Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 05-07-09 00:09 #1
    Προεπιλογή αεροβια στο σπιτι!
    επειδη βαριεμαι να πηγαινω γυμναστηριο για αεροβικη τις μερες που δεν κανω βαρη σκεφτεκα να κανω αεροβια στο σπιτι?ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος?σκεφτομαι το σχοινακι για 20-30 λεπτα(παντως μην μου προτεινεται στεππερ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-09 01:56 #2
    Προεπιλογή
    το σχοινακι δεν θα στο προτεινα, θα σπασεις τα ποδια σου. καλητερα να βγαινεις για περπατημα εξω, η αν θες παρε ενα ποδηλατο καθηστο πχ http://www.x-tremestores.gr/216/esho...6&category=154 που εχει καμια χαρα τιμη

    Βασικα κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω και εγω
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-07-09 03:04 #3
    Προεπιλογή
    Θα διαφωνήσω, το σχοινάκι είναι φανταστική άσκηση για όποιον μπορεί να την εκτελεί, σωστά. Δεν σπάνε τα πόδια. Τώρα για 20-30 λεπτά σχοινάκι, συνεχόμενα? Αμφιβάλλω για το πόσοι μπορούν.

    Σίγουρα όμως το σχοινάκι δεν αντικαθιστά τις υπόλοιπες αερόβιες ασκήσεις. Το καλύτερο για εμένα είναι να βγείς έξω και να πάρεις τους δρόμους. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο αν το επιτρέπει το "περιβάλλον" σου. Θέλει όμως και τη προσοχή του γιατί έξω η καταπόνηση στα γόνατα είναι εντονότερη. Υπάρχει βέβαια και η λύση του διαδρόμου μέσα στο σπίτι αλλά εννοείται πως θα κάνεις μια ΚΑΛΗ έρευνα αγοράς πρώτα. Στατικό ποδήλατο δεν θα πρότεινα, σε αντίθεση με το πραγματικό ποδήλατο αν έχεις που επίσης είναι πολύ καλή επιλογή για μια φορά την εβδομάδα, να σπας τη μονοτονία του τρεξίματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GZ84 : 05-07-09 στις 03:07
    Hate me, for what I am.
    Love me, for what I'll never be.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-07-09 03:12 #4
    Προεπιλογή
    Μαλλον δεν εχεις κανει ποτε σου σχοινακι για αυτο διαφωνεις. τελος παντων επειδη δεν εχω δει και πολλους bber να τρεχουν και να χοροπηδουν ας μεινουμε σε αυτα που συμφωνεις μαζι μου
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-07-09 03:25 #5
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω, εξαρτάται από το πόσο κάνεις. Εγώ ας πούμε 20-30 λεπτά τα βλέπω από μακριά και πιστεύω πως 10 λεπτά 1-2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά. Και συνεχίζω να πιστεύω πως δεν "σπας τα πόδια σου"... έτσι όπως το έγραψες. Δεν λέω ότι δεν έχει επιβάρυνση. Γιατί και με το τρέξιμο στο δρόμο έχεις επίσης μέγαλη επιβάρυνση.

    Τέλος πάντων, σχετικά με τους ΒΒ που χοροπηδούν εγώ ξέρω ότι δεν είναι όλοι εδώ μέσα ΒΒ και ότι υπάρχουν άτομα που ψάχνουν να μάθουν γενικά για τη "γυμναστική" και ότι σχετίζεται με αυτή και απαντώ ανάλογα γράφοντας την άποψή μου.
    Hate me, for what I am.
    Love me, for what I'll never be.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-07-09 10:57 #6
    Προεπιλογή
    Το θέμα είναι τι θέλεις?Αερόβια καθαρά?Αναερόβια γαλακτική,αγαλακτική?Το σχοινάκι σαν μορφή άσκησης και τα αποτελέσματα του δεν έχουν καμια σχέση με τρέξιμο για αερόβια λιποδιάλυση,Είναι διαφορετικές μορφές άσκησης και η μια κ η άλλη αλλα δεν διευκρινίζεις?Αν θες λιποδιάλυση θα πας τρεξιμο παρατεταμένης ώρας με παλμους στο 60% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας στην μια ώρα περιπου.Με το σχοινάκι πιστευεις οτι θα έχεις παλμους στο 60%?Οχι θα ανεβάσεις παλμους(πολύ πιο πάνω από το 60%) θα γαλακτώσεις και θα σταματήσεις πιο νωρις από 20-30 λεπτα συνεχόμενο που θες.Το θέμα είναι τι θες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-07-09 14:08 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι τι θέλεις?Αερόβια καθαρά?Αναερόβια γαλακτική,αγαλακτική?Το σχοινάκι σαν μορφή άσκησης και τα αποτελέσματα του δεν έχουν καμια σχέση με τρέξιμο για αερόβια λιποδιάλυση,Είναι διαφορετικές μορφές άσκησης και η μια κ η άλλη αλλα δεν διευκρινίζεις?Αν θες λιποδιάλυση θα πας τρεξιμο παρατεταμένης ώρας με παλμους στο 60% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας στην μια ώρα περιπου.Με το σχοινάκι πιστευεις οτι θα έχεις παλμους στο 60%?Οχι θα ανεβάσεις παλμους(πολύ πιο πάνω από το 60%) θα γαλακτώσεις και θα σταματήσεις πιο νωρις από 20-30 λεπτα συνεχόμενο που θες.Το θέμα είναι τι θες.
    για λιποδιαλυση θελω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-07-09 17:56 #8
    Προεπιλογή
    δεν νομιζω πως για ανθρωπο 80+ κιλων ειναι υγιεινο.Πολυ μεγαλη επιβαρυνση στα γονατα και αν κανεις και 20λεπτα θα ελεγα πως ειναι μεγαλο ρισκο.
    τα κιλα που ζυγιζει καποιος οταν κανει καποιο αλμα πολλαπλασιαζονται και καταλυγουν ολα στα γονατα,ή τουλαχιστον εκει νιωθω εγω την ενοχληση.





