Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 16-12-06 22:59 #1
    Προεπιλογή Διαιτες με ομαδες αιματος και test δυσανεξίας..
    Αγαπητοί φίλοι,

    Σε μια διημερίδα που βρέθηκα με έγκριτους διαιτολόγους, εργοφυσιολόγους και βιοχημικούς, τέθηκε το ερώτημα αν οι δίαιτες με βάση την ομάδα αίματος ή κάποια τεστ δυσανεξίας σε ορισμένες τροφες, έχουν επιστημονική βάση.

    Η απάντηση ηταν ομόφωνη και κατηγορηματική:
    ''Στερούνται παντελώς επιστημονικής στήριξης και έρευνας''.

    Τα συμπεράσματα δικά σας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-01-07 22:32 #2
    Προεπιλογή Re: Διαιτες με ομαδες αιματος και test δυσανεξίας..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasosfit
    Αγαπητοί φίλοι,

    Σε μια διημερίδα που βρέθηκα με έγκριτους διαιτολόγους, εργοφυσιολόγους και βιοχημικούς, τέθηκε το ερώτημα αν οι δίαιτες με βάση την ομάδα αίματος ή κάποια τεστ δυσανεξίας σε ορισμένες τροφες, έχουν επιστημονική βάση.

    Η απάντηση ηταν ομόφωνη και κατηγορηματική:
    ''Στερούνται παντελώς επιστημονικής στήριξης και έρευνας''.

    Τα συμπεράσματα δικά σας...
    Κοίτα για τις ομάδες αίματος θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Οταν κάθισα μια μέρα κι έψαξα όλη την παθολογία του Harisson το μόνο που βρήκα ήτανε για τα άτομα με ομάδα αίματος 0 και το ένζυμο αλκαλική φωσφατάση σε σχέση με κάτι τροφές.

    τώρα όσον αφορά τα τέστ δυσανεξίας όχι δεν πρέπει να είναι λάθος. Διάφοροι μικροβιολόγοι τα κάνουνε, όντως σου δείχνουνε αν έχεις δυσανεξία σε κάποιες τροφές(πχ γαλακτόζη κοκ)

    ρώτα τον μικροβιολόγο της γειτονιάς σου, είμαι σίγουρος οτι θα τα ξέρει καλύτερα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-01-07 01:38 #3
    Προεπιλογή Re: Διαιτες με ομαδες αιματος και test δυσανεξίας..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Albert_Wesker
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasosfit
    Αγαπητοί φίλοι,

    Σε μια διημερίδα που βρέθηκα με έγκριτους διαιτολόγους, εργοφυσιολόγους και βιοχημικούς, τέθηκε το ερώτημα αν οι δίαιτες με βάση την ομάδα αίματος ή κάποια τεστ δυσανεξίας σε ορισμένες τροφες, έχουν επιστημονική βάση.

    Η απάντηση ηταν ομόφωνη και κατηγορηματική:
    ''Στερούνται παντελώς επιστημονικής στήριξης και έρευνας''.

    Τα συμπεράσματα δικά σας...
    Κοίτα για τις ομάδες αίματος θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Οταν κάθισα μια μέρα κι έψαξα όλη την παθολογία του Harisson το μόνο που βρήκα ήτανε για τα άτομα με ομάδα αίματος 0 και το ένζυμο αλκαλική φωσφατάση σε σχέση με κάτι τροφές.

    τώρα όσον αφορά τα τέστ δυσανεξίας όχι δεν πρέπει να είναι λάθος. Διάφοροι μικροβιολόγοι τα κάνουνε, όντως σου δείχνουνε αν έχεις δυσανεξία σε κάποιες τροφές(πχ γαλακτόζη κοκ)

    ρώτα τον μικροβιολόγο της γειτονιάς σου, είμαι σίγουρος οτι θα τα ξέρει καλύτερα...
    Φίλε μου δυστυχώς δεν εχει μικριβιολόγο η γειτονιά μου και αναγκάζομαι να τρέχω κάθε λίγο σε διεθνή συνέδρια που μου κοστίζουν ενα κάρο λεφτά. Λέγοντας τεστ δυσανεξίας εννοω αυτά τα τεστ που λένε οτι βρίσκουν ποιες τροφές σε παχαίνουν, όχι αυτα που εντοπίζουν ποιες σε πειράζουν στο εντερο κ.λ.π. Sorry ισως η λέξη δυσανεξία ηταν αστοχη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-01-07 01:41 #4
    Προεπιλογή
    ναι μωρε λαθος πραγμα καταλαβα....sorry!
    Απάντηση με παράθεση