Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 01-09-09 21:21 #1
    Προεπιλογή Γυμναστικη στο σπιτι και καψιμο λιπους
    καλησπερα!μετα απο αρκετη αποχη απο τη γυμναστικη και αρκετα περιτα κιλα αποφασισα να ασχοληθω (για πρωτη φορα στην ζωη μου σωστα!) με το θεμα.Αποφασισα να γυμναστω αρχικα σπιτι γιατι το γυμναστηριο της περιοχης μου δεν με εξυπηρετει.Θα δωσω καποιες πληροφοριες για μενα ωστε οποιος μπορει και εχει το χρονο να ασχοληθει να μπορεσει να μου δωσει καποιες συμβουλες.Ειμαι 33ων ετων 1.83 και 93 κιλα.Ειμαι γενικα αδυνατος με μεγαλη πλατη και αρκετη κοιλια και σωσιβιο.Η επαφη μου με τη γυμναστικη περιοριζεται σε διαφορα στυλ πολεμικων τεχνων που αχοληθηκα απο τα 18 ως τα 30.Τα τελευταια 3 χρονια που εβαλα και τα περιτα κιλα προσπαθησα να ασχοληθω με τα βαρη αλλα με λαθοσ τροπο,επεφτα με τα μουτρα και μετα απο 1,2 μηνες ημουνα πτωμα και τα παραταγα!Απο εξοπλισμο εχω ενα παγκο επικληνη/οριζοντιο χωρις ορθοστατες 4 αλτηρες μια ευθεια μπαρα μια στραβομπαρα μονοζυγο μηχανημα κοιλιακων μια ροδα κοιλιακων σκοινακι και καποια λαστιχα.Στοχος μου ειναι με διατροφη τρεξιμο και βαρη στους επομενους 4 μηνες να χασω 8 με 10 κιλα και μετα να γραφτω σε καποιο γυμναστηριο.Το προβλημα μου ειναι α)πως θα καψω το περικοιλιακο λιπος χανοντας το λιγοτερο δυνατον μυς και β)πως θα διαμορφοσω το προγραμμα μου ωστε να μην "κλαταρω"και τα παρατησω.ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα αλλα προσπαθω να ειμαι σαφης φιλικα Κωστας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-09-09 21:29 #2
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Η γνωμη μου ειναι οτι στο σπιτι απλα δε μπορεις να κλαταρεις. Δεν εχεις ουτε τα πολλα κιλα, ουτε τις πολλες ασκησεις του γυμναστηριου. Κανε οτι ασκησεις ξερεις και μπορεις να εφαρμοσεις. ΚΑνε σωστη διατροφη και για να χασεις τα 8-10 κιλα καλο θα ηταν να βγεις απο το σπιτι. Κανε πρωινο τρεξιμο ή αν εχεις ποδηλατο κιαυτο καλο ειναι. Το περικοιλιακο λιπος ειναι αυτο που θα φυγει τελευταιο και αυτο να το ξερεις για να μην απογοητευτεις. Θα βελτιωθεις πρωτα σε ολο το υπολοιπο σωμα και μετα εκει. Κανε μια μυικη ομαδα την ημερα 5 φορες την εβδεομαδα. Δε θα χανεις και χρονο πηγαινε-ελα στο gym. Αλλα αφου εχεις σκοπο να αρχισεις σε λιγο καιρο γυμναστηριο, γιατι δεν το ξεκινας απο τωρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-09-09 21:53 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flowin_through Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνωμη μου ειναι οτι στο σπιτι απλα δε μπορεις να κλαταρεις. Δεν εχεις ουτε τα πολλα κιλα, ουτε τις πολλες ασκησεις του γυμναστηριου. Κανε οτι ασκησεις ξερεις και μπορεις να εφαρμοσεις. ΚΑνε σωστη διατροφη και για να χασεις τα 8-10 κιλα καλο θα ηταν να βγεις απο το σπιτι. Κανε πρωινο τρεξιμο ή αν εχεις ποδηλατο κιαυτο καλο ειναι. Το περικοιλιακο λιπος ειναι αυτο που θα φυγει τελευταιο και αυτο να το ξερεις για να μην απογοητευτεις. Θα βελτιωθεις πρωτα σε ολο το υπολοιπο σωμα και μετα εκει. Κανε μια μυικη ομαδα την ημερα 5 φορες την εβδεομαδα. Δε θα χανεις και χρονο πηγαινε-ελα στο gym. Αλλα αφου εχεις σκοπο να αρχισεις σε λιγο καιρο γυμναστηριο, γιατι δεν το ξεκινας απο τωρα?
    το γυμναστηριο της περιοχης μου δεν εξηπηρετει γιατι τι ωρες που μπορω να παω ειναι γεματο και δεν βολευει.Αφετερου δουλευω πολλες ωρες οποτε φανταζομαι οτι ενα προγραμμα με 2 φορες τρεξιμο την εβδομαδα και 3 ημερες ασκησεις με βαρη στο σπιτι θεωρω οτι θα μπορουσα πιο ευκολα να το τηρησω.Οποτε εαν ακολουθησω αυτο το προγραμμα ευελπιστω πως θα φτασω σε ικανοποιητικο επιπεδο βαρους κ φυσικης καταστασης ετσι ωστε να ξεκινησω ενα πιο ολοκληρωμενο προγραμμα στο γυμναστηριο.Εχεις κατι να μου προτεινεις για φτιαξω ενα σωστο προγραμμα με τα υπαρχοντα δεδομενα?Ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-09-09 13:17 #4
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μπορεις να κανεις για στηθος πιεσεις με αλτηρες και ανοίγματα,
    για πλατη άρσεις, κωπηλατική με μπαρα και μονόζυγο,
    για ώμους στρατιωτικές πιεσεις και πλάγιες εκτάσεις,
    για δικέφαλους καμψεις με μπαρα και με αλτήρες/αλτήρα
    για τρικεφαλους γαλικες πιεσεις και εκτασεις με αλτήρα,
    (για ποδια δε μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα αφου δεν εχεις ορθοστάτες.)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-09-09 14:24 #5
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    (για ποδια δε μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα αφου δεν εχεις ορθοστάτες.)
    εγω για ποδια τωρα κανω αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια για πισω.

    για μπροστα κανω semi-sumo deadlift. με σχεδον καθετα την πλατη. με πιανει αρκετα στους τετρακεφαλους. σιγουρα δεν ειναι σκουοτ αλλα απ το τιποτα καλυτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-09-09 22:13 #6
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο drago Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω για ποδια τωρα κανω αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια για πισω.

    για μπροστα κανω semi-sumo deadlift. με σχεδον καθετα την πλατη. με πιανει αρκετα στους τετρακεφαλους. σιγουρα δεν ειναι σκουοτ αλλα απ το τιποτα καλυτερο.
    +1 γιαυτο είπα σχεδόν τίποτα.
    Απάντηση με παράθεση