    συγνωμη για το οφ τοπικ...αλλα θεωρω το ζητημα αρκετα σοβαρο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-07-09 09:28 #9
    Προεπιλογή
    Ενα στατικο ποδηλατο που εχω στο σπιτι ειναι ολα τα λεφτα, δεν ειναι ακριβα πια, ειδικα τωρα με την "οικονομικη κριση" βρισκεις πια πολυ καλυτερες τιμες (που βοηθουν να καταλαβει κανεις και τα κερατιατικα που πληρωναμε πριν!)
    Ενα στεπερ επισης το δινουν πια...δωρο και με τα corn flakes που λεει ο λογος αν και προσωπικα δεν το συμπαθω, καλο και αυτο για αεροβια.
    Ποδηλατο στο δρομο ειναι σαφως πιο ενδιαφερον αλλα για να λαχανιασεις και να ιδρωσεις πρεπει να το πας σε καποια κλειστη διαδρομη η παρκο και να του δωσεις να καταλαβει απο το να κοβεις βολτες στο δρομο.
    Τρεξιμο και τα σχετικα ειναι μεγαλη καταπονηση για ποδια-σκελετο, στην καλυτερη μονο σε δασακι στο χωμα η σε ταρταν, ποτε σε ασφαλτο/τσιμεντο.
    Καλυτερα οχι γενικοτερα!
    Παρε το ποδηλατο αν μπορεις, τι εχεις να χασεις;
    Το πολυ-πολυ θα αγορασεις μια ακριβη κρεμαστρα για τα ρουχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-07-09 10:20 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pharmacist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα στατικο ποδηλατο που εχω στο σπιτι ειναι ολα τα λεφτα, δεν ειναι ακριβα πια, ειδικα τωρα με την "οικονομικη κριση" βρισκεις πια πολυ καλυτερες τιμες (που βοηθουν να καταλαβει κανεις και τα κερατιατικα που πληρωναμε πριν!)
    Ενα στεπερ επισης το δινουν πια...δωρο και με τα corn flakes που λεει ο λογος αν και προσωπικα δεν το συμπαθω, καλο και αυτο για αεροβια.
    Ποδηλατο στο δρομο ειναι σαφως πιο ενδιαφερον αλλα για να λαχανιασεις και να ιδρωσεις πρεπει να το πας σε καποια κλειστη διαδρομη η παρκο και να του δωσεις να καταλαβει απο το να κοβεις βολτες στο δρομο.
    Τρεξιμο και τα σχετικα ειναι μεγαλη καταπονηση για ποδια-σκελετο, στην καλυτερη μονο σε δασακι στο χωμα η σε ταρταν, ποτε σε ασφαλτο/τσιμεντο.
    Καλυτερα οχι γενικοτερα!
    Παρε το ποδηλατο αν μπορεις, τι εχεις να χασεις;
    Το πολυ-πολυ θα αγορασεις μια ακριβη κρεμαστρα για τα ρουχα
    Καθε μορφή άσκησης έχει και την σχετική καταπόνηση για το σώμα,το ποδήλατο είναι καταπόνηση για μέση και γόνατα και κυρίως λόγω των γωνιών που παίρνει η άρθρωση του γόνατος για την σχετική ώθηση,ισα ίσα που το τρέξιμο είναι και φυσιολογική κίνηση για το σώμα,αν είχε καποια τενοντίτιδα ή κάποιο τραυματισμό να καταλάβω το θέμα του ποδήλατου μιας και απομονώνει καλύτερα σαν εναλλακτική λύση.Σκοπός είναι να γυμναζόμαστε για να δυναμώνει και το σώμα και όχι να αποφεύγουμε προπονήσεις που δεν μας αρέσουν από προσωπική άποψη και μόνο.Το σώμα συμβιβάζεται με τις οποιαδήποτε προσαρμογές και αυτός είναι κ ο σκοπός .Ο bb-fitness είναι 16 χρονών με 1.77 υψος 69 κιλα βαρος αν δεν υπάρχει καποιο προβλημα υγείας η τραυματισμός ισα ίσα που τον ευνοεί και το τρέξιμο και μπορεί να ελεγχει και τους σφυγμούς του καλύτερα μιας και θέλει λιποδιάλυση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-07-09 15:40 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθε μορφή άσκησης έχει και την σχετική καταπόνηση για το σώμα,το ποδήλατο είναι καταπόνηση για μέση και γόνατα και κυρίως λόγω των γωνιών που παίρνει η άρθρωση του γόνατος για την σχετική ώθηση,ισα ίσα που το τρέξιμο είναι και φυσιολογική κίνηση για το σώμα,αν είχε καποια τενοντίτιδα ή κάποιο τραυματισμό να καταλάβω το θέμα του ποδήλατου μιας και απομονώνει καλύτερα σαν εναλλακτική λύση.Σκοπός είναι να γυμναζόμαστε για να δυναμώνει και το σώμα και όχι να αποφεύγουμε προπονήσεις που δεν μας αρέσουν από προσωπική άποψη και μόνο.Το σώμα συμβιβάζεται με τις οποιαδήποτε προσαρμογές και αυτός είναι κ ο σκοπός .Ο bb-fitness είναι 16 χρονών με 1.77 υψος 69 κιλα βαρος αν δεν υπάρχει καποιο προβλημα υγείας η τραυματισμός ισα ίσα που τον ευνοεί και το τρέξιμο και μπορεί να ελεγχει και τους σφυγμούς του καλύτερα μιας και θέλει λιποδιάλυση.
    αρα λοιπον καταληγουμε σε τρεξιμο για 20-30 λεπτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-07-09 22:45 #12
    Προεπιλογή
    Εγώ συμφωνώ με όσα γράφετε γενικώς αλλά γιατί δίνετε ΤΟΣΗ έμφαση στην καταπόνηση και επιβάρυνση κτλ? Γιατί να υπάρχει τέτοιος περιορισμός δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν θα τρέχει ο φίλος και 2 ώρες για να λιώσει ο άνθρωπος. Αν φορέσει καλά παπούτσια και προσπαθήσει να βελτιώσει την τεχνική του στο τρέξιμο τότε για εμένα ΝΑ ΜΗΝ ανησυχεί για τίποτα. Να κάνει 3 40λεπτα την εβδομάδα και θα είναι μια χαρά. Και σχοινάκι εντάξει 20-30 λεπτά είναι υπερβολή και σχετικά με τη καταπόνηση εξαρτάται το άτομο έτσι? Αν είναι κάποιος πολύ ελαφρύς ευλίγιστος και σε καλή φόρμα είναι jet. Αν πάει κανένας χοντρός που δεν περπατάει καλά καλά ναι θα έχει πρόβλημα. 10 λεπτά σχοινάκι πχ 2 φορές την εβδομάδα είναι επίσης καλά... εξαρτάται και τι θέλει ο άλλος... τι να πω.

    Ποδήλατο που ανέφερα πιο πριν εννοείται δεν αναφέρομαι να το πάρει και να κόβει βόλτα σε καμιά αλάνα μαζί με τα πιτσιρίκια με τις βοηθητικές ρόδες... χαχαχα...
    Hate me, for what I am.
    Love me, for what I'll never be.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-07-09 18:19 #13
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι τυχαιο που το γρηγορο περπατημα ειναι νο 1 επιλογη για λιποδιαλυση...
    Ποδηλατο οπως αναφεραν καποιοι ειναι αρκετη η καταπονηση που προσφερει, εκτος αυτου μπλοκαρει γενικα το κατω σωμα και μειωνεται η αποδοση σε αλλες δραστηριοτητες.
    Το σχοινακι ειναι πολυ καλη ασκηση οχι ομως για λιποδιαλυση. Οι σφυγμοι ανεβαινουν γρηγορα και ξεπερνουν το επιθυμιτο μο των 130 σ/λ και λογω αυτου ειναι ολιγολεπτη ασκηση και η διαρκεια της δεν βοηθα στην λιποδιαλυση. Αν γινεται συχνα επιβαρυνει αρκετα χονδρους και τενοντες.
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-07-09 22:08 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι τυχαιο που το γρηγορο περπατημα ειναι νο 1 επιλογη για λιποδιαλυση...
    Ποδηλατο οπως αναφεραν καποιοι ειναι αρκετη η καταπονηση που προσφερει, εκτος αυτου μπλοκαρει γενικα το κατω σωμα και μειωνεται η αποδοση σε αλλες δραστηριοτητες.
    Το σχοινακι ειναι πολυ καλη ασκηση οχι ομως για λιποδιαλυση. Οι σφυγμοι ανεβαινουν γρηγορα και ξεπερνουν το επιθυμιτο μο των 130 σ/λ και λογω αυτου ειναι ολιγολεπτη ασκηση και η διαρκεια της δεν βοηθα στην λιποδιαλυση. Αν γινεται συχνα επιβαρυνει αρκετα χονδρους και τενοντες.
    Καταρχην επειδη στο αρχικο ποστ μιλαει για αεροβια, εμενα δεν πηγαινει ο νους μου κατευθειαν στη λιποδιαλυση.
    Εγω κανω ποδηλατο πριν απο τα βαρη για 2 λογους, ζεσταμα και καρδιαγγειακο, ποτε για λιποδιαλυση.
    Γι'αυτο και δεκα λεπτα αρκουν, γινονται με αυξημενη ενταση, ανεβαζω παλμους και καταπονω το καρδιαγγειακο μου τοσο οσο χρειαζεται ωστε να αντιδρασει, τα περαιτερω κατα τη διαρκεια της προπονησης, μειωνοντας τα μεσοδιαστηματα ξεκουρασης λαχανιαζεις, αρα κανεις και ετσι αεροβικη.
    Ποδηλατο η οποιαδηποτε μορφη αεροβικης για λιποδιαλυση δεν εκανα ποτε και δε με κοβω να χρειαστει να κανω.
    Δεν καταλαβαινω γιατι να κατσω να πιεζω τον εαυτο μου να χανει ποση ωρα απο τη ζωη του σε καθημερινη βαση να καψει μερικες θερμιδες που μπορω να τις χασω απλα βαζοντας λιγο μικροτερη μεριδα στο πιατο το μεσημερι σε καθημερινη βαση και να συνεχισω κατα τα αλλα να τρωω οτι γουσταρω.
    Νομιζω οτι η αεροβικη εχει παρασυνδεθει με το αδυνατισμα οταν το αδυνατισμα ειναι θεμα διατροφης.
    Και εχει περισσοτερη σχεση με τα βαρη (που μακροχρονια αυξανουν το μεταβολσιμο) απ'οτι εχει με το να καθεσαι να ιδρωνεις με τις ωρες πανω σε ενα ποδηλατο η ενα διαδρομο για οποιον εχει το χρονο για κατι τετοιο.
    Γι'αυτο και ολοι (και ειδικα οι γυναικες) εχουν κατατρομαξει με την ιδεα του να γραφτουν σε γυμναστηριο για αδυνατισμα, κατι που το κανουν μονο πριν το Καλοκαιρι πρωτου βγουν στην παραλια,γιατι νομιζουν οτι περιλαμβανει καθημερινους μαραθωνιους με κουβαδες ιδρωτα
    Αν το γρηγορο βαδισμα ειναι η νουμερο ενα επιλογη για αδυνατισμα, επειδη προφανως δεν σε λαχανιαζει πολυ και μπορεις να το συνεχισεις για μιση ωρα και βαλε, ξερουμε πολυ καλα οτι μολις πας σπιτι και χαλαρωσεις λιγο θα θες να περιδρομιασεις.
    Η αεροβικη ανοιγει την ορεξη, φυσιολογικο αυτο, το σωμα σου σου ζηταει να το ταϊσεις να αναπληρωσει τον καμμενο (λιπωδη) ιστο.
    Επομενως η αεροβικη δε αδυνατιζει αν δεν κανει κανεις αυτο που θα μπορουσε να κανει ετσι και αλλιως, να κρατησει το στομα του κλειστο οταν πρεπει!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pharmacist : 09-07-09 στις 22:17
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-07-09 22:42 #15
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pharmacist Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ποδηλατο η οποιαδηποτε μορφη αεροβικης για λιποδιαλυση δεν εκανα ποτε και δε με κοβω να χρειαστει να κανω.

    Δεν καταλαβαινω γιατι να κατσω να πιεζω τον εαυτο μου να χανει ποση ωρα απο τη ζωη του σε καθημερινη βαση να καψει μερικες θερμιδες που μπορω να τις χασω απλα βαζοντας λιγο μικροτερη μεριδα στο πιατο το μεσημερι σε καθημερινη βαση και να συνεχισω κατα τα αλλα να τρωω οτι γουσταρω.

    Νομιζω οτι η αεροβικη εχει παρασυνδεθει με το αδυνατισμα οταν το αδυνατισμα ειναι θεμα διατροφης.


    Επομενως η αεροβικη δε αδυνατιζει αν δεν κανει κανεις αυτο που θα μπορουσε να κανει ετσι και αλλιως, να κρατησει το στομα του κλειστο οταν πρεπει!

    Το αν θα κανεις ή οχι αεροβικη δεν θα σε πιεσει και δεν θα σε πισει κανεις να κανεις το αντιθετο.

    Η λιποδιαλυση εξαρταται απο τη κουζινα αλλα και απο το γυμναστηριο. Διαφορετικα να μην πηγαινουμε ουτε γυμναστηριο, εφοσον ραβοντας το στομα εχουμε και την λυση.

    Επειτα αμα γνωριζεις, για να κρατησεις τα μυικα κιλα, χριαζεται και μια ισορροπια θερμιδων. Bodybuilding λεγεται η διαμορφωση του σωματος στο γυμναστηριο. Διαφορετικα μπορεις να λες πως κανεις μοντελινγκ(νυστια απο το φαι) και να παιζεις το ρολο της κρεμαστρας ρουχων.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία