Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 75
  1. 03-06-13 20:27 #61

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Ακόμα ένα εξαιρετικό ποστ από σένα averege_joe
    Μπράβο ρε φίλε είσαι φοβερός.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-06-13 22:00 #62
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μετατροπη του ΑLA σε EPA- DHA κυμαινεται μεταξυ 5- 15% με το ποσοστο να εξαρταται απο το ποσοστο κορεσμενων και ω6 στη διαιτα γενικοτερα.
    Can adults adequately convert alpha-linolenic acid (18:3n-3) to eicosapentaenoic acid (20:5n-3) and docosahexaenoic acid (22:6n-3)?
    δειτε και τις υπολοιπες αναφορες εδω Can I eat flax seeds instead of fish or fish oil for omega 3s?
    απο κει και περα με 40γρ ΑLA την ημερα ενα επαρκες ποσο θα μετατραπει σε EPA- DHA (γυρω στα 0.9γρ αλλα αυτο ειπαμε, θα εξαρτηθει απο τη γενικοτερη διατροφη).
    επισης τσεκαρε τριγυρω για φυτοοιστρογονα στο λιναροσπορο, μπορει να χει σημασια, μπορει και οχι.
    τελος επειδη το ελαιο οξειδωνεται πολυ ευκολα αν καποιος συνεχισει να το χρησιμοποιει ισως ειναι καλο να σπαει τους σπορους την ωρα που θα τους χρησιμοποιησει.
    μηπως το θεμα ειναι για την ενοτητα διατροφης?
    Άρα ειναι μηδαμινές οι ποσότητες που μετατρέπονται σε EPA DHA.
    Τουλάχιστον ξέρεις να μας πεις αν το ALA έχει τις ίδιες ευεργετικές ιδιότητες με τα EPA DHA?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-06-13 22:33 #63

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Εντάξει όχι και μηδαμινές. 0,9 gr epa+dha είναι 900 mg. Θα πρέπει να πάρεις 2 gr fish oil περίπου για να το πάρεις. Δεν είναι πολύ, αλλά δεν είναι και λίγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-06-13 23:29 #64
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μετατροπη του ΑLA σε EPA- DHA κυμαινεται μεταξυ 5- 15% με το ποσοστο να εξαρταται απο το ποσοστο κορεσμενων και ω6 στη διαιτα γενικοτερα.
    Can adults adequately convert alpha-linolenic acid (18:3n-3) to eicosapentaenoic acid (20:5n-3) and docosahexaenoic acid (22:6n-3)?
    δειτε και τις υπολοιπες αναφορες εδω Can I eat flax seeds instead of fish or fish oil for omega 3s?
    απο κει και περα με 40γρ ΑLA την ημερα ενα επαρκες ποσο θα μετατραπει σε EPA- DHA (γυρω στα 0.9γρ αλλα αυτο ειπαμε, θα εξαρτηθει απο τη γενικοτερη διατροφη).
    επισης τσεκαρε τριγυρω για φυτοοιστρογονα στο λιναροσπορο, μπορει να χει σημασια, μπορει και οχι.
    τελος επειδη το ελαιο οξειδωνεται πολυ ευκολα αν καποιος συνεχισει να το χρησιμοποιει ισως ειναι καλο να σπαει τους σπορους την ωρα που θα τους χρησιμοποιησει.
    μηπως το θεμα ειναι για την ενοτητα διατροφης?
    Πανω σε αυτο, ειχα μια συζητηση για το θεμα φυτοοιστρογονα. Παραθεση γνωμης απλα κανω και οχι καποια επιστημονικη τοποθετηση απο ερευνα.

    Τα φυτοοιστρογονα και στη σογια και στο λιναροσπορο βρισκονται κυριως στον φλοιο και οχι στον καρπο. Ή τουλαχιστον σε αρκετα μεγαλυτερες συγκεντρωσεις.

    (η κουβεντα ειχε να κανει με αναπαραγωγικο κυκλο-ρυθμιση των ζωων οπου τα οιστρογονα ειναι βασικος παραγοντας) κατεληξε στο οτι οι καρποι αυτοι δεν προκαλουν σημαντικη αυξηση των οιστρογονων στο αιμα (οσον αφορα τα ζωα τουλαχιστον). Αυτο που προκαλει την μεγαλυτερη αυξηση και ειναι παραγοντας που πρεπει να αποφευγεται ειναι το τριφυλλι (και ειδικα η πρωτη σοδια του απο τα λιβαδια, επειδη ειναι τρομερα πλουσιο σε φυτοοιστρογονα που επηρεαζουν).

    Εφοσον βεβαια, κανεις μας δεν βοσκει, νομιζω αυτο δεν απασχολει καποιον
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-06-16 00:47 #65
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα παιδια,

    Να ρωτησω και γω κατι, εχω ένα πακετο λιναροσπορο που λεει οτι έχει θρεπτική αξία ανά 100 γρ.

    Θερμίδες : 534 kcal
    Πρωτεΐνες : 18
    Yδατάνθρακες : 1,6
    Λιπαρά : 42 γρ.

    Ο φιλος στην αρχη του θεματος λεει:

    Θρεπτική αξία ανά 100 γρ.(λινέλαιο ή λιναρόσπορος)

    Θερμίδες : 450
    Πρωτεΐνες : 26 γρ.
    Λιπαρά : 35 γρ.
    Ω-3 λιπαρά : 21 γρ.
    Yδατάνθρακες : 32,5 γρ.
    Η διαφορα απο αυτο που εχω εγω με το αλλο στον υδατανθρακα ειναι πολυ μεγαλη. Τελικα τι ισχυει;

    Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-06-16 00:53 #66
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Εισαι απολυτως σιγουρος οτι γραφει 1,6 υδατανθρακες? Mhπως το 1,6 το αναγραφει απο κατω "εκ των οποιων σακχαρα 1,6" ?

    αυτα που δινει το νετ ειναι τα εξης nutrition facts:

    Όνομα: Screen Shot 06-12-16 at 12.51 AM.JPG Εμφανίσεις: 332 Μέγεθος: 27,9 KB
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-06-16 03:10 #67
    Προεπιλογή
    Ναι, 1,6 λεει. Το εχω δει και αυτο που λες και δε ξερω πιο ειναι το σωστο τελικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-06-16 11:31 #68
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, 1,6 λεει. Το εχω δει και αυτο που λες και δε ξερω πιο ειναι το σωστο τελικα
    Προφανως εχει γινει λαθος στην ετικέτα

    αν κανουμε τις πράξεις απο αυτα που έδωσες:

    18 γραμμαρια πρωτεινης χ 4 (4 θερμιδες= 1 γραμμαριο πρωτεινης)= 72 θερμιδες
    42 γραμμαρια λιπαρα χ 9 (9 θερμιδες = 1 γραμμαριο λιπαρων) = 378 θερμιδες
    1,6 γραμμαρια υδατανθρακων = 6 θερμιδες

    Συνολο ολα μαζι 456 θερμιδες και οχι 534 που αναγραφει.. προσωπικα , θα ακολουθουσα αυτο του nutrition data
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-06-16 15:16 #69
    Προεπιλογή
    Έχεις δίκιο, μαλλον αυτο που λες θα κανω. Θα το ψαξω λιγο ακομα πάντως και αν βρω κατι θα ξαναγράψω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-02-18 17:36 #70
    Προεπιλογή Λιναροσπορος σε λαδι ή αλεσμενος Και τη ποσοτητα?
    Ειχα παρει λιναροσπορο σε μορφη λαδιου βιολογικο προιον Ιταλιας και εβαζα δυο κουταλιες της σουπας μαζι με τη πρωτεινη και αποξημεραμενα φρουτα με βρωμη για πρωινο. Τωρα πηρα κοπανιστο/αλεσμενο της Γαια καφε ποσες κουταλιες της σουπας να βαλω στο πρωινο μαζι με τα αλλα? 5 ή 3 τι λετε?
    Ποιο απ τα δυο ειναι καλυτερο απο διατροφικης αποψης και πιο ευεργετικο, το λαδι ή το αλεσμενο?
    Εχω διαβασει και το σχετικο θεμα τηνς ενοτητας του φορουμ για το λιναροσμπορο οποτε ειμαι ενημερωμενος διατροφικα αλλα δε βρηκα τις απαντησεις σε αυτα τα δυο ερωτηματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-02-18 18:27 #71
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    μικρή η διαφορά του.Ίσως ο αλεσμένος αργεί λιγο παραπάνω στο θέμα απορρόφησης.με 3 κουταλιές είσαι ενταξει...πάρε αυτο που σου αρεσει ποιο πολυ...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-02-18 18:30 #72
    Προεπιλογή
    Αν θα βαλεις 5 η 3 κουταλιες της σουπας λιν/ρο στο μπωλ του πρωινου , ποσες θα ειναι οι υπολοιπες απο τη βρωμη η οτι αλλο βαζεις; Νομιζω πολυ λες , εγω στο μιγμα βρωμης με ξηρους καρπους κ αλλες ''υπερτροφες'' που βαζω ,στο μπωλ του πρωινου αντε να περιεχει κ ενα κουταλακι με σπασμενο λιναροσπορο.
    Ενας ξαδελφος μου οχι τοσο συνηθισμενος στα υγιεινα δεν εδωσε τοσο σημασια στις αναλογιες που του ειπα κ εβαλε πολυ λιν.ρο με αποτελεσμα να τον ''χαλασει'' ασχημα στο στομαχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-02-18 19:03 #73
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μικρή η διαφορά του.Ίσως ο αλεσμένος αργεί λιγο παραπάνω στο θέμα απορρόφησης.με 3 κουταλιές είσαι ενταξει...πάρε αυτο που σου αρεσει ποιο πολυ...
    με τρεις κουταλιες σουπας απο αλεσμενο ειμαστε εναξει? ημερισια δοση δηλαδη, δεν παιρνω μετα ξανα λιναροσπορο κατα τη διαρκεια της μερας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θα βαλεις 5 η 3 κουταλιες της σουπας λιν/ρο στο μπωλ του πρωινου , ποσες θα ειναι οι υπολοιπες απο τη βρωμη η οτι αλλο βαζεις; Νομιζω πολυ λες , εγω στο μιγμα βρωμης με ξηρους καρπους κ αλλες ''υπερτροφες'' που βαζω ,στο μπωλ του πρωινου αντε να περιεχει κ ενα κουταλακι με σπασμενο λιναροσπορο.
    Ενας ξαδελφος μου οχι τοσο συνηθισμενος στα υγιεινα δεν εδωσε τοσο σημασια στις αναλογιες που του ειπα κ εβαλε πολυ λιν.ρο με αποτελεσμα να τον ''χαλασει'' ασχημα στο στομαχι.
    Για ημερισια δοση τη βαζω ολη στο πρωινο ειναι 2 σκουπ πρωτεινη 3-4 μεγαλες γεματες κουταλιες σουπας βρωμη και λιγα γκοτσι, αμυγδαλα, κρανμπερι, μυρτιλο, σταφιδα, λιγα στο χερι δε τα υπολογιζω με γραμμαρια κτλ , οποτε να βαλω και 3 κουταλιες απο λιναροσπορο αλεσμενο? 'Η ειναι πολυ? Ποσο θελει για την ημερισια δοση για να παρω τα ω-3 απο κει παιδια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-02-18 15:17 #74
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Αν περιμένεις να καλύψεις την ημερίσια δώση Ω-3 μόνο με λιναρόσπορος σώθηκες.1-3 κουταλάκια του γλυκού βάλε,έχε και κανα καρύδι και ειναι καλά για αρχή.βάλε και κανα ψάρι μεσα στην βδομαδα και στην τελική αν θες παίρνεις και κανα συμπλήρωμα.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-03-18 16:16 #75
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν περιμένεις να καλύψεις την ημερίσια δώση Ω-3 μόνο με λιναρόσπορος σώθηκες.1-3 κουταλάκια του γλυκού βάλε,έχε και κανα καρύδι και ειναι καλά για αρχή.βάλε και κανα ψάρι μεσα στην βδομαδα και στην τελική αν θες παίρνεις και κανα συμπλήρωμα.
    Βαζω 3 κουταλιες της σουπας αλλα οχι γεματες...δε νομιζω να κανω υπερβολη ε....και καρυδια με αμυγδαλα ναι...τωρα για το ψαρι δυστηχως δε το εχω καθε μερα το εχω 1-2 φορες τη βδομαδα γι αυτο ελεγα να καλυψω καπως τα ω-3 απο αλλου αλλα δυσκολα ειναι και δυσευρετα στις τροφες...δε θελω να παρω συμπληρωμα για ω-3 μαλλον μπορει να κοιταξω το μουρουνελαιο μηπως γινει δουλεια μαυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345