Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 26-10-09 19:59 #1
    Προεπιλογή Ερωτηση για γλυκοπατατα.
    Πηρα μερικες γλυκοπατατες. Δεν εχω ξαναφαει. Εχουν πολυ παραξενο σχημα. Ολες διαφορετικες μεταξυ τους. Πως τις μαγειρευω; Τις καθαριζω στην αρχη ή στο τελος; Απο γευση τι λενε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-10-09 22:30 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Η καλυτερη επιλογη ειναι στο φουρνο. Την καθαριζεις μετα το ψησιμο. Εχει γλυκια γευση. Το καλο της γλυκοπατατας ειναι ο χαμηλος γλυκαιμικος δεικτης παρολο που στη γευση ειναι γλυκια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-10-09 22:33 #3
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Περίπου πόση ώρα ψήσιμο και στους πόσους βαθμούς; Πάνω στη σχάρα τις ψήνουμε; (Ναι είμαι τελείως άσχετος από μαγειρική γι' αυτό τα πετάω όλα στον ατμομάγειρα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-10-09 22:37 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    και ο ατμομαγειρας ειναι καλη επιλογη. Το ψησιμο της ειναι οπως την κανονικη πατατα και το ελεγχεται με ενα πιρουνι ή μαχαιρι.
    Ψητη στα καρβουνα αλλα δεν πιστευω πως μπορουμε καθε μερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-10-09 10:14 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηρα μερικες γλυκοπατατες. Δεν εχω ξαναφαει. Εχουν πολυ παραξενο σχημα. Ολες διαφορετικες μεταξυ τους. Πως τις μαγειρευω; Τις καθαριζω στην αρχη ή στο τελος; Απο γευση τι λενε;
    Πλυνε την καλα χωρις να την ξεφλουδισεις και βαλτην στον φουρνο μικροκυματων,μετα την τρως ολη εκτος απο την φλουδα βεβαια.

    Απο γευση ειναι οπως το ακους:Γλυκο-πατατα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-10-09 10:20 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ballbreaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλυνε την καλα χωρις να την ξεφλουδισεις και βαλτην στον φουρνο μικροκυματων,μετα την τρως ολη εκτος απο την φλουδα βεβαια.

    Απο γευση ειναι οπως το ακους:Γλυκο-πατατα!

    Στα μικροκυματα με νερο στο σκευος ή δε χρειαζεται?
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-10-09 10:50 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα μικροκυματα με νερο στο σκευος ή δε χρειαζεται?

    Χωρις νερό,αρκεί που θα ειναι λιγο βρεγμενη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-10-09 14:06 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παιδια γενικα θα ειναι καλο να αποφευγεται το φουρνο μικροκυματων για να μαγειρεψετε κατι. ΚΑλο ειναι να το χρησημοποιειται για ζεσταμα ηδη μαγειρεμενου φαγητου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-10-09 14:36 #9
    Προεπιλογή
    Φούρνοι μικροκυμάτων: Αυτά που πρέπει να ξερετε

    ******************** Απαγορευονται ξενα link εκτος της ισοσελιδας του φορουμ*** mods team***
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-10-09 15:39 #10
    Προεπιλογή
    με τη φλουδα δηλαδη; στο φουρνο πως; βαζω νερο ή ετσι οπως ειναι σε ενα ταψι; πως καταλαβαινω οτι ειναι ετοιμες; στο τηγανι δεν ειναι καλες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-10-09 15:48 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τη φλουδα δηλαδη; στο φουρνο πως; βαζω νερο ή ετσι οπως ειναι σε ενα ταψι; πως καταλαβαινω οτι ειναι ετοιμες; στο τηγανι δεν ειναι καλες;
    Εγω τις κανω στο φούρνο τις βαζω σε ταψι αφου τι εχω πλύνει πρωτα (με τη φλόυδα)και αφού τις εχω τυλίξει με αλουμινόχαρτο.Στους 180 για μια ωρα πριπου και για να το καταλάβεις ανα τακτα διαστήματα με ενα πιρουνι τις τρυπάμε και αν το πιρουνι βυθίζεται ευκολα στο εσωτερικό της πατατας είναι ετοιμες.Χωρις λαδι χωρίς τιποτα απο μονες τους εχουν φανταστική γευση ΑΛΛΑ οταν λεμε γλυκοπατατες εννοουμε τις ασπρες που εχουν ανομοιόμορφο σχήμα(σαν τις κανονικες πατατες στο χρωμα)και οχι τις ροζ(που ρο χρωμα ειναι προς το κεραμυδι)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-10-09 16:30 #12
    Προεπιλογή
    Ασπρες; Εγω πηρα κατι καφετι-ροζ απο το supermarket και ελεγε γλυκοπατατες. Αλουμινοχαρτο βαζεις κατω στο ταψι ή και πανω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-10-09 21:10 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασπρες; Εγω πηρα κατι καφετι-ροζ απο το supermarket και ελεγε γλυκοπατατες. Αλουμινοχαρτο βαζεις κατω στο ταψι ή και πανω;
    Ααααααα αυτες δεν τις τρωω δεν μ΄αρεσει η γευση τους αυτες που σου λεω ειναι σαν αυτες που πήρες αλλα ασπρες σαν κανονικη πατατα αλλα με το ιδιο δυσανάλογο σχήμα,αλουμινοχαρτο τις τυλίγω και τις βαζω στο ταψι(τυλιχτες).Η γευση με τις ασπρες δεν συγκρινεται
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-10-09 18:29 #14
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    εγω βαριεμαι να περιμενω μια ωρα να ψηθει στο φουρνο, ...με 6,5 λεπτα στο φουνο μικοκυματων, τρυπημενη και πανω σε λιγο χαρτακι κουζινας κι ειναι ετοιμη!

    ---> ξεφλουδιστε την , ριξτε μια κονσερβα τονου και ανακατεψτε με λιγη μουσταρδα, και μια κουταλια μελι..γινεται πολυ σουπερ, ειδικα οταν ειναι ακομα ζεστη
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-10-09 18:44 #15
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή
    το μόνο υγειινό φαγητό που πραγματικά δεν μου κατεβαίνει...
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία