Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 01-02-14 17:28 #1
    Προεπιλογή Μπεζέδες με γλυκόζη?
    Σκέφτηκα πως αν οι κλασικες μαρέγκες (ασπραδι αυγου+ζάχαρη), γινόταν με δεξτρόζη αντι για ζάχαρη, θα ήταν το ιδανικό μεταπροπονητικο κολατσιο...

    Το έχει επιχειρήσει κανείς? Αντι για ζάχαρη δηλαδη, να βάλουμε σκόνη γλυκόζης
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-02-14 17:45 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αλλο ενα ωραιο θεμα φιλε

    η μαρεγκα δλδ λεγεται κ μπεζες?
    δεν το ξερα..
    νομιζω πως η δεξτροζη θα κανει καλυτερη διαφορα οσον αφορα στην αξια του σαν μεταπροπονητικο γευμα..θα αναπληρωνει το χαμνο γλυκογονο απο την προπονηση καλυτερα,κ η πρωτεινη του αυγου θα βοηθαει στην μυικη αναπτυξη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-02-14 18:07 #3
    Προεπιλογή
    Δεν το έχω δοκιμάσει, σκέφτομαι αν η σκόνη θα λειτουργήσει ικανοποιητικά-όπως η ζάχαρη- με το ασπράδι για να δημιουργηθεί η μαρέγκα (στο χτύπημα εννοώ). Μια δοκιμή θα μας πείσει
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-02-14 18:20 #4
    Προεπιλογή Μπεζέδες με γλυκόζη?
    Αυτο που φοβάμαι ειναι μήπως χρειαζεται η ζάχαρη γ να γινει η μαρέγκα τραγανη.
    Κάποτε είχα επιχειρήσει με φρουκτοζη κ το αποτελεςμα ηταν γ κουβα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-02-14 21:47 #5
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    ισως πετυχει..αλλα ίσως θα βγαινουν πολύ γλυκά!!...θα ηθελα ομως γνώμες αν το δοκιμασει κανεις !
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-02-14 21:54 #6
    Προεπιλογή Μπεζέδες με γλυκόζη?
    Δεν πιστευω οτι θα υπαρχει πρόβλημα γλυκας, αλλα τραγανότητας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-02-14 22:20 #7
    Προεπιλογή
    Παιδιά η μαρέγκα φουσκώνει χωρίς τη ζάχαρη, τη φρουκτόζη ή την δεξτρόζη. Χτυπάμε π.χ. 5 ασπράδια μέχρι να γίνουν μαρέγκα και μετά προσθέτουμε ότι θέλουμε. Εάν τα ρίξουμε όταν ακόμα τα ασπράδια είναι υγρά δεν πρόκειται να φουσκώσει ποτέ.

    Θα σας πω τί ρίχνω εγώ: 3-4 ασπράδια. Τα χτυπάω σε μέτρια ταχύτητα μέχρι να γίνουν άσπρα και να στέκονται. Γίνεται και στη δυνατή ταχύτητα αλλά θα φουσκώσουν πολύ γρήγορα και ο αέρας που θα αποκτήσουν θα φύγει με το ψήσιμο και θα ξεκοφουσκώσουν πολύ. Αφού γίνουν μαρέγκα μετά προσθέτω μία βανιλλίνη, ένα κουταλάκι του γλυκού ζελέ γιώτης χωρίς ζάχαρη και να το ξεχάσω όμως όταν ψηθεί θα ρίξω κάτι γλυκό από πάνω π.χ. μέλι. Έχω ρίξει κατά καιρούς...κακάο, λίγο στιγμαίο καφέ, μία κουταλιά ταχίνι, αμυγδαλόψυχα, κάνέλα κτλ. αλλά έχω καταλήξει στο από πάνω. Μία κουταλιά σκόνη ζελέ και βανιλλίνη. Τα άλλα και να τα έβαζα χάλαγε το μείγμα ή π.χ. το κακάο δεν ακουγόταν καθόλου και θα έπρεπε να ρίξω περισσότερο.

    Ψήσιμο στο φούρνο εάν είχα αέρα θα ήταν καλύτερα αλλά και στις αντιστάσεις γίνεται στους 180 για 20 λεπτά.

    Να προσθέσω πως στα υγρά ασπράδια μπορούμε να ρίξουμε μερικές σταγόνες λεμόνι και να τα χτυπήσουμε μετά. Στο τέλος ρίχνουμε όλα τα υπόλοιπα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-02-14 22:43 #8
    Προεπιλογή
    Ενα tip μονο επειδη την εχω παθει εγω, για να μη καουνε και γινουνε σα λαστιχο καλο ειναι να προθερμανετε το φουρνο πρωτα για κανα τεταρτο και μετα μεσα να μην τα αφησουμε πανω απο 10 λεπτα. Εγω βεβαια τα εχω δοκιμασει μονο με ζαχαρη γιατι οποτε τα εκανα ηταν σε carb-up και δεν με πολυενοιαζε...αν και δεν νομιζω να παιζει καποια τρομερη διαφορα με γλυκοζη οσον αφορα την υφη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-02-14 23:16 #9
    Προεπιλογή Μπεζέδες με γλυκόζη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο B!LLAKO$ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα tip μονο επειδη την εχω παθει εγω, για να μη καουνε και γινουνε σα λαστιχο καλο ειναι να προθερμανετε το φουρνο πρωτα για κανα τεταρτο και μετα μεσα να μην τα αφησουμε πανω απο 10 λεπτα. Εγω βεβαια τα εχω δοκιμασει μονο με ζαχαρη γιατι οποτε τα εκανα ηταν σε carb-up και δεν με πολυενοιαζε...αν και δεν νομιζω να παιζει καποια τρομερη διαφορα με γλυκοζη οσον αφορα την υφη...
    Έκανες με γλυκόζη δηλαδη κ βγήκαν οκ μετα το ψήσιμο;
    Απάντηση με παράθεση