Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 123
  1. 03-11-09 19:50 #76
    Προεπιλογή
    superman,
    προσπάθησε να τους ξεκουράσεις και κάνε τις ασκήσεις που έχω δώσει στο άλλο τόπικ για λίγο καιρό.

    sctp,
    αυτή είναι η ορθια κωπηλατική
    http://www.exrx.net/WeightExercises/...prightRow.html

    αν πονάει σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον υπερακάνθιο τένοντα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-11-09 22:18 #77
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    superman,
    προσπάθησε να τους ξεκουράσεις και κάνε τις ασκήσεις που έχω δώσει στο άλλο τόπικ για λίγο καιρό.

    sctp,
    αυτή είναι η ορθια κωπηλατική
    http://www.exrx.net/WeightExercises/...prightRow.html

    αν πονάει σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον υπερακάνθιο τένοντα
    για ποσο καιρο?να μην πηγαινω καθολου η να κανω κανονικα για τα αλλα μελη και ασκησεις ενδυναμωσης για ωμους?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-11-09 12:42 #78
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνήθως ρίχνουμε το βάρος στους εξωτερικούς μύς γιατί δεν αντιλαμβανόμαστε το πόσο σοβρό είναι το θέμα των Στροφέων.
    Οι περισσότεροι τραυματισμοί στους ώμους γίνονται λόγω χαλάρωσης των στροφέων.
    Πολύ καλές ασκήσεις για την ενδυνάμωση των Στροφέων θα βρείς στο λίνκ πιό κάτω. Το βάρος που θα πρέπει να χρησιμοποιείς δεν πρέπει να είναι πάνω από 1-1.5 κιλό. Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο ή αστείο αλλά οι Στροφείς γυμνάζονται με τόσο μικρά βάρη και πάρα πολλές επαναλήψεις. Αν βάλεις μεγαλύτερο βάρος ΑΠΛΑ γυμνάζεις τους εξωτερικούς μυς τους οποίους ούτως ή άλλως τους γυμνάζεις και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερα βάρη.

    Το "μυστικό" είναι όπως είπα στο μικρό βάρος και πάρα πολλές επαναλήψεις,
    στο λινκ χρησιμοποιεί 5σετ των 30 επαναλήψεων αλλα μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερες επαναλήψεις, εγώ δεν μετράω επαναλήψεις αλλά βάζω χρονόμετρο, κάνω 2 λεπτά, 4 λεπτά, 6 λεπτά και μετά αισθάνεσαι εσωτερικά την άρθρωση να "καίγεται" από την αιμάτωση, τότε είναι που γυμνάζεις τους Στροφείς και τότε είναι που δυναμώνουν.
    Το θέμα είναι ότι πρέπει να τις κάνεις κάθε μέρα, όχι όλες τις ασκήσεις μπορείς να διαλέξεις 3-4, αλλά μετά την προπόνηση ΒΒ.

    http://www.physioroom.com/experts/as...b_20050225.php

    Αυτό είναι το ποστ του Billy σε άλλο τοπικ. Ανάτρεξα στο τοπικ που το ειχε γραψει καθως τη τελευταία εβδομάδα με ταλαιπωρεί ο ένας ώμος μου, πονούσε λιγάκι την προηγούμενη βδομάδα, έκανα και το Σαββατο μια σκληρη προπόνηση ώμων κι αυτο ήταν. Έχω να πάω γυμναστηριο απο το Σάββατο, ειπα να το ξεκουρασω αυτη τη βδομάδα. Βάζω μια αναλτητική κρέμα και σημερα ξεκινησα να κάνω και τις ασκήσεις που μας έδωσε στο λινκ, αλλα αν δε περασει μεχρι τη Δευτερα θα παω σε ορθοπεδικό-αθλιατρο.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-11-09 17:22 #79
    Προεπιλογή
    Περαστικά σου Στέλιο.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-11-09 16:38 #80
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Λοιπόν... είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ ό,τι είχα έναν πόνο στον αριστερό μου ώμο, ευτυχώς μάλλον δεν ήτανε τίποτα και πέρασε μετά απο μια εβδομάδα ξεκούρασης και αποχής απ' το γυμναστήριο.

    Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο, έχει ο πατέρας μου τους ίδους πόνους στο ίδιο ακριβώς σημείο με εμένα, πονάει όταν σηκώνει το χέρι προς τα πάνω, κάπου στο ύψος του στήθους αρχίζει η ενόχληση, δεν είναι μυικό οπότε λογικά κάποιος τένωντας του ώμου του είναι.
    Ξεκούραση λόγω της φύσης της εργασίας του δε παίζει, σε γιατρό πολύ δύσκολα θα πάει (αχ αυτοί οι μεγάλοι με τους γιατρούς, μόνο αν πέσουν στο κρεβάτι πείθονται να πάνε) οπότε τι μένει? Η φαρμακευτική αγωγή.
    Τι είδους φάρμακο θα μπορούσε να ανακουφίσει τους πόνους αυτούς? Χάπια αναλγητικά? Αντιφλεγμονώδη? Μη στεροειδή πάντα γιατί μιλάμε για χρήση χωρίς συνταγή γιατρού.. Κάποια κρέμα/αλοιφή εξωτερικής χρήσης θα βοηθούσε? Μέχρι τώρα βάζει κάποιες θερμαντικές κυρίως αλλά όχι συστηματικά και δεν βλέπει βελτίωση.

    Ξέρω πως δε μπορεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα και γνωματεύσεις από ένα φόρουμ αλλά δε μπορώ να τον πείσω να παέι σε ορθοπεδικό, "δε πονάει πολύ" λέει...

    Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση απλώς επειδή είναι φαρμακευτικό το θέμα θα προτειμούσα απαντήσεις μόνο από γνώστες, ακόμη κι αν αυτοί ξέρουνε από πείρας.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-11-09 21:21 #81
    Προεπιλογή
    δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα για τις αποκαταστάσεις, ειδικά των ώμων, απλά το ξεκουράζεις και μετά επανέρχεσαι σιγά-σιγά.

    Στελάκο,
    κι' εσύ μην ξεθαρρεύεσαι, σιγά-σιγά θα ανεβάζεις κιλά.
    σχετικά με τον Μπαμπά σου καλύτερα να μην πάρει χάπια γιατί επηρεάζουν την καρδιά, ακλυτερα να βάλει κρέμα, πχ βολταρεν και όποτε μπορεί να το ξεκουράζει, δυστυχώς φαίνεται σαν εκφυλιστική κάκωση και αυτές πάντα χειροτερεύουν με τον χρόνο αν δεν το ξεκουράσει για αρκετό διάστημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-02-10 17:42 #82
    Προεπιλογή με ποναει ο ωμος μου
    εδω και 2-3 μερες.
    τι μπορει να ειναι?
    εχει στιγμες που ο πονοσ ειναι πολυς και νιωθο το χερι μου βαρη,και δεν κουνιετε κ εχει στιγμες που περναει καπως
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-02-10 19:05 #83
    Προεπιλογή
    το εχω παθει και εγω πηγαιναι σε εναν γιατρο........εμενα μου ειχει πει να κσεκουραστω και να κανω κατι διατασεις το πρωι..
    ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο......

    ποτε σε ποναει?ποτε σου περναει?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S. KTISTAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν καποιος σου εμπιστευεται το ονειρο του οταν ξυπνησει δεν πρεπει να ζησει μεσα σε εναν εφιαλτη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-02-10 20:06 #84
    Προεπιλογή
    δεν εχω ωρες μερικες φωρες ο πονος χειροτερευη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-02-10 21:50 #85
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Πως ξεκίνησε ο πόνος Κυριάκο;
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-02-10 22:13 #86
    Προεπιλογή
    ετσι στα ξαφνικα...πολυ παραξενο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-02-10 22:25 #87
    Προεπιλογή
    δεν μας δινεις και πολλα για να καταλαβουμε καλητερα να ρωτησεις εναν γιατρο!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S. KTISTAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν καποιος σου εμπιστευεται το ονειρο του οταν ξυπνησει δεν πρεπει να ζησει μεσα σε εναν εφιαλτη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-02-10 22:47 #88
    Το avatar του χρήστη dominic

    Εγγραφή
    03-02-2010
    Περ.
    mantepse
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    μπορει να ειναι απτον παγκο..κανεις προθερμανση πριν να παιξεις στηθος?..εννοω ενα ελαφρυ σετ π.χ 1x20 με τα μισα κιλα απα αυτα που βαζεις κανονικα..και παντα διατασεις μετα...αλλα καλυτερα ρωτα και κανα γιατρο οπως ειπε και ο popay πιο πανω..
    lift hard or stay home...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-02-10 23:32 #89
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    κυριακο μετακινησα τα ποστ εδω, διαβασε λιγο τη λένε και τα υπόλοιπα παιδια να δεις αν ειναι κατι παρόμοιο, βασικά σε ολους τους τραυματισμούς θελει πάγο την πρωτη μερα και τις επομενες κινήσεις για αιμάτωμα της περιοχης, σε γενικες γραμμές αυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-02-10 13:59 #90
    Προεπιλογή
    οκ παιδια τωρα μου περναει.αγορασα κ μια κρεμουλα απο το φαρμακειο.
    λογικα τραυματιστηκα στην προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία