Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 11-01-07 13:52 #1
    Προεπιλογή Καρδιακα προβληματα
    Καλησπερα σε ολους
    Ειμαι 34 ετων, εχω ασχοληθει κατα καιρους με διαφορες μορφες αθλητικων δραστηριοτητων (ποδοσφαιρο, πολ. τεχνες, κλπ), ενω τα τελευταια 4-5 χρονια κανω συστηματικα προπονηση με βαρη. Με αναλογιες υψους 1,70 και βαρους 66 κιλων, εχω καταφερει να πλησιασω αρκετα στον στοχο μου, που ειναι γραμμωση τυπου fitness και οχι να φτιαξω τεραστιους μυς, λαμβανοντας τακτικα συμπληρωματα πρωτεϊνης και κατα καιρους κρεατινης. Προσφατα εκανα μια σειρα εξετασεων, μεταξυ των οποιων και triplex καρδιας, στο οποιο παρουσιαστηκε ενα μικρο προβληματακι στην αορτικη βαλβιδα, η οποια οταν ζοριζεται, οπως συμβαινει στην διαρκεια της προπονησης με βαρη, χαλαρωνει τοσο ωστε να επιτρεψει στο αιμα που κανονικα εισερχεται απο την βαλβιδα αυτη στην καρδια, να "επιστρεφει" προς τα εξω. Ο γιατρος (παθολογος, οχι καρδιολογος) μου συνεστησε για λογους προληψης, να σταματησω εντελως την προπονηση με βαρη και να κανω μονο αεροβια προπονηση. Αυτο ειναι κατι που φυσικα δεν το θελω, μιας και ο στοχος μου ειναι να αυξησω ακομα περισσοτερο τη μυϊκη μου μαζα, κατι που δεν γινεται με την αεροβια. Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια νοιωθω καποιες "τσιμπιες" στην καρδια και εχω αρχισει να προβληματιζομαι.
    Αν και πιστευω οτι την οριστικη αποφαση θα την παρω μετα απο επισκεψη σε καρδιολογο, εχει κανεις καμμια αποψη περι του θεματος; Θα εκτιμουσα καποιες απαντησεις...
    Thanx εκ των προτερων,
    Γιωργος
    No pain, no gain!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-01-07 14:53 #2
    Προεπιλογή
    Η γνώμη μου είναι οτι με τέτοια θέματα δεν μπορείς να παίζεις είναι θέματα υγείας τα οποία μπορεί να γίνουν και θανατηφόρα.Απο εκεί και πέρα είναι θέμα του καθενός τι θα κάνει.Και μένα μου έχει γράψει ο γιατρός να πάω να κάνω triplex αλλά δεν έχω πάει γιατί φοβάμαι τα αποτελέσματα
    Congratulations στους Νέους μας Mod
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-01-07 16:34 #3
    Προεπιλογή
    Φιλε Theristi thanx,
    Το ξερω και για αυτο με εχει παρει απο κατω... Εν το μεταξυ, το θεμα ειναι οτι δεν καπνισα ποτε μου, πινω ελαχιστο αλκοολ οποτε βγω βραδυ...ακομα και τα αεριουχα αναψυκτικα αποφευγω. Γενικοτερα προσεχω παρα πολυ. Αυτο που με παρηγορει ειναι οτι εκει που εκανα το triplex (το οποιο παρεπιπτοντως ΠΡΕΠΕΙ να το κανουν ολοι οι αθλητες), ο γιατρος οταν με εξεταζε δεν μου ειπε κατι. Φανταζομαι οτι ειναι πιο ειδικος σε θεματα καρδιας απο τον παθολογο, οποτε αν το θεωρουσε ανησυχητικο θα μου το ελεγε...anyway!
    No pain, no gain!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-01-07 10:31 #4
    Προεπιλογή
    Φιλε μου αν πρεπει να πας σε καποιο γιατρο για την καρδια αυτος ειναι ο καρδιολογος γιατι πολυ απλα αυτος εχει τις εξιδικευμενες γνωσεις.τωρα αν δεν νιωθεις σιγουρος μπορεις να πας σε εναν αλλο για μια 2 γνωμη.Γιατι λαθη γινονται........
    Impossible in Nothing
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-01-07 03:48 #5
    Προεπιλογή
    αν θέλετε να εξασφαλίσετε οτι η καρδιά σας δεν θα πιέζεται κι οτι θα είναι καλύτερα απο κάποιον που δεν γυμνάζεται ξεκινήστε κάρντιο 3 φορές την εβδομάδα απο 30 με 45 λεπτά.

    ετσι θα την προσαρμόζεται κι όχι μόνο δεν θα πιέζεται αλλά θα είστε και καλύτερα απο κάποιον που δεν γυμνάζεται.

    (μη με βρίσεις στράτο)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-01-07 04:04 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Albert_Wesker
    (μη με βρίσεις στράτο)
    Συγκρατούμαι

    Gasturb
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-01-07 04:20 #7
    Προεπιλογή
    Όταν θρέφεις τους σκελετικούς μύες θρέφεις και το μυοκάρδιο. αρα κι αυτό παχαίνει...
    αν δεν κάνεις κάρντιο δεν θα μπορεί να κλείσει.
    αν όμως κάνει κάρντιο δεν θα πιεστεί. σου παραθέτω κομμάτι απο το βιβλίο καρδιολογίας του κρεμαστινού που ειναι ο μέγας καρδιολόγος στο αττικό:


    ΄Η άσκηση διακρίνεται στην ΙΣΟΤΟΝΙΚΗ η οποία ενεργοποιεί σχεδόν όλο το μυικό σύστημα(κολύμβηση, δρόμοι ταχύτητας κλπ) και στην ΙΣΟΜΕΤΡΙΚΗ η οποία ενεργοποιεί ομάδα μυών(άρση βαρών κλπ)
    Κατα την ισοτονική άσκηση δεν παρατηρείτια αύξηση της αρτηριακής πιέσεως λόγω περιφερικής αγγειοδιαστολής, ενω αντίθετα κατα την ισομετρική άσκηση παρατηρείται αύξηση.
    Η ισοτονική άσκηση προκαλέι ΈΚΚΕΝΤΡΗ υπερτροφία και διάταση του μυοκαρδίου, ομως η σχέση της διαμέτρου των κοιλιών προς το πάχος του τοιχώματος παραμένει φυσιολογική.
    Η ισομετρική άσκηση προκαλεί συγκεντρική υπερτροφία του μυοκαρδίου χωρίς διάταση και χωρίς διαταραχές της διαστολικής λειτουργίας του μυοκαρδίου.

    το συμπέρασμα ποιο:
    το κάρντιο γυμνάζει την καρδιά κι ανεξαρτήτων μυικών κιλών μπορεί να ανοίξει και να κλείσει φυσιολογικά
    τα βάρη την πιέζουνε και μπορεί να ανοίξει αλλα δεν μπορεί να κλείσει
    τα συμπεράσματα δικά σας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-01-07 04:31 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Aφου το topic αναφέρεται στην καρδιά ένα ενδειαφέρον link..

    Η καρδιά

    Gasturb
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-07-10 15:25 #9
    Προεπιλογή Καρδιά
    Δυστυχώς ξεκινάω ουσιωδώς να ποστάρω με ένα πρόβλημα στην καρδιά ,το οποίο προέκυψε εδώ και λίγο καιρό .

    Θα ήθελα την γνώμη κάποιου ειδικού για τον λόγο του οτι αν και ασχολούμαι λίγο καιρο με τα βάρη (ένα χρόνο και κάτι μήνες) η εμπειρία που έχω απο τους γιατρούς και τους διάφορους "ειδικούς" σχετικά με την άποψη τους για τα βάρη και τα συμπληρώματα είναι απογοητευτική.Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω εδώ στην Ελλάδα .

    Για να μην πολυλογώ κάνω όγκο τόσο καιρό και ποτέ δεν μπήκα σε περιόδο γράμμωσης απο δική μου επιλογή και καθημερινά 6-7 γεύματα.Όταν ξεκίνησα τα βάρη ήμουν γύρω στα 85 κιλά και τώρα είμαι κοντά στα 117 (1.90 ύψος).

    Απο συμπληρώματα συνολικά έχω πάρει δύο whey ,δύο πρωτεϊνες όγκου και αμινοξεά.

    Προπονήσεις 5 φορές την βδομάδα πάντα δυναμικές.

    Σας έγραψα παραπάνω το ιστορικό της πορείας μου μήπως σας βοηθήσει στα παρακάτω.

    Τους τελευταίους πέντε μήνες αισθανόμουν μια δύσπνοια και τον τελευταίο καιρό συνοδευόταν κ απο πόνο στην καρδιά.

    Έτσι αποφάσισα να πάω σε καρδιολόγο ο οποίος μου έκανε υπερηχογράφημα το οποίο έδειξε οτι η καρδιά έχει μεγαλώσει και εκτός αυτού έχουν μικρή ανεπάρκεια η μιτροειδής βαλβίδα,η τριγλωχίνα βαλβίδα και επίσης έχω ελάχιστη ποσότητα περικαρδιακού υγρού.

    Η γιατρός μου είπε να ξεχάσω απο δώ και πέρα τις προπονήσεις με τα πολλά κιλά ,να κόψω τα τόσα πολλά γεύματα και στο γυμναστήριο να κάνω δίαδρομο κυρίως και λίγα κιλά(μου βγαλε και πρόγραμμα κ ολας...).

    Για να μην επεκταθώ πως αισθάνθηκα όταν άκουσα αυτά ,δηλαδή να κόψω κάτι για το οποίο, αν και δεν κάνω τόσο καιρό όσο πολλοί απο σας , μάτωσα και θυσίασα πολλά πράγματα θα ήθελα την γνώμη σας για το τι συμβαίνει και αν τελικά πρέπει να κινηθώ σύμφωνα με το γράμμα του γιατρού...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-07-10 15:39 #10
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    1.90-117 κιλα με ποσο λιπος??

    Ολοι ξερουμε οτι ακομα και στον ογκο χρειαζεται 1-2 φορες τη βδομαδα αεροβια για την καλη λειτουργεια της καρδιας.Κανεις?

    Επισης 6-7 γευματα,τι γευματα?Τρως καθαρα η τρως και σαβουρα προς χαριν του ογκου?

    2η γνωμη απο γιατρο πηρες?

    Edit:Ειχες κανει και παλαιοτερα εξετασεις και εδειξαν οτι ολα ειναι οκ??
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-07-10 15:53 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.90-117 κιλα με ποσο λιπος??

    Ολοι ξερουμε οτι ακομα και στον ογκο χρειαζεται 1-2 φορες τη βδομαδα αεροβια για την καλη λειτουργεια της καρδιας.Κανεις?

    Επισης 6-7 γευματα,τι γευματα?Τρως καθαρα η τρως και σαβουρα προς χαριν του ογκου?

    2η γνωμη απο γιατρο πηρες?

    Edit:Ειχες κανει και παλαιοτερα εξετασεις και εδειξαν οτι ολα ειναι οκ??

    Λιπομέτρηση δεν έχω κάνει ποτέ γι'αυτό δεν το ανέφερα ,παρόλα αυτά τα ποσοστά λίπους είναι σχετικά υψηλά αλλά όχι σε υπερβολικό σημείο.Αλλά πόσο τοις εκατό λίπος δυστυχώς δεν ξέρω και δεν θέλω να πώ ανακρίβεια.

    Κάνω μια πολεμική τέχνη παράλληλα η οποία περιέχει στο ζέσταμα χαλαρή αερόβιο άσκηση .

    Στο θέμα της διατροφής έχω κάνει εις γνώσιν μου κάποιες επιπολαιότητες χάριν του όγκου.

    Είχα κάνει πρίν 6 μήνες εξετάσεις αίματος οι οποίες έδειξαν υψηλή κρεατινίνη(λογικό) και λίγο τσιμπημένο ζάχαρο και χοληστερίνη αλλά σύμφωνα με γιατρό τότε τίποτα το ανησυχητικό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-07-10 15:56 #12
    Προεπιλογή
    2η άποψη δεν πήρα απο γιατρό γι αυτό θα ήθελα αν υπάρχει κανείς εδώ με ιατρικές γνώσεις να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-07-10 15:57 #13
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ΦΙΛΕ θες γιατρο και ΚΑΛΟ
    πηγαινε ψαξτο και με αλλο καρδιολογο

    τελος εμεις εδω δεν ειμαστε γιατροι να σου πουμε τι να κανεις
    και το λιπος σου ειναι υπερβολικο
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-07-10 16:02 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΙΛΕ θες γιατρο και ΚΑΛΟ
    πηγαινε ψαξτο και με αλλο καρδιολογο

    τελος εμεις εδω δεν ειμαστε γιατροι να σου πουμε τι να κανεις
    και το λιπος σου ειναι υπερβολικο
    Εφόσον υπάρχει αυτή η ενότητα θεώρησα σωστό να την χρησιμοποιήσω τώρα αν η απάντηση είναι αυτή σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-07-10 16:08 #15
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Φιλε μου,αντε και να σου πω εγω οτι ειμαι γιατρος και οτι πρεπει να κοψεις το γυμναστηριο.Θα το κανεις?θα με πιστεψεις?αν ναι κακως!!αν οχι παλι κακως!!


    Μη περιμενεις διαγνωση μεσω internet,θα σου πουμε μερικες γνωμες αλλα μεχρι εκει.Για το δικο σου καλο και μονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία