Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 20 από 20
  1. 09-08-09 16:05 #16
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν και αρκετές μελέτες πάνω στα ω3-6 λιπαρά οξέα (άφθονα στα ιχθυέλεια) ως ευεργετικά δρων στις αρθροπάθειες/χονδροπάθειες. Πολλοί γνωστοί μου είδαν πολύ καλά αποτελέσματα είτε καταφεύγοντας επί μακρόν στα ιχθυέλαια στη δ'ιαιτά τους, είτε παίρνωντας συμπληρώματα με ιχθυέλαια (κάψουλες, λάδι κτλ)

    Το πρόβλημα γενικά με τις αρθρώσεις είναι η πολύ μικρή και αυστηρή αιμάτωσή τους απο το κυκλοφορικό σύστημα. Το έφτιαξε έτσι η φύση προκειμένου να διατηρεί μέσα σε κάθε άρθρωση όσο γίνεται ένα "αποστειρωμένο" περιβάλλον για αποφυγή κακών συναπαντημάτων με μικρόβια/ιούς/τοξίνες. Δυστυχώς πράγματα δύσκολα χαλάνε μέσα στις αρθρώσεις αλλά και δύσκολα φτιάχνουν καθότι θεραπευτικά σκευάσματα δύσκολα μπαίνουν στον "αποστειρωμένο" αυτό χώρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-09-09 10:11 #17
    Προεπιλογή
    Λοιπόν έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (η σχεδόν) κυρίως πιστεύω απο το χειμερινό μου σπόρτ που είμαι πορωμένος.
    Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πάνω σε άσκηση προβολών πρίν 2 χρόνια
    Πήγα σε γιατρό και έκανα μαγνητική όταν εμφανίστηκε μικρή ποσότητα υγρού απο την πίσω μεριά του γόνατου. Ήταν όλα 5κάθαρα και ο ορθοπεδικός μου έδωσε κάτι φακελάκια , (τα οποία τα παράτησα) επίσης μου πρότεινε κάτι ενέσεις στα γόνατα που απότι είπε είναι κάτι σαν ήπια αυξητική ορμόνη () αλλά μόνο που άκουσα αυτό την έκανα με ελαφρά...
    Εκ τότε δένω τα γόνατα μου πριν κάνω σκουώτ και έχει μέρες που νιώθω σουβλιές στα καπάκια (πάνω μέρος γόνατου δεν ξέρω επιστημόνικό όρο ) υγρό δεν εμφάνισα ποτέ ξανά. Άλλες μέρες σηκώνω μέχρι 100 κιλά σκουώτ και όλα καλά στα γόνατα , άλλες πάλι σουβλιές χωρίς λόγο.
    Το άσχημο της όλης κατάστασης είναι πιστεύω οτι εξαιτίας αυτου του προβλήματος μένω πίσω κατα πολύ σε "χτήσιμο" γιατί έχω στόχο κάτι αρμόνικο καί όχι ενα σώμα πρησμένο απο τη μέση και πάνω και απλα γραμμωμένο στα πόδια.
    Εν ολίγοις: fml
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-09-09 18:18 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jumaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    ................................. και ο ορθοπεδικός μου έδωσε κάτι φακελάκια , (τα οποία τα παράτησα) επίσης μου πρότεινε κάτι ενέσεις στα γόνατα που απότι είπε είναι κάτι σαν ήπια αυξητική ορμόνη () αλλά μόνο που άκουσα αυτό την έκανα με ελαφρά...............
    ήπια αυξητική? Χμ! Και δε τα πήρες? Πως το λένε το γιατρό σου , είναι καλός άνθρωπος!

    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-03-10 01:30 #19
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Γνωρίζει κανείς αν το ΙΚΑ συνταγογραφεί συμπλήρωμα γλυκοζαμίνης-χονδροιτίνης σε περίπτωση που διαγνωσθεί χονδροπάθεια; Η τιμή του δε μου άρεσε ιδιαίτερα.....

    Με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει διάγνωση χονδροπάθειας; Μόνο με μαγνητική;
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-03-10 13:54 #20
    Το avatar του χρήστη flexakis

    Εγγραφή
    08-07-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    247
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς αν το ΙΚΑ συνταγογραφεί συμπλήρωμα γλυκοζαμίνης-χονδροιτίνης σε περίπτωση που διαγνωσθεί χονδροπάθεια; Η τιμή του δε μου άρεσε ιδιαίτερα.....

    Με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει διάγνωση χονδροπάθειας; Μόνο με μαγνητική;
    Ναι σιγουρα μπορει ο γιατρος του ΙΚΑ γιατι τα εχει γραψει και σε μενα.
    ISSA Certified Fitness Trainer/Certified Fitness Nutrition

    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12