Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 34
  1. 26-03-16 17:11 #1
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή Επιστροφή στα παλιά (Old school): Μάζα -Δύναμη
    Φίλοι μου γεια σας!

    Με αυτό μου το post, θέλω να σας φέρω σε επαφή με ένα πρόγραμμα όγκου-δύναμης που χρησιμοποιούσαμε εμείς οι...γεροι "σιδεράδες" (ΚΑΤΣΕΡ, bodybuilders) στο γυμναστήριο μας (Γιάννη Κωστογλάκη), και είχε τρομερά αποτελέσματα σε αύξηση μυϊκών μαζών και δύναμης. Το πρόγραμμα αυτό,όπως ανακάλυψα πολύ αργότερα, ακολουθείτο από γνωστούς αθλητές δύναμης παλαιοτερων εποχών (Doug Hepbourn, Καναδός πρωταθλητής pl 1953).
    Αυτό που έκανα εδώ, ήταν να προσπαθήσω να παντρέψω "το παλιό με το νέο" με σκοπό να δημιουργηθεί ένα απλό μεν πρόγραμμα, ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ δε,για όσους ενδιαφέρονται να κινηθούν μεταξύ των "δυο κόσμων" bb και pl (powerbuilding). Εδώ θέλω να τονίσω, ότι δεν θα αναρτούσα το πρόγραμμα αυτό, αν προηγουμένως δεν το είχα δουλέψει απάνω μου και ταυτόχρονα δεν είχα δει αποτελέσματα σε Άλλους συναskουμενους μου. Ενδεικτικά αναφέρω, ότι με αυτό βασικά το πρόγραμμα, ...εκτοξεύτηκα από τα 63kg swmatiko βάρος (1,76 ύψος) σε 98kg μέσα σε 1,5 χρόνο (όχι όλα μυϊκά εννοείται)χωρίς AAS (ποτε μου den πήρα) και με prs: squat(βαθύ)190kg dead: 230kg και πάγκο: 150kg.

    Η φιλοσοφία του προγράμματος:

    Ο κορμός του προγράμματος αποτελείται από 4 βασικές άρσεις (squat,πίεση ίσιου πάγκου,military press και deadlift)που στοχεύουν στην δύναμη και τις νευρομυϊκές συναρμογές. Οι ασκήσεις αυτές πλαισιώνονται από βοηθητικές με στόχο την υπερτροφία. Τέλος ακολουθούν αμιγώς απομονωτικές ασκήσεις με σκοπό το πρήξιμο .

    Πλάνο προπόνησης
    Δυο μέρες on (Δευτερα, τρίτη)
    μια off (τεταρτη)
    δυο on (πέμπτη παρασκευή)
    δυο off (σαββατοκύριακο)
    Κατόπιν, επανάληψη του κύκλου (Έτσι το κάνω εγώ, εσείς μπορείτε να βρείτε άλλες μέρες που ταιριάζουν στους προσωπικούς σας ρυθμούς καθημερινότητας).

    Πρωτόκολλο εκτέλεσης των ασκήσεων:
    Στις βασικές ασκήσεις (squat, military, πάγκο, deads)
    ακολουθούμε το σύστημα 5 sets x 2/3 reps.
    Αναλυτικάπαίρνω ως παράδειγμα τις πιέσεις πάγκου)

    Αφού κάνουμε ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ, εκτελούμε 5 set των 2 reps (5x2,2,2,2,2) με το 80% του 1rep max μας (ΒΑΣΙΚΟ ΑΥΤΟ! Μην ξεκινήσετε με μεγαλύτερο βάρος γιατί θα κολλήσετε γρήγορα).
    Στην επομενη προπόνηση στήθους (επόμενο κύκλο), εκτελούμε τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΡΩΤΑ set με 2 reps, και στο τελευταίο (πέμπτο set)προσπαθούμε για τρεις με αλλα λόγια κάνουμε: 5x2,2,2,2,3.
    Στον επόμενο κύκλο: 5x2,2,2,3,3 (ξαρά στα δυο τελευταία set). Αν όλα πάνε όπως πρέπει (και πάνε αν προσέξουμε διατροφή και ξεκούραση),έπειτα από 5 εβδομάδες, θα μπορούμε να κάνουμε: 5ξξ,3,3,3,3.
    Αν όχι, τότε μένουμε στο ίδιο, μέχρι τελικά να μπορέσουμε να ολοκληρώσουμε 5set x 3.
    Στην επομενη προπόνηση αυξάνουμε το βάρος κατά 2,5 kg (σύνολο)και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία από την αρχή δηλαδή:5x2,2,2,2,2 και συνεχίζουμε.

    Στις άλλες ασκήσεις ακολουθούμε το εξής σύστημα προοδευτικής αύξησης (παίρνω ως παράδειγμα τις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα):

    4 set x 4-6 reps

    Διαλέξτε ένα βάρος που θα σας επιτρέψει να βγάζετε 4 τουλάχιστον reps με αυστηρή τεχνική και όχι παραπάνω από 6. Όταν θα καταφέρετε να κάνετε 6 reps ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ set, αυξήστε το βάρος στην επομενη προπόνηση και ακολουθήστε τη διαδικασία από την αρχή.

    Παράδειγμα προγράμματος (το προσωπικό μου)Δευτερα (στήθος-δικέφαλοι)

    1. Πίεση πάγκου: προθέρμανση. σύστημα 5x2/3 (rest:2min)
    2. Πιέσεις μπάρας (η αλτήρων) επικλινείς 4χ6-8 (rest:1,5min)
    3. ανοίγματα (ίσιο η επικλινή) 2x8-10 (rest:1,5 min)
    4. cross over 2x12-15 (rest:1min)
    5. Κάμψεις μπάρας(ίσια η w) 4x 4-6 (rest:1,5 min)
    6.επικλινείς κάμψεις αλτήρων: 2x8-10 (rest:1,5 min)
    7. Σφυριά(hammer curls) 2x10-12 (rest.1min)

    Τρίτη (πόδια)

    1. Squat προθέρμανση. σύστημα 5x2/3 (rest:2 min)
    2. Πρέσα 4x 8-12 (rest: 1,5 min)
    3. Hack h front squat 2x12-15 (rest 1min)
    4. Dead lift (ίσια πόδια) 4χς-10 (rest:1,5 min)
    5. leg curls 2x12-15 (rest. 1 min).

    Τεταρτη (off- αεροβική προαιρετική)

    Πέμπτη (ώμοι-τρικέφαλοι)

    1. military press: προθέρμανση. σύστημα 5x2/3 (rest: 2min)
    2. πιέσεις αλτήρων καθιστός 4x 6-8 (rest:1,5 min)
    3. flyes 2x 12-15 (rest: 1 min)
    4. κλειστές πιέσεις πάγκου (τρικέφαλοι) 4x 6-8 (rest: 1,5 min)
    5. Βυθίσεις δίζυγο. 3 x όσες βγούν (rest 1,5 min)
    6. Γαλλικές ίσιο πάγκο 3x 8-10 (rest: 1,5 min)
    7. εκτάσεις τροχαλίας 2x12-15 (rest: 1 min)

    Παρασκευή (πλάτη)

    1. deadlift: προθέρμανση. σύστημα 5x2/3 (rest: 2 min)
    2. μονόζυγο: 4x όσες βγούν (rest. 2 μην).Αν δεν βγαίνει καμια, αντικαταστήστε με εμπροσθολαιμιες τροχαλία.
    3. Κωπηλατική μπάρας η στο σταυρο 4x 6-8 (rest:1,5 min).
    4. εμπροσθολαιμια έλξη με κλειστή λαβή (τροχαλία): 2x 12-15 (rest: 1 min)

    Παρατηρήσεις/προσθήκες:

    1. Προθέρμανση ΠΑΝΤΑ Πριν τις βασικές. Ακούτε το σώμα σας: αν σας λέει ότι χρειάζεστε ακόμα ένα set προθέρμανσης πριν μπεϊτά στα λειτουργικά set, απλά κάντε το.

    2. Μην ακολουθήσετε αυτό το πρόγραμμα με υποθερμιδική διατροφή (τουλάχιστον ισοθερμιδική).

    3. Μάθετε από κάποιον έμπειρο τη ΣΩΣΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ των βασικών ασκήσεων (squat, dead, military, bench).

    4. Ακολουθήστε το βασικό πρωτόκολλο όσον αφορά την προοδευτική αύξηση στις βασικές. ΕΣΤΩ και αν φαίνεται εύκολο στην αρχή, μετά θα δείτε ότι το πρόγραμμα δεν "χωρατεύει". Έχετε υπομονή και τα αποτελέσματα θα έρθουν.
    Στις άλλες ασκήσεις (που πλαισιώνουν τις βασικές) μπορείτε να "ξεδώσετε" κανονικά και με το νομο! Κάντε τα set μέχρις αποτυχίας!

    Επίλογος

    Αυτό είναι το πρόγραμμα φίλοι μου. Απλό στην εφαρμογή του, φερμένο από τα παλιά, και προσαρμοσμένο έτσι ώστε να βοηθήσει ΟΛΟΥΣ όσους θέλουν να δοκιμάσουν κάτι που, ίσως αγνοούσαν και μπορεί να συμβάλλει στην επίτευξη των στόχων τους.
    Κλείνοντας θέλω να τονίσω ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα, παρότι δοκιμασμένο, δεν αποτελεί σε καμια περίπτωση μονόδρομο η πανάκεια, μονο και μονο επειδή δούλεψε σε μένα και σε άλλους. Επιδίωξη και ευχή μου είναι, με τη δικη ΣΑΣ συμβολή, συζητήσεις και κριτική να το βελτιώσουμε, εξελίξουμε με απώτερο σκοπό να βοηθήσουμε τόσο εμάς (που ήδη ασχολούμαστε)όσο και να εμπνεύσουμε και άλλους.
    Εμπρός λοιπόν, είμαι όλος αυτιά!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-03-16 18:05 #2
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή διορθώσεις
    Στον επόμενο κύκλο: 5x2,2,2,3,3 (ξαρά στα δυο τελευταία set). Αν όλα πάνε όπως πρέπει (και πάνε αν προσέξουμε διατροφή και ξεκούραση),έπειτα από 5 εβδομάδες, θα μπορούμε να κάνουμε: 5x3,3,3,3,3.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-03-16 18:15 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστούμε πολύ για την αναλυτική παρουσίαση του προγράμματος. Είμαι υπέρ των προγραμμάτων που ακολουθούσαν οι παλαιότεροι αθλητές (εποχή Grimek, Park κλπ), όπου είχαν βάση τις πολυαρθρικές ασκήσεις και επιπρόσθετες βοηθητικές, αφού ήταν απλά και από ότι φαίνεται αποτελεσματικά ειδικά για τον μέσο μη αγωνιστικό αθλούμενο.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-03-16 18:17 #4
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή Διορθώσεις 2
    4. Dead lift (ίσια πόδια) 4χ6-10 (rest:1,5 min)
    (sorry παιδιά!
    ο δαίμων της μετατροπής από τα greeklish)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-03-16 18:17 #5
    Προεπιλογή
    Θα ήθελα να μας κάνετε και μια αναφορά στο πρόγραμμα διατροφής που ακολουθούσατε τότε, αν ήταν αποτελεσματικό κατά την εμπειρία σας, και αν θα αλάζατε κάτι με την γνώση που έχετε σήμερα.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-03-16 19:02 #6
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να μας κάνετε και μια αναφορά στο πρόγραμμα διατροφής που ακολουθούσατε τότε, αν ήταν αποτελεσματικό κατά την εμπειρία σας, και αν θα αλάζατε κάτι με την γνώση που έχετε σήμερα.
    Φιλε goldenera!
    Ευχαρίστως (υπό την προϋπόθεση να κόψεις τον πληθυντικό (έστω ευγενειας)..μια παρέα είμαστε άλλωστε..πλακα κάνω!)).
    Λοιπόν...
    Τότε τρώγαμε τα πάντα. Και εννοώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! (σαβούρας συμπεριλαμβανομενης)
    Ειδικά εμείς που εκτος από τα σιδερα είχαμε και το ring (kats).Ενδεικτικά σου αναφέρω ένα τυπικό πρόγραμμα διατροφής μου τότε:

    Πρωινό:
    4-5 ολόκληρα αυγά ομελέτα
    μιση φρατζόλα ψωμί με φέτα
    1 μπουκάλι (λίτρο) πλήρες gala έβγα

    δεκατιανό.
    η λίτρο gala 2 μήλα και ένα μεγάλο sandwich με τυρί

    Μεσημεριανό:
    2 μπριζόλες (χοιρινές η μοσχαρίσιες)
    η ένα ολόκληρο ψητό κοτόπουλο με πατάτες και σαλάτα.

    Βραδινό:
    συκώτι ψητό με ρύζι η πατάτες και τρεις κεσεdές γιαούρτι σακούλας.

    αυτό που σήμερα αποκαλούμε πριν την προπόνηση γεύμα: ένα λίτρο gala ανακατεμένο με gala σκόνη συν ένα πορτοκαλι η μήλο. Το ίδιο και σαν "μεταπροπονητικο" (βλέπεις τα συμπληρώματα ήταν λίγο ακριβά τότε..οποτε αυτοσχεδιάζαμε).
    Δεν θα την χαρακτήριζα ως και την...υγιεινότερη επιλογή από πλευράς δίαιτας, αλλα χρειαζόμασταν θερμίδες. Γυμναζόμασταν βεβαια και μουλαρίσια, και δεν κρατάγαμε πολύ λίπος.
    Ενδεικτικά σου αναφέρω ένα τυπικό "ρόφημα" του γυμναστηρίου που έκανα προπόνηση (σιδεράδικο Κωστογλάκη):
    gala
    αυγά
    παιδική τροφή (σκόνη)
    1μήλο
    1 μανταρίνι.
    τώρα όλα αυτά στο blender..και κάτω!! (πριν την προπόνηση).
    Ο ίδιος ο Kωστογλακης, συνήθιζε mετά την προπόνηση να τρώει..2 ολόκληρα κοτόπουλα.
    Οι καιροί εξελίσσονται όμως το ίδιο και εμείς.
    Οφείλουμε λοιπόν να προσαρμοζόμαστε.
    Σήμερα με την εξέλιξη στον τομέα των συμπληρωμάτων, δεν θα συμβούλευα μια τέτοιου είδους διατροφή. Οποτε έχω αλλάξει και γραμμή πλεύσεως.
    Δε σου κρύβω όμως πως από καιρό σε καιρό...επιστρέφω στις ρίζες μου αν κατάλαβες τι εννοώ..έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.. χα χα χα
    Αυτά τα ολίγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-03-16 19:14 #7
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    ναι ειναι η μεθοδος του Hupburn οπου με το ιδιο βαρος αυξανει επαναληψεις κ μολις πιασει τις ζητουμενες αυξανει το φορτιο.

    προσωπικα δεν θα το συνιστουσα σε καποιον αρχαριο μιας και μπορει να ανεβαζει πιο συχνα κιλα σε αυτες τις ασκησεις κ οχι σε τοσο μεγαλο διαστημα
    οποτε μπορει να το εκμεταλευτει πιο παραγωγικα αυτο με σταθερες τις επαναληψεις κ αυξηση φορτιου (το αντιστροφο δλδ)

    οταν ομως κολησει στην αυξηση κιλων μετα απο καποιο διαστημα ειναι μια πολυ καλη μεθοδος να ωστε να ανεβαζει φορτια

    ο ιδιος το χρησιμοποιουσε σε 8χ2 μεχρι να γινει 8χ3,κατα τα αλλα ειναι ενα 4ημερο προγραμμα με Bb προσανατολισμο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-03-16 19:52 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Αντώνη εμένα μια χαρά μου φαίνεται η διατροφή...Και δεν κάνω πλάκα!!!

    Αν το ζητούμενο δεν είναι η μείωση του λίπους αλλά οι αθλητικες επιδόσεις και το χτίσιμο μυϊκής μάζας η διατροφή είναι μια χαρά.

    Για μένα το βασικότερο στις διατροφές είναι ο αθλητής να μην στερείται και να μπορεί να κάνει προπόνηση και να ανεβάζει τις επιδόσεις του

    Όσο για το πρόγραμμα προπόνησης πάντα ήθελα να δοκιμάσω την συγκεκριμένη φιλοσοφία, ίσως όταν τελειώσω με το δικό μου να του δώσω μια ευκαιρία....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_ : 26-03-16 στις 19:54
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-03-16 20:02 #9
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη εμένα μια χαρά μου φαίνεται η διατροφή...Και δεν κάνω πλάκα!!!

    Αν το ζητούμενο δεν είναι η μείωση του λίπους αλλά οι αθλητικες επιδόσεις και το χτίσιμο μυϊκής μάζας η διατροφή είναι μια χαρά.
    Ακριβώς αυτό!
    Αρκεί να είχες την οικονομική δυνατότητα να "ανταπεξελθεις". Θυμάμαι ότι όλα μου σχεδόν τα χρήματα (δραχμές τότε) πήγαιναν εκεί
    Για μένα το βασικότερο στις διατροφές είναι ο αθλητής να μην στερείται και να μπορεί να κάνει προπόνηση και να ανεβάζει τις επιδόσεις του

    Όσο για το πρόγραμμα προπόνησης πάντα ήθελα να δοκιμάσω την συγκεκριμένη φιλοσοφία, ίσως όταν τελειώσω με το δικό μου να του δώσω μια ευκαιρία....
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-03-16 23:20 #10
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    πολύ λίγο volume δεν έχει; 10-15 επαναλήψεις σε κάθε βασική όλη τη βδομάδα
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-03-16 00:00 #11
    Banned
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Μηνύματα
    77
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο POWERPAPPOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωινό:
    4-5 ολόκληρα αυγά ομελέτα
    μιση φρατζόλα ψωμί με φέτα
    1 μπουκάλι (λίτρο) πλήρες gala έβγα

    δεκατιανό.
    η λίτρο gala 2 μήλα και ένα μεγάλο sandwich με τυρί

    Μεσημεριανό:
    2 μπριζόλες (χοιρινές η μοσχαρίσιες)
    η ένα ολόκληρο ψητό κοτόπουλο με πατάτες και σαλάτα.

    Βραδινό:
    συκώτι ψητό με ρύζι η πατάτες και τρεις κεσεdές γιαούρτι σακούλας.

    αυτό που σήμερα αποκαλούμε πριν την προπόνηση γεύμα: ένα λίτρο gala ανακατεμένο με gala σκόνη συν ένα πορτοκαλι η μήλο. Το ίδιο και σαν "μεταπροπονητικο" (βλέπεις τα συμπληρώματα ήταν λίγο ακριβά τότε..οποτε αυτοσχεδιάζαμε).
    Δεν θα την χαρακτήριζα ως και την...υγιεινότερη επιλογή από πλευράς δίαιτας, αλλα χρειαζόμασταν θερμίδες. Γυμναζόμασταν βεβαια και μουλαρίσια, και δεν κρατάγαμε πολύ λίπος.
    Ενδεικτικά σου αναφέρω ένα τυπικό "ρόφημα" του γυμναστηρίου που έκανα προπόνηση (σιδεράδικο Κωστογλάκη):
    gala
    αυγά
    παιδική τροφή (σκόνη)
    1μήλο
    1 μανταρίνι.
    τώρα όλα αυτά στο blender..και κάτω!! (πριν την προπόνηση).
    Ο ίδιος ο Kωστογλακης, συνήθιζε mετά την προπόνηση να τρώει..2 ολόκληρα κοτόπουλα.
    Αυτό. Και όλοι όσοι τρώγανε έτσι ήταν 100++ κιλά ζώα και με τρομερή δύναμη.Και όλα αυτά σε μια δύσκολη εποχή που ακόμη και η φαρμακοδιέγερση ήταν σε πρωτόγονα στάδια ειδικά εδώ στην Ελλάδα (Αυτά να τα βλέπουν οι φαρμακάκηδες που στηρίζονται μόνο στην ορμόνη).
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-03-16 00:21 #12
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johny_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ λίγο volume δεν έχει; 10-15 επαναλήψεις σε κάθε βασική όλη τη βδομάδα

    Φιλε Johny:

    Εξαρτάται από ποια άποψη το βλέπεις.
    Οι 2ares και τριάρες επαναλήψεις ειδικά όταν παίζονται με σοβαρά κιλά (στις δυνατότητες του εκάστοτε lifter φυσικά)όπως τόνισα και στην επεξήγηση του προγράμματος...δεν χωρατεύουν.
    Για να γίνω πιο σαφής:
    Στην αρχή, όταν (αν) ξεκινήσεις το πρόγραμμα, το 5 x2,2,2,2,2 θα σου φανεί πιθανώς άνετο, πιθανόν άνετο να σου φανεί επίσης (έπειτα από τρεις κύκλους)και το 5x 2,2,3,3,3 . Από εκεί και πέρα όμως το σύστημα θα αρχίσει να "δείχνει τα δόντια του". Μετά μην ξεχνάς ότι ακολουθούν και οι λεγόμενες δευτερεύουσες, οι οποιες αν τις δουλέψεις με "ψυχή βαθιά" που λέμε (μέχρις αποτυχίας) όπως προτείνεται, πίστεψε με, δε θα χρειαστείς άλλο.
    Κάτι άλλο που πρέπει να λάβεις υπ όψη σου, είναι το γεγονός ότι τα βαριά κιλά στις πολυαρτρικες (βασικές) ασκήσεις, στρεσάρουν κατά πολύ το ΚΝΣ.
    Κατ απόλυτη τιμή, 10-15 επαναλήψεις τη βδομάδα φαντάζουν λίγος όγκος προπόνησης. Λαμβάνοντας όμως υπ όψη τα παραπάνω (και κυρίως δοκιμάζοντας τα στην πράξη), θα διαπιστώσεις ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-03-16 00:30 #13
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XPeterX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό. Και όλοι όσοι τρώγανε έτσι ήταν 100++ κιλά ζώα και με τρομερή δύναμη.Και όλα αυτά σε μια δύσκολη εποχή που ακόμη και η φαρμακοδιέγερση ήταν σε πρωτόγονα στάδια ειδικά εδώ στην Ελλάδα (Αυτά να τα βλέπουν οι φαρμακάκηδες που στηρίζονται μόνο στην ορμόνη).

    Φιλε Peter,
    Υπήρχαν και τότε τα φάρμακα, είναι γεγονός!
    Το θέμα είναι ότι αυτοί που έπαιρναν ... "φυσούνες" (έτσι λέγαμε τότε τα ενέσιμα aas)τρώγανε τις ίδιες... βουβαλίσιες ποσότητες, an όχι περισσότερο (λογικό, με την έννοια ότι υπό το καθεστώς aas, έχουμε μεγαλύτερη πρωτεϊνοσύνθεση και το σώμα αξιοποιεί μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης από τις λαμβανόμενες τροφές)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-03-16 00:51 #14
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XPeterX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό. Και όλοι όσοι τρώγανε έτσι ήταν 100++ κιλά ζώα και με τρομερή δύναμη.Και όλα αυτά σε μια δύσκολη εποχή που ακόμη και η φαρμακοδιέγερση ήταν σε πρωτόγονα στάδια ειδικά εδώ στην Ελλάδα (Αυτά να τα βλέπουν οι φαρμακάκηδες που στηρίζονται μόνο στην ορμόνη).
    Αρχικα,σε καποιους μπορει να φαινεται "διατροφη" αυτο κ σε αλλους "τα πεταμε ολα μεσα,να ναι καλα η μπετονιερα" κι ο,τι βγει.

    Κατα δευτερον,αμφιβαλλω κατα ποσο τους ενδιεφερε σημαντικα η αναλογια μυων/λιπους για να τρωγανε αυτα σε συνδιασμο με το οτι κανανε κατσ...και το θετω αυτο για την ακυρη συγκριση που εκανες με τους φαρμακακηδες...ειναι ακυρη η συγκριση απο οποια μερια κι αν το πιασεις.Οποιος θελει μπορει να γινει μοσχαρι,σιγα τα αυγα,η μαγκια ειναι το ποσοστο λιπους που θα χεις πανω σου. Αλλα και παλι,ειναι τι κυνηγαει ο καθενας σαν προτεραιοτητα.

    Τωρα αυτο με την φαρμακοδιεγερση ειναι αστειο,μια χαρα κουμπωνοντουσαν τοσοι κ τοσοι,ασχετα με το οτι κοροιδευοντουσαν οι περισσοτεροι μεταξυ τους κ καναν τους Κινεζους.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-03-16 00:59 #15
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο humanoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ειναι η μεθοδος του Hupburn οπου με το ιδιο βαρος αυξανει επαναληψεις κ μολις πιασει τις ζητουμενες αυξανει το φορτιο.

    προσωπικα δεν θα το συνιστουσα σε καποιον αρχαριο μιας και μπορει να ανεβαζει πιο συχνα κιλα σε αυτες τις ασκησεις κ οχι σε τοσο μεγαλο διαστημα
    οποτε μπορει να το εκμεταλευτει πιο παραγωγικα αυτο με σταθερες τις επαναληψεις κ αυξηση φορτιου (το αντιστροφο δλδ)

    οταν ομως κολησει στην αυξηση κιλων μετα απο καποιο διαστημα ειναι μια πολυ καλη μεθοδος να ωστε να ανεβαζει φορτια

    ο ιδιος το χρησιμοποιουσε σε 8χ2 μεχρι να γινει 8χ3,κατα τα αλλα ειναι ενα 4ημερο προγραμμα με Bb προσανατολισμο
    Φιλε Humanoid,

    Θα συμφωνήσω στο σημείο ότι ένας αρχάριος μπορεί να ανεβεί πιο γρήγορα, ανεβάζοντας κιλά συχνότερα (στην ουσία σχεδόν τα πάντα θα δουλέψουν σε έναν αρχάριο). είναι μαθηματικά βέβαιο όμως ότι θα επέλθει plateau (και σχετικά γρήγορα).

    Το αντεπιχείρημα μου ωστόσο στην ομολογουμένως σωστή παρατήρηση σου, είναι:

    1. Γιατί να βιαζόμαστε? Ειδικά για τον αρχάριο, είναι μια θαμάσια ευκαιρία να εξοικειωθεί με τις βασικές, να τις μάθει, να τις σπουδάσει αν θέλεις (τεχνική, συγχρονισμό, ισορροπία)πριν αυτές αρχίσουν...να δείχνουν τα δόντια τους. Αν "φορτώσει" από την αρχή όπως λες (η μήπως κατάλαβα εγώ λάθος)ίσως οδηγηθεί σε... στραβά μονοπάτια όσον αφορά την εκτέλεση και τότε ο τραυματισμός καραδοκεί (έχω δει και δει).

    2. Το πρόγραμμα αυτό είναι "βάθους χρόνου".
    Χτίζει συστηματικά μάζα-δύναμη που παραμένει. Για μένα, αυτός που θα αποφασίσει να το ακολουθήσει, πρέπει να του δώσει περιθώριο γύρω στους πέντε μήνες. Με αλλα λόγια: "ότι αργεί να χτιστεί, αργεί και να... γκρεμιστεί"
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία