Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 06-08-09 00:48 #1
    Question Διατροφη & Γυμναστικη
    Καλησπερα παλι απο εμενα!Γραφω ξανα στο φορουμ μετα απο επισκεψη σε διατροφολογο με προγραμμα διατροφης & γυμναστικης.Ο σκοπος του προγραμματος ειναι η γραμμωση και το καψιμο λιπους.Ο σκοπος που δημιουργω αυτο το νεο ποστ ειναι για να δειτε το προγραμμα μου και να πειτε την αποψη σας και μερικες παρατηρησεις καθως ασχολειστε με το αντικειμενο και ειστε ειδικοι.
    Στις μετρησεις που εκανε ο διατροφολογος με 2ηλεκτικα μηχανιματα ,με ενα πραγμα σαν τσιμπιδα που μετραγε το λιπος και στο τελος με ζυγαρια βγηκαν τα εξης αποτελεσματα:

    Μυικη μαζα (kg): 9.8
    Υγρα Lt : 37
    Υγρα % : 61,7
    Βαρος :60kg
    Yψος :1.60
    Αλιπη μαζα kg : 53.4
    Αλιπη μαζα % :84,3
    B.fat % : 19,7

    Το διατροφικο προγγραμα ειναι το εξης: Αποτελειτε απο 6 γευματα(5 κανω γιατι ποτε δε προλαβαινω 6) και πρεπει να περνω ελαχιστο 1650 θερμιδες ελαχιστο ημερισιως.2 κυριως γευματα 3 μικρα τα οποια το 1 θα ειναι παξιμαδια με μελι η τυρι φινα και τα αλλα 2 απο 3 φρουτα.(Συνηθως ανανας καρπουζι παντα το βραδυ πριν κοιμηθω ,2 ωρες πριν και ακτινιδιο η μηλο.)Χυμος πορτοκαλι παντα το πρωι μαζι με παξιμαδι και μελι.
    Η γυμναστικη που κανω ειναι η εξης : καθε μερα , 1η μερα τρεξιμο διαδρομο 1 ωρα στη πιο γρηγορη σκαλα (τωρα τελευταια βαζω και ανυψωση σε κλιμακα 10% το οποιο αντεχω μονο μιση ωρα) και κοιλιακους 2 φορες το παρακατω σετ : http://www.youtube.com/watch?v=fk_usVg7Fp0.Την επομενη μερα κανω 1 ωρα τρεξιμο παλι η μιση το προαναφερθες και 150 push ups 5 σετ απο 30 επαναληψεις και βαρακια 15κιλα 3 σετ απο 20 επαναληψεις.Τα χερια ειναι σε αρκετα καλο σημειο λιπος δικεφαλου : 6mm

    λιπος τρικεφαλου 10mm
    λιπος κοιλιας 18.5mm με ιδανικο το 15..

    Οποιαδηποτε παρατηρηση ωστε να μη χασω μυικο ιστο αλλα να χασω λιπος η οτι δεν ειναι επαρκες το προγραμμα ειναι ευπροσεκτη.
    ΥΓ 1 ποτηρι τσαι πρασινο καθε μερα και 1 ποτηρι κρασι πριν κοιμηθω.
    ΥΓ 2 Πινω τουλαχιστον 4 μπουκαλια νερο ημερησιως
    ΥΓ 3 Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μπει στον κοπο να απαντησει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος-25χρ : 06-08-09 στις 01:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-08-09 00:57 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    τωρα ...τι να πουμε...
    δεν εινα καθολου καλη η διατροφη σου...εστω για να κρατησεις μαζες και να χασεις λιπος...
    με αυτη την διατροφη θα χαλασεις τον μεταβολισμο σου...και ναι μεν θα εχεις στην αρχη χασιμο κιλων (και λιπος αλλα και πολυ μυικη μαζα) αλλα μετα οχι...
    γρηγορα θα μεινεις στασιμος!
    τα φρουτα απο μονα τους δεν ειναι γευματα...
    βασικα ειναι ολο λαθη ..ενα ας πουμε ειναι το βραδυ σου εχει βαλει φρουτα πριν κοιμηθεις...τα φρουτα εχουν φρουκτοζη οποτε γινεται λιπος...
    κατσε διαβασε την ενοτητα της διατροφης για να παρεις μια ιδεα απο σωστη διατροφη - επισης και το προγραμμα σου ειναι τελειως λαθος...
    κατα την γνωμη μου παντα

    ΥΓ΄οι διατροφολογοι δινουν και προγραμματα προπονησης?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-08-09 10:14 #3
    Προεπιλογή
    Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απο το να ετρωγες σαβουρα κ οτι βρεις κ απο το να μην εκανες καμια γυμναστικη δραστηριοτητα,σιγουρα ολα αυτα που κανεις ειναι ενα βημα προς τον υγειηνο τροπο ζωης ας πουμε...

    Ομως δεν νομιζω πως ολα αυτα θα σε βοηθησουν να φτασεις σε ενα σημειο σωματικα οπως εχουν τα περισσοτερα παιδια του φορουμ.Στο λεω επειδη η θεματολογια του φορουμ εξειδικευεται στο πιο σκληρα γυμνασμενο σωμα κ νομιζω πως για να εισαι εδω οπως κ εγω,σε ενδιαφερει περισσοτερο αυτο το ειδος σωματικης διαπλασης,οποτε μηπως σιγα σιγα πρεπει να αναθεωρησεις κ να ψαχτεις λιγο παραπανω σχετικα με το τι πρεπει να κανεις με την γυμναστικη κ την διατροφη σου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-08-09 21:27 #4
    Προεπιλογή Η διατροφη μου
    Ιδου η διατροφη μου γιατι πριν ημουν περιληπτικος και μπορει να μην εγραψα κατι καλα.

    [SIZE="2"]Ημέρα 1η

    Μεσημεριανό: 180 γρ. στήθος κοτόπουλου ψητό χωρίς την πέτσα, 3 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1½ κούπες βραστά λαχανικά, 30 γρ. παξιμάδι σικάλεως, 30 γρ. φέτα

    Βραδινό: 180 γρ. στήθος κοτόπουλου ψητό χωρίς την πέτσα, 3 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1½ κούπες βραστά λαχανικά, 30 γρ. φέτα

    Ημέρα 2η

    Μεσημεριανό: 180 γρ. λουκάνικο γαλοπούλας, 2 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1 κούπα βραστά λαχανικά, 30 γρ. παξιμάδι σικάλεως, 30 γρ. φέτα

    Βραδινό: 180 γρ. λουκάνικο γαλοπούλας, 2 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1 κούπα βραστά λαχανικά, 30 γρ. φέτα

    Ημέρα 3η

    Μεσημεριανό: 1½ κούπες φασολάκια πράσινα κοκκινιστά, 30 γρ. παξιμάδι σικάλεως, 30 γρ. φέτα

    Βραδινό: 1 κούπα φασολάκια πράσινα κοκκινιστά, 30 γρ. παξιμάδι σικάλεως, 30 γρ. φέτα

    Ημέρα 4η

    Μεσημεριανό: 3 ασπράδια αυγού, 1 κρόκος αυγού, 1 κούπα μανιτάρια, 1 κούπα πιπεριές, 2 φέτες (25 γρ. η μία) τυρί FINA, 1 κούπα άλλα λαχανικά, 30 γρ. φέτα

    Βραδινό: 3 ασπράδια αυγού, 1 κρόκος αυγού, 1 κούπα μανιτάρια, 1 κούπα πιπεριές, 2 φέτες (25 γρ. η μία) τυρί FINA, 1 κούπα άλλα λαχανικά

    Ημέρα 5η

    Μεσημεριανό: 2 κούπες μακαρόνια, 5 κουταλιές σούπας σάλτσα τομάτας, 1 κουταλιά σούπας τριμμένο τυρί, 2 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1 κούπα βραστά λαχανικά

    Βραδινό: 1 αυγό βραστό, 40 γρ. φέτα, 2 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1 κούπα βραστά λαχανικά

    Ημέρα 6η

    Μεσημεριανό: 1½ κούπες αρακάς-καρότα κοκκινιστά, 30 γρ. παξιμάδι σικάλεως, 30 γρ. φέτα

    Βραδινό: 1 κούπα αρακάς-καρότα κοκκινιστά, 30 γρ. παξιμάδι σικάλεως, 30 γρ. φέτα

    Ημέρα 7η

    Μεσημεριανό: 180 γρ. στήθος κοτόπουλου ψητό χωρίς την πέτσα, 3 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1½ κούπες βραστά λαχανικά, 30 γρ. παξιμάδι σικάλεως, 30 γρ. φέτα

    Βραδινό: 180 γρ. στήθος κοτόπουλου ψητό χωρίς την πέτσα, 3 κούπες σαλάτα λαχανικών (ωμά) ή 1½ κούπες βραστά λαχανικά, 30 γρ. φέτα

    Τα ενδιαμεσα μπορει να ειναι τα εξης :
    Επιλογές Πρωινού:

    [SIZE="2"]Ø 1 κούπα χυμός πορτοκάλι 2 φρυγανιές σικάλεως, 2 κουταλιές γλυκού μέλι ή μαρμελάδα

    Ø 1 κούπα χυμός πορτοκάλι, 2 φρυγανιές σικάλεως, 1 φέτα (25 γρ.) τυρί FINA

    Ø 1 κούπα χυμός πορτοκάλι, 2 φρυγανιές σικάλεως, 1 τρίγωνο τυρί light

    Ø 1 κούπα χυμός πορτοκάλι, 1 μπάρα All Bran

    Ø 1 κούπα χυμός πορτοκάλι, 2 κράκερς σικάλεως, 1 κουταλιά σούπας Cottage cheese

    Ø 1 κούπα πορτοκάλι, 2 μπισκότα Digestive

    Ø 1 κούπα πορτοκάλι, 3 Πτι Μπερ ολικής αλέσεως

    Ø 1 κούπα πορτοκάλι, 30 γρ. δημητριακά πρωινού

    Επιλογές 1ου Ενδιαμέσου:

    Ø 1 φρούτο

    Επιλογές 2ου Ενδιαμέσου:

    Ø 2 φρούτα (τουλάχιστον 3 φορές/ εβδ.)

    Ø 2 φρυγανιές σικάλεως, 2 κουταλιές γλυκού μέλι ή μαρμελάδα

    Ø 1 κριτσίνι ολικής αλέσεως

    Ø 3 Πτι Μπερ ολικής αλέσεως

    Ø 1 Alpen light, 1 φρούτο

    Ø 2 μπισκότα Digestive

    Ø 3 κράκερς σικάλεως

    Ø 1 κούπα milko free

    Ø 3 krispies σικάλεως

    Ø 4 κράκερς Elite

    Ø 1 κεσεδάκι ζελέ, 1 φρούτο

    Επιλογές 3ου Ενδιαμέσου:

    Ø 2 φρούτα (τουλάχιστον 3 φορές/ εβδ.)

    Ø 2 φρυγανιές σικάλεως, 2 κουταλιές γλυκού μέλι ή μαρμελάδα

    Ø 1 κριτσίνι ολικής αλέσεως

    Ø 3 Πτι Μπερ ολικής αλέσεως

    Ø 1 Alpen light, 1 φρούτο

    Ø 2 μπισκότα Digestive

    Ø 3 κράκερς σικάλεως

    Ø 1 κούπα milko free

    Ø 3 krispies σικάλεως

    Ø 4 κράκερς Elite

    Ø 1 κεσεδάκι ζελέ, 1 φρούτο

    Αυτη ειναι η ακριβης διατροφη μου και οσο για τη προπονηση μου λες οτι κανω λαθος και εκει αλλα δε μου διευκρινιζεις σε πιο κομματι και γιατι ωστε να μπορω να το διορθωσω. Διαβασα για την διατροφη γραμμωσης στο site δεν μπορω να πω οτι καταλαβα τα παντα μιας και δεν γνωριζω τοσο καλα περι πρωτεινων και υδατανθρακων και γιαυτον ακριβως τον λογο πηγα στον διαιτολογο.
    Την προπονηση παλι δεν μου την εβγαλε ο διαιτολογος αλλα ειναι η ρουτινα που βγαζω καθε φορα.Το μοναδικο πραγμα που μου συστησε ο διαιτολογος τρεξιμο 1ωρα/μερα & γενικα πολυ αεροβικη.
    Αυτο που θα αλλαξω στο προγγραμα ειναι τα φρουτα που θα βγουνε εκτος.
    Φιλε RAJA αυτο σιγουρα λεγεται υγιεινη διατροφη & τροπος ζωης τωρα περι τρελων αποτελεσματων .. δεν στοχευω σε κατι τετοιο ο στοχος μου προς το παρον ειναι να χασω 2 περιτα κιλα λιπους.(κοιλια, δεν εχω πουθενα αλλου).
    Φυσικα και γραφτηκα σε αυτο το φορουμ γιατι σκοπευω στο μελλον να ακολουθησω πιο σκληρα προγραμματα καθως θα επακολουθησει καπια μυηκη ενδυναμωση & ογκος.

    ΥΓ1 Τα φρουτα ηταν δικο μου λαθος γιατι δεν ηξερα περι φρουκτοζης και λοιπων.
    ΥΓ2 Οποιαδηποτε παρατηρηση παρακαλω να επισημενει το σημειο που κανω το λαθος λιγο πιο συγκεκριμενα.
    ΥΓ3 Την ιστορια της ζωης μου εγραψα παλι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-08-09 15:47 #5
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    o συναδελφορς ειναι για βρουβες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-08-09 15:54 #6
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jGod Εμφάνιση μηνυμάτων
    o συναδελφορς ειναι για βρουβες
    Nαι αλλα μην του λες μονο αυτο -πες του τι να διορθωσει
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση