊνη για να έχεις ενέργεια στην προπόνηση ή δόση φόρμουλας πρωτεϊνης όγκου (δεν σου το συνιστώ αλλα απ΄το τίποτα αν δεν προλαβαίνεις καλύτερα είναι).

    Μεταπροπονητικό- Γεύμα υψηλό σε πρωτείνη και ποιοτικό σε υδατάνθρακα για να αναπληρώσεις και να αποκαταστήσεις την ζημιά των μυικών σου ιστών ή δόση φόρμουλας πρωτεϊνης όγκου.

    Βραδινό- Τα ίδια με το μεσημέρι. Άν ειναι αργά φάε πιο λίγο για να μπορέσεις να κοιμηθείς καλύτερα.

    Γενικά όσο μπορείς πρόσθεσε σαλάτες στα γεύματα σου, προτείνω αγγούρι,μαρούλι,λάχανο,μπρόκολο,κολοκύθι.
    Μήν ξεχνάς τα φρούτα!Ποιοτικός υδατάνθρακας. 2 μπανάνες μπορούν να καλύψουν αρκετές απο τις ανάγκες σου σε υδατάνθρακα.

    Φόρμουλα πρωτεϊνης θα αποφασίσεις εσύ μετά απο έρευνα που θα κάνεις, σου προτείνω να πάρεις κάτι σίγουρο και δοκιμασμένο.Φρόντισε να έχει τα απαραίτητα αμινοξέα και γλουταμίνη και γενικά ότι χρειάζεται το σώμα σου για μια σωστή μυική ανάπτυξη.

    Καλή τύχη και καλή επιτυχία σου εύχομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-01-14 00:54 #8
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή Tι συμπληρωμα να παρω.
    Μα αυτο του λέμε φίλε μου τα gainers για μένα έπρεπε να ανήκαν στην κατηγορία των υδατανθράκων και όχι της πρωτεΐνης

    Έχεις δεις τις αναλογίες του

    Καλύτερη να πάρει χωριά δεξτροζη και να την φτιάχνει μόνος του

    Όταν λέμε όγκος επίσης εννοούμε και υπερθερμιδικη διατροφή δεν κανει το gainer τον όγκο Αργεντινή για να έχει περίσσευμα θερμίδων ειναι καλυμμένος απο άποψης αμινοξέων δεν τα χρειάζεται

    Η γλουταμινη εινΙ λίγο συμπλήρωμα πολυτελείας για μένα αν και εγω εχω δοκιμάσει και για να δεις δουλειά θέλει μεγάλες ποσότητες πράγμα π δεν υπάρχει στα gainers


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-01-14 01:52 #9
    Προεπιλογή
    Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για τις σημαντικες πληροφοριες!!! Ψαχνω μια οικονομικη πρωτεινη ογκου που να μην εχει πολυ ζαχαρη και να κανει δουλεια.. Αμα θελετε πειτε μου καμια
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-01-14 01:57 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο John L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και απο χρόνο??? Νομίζω ότι δεν έχουν όλοι τον χρόνο να φτιάχνουν τα γεύματα τους και την διατροφή τους όπως θέλουν.
    Παντα υπαρχει χρονος και το να κανεις τα μισα γευματα με πρωτεινες ογκου θα λεγα οτι ειναι τεμπελια.Το εκανα και γω παλια και ηταν μεγαλη βλακεια.Ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος να τρωει στερεη τροφη οχι σκονες.Δεν λεω να κοψει κανεις τα συμπληρωματα η αληθεια ειναι οτι μας βοηθανε αλλα μην αντικαθιστουμε και την πραγματικη τροφη με σκονη.Το σωστο ειναι το συμπληρωμα να συμπληρωνει μια διατροφη και οχι να την αντικαθιστα ετσι??

    Περα απο το μεταπροπονητικο ροφημα(πρωτεινη-δεξτροζη) και αλλη μια δοση πρωτεινης καθαρης το πρωι αμα δεν προλαβαινει καποιος να κανει ομελετα ειναι μια χαρα.Αμα καποιος κρινει οτι δεν μπορει να φαει 7-8 γευματα λογο χρονου μπορει απλα να κανει 4-5 μεγαλυτερα γευματα καθε 3ωρες περιπου αρκει να καταναλωσει τα μακροσυστατικα που χρειαζονται.Και επισης να τονιστει πως οι πρωτεινες ογκου κανουν κοιλουμπες γιατι μεσα εχουν μαλτοδεξτρινες,δεξτροζες φρουκτοζες και τετοια.Απλα ζαχαρα δλδ που εκτινασουν την ινσουλινη=αποθηκευση λιπους.Ολα ειναι θεμα προγραμματος και προετοιμασιας.

    Τωρα αμα καποιος επιμενει να παρει θεωρω καλη επιλογη την arnold iron mass.Φαινεται να ειναι καλη επειδη εχει μεσα κρεατινη,υψηλη ποσοτητα πρωτεινης και χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακα.Aυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη απο κει και μερα ο καθα ενας κανει τις επιλογες του.
    Απάντηση με παράθεση