καλησπερα!μετα απο αρκετη αποχη απο τη γυμναστικη και αρκετα περιτα κιλα αποφασισα να ασχοληθω (για πρωτη φορα στην ζωη μου σωστα!) με το θεμα.Αποφασισα να γυμναστω αρχικα σπιτι γιατι το γυμναστηριο της περιοχης μου δεν με εξυπηρετει.Θα δωσω καποιες πληροφοριες για μενα ωστε οποιος μπορει και εχει το χρονο να ασχοληθει να μπορεσει να μου δωσει καποιες συμβουλες.Ειμαι 33ων ετων 1.83 και 93 κιλα.Ειμαι γενικα αδυνατος με μεγαλη πλατη και αρκετη κοιλια και σωσιβιο.Η επαφη μου με τη γυμναστικη περιοριζεται σε διαφορα στυλ πολεμικων τεχνων που αχοληθηκα απο τα 18 ως τα 30.Τα τελευταια 3 χρονια που εβαλα και τα περιτα κιλα προσπαθησα να ασχοληθω με τα βαρη αλλα με λαθοσ τροπο,επεφτα με τα μουτρα και μετα απο 1,2 μηνες ημουνα πτωμα και τα παραταγα!Απο εξοπλισμο εχω ενα παγκο επικληνη/οριζοντιο χωρις ορθοστατες 4 αλτηρες μια ευθεια μπαρα μια στραβομπαρα μονοζυγο μηχανημα κοιλιακων μια ροδα κοιλιακων σκοινακι και καποια λαστιχα.Στοχος μου ειναι με διατροφη τρεξιμο και βαρη στους επομενους 4 μηνες να χασω 8 με 10 κιλα και μετα να γραφτω σε καποιο γυμναστηριο.Το προβλημα μου ειναι α)πως θα καψω το περικοιλιακο λιπος χανοντας το λιγοτερο δυνατον μυς και β)πως θα διαμορφοσω το προγραμμα μου ωστε να μην "κλαταρω"και τα παρατησω.ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα αλλα προσπαθω να ειμαι σαφης φιλικα Κωστας