Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 25
  1. 06-08-09 12:55 #1
    Προεπιλογή Χαμηλά Λευκά
    Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο μπορείνα επηρεάσει τον οργανισμό η χαμηλή τιμή λευκών αιμοσφαιρίων;Έχω 3740 και η φυσιολογική τιμή ξεκινάει στα 4000. Ρωταω γιατί μετά από απουσία 1 1/2 μήνα θέλω από βδομάδα να επιστρέψω στο γυμναστήριο.3 φορές την εβδομάδα όπως ήμουν και πριν...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-08-09 14:43 #2
    Προεπιλογή
    μπορεις αν θες να μας πεις απο τη γενικη εξεταση αιματος τιμες ουδετεροφιλων , λεμφοκυτταρων , μονοκυτταρων, ηωσινοφιλων και βασεοφιλων?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-08-09 16:17 #3
    Προεπιλογή
    Το απογευμα θα τα γραψω.Να τονισω πως εχω υπερθυρεοειδισμο και ακολουθω αγωγη εδω και εναμιση μηνα.Τα λευκα ηταν χαμηλα,δυστυχω, και πριν ξεκινησω το χαπι για τον θυρεοειδη.
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-08-09 17:53 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    είναι σημαντικό να είναι ανεβασμένα τα λευκά γιατί είναι η άμυνα του οργανισμού , εγω όταν είχαν πέσει πάρα πολύ έτρεχαν οι γιατροί πανηκόβλητοι και με έστειλαν στο νοσοκομείο κατευθείαν , εως μετα απο μερικές μέρες αφου με ταραξαν στα φαρμακα διαπίστωσαν οτι είχα παιδική αρώστια ανεμοβλογιά που αυτή ρίχνει τα λευκά αιμοσφαίρια .

    απλα με χαμηλά λευκά ο οργανισμός είναι πιο επιρεπής σε αρώστιες και χρειάζετε παρακολούθηση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-08-09 18:16 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο philipposmich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το απογευμα θα τα γραψω.Να τονισω πως εχω υπερθυρεοειδισμο και ακολουθω αγωγη εδω και εναμιση μηνα.Τα λευκα ηταν χαμηλα,δυστυχω, και πριν ξεκινησω το χαπι για τον θυρεοειδη.
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
    ωραια , γραψε τις τιμες και γραψε και τα ορια που δινει το νοσοκομειο που πηγες (αναμεσα στα νοσοκομεια υπαρχουν μικρες διαφορες στα ορια, ας πουμε στο νοσοκομειο που ειμαι αν δεις στην εξεταση η φυσιολογικη τιμη ξεκιναει στα 3.800)

    οταν ειδαν τοτε τα χαμηλα λευκα τι σου ειπαν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-08-09 18:23 #6
    Προεπιλογή
    Η ενδοκρινολογος μου πιστευε πως οφειλοταν στον θυρεοειδη.Και σε μεγαλο ποσοστο μπορει να οφειλεται εκει.Αυριο εχω ραντεβου μαζι της να της δειξω τις εξετασεις...Στις προηγουμενες ειχα 3600 και τωρα αυξηθηκαν σε 3740.Υποθετω πως η αυξηση τους ειναι κατι το θετικο.Ομως παραμενουν ακομα χαμηλα.Με ψιλοφοβισε η ανησυχια που ειχε δειξει τοτε.Σε λιγο θα γραψω τις τιμες.Ελπιζω δηλαδη να τις γραφουν στις εξετασεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-08-09 18:29 #7
    Προεπιλογή
    Δυστυχως ουδετεροφιλα δεν γραφει.Τωρα τα υπολοιπα:
    Λεμφοκυτταρα 50
    Μονοκυτταρα 6
    Ηωσινοφιλα 2
    Βασεοφιλα 0

    Οι εξετασεις εγιναν στην Βιοιατρικη και στις τιμες δεν εγραφαν ορια...

    Ευχαριστω πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-08-09 18:45 #8
    Προεπιλογή
    ρε συ δεν εχει ουδετεροφιλα? η εξεταση πανω δε γραφει για ουδετεροφιλα? και γραφει ενα σκετο λεμφοκυτταρα 50? και τ αλλα που μου πες? σκετα? τιποτ αλλο? το τσεκαρες καλα? δε μπορει να ειναι σκετοι απλοι αριθμοι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-08-09 18:49 #9
    Προεπιλογή
    Κι ομως αδερφε ετσι ειναι οπως σου τα λεω... Ειναι ενα θεμα που με απασχολει αρκετα...Εχω αρκετη αγωνια γιατι ενω αισθανομουν (και αισθανομαι) απολυτα υγιης, ξεκουραστος κι ετοιμος να επιστρεψω στο γυμναστηριο, κι ενω ο θυροειδης δειχνει να πηγαινει καλα με βαση τις τιμες των εξετασεων, ηρθε αυτο με τα λευκα και με εχει ριξει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-08-09 18:55 #10
    Προεπιλογή
    διπλα στην τιμη τη μοναδα μετρησης εχει?

    θα σου πω γιατι σε ρωταω..τα λεμφοκυτταρα ας πουμε κυμαινονται απο 1500-3600..οταν τωρα μου λες ενα ξερο 50 μπλοκαρω. τι 50 ειναι αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-08-09 18:58 #11
    Προεπιλογή
    Δυστυχως δε μπορω να δω τις εξετασεις γιατι ειμαι στη δουλεια.Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Θα πρεπει να περιμενω αυριο πρωι να παω στη γιατρο.Κριμα που δε μπορεσα να (με) βοηθησω...
    Ειλικρινα μου εχει ριξει την ψυχολογια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-08-09 19:01 #12
    Προεπιλογή
    Μηπως αυτοι οι αριθμοι ειναι ποσοστα %; Ισως τοτε βγαινει νοημα και μαλιστα τα λεμφοκυτταρα ειναι παραπανω απο το κανονικο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-08-09 19:08 #13
    Προεπιλογή
    αχ χα χα χα χα!!!! ΘΕΟΣΣΣΣΣ!!!!
    τοση ωρα σε ρωταω , περιμενω οτι τις διαβαζεις απο μεσα και μου λες, και τωρα μου λες δεν τις εχεις!!!

    μη σου ριχνει την ψυχολογια ρε συ..καταρχην δεν ειναι και καμια τρελη πτωση, και δεν πιστευω να σου πει να μην κανεις προπονηση.. αν εχεις λυσει το θεμα με το θυρεοειδη, και αν οντως βλεπεις την τιμη και εχει ανεβει σε σχεση με την αλλη φορα δεν υπαρχει λογος αγχους. θα βρεθει λυση.
    αν παιρνεις συμπληρωματα κτλ εκει δεν ξερω τι σου χουν πει.. σιγουρα οχι thermogenics κτλ σε διαιτες γιατι πολλα απο αυτα επηρεαζουν το θερεοειδη σε καποιο βαθμο..

    και αν θες την αποψη μου οτι παιρνεις απο σκονες κτλ να το αναφερεις..και ακομη και ασχετος να ειναι και σου πει να τα κοψεις (και ας μη φταινε αυτα εννοω) καλο ειναι να τον ακουσεις..

    μη μασας και ολα φτιαχνουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-08-09 19:13 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο philipposmich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως αυτοι οι αριθμοι ειναι ποσοστα %; Ισως τοτε βγαινει νοημα και μαλιστα τα λεμφοκυτταρα ειναι παραπανω απο το κανονικο...
    ναι μωρε , κατι τετοιο ειναι... αλλιως αν μου δωσεις χαρτι με ενα ξερο 50 οπως μου το πες αρχικα (που νομιζα οτι το διαβαζες απο μεσα) δεν εχει νοημα..

    κανονισε να χει και ουδετεροφιλα (που σιγουρα εχει δηλαδη, απλα μαλλον δε θυμασαι) !!! θα σε καθαρισω!!!

    ρε ειναι κανεις στο σπιτι να παρεις να μας πει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-08-09 19:14 #15
    Προεπιλογή
    Το μονο που ελεγα να συνεχισω να παιρνω ειναι μια πρωτεινη ΜΟΝΟ μετα τις προπονησεις.Πριν ανακαλυψω για το θυρεοειδη μου επαιρνα και αλλα τα οποια εχω κοψει.Απο τοτε εχω διορθωσει και εμπλουτισει ακομη περισσοτερο τη διατροφη μου και πιστευω πως τωρα ισως μπορεσω και δω καποια καλυτερα αποτελεσματα στο γμυναστηριο γιατι ειχα αδυνατισει παρα πολυ και σιγα σιγα "δενω".
    Οσο για τις εξετασεις ειχα ανταποκριτη τη γυναικα στο σπιτι και μου διαβαζε.Σορρυ.

    Υ.Γ. Μια πρωτεινη και μαλιστα σε τετοια συχνοτητα που λεω να παιρνω δε νομιζω να επηρεασει τον θυρεοειδη.Μονο σε περιπτωση που περιειχε ιωδιο.

    Ευχαριστω παρα πολυ ειλικρινα για το χρονο που σπαταλησες.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία