Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 105 από 123
  1. 22-06-10 12:07 #91
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
    Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
    Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
    ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-06-10 12:21 #92
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
    Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
    Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
    ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...
    επειδη το επαθα και εγω καποτε και δεν μπορουσα ουτε να κοιμηθω το βραδι
    σου πρωτεινω την πληρει αποχη μεχρι να περασει.
    Καπου σου ξεφυγε η μπαρα στο κατεβασμα και σου τραβηξε τον ωμο,εγω ετσι την επαθα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-06-10 12:33 #93
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
    Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
    Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
    ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...
    Στην προπόνηση δεν ένιωσες τίποτα; Ούτε καν μειωμένη απόδοση; Έχεις εντοπίσει το σημείο ή την περιοχή πού πονάει;

    Εφόσον είναι ακόμη πολύ πρόσφατο, σε καμία περίπτωση μη βάλεις θερμαντική και μην κάνεις καθόλου ασκήσεις ή δουλειές στο σπίτι στις οποίες συμμετέχει ο ώμος. Βάλε μόνο πάγο για τις δύο πρώτες ημέρες, όχι συνέχεια, αλλά με διαλλείμματα. Φάε ισορροπημένα γεύματα. Και δες κάποιον ξειδικευμένο γιατρό ή φυσιοθεραπευτή φίλε. Δεν είναι το φορουμ για να βασιστείς 100% για τέτοια ζητήματα.
    Pain is Temporary, Glory is Forever
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-06-10 12:37 #94
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες έκανα προπόνηση στήθους, και αργότερα που γύρισα σπίτι, κάνοντας μερικές δουλειές ένιωσα πόνο στον ώμο ο οποίος σήμερα επιδεινώθηκε πάρα πολυ...
    Τι πιστεύετε, είναι τραυματισμός ή πιάσιμο? Θα βοηθήσει η θερμαντική αλοιφή? Η αντιφλεγμονώδης?
    Να μείνω καμια βδομάδα εκτός?
    ΣΣ. δε μπορώ να σηκώσω σχεδόν καθόλου τον ώμο μου...
    Οπως λεει κι ο Γιωργος,ξεκουρασε το.Αν σου ειναι ευκολο ομως,πες μας και ποιο σημειο σε ποναει.Βρες μια φωτο ανατομιας και μαρκαρε το σημειο για να δουμε,ειναι δελτοιδης,ειναι τενοντας,ειναι ο υπερακανθιος?Πιστευω θα ειχαμε καλυτερη αποψη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-06-10 14:55 #95
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CROCOJET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην προπόνηση δεν ένιωσες τίποτα; Ούτε καν μειωμένη απόδοση; Έχεις εντοπίσει το σημείο ή την περιοχή πού πονάει;

    Εφόσον είναι ακόμη πολύ πρόσφατο, σε καμία περίπτωση μη βάλεις θερμαντική και μην κάνεις καθόλου ασκήσεις ή δουλειές στο σπίτι στις οποίες συμμετέχει ο ώμος. Βάλε μόνο πάγο για τις δύο πρώτες ημέρες, όχι συνέχεια, αλλά με διαλλείμματα. Φάε ισορροπημένα γεύματα. Και δες κάποιον ξειδικευμένο γιατρό ή φυσιοθεραπευτή φίλε. Δεν είναι το φορουμ για να βασιστείς 100% για τέτοια ζητήματα.
    Τι να σου πω, στις 20 επαναλήψεις έπαιζα...το κάψιμο ήταν τρελό. Αλλά έβγαλα κανονικά προπόνηση. Μετά κάνοντας μερικές δουλειές σήκωνα τον ώμο ή στηριζόμουν λιγάκι με το χέρι και άρχισε να με πονάει σταδιακά.

    Ο μπροστά δελτοειδής με πονάει...

    Δε βασίζομαι 100% απλά ρώτησα να πάρω μερικές γνώμες, χτες το έπαθα. Ούτε είμαι κανένα παιδάκι ή ασχετος με τα βάρη. Έχω πάθει και τραυματισμούς κατα καιρούς και τα πάντα. Απλά η εξελιξή του αυτή τη φορά ήταν διαφορετική...ο τρόπος που κλιμακώθηκε ο πόνος. Γι αυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κανένα και κυρίως αν η θερμαντική αλοιφή επιδεινώνει...
    Σαφώς αν συνεχιστεί θα κάνω μια επίσκεψη απο το γιατρό.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-06-10 15:10 #96
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Ραμ,οχι θερμαντικη,οχι εμπλαστρα κλπ.Βαλε voltaren αλοιφη και παρε και Norgesic μεχρι 4-5 τη μερα.Ειναι μυοχαλαρωτικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-06-10 15:17 #97
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ραμ,οχι θερμαντικη,οχι εμπλαστρα κλπ.Βαλε voltaren αλοιφη και παρε και Norgesic μεχρι 4-5 τη μερα.Ειναι μυοχαλαρωτικα.
    Eddie η Voltaren θερμαντική δεν είναι? Εγώ Counterpain χρησιμοποιώ συγκεκριμένα...νόμιζα ότι ήταν το ίδιο. Τεσπα...δε το δοκιμάζω καν...
    Λογικά σήμερα και αυριο θα με πεθάνει και απο την πέμπτη θα αρχίσει να υποχωρεί σταδιακα. Απλά θέλω κάτι να μου απαλύνει λιγάκι τον πόνο...

    Τα Norgesic σε κάψουλες είναι?
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-06-10 15:25 #98
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά η εξελιξή του αυτή τη φορά ήταν διαφορετική...ο τρόπος που κλιμακώθηκε ο πόνος. Γι αυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κανένα και κυρίως αν η θερμαντική αλοιφή επιδεινώνει...
    Για τη θερμαντική σου είπα παραπάνω ότι δεν κάνει σ αυτή τη φάση. Τώρα βάζε πάγο πού και πού για να περιορίσει τη φλεγμονή όσο γίνεται.

    Και αυτά σου τα λέω σαν φιλική συμβουλή. Δεν είμαι ειδικός.
    Pain is Temporary, Glory is Forever
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-06-10 15:27 #99
    Προεπιλογή
    Και η Voltaren θερμαντική είναι.
    Pain is Temporary, Glory is Forever
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-06-10 15:29 #100
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, στις 20 επαναλήψεις έπαιζα...το κάψιμο ήταν τρελό. Αλλά έβγαλα κανονικά προπόνηση. Μετά κάνοντας μερικές δουλειές σήκωνα τον ώμο ή στηριζόμουν λιγάκι με το χέρι και άρχισε να με πονάει σταδιακά.

    Ο μπροστά δελτοειδής με πονάει...

    Δε βασίζομαι 100% απλά ρώτησα να πάρω μερικές γνώμες, χτες το έπαθα. Ούτε είμαι κανένα παιδάκι ή ασχετος με τα βάρη. Έχω πάθει και τραυματισμούς κατα καιρούς και τα πάντα. Απλά η εξελιξή του αυτή τη φορά ήταν διαφορετική...ο τρόπος που κλιμακώθηκε ο πόνος. Γι αυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κανένα και κυρίως αν η θερμαντική αλοιφή επιδεινώνει...
    Σαφώς αν συνεχιστεί θα κάνω μια επίσκεψη απο το γιατρό.
    Έχεις πόνο στις κινήσεις και το νιώθεις γενικά κάπως αδύναμο/ευαίσθητο ? Κάποιες κινήσεις που απαιτούν "στρεσάρισμα" δεν μπορείς να τις κάνεις ολοκληρωμένες χωρίς να σε πονάει ?
    Σε πονάει σε σημείο που το ακουμπάς με το χέρι και αντιδράς ή νιώθεις πιο εσωτερικό τον πόνο ?
    Sorry αν κουράζω γτ έχω πάθει και γω τραυματισμός εδώ και λίγο καιρό σε άλλο σημείο βέβαια αλλά ρωτάω γτ να δω κατά πόσο γνωστά σου ακούγονται αυτά που λέω.

    Από τοπικές, αν έχεις κάποιο τράβηγμα νεύρου από τις πιο καλές είναι η SportGel της Rowo(με έλαια ιαπωνικής μέντας) ενώ για φλεγμονή η Nimesulide σε Gel.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Rock : 22-06-10 στις 15:32
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-06-10 15:31 #101
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eddie η Voltaren θερμαντική δεν είναι? Εγώ Counterpain χρησιμοποιώ συγκεκριμένα...νόμιζα ότι ήταν το ίδιο. Τεσπα...δε το δοκιμάζω καν...
    Λογικά σήμερα και αυριο θα με πεθάνει και απο την πέμπτη θα αρχίσει να υποχωρεί σταδιακα. Απλά θέλω κάτι να μου απαλύνει λιγάκι τον πόνο...

    Τα Norgesic σε κάψουλες είναι?

    Οχι counterpain!!
    Τα norgesic ειναι ταμπλετες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CROCOJET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η Voltaren θερμαντική είναι.
    Ρε σεις, θα με τρελανετε?μπροστα μου την εχω!!

    Voltaren Emulgel

    Αναλγητικο-αντιφλεγμονωδες!
    Τοπικες ρευματικες παθησεις,τραυματικες κακωσεις μυων,τενωντων,θλασεις κλπ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-06-10 15:38 #102
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πόνο στις κινήσεις και το νιώθεις γενικά κάπως αδύναμο/ευαίσθητο ? Κάποιες κινήσεις που απαιτούν "στρεσάρισμα" δεν μπορείς να τις κάνεις ολοκληρωμένες χωρίς να σε πονάει ?
    Σε πονάει σε σημείο που το ακουμπάς με το χέρι και αντιδράς ή νιώθεις πιο εσωτερικό τον πόνο ?
    Sorry αν κουράζω γτ έχω πάθει και γω τραυματισμός εδώ και λίγο καιρό σε άλλο σημείο βέβαια αλλά ρωτάω γτ να δω κατά πόσο γνωστά σου ακούγονται αυτά που λέω.
    Συγκεκριμένα δε μπορώ να κάνω πλάγιες άρσεις και ανυψώσεις (περιγράφω την κίνηση όπως την κάνουμε στις ασκήσεις ώμων για να καταλάβεις). Με άλλα λόγια δε μπορώ να εκτείνω το χέρι μου οριζόντια ούτε μπροστά όυτε στο πλάι. Γενικά δε μπορώ να βάλω δύναμη στον ώμο για να σηκώσω το χέρι, με σταματάει ο πόνος.
    Όταν το πιέζω μπροστά με πονάει αλλά όχι σε σημείο που να πετάγομαι, εκτός και αν πιέσω πολύ δυνατά, σε βαθμό που θα με πονούσε και αν δεν είχα τραυματιστεί...
    Όταν το έχω ελευθερο δε με πονάει...
    Γενικά μετά απο προπονήσεις στήθους με πιάνουν και οι όμοι, είναι λογικό. Μπροστά και πίσω συνήθως. Και ο αριστερός με πονάει όταν τον στρετσάρω πολύ, αλλά σαν πιάσιμο. Ο πόνος που νιώθω στο δεξί είναι παρόμοιος, στο ίδιο σημείο αλλά 100 φορές πιο έντονος, σε σημείο που να περιορίζει τη χρηση του χεριού μου.

    δε ξέρω αν σε κάλυψα.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-06-10 15:40 #103
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι counterpain!!
    Τα norgesic ειναι ταμπλετες.



    Ρε σεις, θα με τρελανετε?μπροστα μου την εχω!!

    Voltaren Emulgel

    Αναλγητικο-αντιφλεγμονωδες!
    Τοπικες ρευματικες παθησεις,τραυματικες κακωσεις μυων,τενωντων,θλασεις κλπ!!
    Α, οκ, δεν ήξερα. Απο αντιφλεγμονώδες έχω inflaforte στο σπίτι...να το ρισκάρω?
    Ασε, λέω να το αφήσω όπως είναι μια μέρα να δω...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-06-10 15:47 #104
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, οκ, δεν ήξερα. Απο αντιφλεγμονώδες έχω inflaforte στο σπίτι...να το ρισκάρω?
    Ασε, λέω να το αφήσω όπως είναι μια μέρα να δω...
    Εσυ ξερεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-06-10 15:53 #105
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκεκριμένα δε μπορώ να κάνω πλάγιες άρσεις και ανυψώσεις (περιγράφω την κίνηση όπως την κάνουμε στις ασκήσεις ώμων για να καταλάβεις). Με άλλα λόγια δε μπορώ να εκτείνω το χέρι μου οριζόντια ούτε μπροστά όυτε στο πλάι. Γενικά δε μπορώ να βάλω δύναμη στον ώμο για να σηκώσω το χέρι, με σταματάει ο πόνος.
    Όταν το πιέζω μπροστά με πονάει αλλά όχι σε σημείο που να πετάγομαι, εκτός και αν πιέσω πολύ δυνατά, σε βαθμό που θα με πονούσε και αν δεν είχα τραυματιστεί...
    Όταν το έχω ελευθερο δε με πονάει...
    Γενικά μετά απο προπονήσεις στήθους με πιάνουν και οι όμοι, είναι λογικό. Μπροστά και πίσω συνήθως. Και ο αριστερός με πονάει όταν τον στρετσάρω πολύ, αλλά σαν πιάσιμο. Ο πόνος που νιώθω στο δεξί είναι παρόμοιος, στο ίδιο σημείο αλλά 100 φορές πιο έντονος, σε σημείο που να περιορίζει τη χρηση του χεριού μου.

    δε ξέρω αν σε κάλυψα.
    Κοίτα έτσι όπως το λες μου ακούγεται σαν να έχει δημιουργηθεί φλεγμονή στον τένοντα στον ώμο ή κάποιο σχίσιμο/τράβηγμα του ρότορα εσωτερικά επίσης.
    Μια συμβουλή εφόσον λες ότι έχεις μια εμπειρία σε τραυματισμούς και αυτό σου φάνηκε κάπως άσε τους πάγους και τις θερμαντικές κρέμες ή ακόμη και τις αντιφλεγμονώδη, πάνε σε ένα γιατρό όσο το δυνατόν γρηγορότερα να σε διαγνώσει και να σου χορηγήσει τα αντίστοιχα φάρμακα, καλό είναι να απέχεις και από το γυμναστήριο. Εγώ έπαθα τενοντίτδα σε καρπό, δεν το ξερα και 10 μέρες ξεκούραση με μια θερμαντική που όμως ακόμη και χωρίς γυμναστήριο δεν άλλαξε δραματικά κάτι, πήγα στο γιατρό και είμαι εδώ και 20 μέρες σε αντιφλεγμονώδη, έχω αλλάξει και 2 διαφορετικά,γτ τις πρώτες 10 μέρες δεν με έπιασε ιδιαίτερα το πρώτο και μου έγραψε ένα δεύτερο ίσως το πιο δυνατό που υπάρχει σε NSAID και τώρα αναρώνω αποτελεσματικότερα σε σχέση με πριν. Θέλω να καταλήξω ότι πρέπει να το πιάσεις στην αρχή για να χάσεις όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο εκτός γυμναστηρίου.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία