Welcome guest, is this your first visit? Create Account now to join.
  • Login:
+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 25 από 66

Προεπιλογή Υπερθυρεοειδισμος

Χτες εκανα εξετασεις αιματος και βρεθηκε πως εχω υπερθυρεοειδισμο.Θα παω σε γιατρο και προφανως θα μου δωσει χαπι.Υπαρχει καποιος εδω που εχει υπερθυρεοειδισμο να μου πει συμβουλες σε σχεση με την ασκηση και αν θα μπορω να συνεχισω τα συμπληρωματα πρωτεινης που παιρνω;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο philipposmich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες εκανα εξετασεις αιματος και βρεθηκε πως εχω υπερθυρεοειδισμο.Θα παω σε γιατρο και προφανως θα μου δωσει χαπι.Υπαρχει καποιος εδω που εχει υπερθυρεοειδισμο να μου πει συμβουλες σε σχεση με την ασκηση και αν θα μπορω να συνεχισω τα συμπληρωματα πρωτεινης που παιρνω;
    Εξετασεις για τις ορμονες του θυροειδη εκανες σε πυρηνικο εργαστηριο?Αν οχι δοκιμασε και εκει!
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower

Προεπιλογή

δεν επηρεαζεται η λειτουργεια του θυροειδους αδενα απο τα συμπληρωματα πρωτεινης να προσεχεις αν 8ελεις αμα περνεις βιταμινες το πρωι μετα το χαπι σου,να μην εχουν ιωδιο η εστω να εχουν λιγο γιατι επηρεαζουν τη λειτουργεια..
    καπου ειχα διαβασει και για την τυροσινη πως καπως μπλεκεται με το θυροειδη αλλα δε θυμαμαι..

Full blown
    Περ.
    Düsseldorf

Προεπιλογή

ο διατροφικος περιορισμος στον υπερθυρεοειδισμο εχει να κανει με την προσληψη Ιωδιου. Καθημερινη πολυ υψηλη προσληψη ιωδιου μπορει να προκαλεσει υπερθυρεοειδισμο ή να τον επιδεινωσει.

τωρα με το Ιωδιο που εχουν συμπληρωματα και αν υπαρχουν ειδικα για τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν πιο ειδικοι εδω να σου πουν.

απλα μια πολυβιταμινη βλεπω οτι εχει μεσα υπερβολικη ποσοτητα ιωδιου, εκει θα εκανα πισω και δε θα παιρνα.

ωστοσο δε νομιζω , η γυμναστικη να ειναι εναντιον, αν μπορει να επιτευχθει μια σωστη διατροφη.

Προεπιλογή

Εδω και χρονια κανω μια σωστη διατροφη.Ασκουμαι 3 φορες την εβδομαδα.Ειναι ενας τροπος ζωης που δε θα ηθελα να σταματησω.

Προεπιλογή

εγώ ξέρω ότι στην περίπτωση του ΥΠΕΡθυρεοειδισμού πρέπει να γίνει ολική αφαίρεση του Θυρεοειδούς και μετά παίρνεις χάπι που καλύπτει την αντίτσοιχη ποσότητα Τ4 που θα έπρεπε κανονικά να εκκρίει ο Θυρεοειδής.

Η διαφορά με τον Υποθηρεοειδισμό/Hashimoto είναι ότι στον Υπερθυρεοειδισμό ο Θυρεοειδής παράγει περισσότερη ορμόνη από το κανονικό και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διωρθωθεί αυτό με χάπια γίνεται η ολική αφαίρεση.

Στην περίπτωση που υπάρχει ΥΠΟθυρεοειδισμός/Hashimoto τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά αρκει να το προλάβεις στην αρχή.
    Απλά κάθε πρωί παίρνεις ένα χαπάκι Τ4 και καλύπτεις τις ορμονικές σου ανάγκες, το ποσα mg θα στο κανονίσει ο γιατρός και θα πάρει κανά χρόνο μέχρι να βρεί την σωστή δόση, δηλαδή 3-4 επισκέψεις θα τίς κάνεις σίγουρα κάθε 3 μηνες τον πρώτο χρόνο.

Εσύ τελικά έχεις καταλάβει τί έχεις;;
    ΥΠΕΡ ή ΥΠΟ-θυρεοειδισμό;;;;;

Γράψε μας το
    TSH, T4, FT4
    από τις εξετάσεις σου να δούμε τί έχεις τελικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy : 25-06-09 στις 17:09

Full blown
    Περ.
    Düsseldorf

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά με τον Υποθηρεοειδισμό/Hashimoto είναι ότι στον Υπερθυρεοειδισμό ο Θυρεοειδής παράγει περισσότερη ορμόνη από το κανονικό και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διωρθωθεί αυτό με χάπια γίνεται η ολική αφαίρεση.
    μα αφου υπαρχουν αντιθυρεοειδικα φαρμακα.

υπαρχει και η επιλογη της ολικης αφαιρεσης του αλλα δεν ειναι αμεση, εξαρταται απο καποιους παραγοντες που επειδη δεν ξερουμε το συγκεκριμενο περιστατικο και δε μιλαμε γενικα για το θυρεοειδη σε αυτο το τοπικ καλυτερα να μην τους αναφερουμε εδω.

Προεπιλογή

Υπερ εχω και ειναι σιγουρο πως δε χρειαζεται εγχειριση σε αυτη την περιπτωση.Με ενδιαφερει πιο πολυ για το γυμναστηριο.

Προεπιλογή

Μολις γυρισα απο την ενδοκρινολογο.Λογω υπερθυρεοειδισμου υπαρχει ταχυκαρδια και υπερταση(οχι πολυ ευτυχως).Ξεκινησα χαπι.Οποτε μεχρι να ρυθμιστει λιγο κομμενο το γυμναστηριο πιο πολυ για την καρδια και οχι για κανενα αλλο λογο.Δυστυχως το ιδιο ισχυει και για οτιδηποτε περιεχει ιωδιο.Μπανιο στη θαλασσα,θαλασσινα, πολυβιταμινες με ιωδιο και κομμενη και η πρωτεινη(οχι για ιωδιο).Καλυτερα να προσεχει το ιωδιο οποιος εχει γενικα ταση για θυρεοειδη.

Bodybuilding.gr
    Περ.
    All over the World

Προεπιλογή

Ό,τι πει ο γιατρός...

ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας

Παρακαλώ μη στέλνετε προσωπικά μηνύματα σχετικά με διατροφικές και προπονητικές συμβουλές. Δεν έχω τη δυνατότητα απάντησης. Ευχαριστώ.

Προεπιλογή

Πες μου τη γνωμη σου εσυ.Σιγουρα καποιος που ασχολειται με το χτισιμο του σωματος του θα εχει αντιμετωπισει αυτη την περιπτωση.

Προεπιλογή

καλό είναι μέχρι να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής σου να κάνεις προσεκτική ζωή, μετά θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
    Το θέμα είναι ότι σε αυτή την φάση ήδη κάποιες λειτουργίες έχουν επηρεαστεί μόλις όμως επανέλθουν στο φυσιολογικό τους θα μπορείς να ξανοιχτείς.
    Και πάντα με την συμβουλή του γιατρού.

Προεπιλογή

Θα μου επιτρεπατε σε αυτο το τοπικ να ζητησω απο καποιον εμπειρο (π.χ. MuscleBoss) να μου δωσει μια ρουτινα για την περιπτωση μου για να κανω στο σπιτι με βαρακια που διαθετω;Μεχρι να επιστρεψω στο γυμναστηριο.Ευχαριστω!

Περ.
    Athina

Προεπιλογή

Στην περιπτωση του ΥΠΟ-θυρεοειδισμου τι πρεπει να κανουμε και πως το αντιμετωπιζουμε εκτος απο τα γνωστα χαπια που δινουν οι γιατροι ?

(για γυναικα ειναι οχι για μενα )

Μηπως ειναι καποιες τροφες που πρεπει να προσεξουμε ιδιαιτερα (παραλειψουμε, προσθεσουμε) στην διατροφη μας ?
    Οταν κανεις συνεχεια διαιτα και μετα απο ενα διαστημα η οταν σταματησεις την διαιτα για λιγο, βαζεις αποτομα κιλα παλι, αυτο πως μπορει να αντιμετωπιστει ?
    Ρωτα γιατι ισως υπαρχουν συγκεκριμενα φαγητα που πρεπει να προσεχτουν..
    Practice makes perfect !

Προεπιλογή Υποθυρεοειδισμος και συμπληρώματα

Γεια σας έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω συμπληρώματα και λιποδιαλύτες. Αν και ρωτησα μεσο e-mail εναν Ορθοπαιδικό-Χειρουργό, Αθλητλίατρο μου ειπε (Συμπληρώματα μπορείς να πάρεις. Αν όμως παίρνεις θυρεοειδικές ορμόνες δεν μπορείς να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA,
    l-carnitine και πράσινο τσάι).Απλα θα ηθελα και την γνωμη σας για να εμαι πιο σιγουρος

Kris Dim follower

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jony_To_Bratsoni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω συμπληρώματα και λιποδιαλύτες. Αν και ρωτησα μεσο e-mail εναν Ορθοπαιδικό-Χειρουργό, Αθλητλίατρο μου ειπε (Συμπληρώματα μπορείς να πάρεις. Αν όμως παίρνεις θυρεοειδικές ορμόνες δεν μπορείς να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA,
    l-carnitine και πράσινο τσάι).Απλα θα ηθελα και την γνωμη σας για να εμαι πιο σιγουρος
    μπορεις να μου δωσεις το μαιλ του αθλιατρου αυτου.?
    γραψτο εδω
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να μου δωσεις το μαιλ του αθλιατρου αυτου.?
    γραψτο εδω
    βασικα εστηλα την ερωτηση μεσο το BBclub http://www.bodybuildingclub.gr/energy/gr/doctor.php
    αυτη ειναι η σελιδα και στην απαντιση λεει και το ονομα και το τηλεφωνο του γιατρου

Προεπιλογή

Προφανως και δε μπορεις να παρεις λιποδιαλυτες που πιθανον θα επηρεασουν τον θυροειδη σου...αφου εχεις ηδη διαγνωστει με αυτο το προβλημα δεν παιρνεις καποια φαρμακα για να ισορροπησουν αυτην την κατασταση?
    DoggCrapp follower

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως και δε μπορεις να παρεις λιποδιαλυτες που πιθανον θα επηρεασουν τον θυροειδη σου...αφου εχεις ηδη διαγνωστει με αυτο το προβλημα δεν παιρνεις καποια φαρμακα για να ισορροπησουν αυτην την κατασταση?
    ναι παιρνω θυρεοειδικές ορμόνες οι οποιες ισορροπουν τον οργανισμο και ειναι ολα κανονικα

Retired Admin
    Περ.
    Cyprus

Προεπιλογή

Μπορεις να παρεις συμπληρωματα διατροφης αλλα δεν χριαζεται να παρεις λιποδιαλυτες εφοσον θα παρεις φαρμακα για υποθυρεοειδισμο. Το μονο που μπορεις να κανεις και θα σου κανει γενικα καλο, ειναι να κανεις αεροβα γυυμναστικη. Ακου τις οδηγιες των γιατρων και εισαι κομπλε.

Προεπιλογή

ναι παιρνω θυρεοειδικές ορμόνες οι οποιες ισορροπουν τον οργανισμο και ειναι ολα κανονικα
    Τοτε σε καμια περιπτωση δε χρειαζεσαι λιποδιαλυτη..εισαι φυσιολογικος
    με πρασινο τσαγακι και μια ισορροπημενη(υποθερμιδικη αν θες να χασεις) διατροφη με ψαρι 2-3 φορες την εβδομαδα και καλα λιπαρα θα εισαι μια χαρα.
    DoggCrapp follower

Προεπιλογή

να φροντιζεις απεχει το γευμα σου 20 λεπτα απ το χαπι για την αποροφηση του.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Niiick Εμφάνιση μηνυμάτων
    να φροντιζεις απεχει το γευμα σου 20 λεπτα απ το χαπι για την αποροφηση του.
    ναι το κανω αυτο φροντιζω να φαω 30 λεπτα μετα το χαπι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε σε καμια περιπτωση δε χρειαζεσαι λιποδιαλυτη..εισαι φυσιολογικος
    με πρασινο τσαγακι και μια ισορροπημενη(υποθερμιδικη αν θες να χασεις) διατροφη με ψαρι 2-3 φορες την εβδομαδα και καλα λιπαρα θα εισαι μια χαρα.
    απλα το προβλημα μου ειναι οτι εχω λιγο πλαδαροτητα σε κοιλια,πλατη και μπουτια και θα ηθελα λιγο να σφικσει το δερμα σε αυτα τα σημεια.

Προεπιλογή

ναι το κανω αυτο φροντιζω να φαω 30 λεπτα μετα το χαπι
    Φαγητο μια ωρα μετα το χαπι,και οπωσδηποτε φροντισε αν παιρνεις ασβεστιο να ειναι τουλαχιστον 3 ωρες αργοτερα και το ιδιο με το σιδηρο.

την ειχα πατησει για χρονια με το ασβεστιο,τα επαιρνα το πρωι κοντα κοντα με τη θυρορμονη και δεν δουλευε καλα και μολις το εμαθα και αρχισα να το παιρνω 4 ωρες μετα,απο το 1,5 θυρορμονη μου το εχει κατεβασει ο γιατρος στο 75

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές