Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 24-07-09 12:52 #1
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή Χονδροπαθεια
    (Εκανα search αλλα μου εβγαζε πολυ μεγαλη τη λεξη, σορρυ αν ηδη υπαρχει θεμα )

    Πηγα λοιπον σε αθλιατρο σχετικα με το προβλημα στα γονατα. Πιο συγκεκριμενα, οτιδηποτε knee-over-toe μου προκαλει εντονους πονους στο γονατο τις επομενες μερες απο την προπονηση, αλλα οτιδηποτε πιο ηπιο, οπως πρεσσα με τα ποδια αρκετα ψηλα, φτανοντας ομως σε μεγαλο βαθος, δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα (προφανως χρησιμοποιω λιγοτερους τετρακεφαλους, απλα το λεω γιατι θα χρειαστει παρακατω).

    Ο αθλιατρος λοιπον ειπε οτι προκειται για χονδροπαθεια και με λιγα λογια μου ειπε να κανω τις ασκησεις τετρακεφαλων σε μαξ γωνια 30 μοιρων, και να παραμενω στο τελος της κινησης στατικα 5-6 δευτερολεπτα.
    Επισης, προτεινε σετ πολλων επαναληψεων και λιγων κιλων (καλα αυτο το προτεινε για ολες τις ασκησεις αλλα no comments).

    Θελωντας να παρω μια δευτερη (και τριτη..) αποψη, περιμενω να μου πειτε τι γνωριζετε εσεις ως ανθρωποι του χωρου..Αφου δεν εχω καποιον πονο αν αποφυγω τα knee-over-toe, δεν μπορω να κανω κανονικα ας πουμε την πρεσσα μου ως βαθια, εχοντας ψηλα τα ποδια? Η υπαρχει και η περιπτωση να φθειρεται το γονατο μου χωρις να εχω καποια ενοχληση?

    Μerci
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-07-09 16:23 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Εκανα search αλλα μου εβγαζε πολυ μεγαλη τη λεξη, σορρυ αν ηδη υπαρχει θεμα )

    Πηγα λοιπον σε αθλιατρο σχετικα με το προβλημα στα γονατα. Πιο συγκεκριμενα, οτιδηποτε knee-over-toe μου προκαλει εντονους πονους στο γονατο τις επομενες μερες απο την προπονηση, αλλα οτιδηποτε πιο ηπιο, οπως πρεσσα με τα ποδια αρκετα ψηλα, φτανοντας ομως σε μεγαλο βαθος, δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα (προφανως χρησιμοποιω λιγοτερους τετρακεφαλους, απλα το λεω γιατι θα χρειαστει παρακατω).

    Ο αθλιατρος λοιπον ειπε οτι προκειται για χονδροπαθεια και με λιγα λογια μου ειπε να κανω τις ασκησεις τετρακεφαλων σε μαξ γωνια 30 μοιρων, και να παραμενω στο τελος της κινησης στατικα 5-6 δευτερολεπτα.
    Επισης, προτεινε σετ πολλων επαναληψεων και λιγων κιλων (καλα αυτο το προτεινε για ολες τις ασκησεις αλλα no comments).

    Θελωντας να παρω μια δευτερη (και τριτη..) αποψη, περιμενω να μου πειτε τι γνωριζετε εσεις ως ανθρωποι του χωρου..Αφου δεν εχω καποιον πονο αν αποφυγω τα knee-over-toe, δεν μπορω να κανω κανονικα ας πουμε την πρεσσα μου ως βαθια, εχοντας ψηλα τα ποδια? Η υπαρχει και η περιπτωση να φθειρεται το γονατο μου χωρις να εχω καποια ενοχληση?

    Μerci

    αυτή η περίπτωση επειδη έχω ειδικότητα στα γόνατα (είναι δυαλυμένα εδω και 20 χρόνια απο ατύχημα) χρειάζετε απλα να μάθεις να ζείς με αυτό το πρόβλημα και υπάρχουν τώρα κάποιες εξελιγμένες θεραπείες .

    απλα χρειάζετε ουτε να δείχνεις μια άσκηση , χωρίς το ανάλογο ζέσταμα και πρέπει να μην βαριέσε ποτε να το κάνεις, καθώς και διατάσεις πολλες στην αρχή και στο τέλος , παίζουν σημαντικό ρόλο στην καλή λειτουργία της άρθρωσης και στην μείωση των φθορών και αν γίνετε και μασάζ στους μυς με πίεση είναι ακόμη καλύτερα .

    υπάρχουν και κάτι φακελάκια με γλυκοσαμίνη τα οποία παίρνονται ενα την ημέρα κατα την διάρκεια του γεύματος μη τοξικα και χωρίς παρενέργειες που τρέφουν τους χόνδρους αλλα σε προχωρημένο σταδιο δεν κάνουν και πολλα , αλλα το κυριότερο δεν έχουν παρενέργειες και γίνετε θεραπεία 3 μηνών , εκεί σύνήθως καταλαβαίνει κάποιος διαφορά.

    σε κάθε περίπτωση χρειάζετε καλό ζέσταμα να πάν τα αρθρικά υγρα στην άρθρωση και να μειώσουμε τις πιθανότητες φθορών , επίσης υπάρχουν και κάποια ένζυμα τα οποία τα κάνει γιατρός που γίνονται ενέσιμα στην άρθρωση και λειτουργούν σαν γράσο και βοηθάν στην λίπανση και μείωση φθορών και αποκατάστασης του χόνδρου , τα εχω κάνει και γω παλιότερα μια φορα τον χρόνο σε κύκλο 4 εβδομάδων , πιθανών να υπάρχουν τώρα και πιο εξελιγμένα .

    επίσης αυτα που είπε ο αθλήατρος για την κλίση και τις μοίρες είναι για να μειώνετε η τριβή που δημιουργείτε απο τον σχηματισμό γωνίας 90 μοιρών δηλαδη μικρότερη των 90 και στην σύσπαση κρατάμε ισομετρικα να δώσουμε ένταση στο μυ χωρίς ιδιαίτερη καταπόνηση της άρθρωσης κατα την εκτέλεση , αρα και μεγαλύτερη τριβή
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-07-09 20:16 #3
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Για συνολικη προθερμανση τι προτεινεις Ηλια? Προς το παρον κανω 10-15 λεπτα χαλαρο ποδηλατο(πριν την προπονηση) + 2 σετ προθερμανσης με λιγοτερα κιλα απο λειτουργικα, καθως και διατασεις αναμεσα στα σετ. Επισης μετα το τελος της προπονησης βαζω παγο στα γονατα για 10 λεπτα.

    Για τις μεθοδους αποκαταστασης που λες, στοχευουν απλα στο να κανουν πιο ηπια την κατασταση, η υπαρχει μονιμη βελτιωση στους χονδρους, και ισως εξαφανιση του προβληματος?

    Σχετικα με τις γωνιες εσυ τι προτεινεις? Και ποιες ασκησεις ειναι καλο να κανω αφου εχω μικρο ευρος κινησης? Σκεπτομουν να κανω 3 σετ πρεσσα και 3 σετ extention.

    Τελος, η χονδροπαθεια επηρρεαζει μονο τις ασκησεις τετρακεφαλων, η και για μηριαια πχ πρεπει να εχω μικρο ευρος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-07-09 22:34 #4
    Προεπιλογή
    το ποδηλατο αστο...μπορει να φταιει και αυτο....υπαρχουν θεραπειες αρκετα δαπανηρες αλλα ισως δεν χρειαζετε να φτασεις μεχρι εκει,αυτεσ ειναι για περιπτωσεις που και το περπατημα ενοχλει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-07-09 22:47 #5
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Κανω στατικο ποδηλατο στο γυμναστηριο σε πολυ χαλαρο ρυθμο και αντισταση, και με την σελα αρκετα μακρυα απο τα πεταλια ωστε να μην παιρνουν μεγαλη γωνια τα γονατα. Δεν παιζει να δημιουργει προβλημα..υποθετω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-07-09 22:53 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για συνολικη προθερμανση τι προτεινεις Ηλια? Προς το παρον κανω 10-15 λεπτα χαλαρο ποδηλατο(πριν την προπονηση) + 2 σετ προθερμανσης με λιγοτερα κιλα απο λειτουργικα, καθως και διατασεις αναμεσα στα σετ. Επισης μετα το τελος της προπονησης βαζω παγο στα γονατα για 10 λεπτα.

    Για τις μεθοδους αποκαταστασης που λες, στοχευουν απλα στο να κανουν πιο ηπια την κατασταση, η υπαρχει μονιμη βελτιωση στους χονδρους, και ισως εξαφανιση του προβληματος?

    Σχετικα με τις γωνιες εσυ τι προτεινεις? Και ποιες ασκησεις ειναι καλο να κανω αφου εχω μικρο ευρος κινησης? Σκεπτομουν να κανω 3 σετ πρεσσα και 3 σετ extention.

    Τελος, η χονδροπαθεια επηρρεαζει μονο τις ασκησεις τετρακεφαλων, η και για μηριαια πχ πρεπει να εχω μικρο ευρος?

    η προθέρμανση εκτός τις ενδιαμεσες διατάσεις πρέπει να γίνονται στο ξεκίνημα αλλα τόσο ώστε να μην νοιώθεις έντονο πόνο αλλιώς δεν έχουν πετύχει τον σκοπό τους οι διατάσεις και ενοώ όταν τις κάνεις να κρατάς χαλαρώνοντας και βγάζοντας αέρα ώστε να μην τραβάν τόσο οι μυς και ακόμη καλύτερα και μασαζ με πίεση σε κάθε μυ ξεχωριστά .


    οι μέθοδοι αποκατάστασης ανάλογα με την ζημια που έχει προκληθεί μπορούν να κάνουν πλήρη ίαση αν δεν είναι μεγάλη η φθορά και να εμποδίσουν κάνοντας ανα τακτα διαστήματα την θεραπεία, την συνέχηση της ζημιάς εγω τα έκανα πρίν χρόνια και με σοβαρότατο πρόβλημα μη αναστρέψιμο λόγω του ατυχήματος κατέβαινα σε αγώνες και το καλύτερο σημείο μου που ήταν τα πόδια έγιναν το χειρότερο αλλα παρ όλα αυτα κέρδιζα και υγιείς αθλητες και πρωτιές .

    τώρα υπάρχουν πιο εξελιγμένες μέθοδοι είμαι σίγουρος και σίγουρα θα υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα , αλλα όταν υπάρχει η προδιάθεση τότε πάντα μα πάντα θα ακολουθείς αυτή την ιεροτελεστία είναι σπαστικό αλλα απαραίτητο εγω για μισή ώρα προπόνηση έκανα περισσότερη ώρα προθέρμανση αλλιώς δεν μπορούσα ούτε χωρίς βάρος να κάνω την άσκηση.

    για τα μηριαία δεν επηρεάζει μπορείς να τεντώνεις πλήρως τους μυς και να κλίνεις πάλι τέρμα , είναι αντίθετη η επιβάρυσνση και δεν χτυπάει στο προβληματικό σημείο μάλιστα βοηθάει το να γυμναζεις τα μηριαία , αλλα πάντα διατάσεις και ζεσταμα όπως κάνεις και κάποια σετ με λίγα κιλα και επαναλήψεις

    στην πρέσα περισσότερο παίζει ρόλο τα πόδια να είναι ψηλά στην πλατφόμα που πατάς για να μην μεταφέρετε μεγάλη δύναμη στα γόνατα και για να αποφύγεις μέγιστες επιβαρύνσεις στο σκελετό καλύτερα να κάνεις ένταση και μερικά σούπερ σετ , εγω πχ έκανα τετρακέφαλο με πρέσα σούπερ σέτ και καιγόταν οι τετρακέφαλοι χωρίς να πονάν τα γόνατα , αλλα αυτό απαιτεί καλή φυσική κατασταση γιατί ενοιωθα τα πνευμόνια μου θα έβγαιναν απο το στόμα.

    το σκουωτ το βαθύ σίγουρα θα επηρεάζει περισσότερο αλλα και το παράληλο ,επειδη φρενάρουν οι μυς το βάρος και τα γόνατα βογκάν , προτιμότερο το ημικάθισμα η μπροστινα σκουωτ που είναι πιο αυστηρα αλλα και πάλι ο πόνος η η ενόχληση είναι αυτό που μας καθοδηγεί και βλέποντας και κάνοντας , όταν λέω πόνος δεν ενοώ μόνο την μέρα που κάνουμε προπόνηση αλλα τις επόμενες αν δούμε τα γόνατα να πονάν και να εχουμε φλεγμονή , τότε αυτό είναι σημάδι ότι η συγκεκριμένες ασκήσεις δεν μας κάνουν καλό.

    ξέρω κάποια φάρμακα αλλα δεν γίνετε να πώ γιατί δεν παίζουμε με αυτα , μόνο γιατρος μπορεί να προτείνει γι αυτό και είπα μόνο την γλυκοσαμίνη που είναι ακίνδυνο τελείως .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-07-09 01:24 #7
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο πόνος η η ενόχληση είναι αυτό που μας καθοδηγεί και βλέποντας και κάνοντας , όταν λέω πόνος δεν ενοώ μόνο την μέρα που κάνουμε προπόνηση αλλα τις επόμενες αν δούμε τα γόνατα να πονάν και να εχουμε φλεγμονή , τότε αυτό είναι σημάδι ότι η συγκεκριμένες ασκήσεις δεν μας κάνουν καλό.
    Ειναι ακριβως αυτο που εννοουσα πιο πανω. Κανοντας στην πρεσσα πχ τερμα βαθυ καθισμα, αλλα εχοντας τα ποδια ψηλα στην πλατφορμα, δεν εχω προβλημα στα γονατα τις επομενες μερες. Αρα αυτο σημαινει οτι αντεχουν αυτη τη γωνια, η μπορει και παλι να φθειρεται αλλα να μην νιωθω εγω κατι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-07-09 17:29 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ακριβως αυτο που εννοουσα πιο πανω. Κανοντας στην πρεσσα πχ τερμα βαθυ καθισμα, αλλα εχοντας τα ποδια ψηλα στην πλατφορμα, δεν εχω προβλημα στα γονατα τις επομενες μερες. Αρα αυτο σημαινει οτι αντεχουν αυτη τη γωνια, η μπορει και παλι να φθειρεται αλλα να μην νιωθω εγω κατι?
    να σαι σίγουρος οτι και η παραμικρή φθορα θα μας δώσει σημάδι υπο μορφή πόνου η ενόχλησης εκτός της περίπτωσης αυτών που παίρνουν παυσίπονα η ασπιρίνη πρίν την προπόνηση όπου εκει υπάρχει το ενδεχόμενο να μην αισθανόμαστε τον πόνο , αλλα και πάλι αν δημιουργείτε πρόβλημμα θα μας το βγάλει στην πορεία που μπορεί να είναι και αργά , γι αυτό αν κάποιος παίρνει πχ ενα παυσίπονο η μια ασπιρίνη την ημέρα των ποδιών να μην την πάρει πρίν την προπόνηση για να έχει καλύτερη αίσθηση της κατάστασης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση