Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 75
  1. 22-04-10 18:34 #16
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jGod Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια κοπανισμενο εννοειτε αποφλοιωμενο?στο DIA είναι αποφλοιωμένο?και αν ναι ποσο εχει?thnx
    Κοίτα, υπάρχει ο αποφλοιωμένος (=επεξεργασμένος, άρα μην πάρεις αυτόν) που έχει χρυσό χρώμα κ ο ολόκληρος που είναι σκούρο καφέ... Ο δεύτερος, κυκλοφορεί σε ολόκληρους σπόρους ή κοπανισμένος, σαν σκόνη δηλ. Αυτό εννοούμε! Για τα DIA δεν ξέρω, από βιολογικά τον παίρνω εγώ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2.  

  3. 16-12-10 00:40 #18
    Προεπιλογή
    Απο τι καταστηματα μπορω να προμηθευθω λιναροσπορο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-12-10 01:52 #19
    Το avatar του χρήστη dionisos

    Εγγραφή
    12-01-2010
    Περ.
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    1.057
    Προεπιλογή
    Από μαγαζί με βιολογικά προιόντα, σε σούπερ-μάρκετ δεν έχω δει!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-03-11 21:07 #20
    Question
    Παιδια εχει παρει κανεις φρεσκο λιναροσπορο?
    Αγορασα αυτο που λεει με καφετι χρωμα..
    Αλλα ετσι οπως ειναι τωρα εχω μια καπως πικρη γευση,
    δεν ειναι οπως αλλωτε που ειχα δοκιμασω πανω σε πολυσπορα αρτοσκευασματα.
    Μηπος ξερει κανεις τι πρεπει να κανουμε για να παρει καλη γευση?
    Μπας και θελει ψησιμο?
    Καποιος μου ειπε να τον βρασω..
    Ακουω γνωμες....
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-03-11 22:14 #21
    Προεπιλογή
    φρεσκο λιναροσπορο τι εννοεις?

    τον καφε λιναροσπορο παιρνω και εγω.. σπασιμο στο μπλεντερ? τον εσπασες?

    πουλανε και σπασμενο λιναροσπορο σε μαγαζι με βιολογικα..

    οσο για το βρασιμο θα πω οτι : την προηγουμενη εβδομαδα δεν τον εσπασα στο μπλεντερ και τον εβρασα για 15 λεπτα οπως ελεγε το χαρτι..βγηκε ενα ζουμε που το εβαλα σε ποτηρι και μεχρι να κρυωσει επηξε και ηταν μια μιξωδης αηδια (το εφαγα εννοειται, αλλα αηδια) ..ειπα οτι εκεινο το βραδυ θα ειναι και το τελευταιο μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-03-11 22:17 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PMalamas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εχει παρει κανεις φρεσκο λιναροσπορο?
    Αγορασα αυτο που λεει με καφετι χρωμα..
    Αλλα ετσι οπως ειναι τωρα εχω μια καπως πικρη γευση,
    δεν ειναι οπως αλλωτε που ειχα δοκιμασω πανω σε πολυσπορα αρτοσκευασματα.
    Μηπος ξερει κανεις τι πρεπει να κανουμε για να παρει καλη γευση?
    Μπας και θελει ψησιμο?
    Καποιος μου ειπε να τον βρασω..
    Ακουω γνωμες....
    παλια δουλευα πολυ λιναροσπορο....πως θες να το φας?σκετο?¨μπαμ κ κατω?
    εγω το εβαζα στη βρωμη που εφτιαχνα χυλο η σε κανενα γιαουρτι οοοοοοοταν ετρωγα....καπως ετσι....η σε σαλατες...αλλα σκετο πως?να το μασουλησεις?
    γνωμη μου¨ειναι να μην το βρασεις...για ποιο λογο?να το πιεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-03-11 22:27 #23
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Ο μουλιασμένος σε νερό επί ένα 8ωρο και στη συνέχεια το άλεσμά του στο μπλέντερ είναι μάλλον η καλύτερη λύση. Το βράσιμό του βγάζει όντως μία "μυξώδη αηδία" που δεν πίνεται με τίποτα, ούτε ζεστή ούτε κρύα, εκτός αν κλείσεις μύτη και μάτια και φας αμέσως μετά κάτι γευστικό. Πάντως η κατάποση αυτής της μύξας (όχι των ίδιων των σπόρων)μετά το πρωινό ξύπνημα και με άδειο στομάχι, λένε ότι κάνει μία καλή μπουγάδα στο έντερο και καθαρίζει τα πάντα στο δρόμο του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-03-11 22:44 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλια δουλευα πολυ λιναροσπορο....πως θες να το φας?σκετο?¨μπαμ κ κατω?
    εγω το εβαζα στη βρωμη που εφτιαχνα χυλο η σε κανενα γιαουρτι οοοοοοοταν ετρωγα....καπως ετσι....η σε σαλατες...αλλα σκετο πως?να το μασουλησεις?
    γνωμη μου¨ειναι να μην το βρασεις...για ποιο λογο?να το πιεις?
    Σκετο οχι δε νομιζω η σε γιαουρτι η σε κανα πιτακι βρωμης η στο μουσλι μου.. Αλλα δε ξερω μαλλον ψησιμο μπορει να θελει γιατι απο 8σπορο κουλουρι που τον τρωω μαζι με αλλα σπορια εχει μια ξηροκαρπισια γευση.. Μαλλον θα δοκιμασω να το ψησω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μουλιασμένος σε νερό επί ένα 8ωρο και στη συνέχεια το άλεσμά του στο μπλέντερ είναι μάλλον η καλύτερη λύση. Το βράσιμό του βγάζει όντως μία "μυξώδη αηδία" που δεν πίνεται με τίποτα, ούτε ζεστή ούτε κρύα, εκτός αν κλείσεις μύτη και μάτια και φας αμέσως μετά κάτι γευστικό. Πάντως η κατάποση αυτής της μύξας (όχι των ίδιων των σπόρων)μετά το πρωινό ξύπνημα και με άδειο στομάχι, λένε ότι κάνει μία καλή μπουγάδα στο έντερο και καθαρίζει τα πάντα στο δρόμο του.
    Καταλαβα καλο κι αυτο αλλα αμα δε πινεται δε λεει.. σπανιο να φαω κατι που δεν ειναι νοστιμο αν και περι ορεξεως..
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-03-11 00:35 #25
    Προεπιλογή
    τελικα μολις εψησα λιγα..
    αλλα μονο που εγιναν λιγο πιο τραγανα και μασωνται..
    κατα τα αλλα κρατησαν την πικραδα τους..
    δε ξερω μπορει να φταιει η ποιοτητα...
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-03-11 02:00 #26
    Το avatar του χρήστη dionisos

    Εγγραφή
    12-01-2010
    Περ.
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    1.057
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PMalamas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα μολις εψησα λιγα..
    αλλα μονο που εγιναν λιγο πιο τραγανα και μασωνται..
    κατα τα αλλα κρατησαν την πικραδα τους..
    δε ξερω μπορει να φταιει η ποιοτητα...
    Εγώ παίρνω χτυπημένο λιναρόσπορο και τον βάζω σε γιαούρτι, στο πιτάκι βρώμης, σε σαλάτες! Έχει μια πικρίλα ναι αλλά όταν ανακατεύεται με άλλες γεύσεις δεν το καταλαβαίνεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dionisos : 16-03-11 στις 16:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-03-11 15:34 #27
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παίρνω χτυπημένο λιναρόσπορο και τον βάζω όπως σε γιαούρτι, στο πιτάκι βρώμης, σε σαλάτες! Έχει μια πικρίλα ναι αλλά όταν ανακατεύεται με άλλες γεύσεις δεν το καταλαβαίνεις!


    PMalamas μάλλον είναι μικρή η ποσότητα στα κουλούρια που λες και γιαυτό δε σου φαινόταν. Σκέτος δεν τρώγεται, δοκίμασε να τον προσθέσεις σε άλλα φαγητά.

    Επίσης να ξέρεις ότι το ψήσιμο δεν κάνει καλό, γιατί όπως και στους ξηρούς καρπούς χάνονται κάποια συστατικά, εκτός αν τον ψήσεις σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Να πάρεις τον σπασμένο την επόμενη φορά, γιατί ο ολόκληρος δύσκολα διασπάται από το στομάχι! Αν έχεις καλό μπλέντερ να τον σπάσεις μόνος σου... Αυτά!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-03-11 16:24 #28
    Προεπιλογή
    σε υπερ ευχαριστω ερι
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-03-11 15:54 #29
    Προεπιλογή
    θελω να ρωτησω το εξης..

    ο λιναροσπορος ειναι Must κτλ...

    ερχεται λοιπον καποιος που στα 6 γευματα του , τρωει στα 5 σολωμο..(λεμε τωρα χμμ!!! )..
    Σ αυτον ο λιναροσπορος χρειαζεται? Δηλαδη εχει κατι ο σολωμος που δεν το χει ο λιναροσπορος? Πρεπει μεσα στη μερα να φροντισει να βαλει και λιναροσπορο σε ενα γευμα?


    Το αντιστροφο? Δηλαδη αν με 5 στα 6 γευματα τρως μαζι και λιναροσπορο..Τα ω-λιπαρα απο ψαρι θα χρειαστουν? Εχει κατι ο λιναροσπορος που δεν το χει ο σολωμος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-03-11 18:05 #30
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να ρωτησω το εξης..

    ο λιναροσπορος ειναι Must κτλ...

    ερχεται λοιπον καποιος που στα 6 γευματα του , τρωει στα 5 σολωμο..(λεμε τωρα χμμ!!! )..
    Σ αυτον ο λιναροσπορος χρειαζεται? Δηλαδη εχει κατι ο σολωμος που δεν το χει ο λιναροσπορος? Πρεπει μεσα στη μερα να φροντισει να βαλει και λιναροσπορο σε ενα γευμα?


    Το αντιστροφο? Δηλαδη αν με 5 στα 6 γευματα τρως μαζι και λιναροσπορο..Τα ω-λιπαρα απο ψαρι θα χρειαστουν? Εχει κατι ο λιναροσπορος που δεν το χει ο σολωμος?
    Γιατί θες να συγκρίνεις ένα ψάρι με ένα σπόρο; Δε γίνεται... Άλλα προσφέρει το ένα κ άλλα το άλλο. Προφανώς ο συνδυασμός των 2 θα ήταν το ιδανικό κι όχι ένα από τα δύο. Από κει κ πέρα, εξαρτάται τί ζητάς από το τρόφιμο αυτό. Δηλ κοιτάς μόνο τα λιπαρά, κοιτάς τις πρωτεΐνες, τις φυτικές ίνες ή κάτι άλλο; Μόνο έτσι θα βρεις απάντηση.
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία