(Εκανα search αλλα μου εβγαζε πολυ μεγαλη τη λεξη, σορρυ αν ηδη υπαρχει θεμα )

Πηγα λοιπον σε αθλιατρο σχετικα με το προβλημα στα γονατα. Πιο συγκεκριμενα, οτιδηποτε knee-over-toe μου προκαλει εντονους πονους στο γονατο τις επομενες μερες απο την προπονηση, αλλα οτιδηποτε πιο ηπιο, οπως πρεσσα με τα ποδια αρκετα ψηλα, φτανοντας ομως σε μεγαλο βαθος, δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα (προφανως χρησιμοποιω λιγοτερους τετρακεφαλους, απλα το λεω γιατι θα χρειαστει παρακατω).

Ο αθλιατρος λοιπον ειπε οτι προκειται για χονδροπαθεια και με λιγα λογια μου ειπε να κανω τις ασκησεις τετρακεφαλων σε μαξ γωνια 30 μοιρων, και να παραμενω στο τελος της κινησης στατικα 5-6 δευτερολεπτα.
Επισης, προτεινε σετ πολλων επαναληψεων και λιγων κιλων (καλα αυτο το προτεινε για ολες τις ασκησεις αλλα no comments).

Θελωντας να παρω μια δευτερη (και τριτη..) αποψη, περιμενω να μου πειτε τι γνωριζετε εσεις ως ανθρωποι του χωρου..Αφου δεν εχω καποιον πονο αν αποφυγω τα knee-over-toe, δεν μπορω να κανω κανονικα ας πουμε την πρεσσα μου ως βαθια, εχοντας ψηλα τα ποδια? Η υπαρχει και η περιπτωση να φθειρεται το γονατο μου χωρις να εχω καποια ενοχληση?

Μerci