Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 32
  1. 22-07-09 17:15 #1
    Το avatar του χρήστη traffic

    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    155
    Προεπιλογή Χάσιμο νερού!
    Χαιρετίσματα σε όλους.Ηθελα να ρωτησω με ποιους τρόπους επιτυγχάνετε η απώλεια νερού απο το σωμα αστε να φυγει το "θολωμα"! Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-07-09 18:07 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Mειωσε το αλατι και γενικα τις τροφες που εχουν αλατι, πολυ στεγνες τροφες, αεροβιες καυσεις και αν θελεις να πας και αλλο διαβασε τι κανουν οι αθλητες τι τελευταιες εβδομαδες πριν κατεβουν σε αγωνα..
    Το θολωμα που λες ειναι σιγουρα απο υγρα η υπαρχει και ποσοστο λιπους, στο λεω αυτο γιατι για να λες οτι θελεις να χασεις τα νερα σημαινει οτι εισαι πολυ χαμηλα σε λιπος που σημαινει εισαι σε πολυ καλη φορμα...
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-07-09 18:44 #3
    Το avatar του χρήστη traffic

    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    155
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την βοήθεια!Να πω την αλήθεια δεν βρίσκομαι σε τελεια φόρμα...ειμαι σε ποσοστο λιπους γυρω στο 12%-11% απλα πίστεύω πως η μείωση του νερου στο σώμα ίσος διώξει το θόλωμα απ την κοιλια και την κανει να δείχνει καλύτερα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-07-09 20:36 #4
    Προεπιλογή
    να προτεινω και σαουνα ή ηλιοθεραπεια! πασ παραλια και γυρνας και το δερμα ειναι λεπτο σα χαρτι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-07-09 00:54 #5

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Βασικα και εγω πρεπει να εχω προβλημα με τα νερα μου....
    Δεν εχω σχετικα λιπος παρολαυτα ειμαι καπως "θολος" ...
    Παντως το καλο ειναι οτι τωρα τελευταια σε καθε προπονηση τρεχει ο ιδρωτας ποταμη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-07-09 02:29 #6
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή ηλιοθεραπεια! πασ παραλια και γυρνας και το δερμα ειναι λεπτο σα χαρτι!
    και με την ακτινοβολία, οι ποσότητες της οποίας ειναι αθροιστικές, τι γινεται γιατρέ μου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-07-09 07:46 #7
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Βασικά έχετε ακόμη λίπος και δεν θα δείτε μεγάλες διαφορές. Το νερό και να φύγει σε κάποιες ώρες θα είναι πίσω. Δεν μπορείς να ξεγελάσεις την ισορροπία ιόντων του οργανισμού για πολύ ώρα.
    Άσε που είναι και επικύνδυνο να το παρατραβάς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-07-09 10:44 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    και με την ακτινοβολία, οι ποσότητες της οποίας ειναι αθροιστικές, τι γινεται γιατρέ μου?
    χααααα!!!
    μου την ειχες στημενη ενω ημουν ανυποψιαστος!!!!
    δες λοιπον, υπεριώδης ακτινοβολια (αλλα και γενετική προδιάθεση) ---->>> αναπτυξη μελανώματος : κακοηθης νεοπλασια δερματος)..
    αυτο εχει να κανει και με την ευαισθησια του καθε ατομου στην ακτινοβολια.

    Αθροιστικη δραση ηλιακου φωτος επι χρονια μπορει να οδηγησει σε καποιες μορφες μελανωματος οπως το φακοειδες μελανωμα, ενω η περιοδικη εκθεση στον ηλιο μπορει να οδηγησει σε αλλες μορφες δερματικων νεοπλασιων.

    Παμε τωρα στις συχνοτητες της ηλιακης ακτινοβολιας..UVa (320-400nm) ->μαυρισμα δερματος....UVb (280-320nm)->ηλιακο εγκαυμα...UVc(220-280nm) ειναι η πλεον επικινδυνη..

    εχει δικιο ο leangains..μιλησα σα bber και οχι σα γιατρος..απλα δεν εννοω να παει στην παραλια και να φυγει με εγκαυματα αλλα λιγο το απογευματακι μαζι με τη θαλασσα κανει καλο στην "απωλεια νερων" να το πω ετσι..υπαρχουν κι αλλες λεπτομερειες αλλα λεω να μη βγουμε πιο πολυ off topic.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-07-09 11:41 #9

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχετε ακόμη λίπος και δεν θα δείτε μεγάλες διαφορές. Το νερό και να φύγει σε κάποιες ώρες θα είναι πίσω. Δεν μπορείς να ξεγελάσεις την ισορροπία ιόντων του οργανισμού για πολύ ώρα.
    Άσε που είναι και επικύνδυνο να το παρατραβάς.
    Βασικα δεν λεω οτι δεν εχω λιπος...
    Απλα το λιπος μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα ...
    Και εχω την αισθηση οτι εχω αρκετα νερα ....
    Τεσπα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-07-09 12:28 #10
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelios17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα δεν λεω οτι δεν εχω λιπος...
    Απλα το λιπος μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα ...
    Και εχω την αισθηση οτι εχω αρκετα νερα ....
    Τεσπα...
    Δε σου είπα κάτι διαφορετικό. Το ότι έχεις υποδόριο νερό είναι φυσιολογικό. Το να "μετακινήσεις" το νερό αυτό ενδομυικά για κάποιες ώρες δε θα κάνει διαφορά αν έχεις φυσιολογικό λίπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-07-09 12:56 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mειωσε το αλατι και γενικα τις τροφες που εχουν αλατι, πολυ στεγνες τροφες, αεροβιες καυσεις και αν θελεις να πας και αλλο διαβασε τι κανουν οι αθλητες τι τελευταιες εβδομαδες πριν κατεβουν σε αγωνα..
    Το θολωμα που λες ειναι σιγουρα απο υγρα η υπαρχει και ποσοστο λιπους, στο λεω αυτο γιατι για να λες οτι θελεις να χασεις τα νερα σημαινει οτι εισαι πολυ χαμηλα σε λιπος που σημαινει εισαι σε πολυ καλη φορμα...
    Απλα και ομορφα αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη. Μιας και τωρα εχουμε καλοκαιρι, καλη και η ηλιοθεραπεια και το μαυρισμα για να δειξει καλυτερα το σωμα, αλλα δεν μπορουμε να στηριζομαστε σε μια τετοια μεθοδο για χασημο ειτε λιπους ειτε νερων του σωματος.

    Καθε χρονο η ακτινοβολια γινεται και πιο επικυνδινη. Τυχαινει να βρισκουμε σε τουριστικο μερος και πολλοι τουριστες ειναι με εγκαυματα δερματολογικα! Εγω παρολο που ειμαι μελαχρινος και βαζω αντιλιακο, νιωθω πως οταν ξεπερναω την μια ωρα εκθεσης στον ηλιο να καιγομαι. Καποτε καθομουνα και 6 ωρες συνεχομενες χωρις αντιλιακο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-07-09 13:08 #12

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Βασικα διαβασα σε ενα αρθρο οτι η κατακρατηση υγρων μπορει να γινει λογο της μικρης προσληψης υγρων ...
    Δηλαδη το σωμα ¨καταλαβαινει" οτι δεν περνουμε αρκετα υγρα και προσπαθει να αποθηκευσει οσο το δυνατον περισσοτερα υγρα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-07-09 13:15 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelios17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα διαβασα σε ενα αρθρο οτι η κατακρατηση υγρων μπορει να γινει λογο της μικρης προσληψης υγρων ...
    Δηλαδη το σωμα ¨καταλαβαινει" οτι δεν περνουμε αρκετα υγρα και προσπαθει να αποθηκευσει οσο το δυνατον περισσοτερα υγρα .

    Αληθευει και αυτο. Απο την αλλη αμα θελεις να αποβαλει υγρα το σωμα μπορεις να καταναλωνεις αυξημενη ποσοτητα υγρων, προσλαμβανοντας ικανοποιητικη ποσοτητα μεταλων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-07-09 21:28 #14
    Προεπιλογή
    ο νασερ επιασε καπως το θεμα οπως και ο kutsup.καταρχην με την ηλιοθεραπεια δεν χανεται νερα αντιθετα λογω αφυδατωσης το σωμα κρατα νερα.αν θελετε να χασετε επιδερμικο νερο,που αυτο θα κρατησει λιγο οπως ειπε ο kutsup,παρτε καλιο,κλορεφ,3 ταμπλετες πρωι μεσημερι βραδυ με το φαγητο,ελατωστε το αλατι,και πινετε αφθονο νερο τουλαχιστον 6 λιτρα ημερησιως.παρτε ενα φυσικο διουρητικο,καφεινη,τσαι,κλπ διαφορα αλλα συμπληρωματαπχ το water out τησ now που ειναι κατσε καλα.τρωτε πολυ πεπονι καρπουζι κυριως πριν τον υπνο το βραδυ.δεν θα μπορειτε να κοιμηθειτε απο το κατουρημα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-07-09 21:29 #15
    Προεπιλογή
    ενα φυσικο διαιτητικο φρουτο ειναι φρεσκος ανανας ,2 φετες σε καθε γευμα αν κανετε γραμμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία