Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 35
  1. 15-01-10 16:01 #1
    Προεπιλογή
    παιδιά γεια σας. είμαι καινούργια στο άθλημα (8 μήνες) και στο forum. έχω το εξής πρόβλημα: έχω χαμηλό αιματοκρίτη -δεν έχω ψάξει το γιατί- και κάποιες φορές όταν προπονούμαι έντονα ζαλίζομαι. υπάρχει ειδική διατροφή ή ασκήσεις που πρέπει να απφεύγω; ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joannita : 08-02-10 στις 11:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-01-10 16:04 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο joannita Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά γεια σας. είμαι καινούργια στο άθλημα (8 μήνες) και στο forum. έχω το εξής πρόβλημα: έχω χαμηλό αιματοκρίτη -δεν έχω ψάξει το γιατί- και κάποιες φορές όταν προπονούμαι έντονα ζαλίζομαι. υπάρχει ειδική διατροφή ή ασκήσεις που πρέπει να απφεύγω; ευχαριστώ.
    Πρέπει να προσεξεις πολύ την διατροφη σου να τρως σωστα και υγιεινα και ποσο μαλλον την στιγμη που γυμναζεσαι.Σιδηρο εχεις σε νορμαλ επιπεδα?φεριτινη?
    Μηπως η διατροφη σου ειναι χαμηλης θερμιδικης αξιας σε σχεση με τον μεταβολλισμο σου και ελλειπης σε πρωτεινη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-01-10 16:12 #3
    Προεπιλογή
    Σιδηρο εχω νορμαλ καθώς και φεριτινη.
    και διατροφή κάνω σωστή, δεν είμαι σε δίαιτα.. ίσως πάρω γνώμη και από γιατρό τελικά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-01-10 16:34 #4
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    οταν λες σωστη διατροφη? μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα περιληπτικά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-01-10 04:46 #5
    Προεπιλογή
    πρωί βρώμη-αμύγδαλα-συμπλήρωμα με γάλα
    10ανό: 5 ασπράδια, αμύγδαλα
    μεσημέρι πρωτείνη (κοτόπουλο/ψάρι/μοσχάρι) με υδατάνθρακα
    απόγ φρούτο
    βράδυ: όπως το μεσημέρι σε μικρότερη ποσότητα
    προ ύπνου: συμπλήρωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-01-10 08:51 #6
    Προεπιλογή
    Γιαννα αφου λες για σιδηρο οκ,
    απο φολικο οξυ και Β12 πως παμε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-01-10 14:52 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο joannita Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά γεια σας. είμαι καινούργια στο άθλημα (8 μήνες) και στο forum. έχω το εξής πρόβλημα: έχω χαμηλό αιματοκρίτη -δεν έχω ψάξει το γιατί- και κάποιες φορές όταν προπονούμαι έντονα ζαλίζομαι. υπάρχει ειδική διατροφή ή ασκήσεις που πρέπει να απφεύγω; ευχαριστώ.

    πολλές γυναίκες έχουν χαμηλό αιματοκρίτη ιδιαίτερα όταν έχουν περίοδο αλλά θα πρέπει να ψάξεις τους λόγους που συμβαίνει αυτό.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που ο οργανισμός δεν μπορεί να απορροφήσει τον Σίδηρο ακόμα και όταν παίρνεις χάπια.
    Σε πρώτη φάση πάρε από το Φαρμακείο χάπια Σιδήρου και μετά από κανα μήνα ξανακανε Εξέταση αίματος, αν έχει ανέβει ο Αιματοκρίτης, η φεριτινη και ο Σηδερος στον Ορό του Αιματος (αυτές ειναι οι 3 βασικοί δεκτες) τοτε έχεις απλά μία Σηδιροπενική Αναιμία, δηλαδή δεν προσλαμβάνεις τις απαραίτητες ποσότητες Σιδήρου που χρειάζεσαι.

    Επίσης οι τροφές που εχουν Σιδηρο είναι το Μοσχαρίσιο κρεας, Συκώτι, φακές, σπανακι κλπ
    Αλλά και ένα χαπάκι να παίρνεις μια φορά την ημέρα ή μέρα παρά μέρα δεν χάλασε ο κόσμος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-01-10 15:42 #8
    Προεπιλογή
    χμ,

    και αν εχει μια δυσαπορροφηση φολικου οξεος και βιταμινης Β12...λεω τωρα εγω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-01-10 19:42 #9
    Προεπιλογή
    παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. μάλλον θα επισκεφθώ ιατρό, απ ότι κατααβαίνω δεν είναι να παίζουμε μ αυτά. τρόμαξα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-01-10 02:56 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    κάνε τις εξετάσεις σου κατ αρχήν και είναι συνηθισμένο οι γυναίκες να έχετε χαμηλό αιματοκρίτη , βασικό είναι όμως η φεριτίνη και ο σίδηρος όπως ανέφεραν και τα παιδια να είναι σε νορμάλ επίπεδα γιατι με πεσμένα αυτα δεν μπορείς ούτε επιδόσεις αλλα και κουραζεσαι και ατονείς εύκολα .

    εγω έχω πάρα πολλα παραδείγματα με αθλητες του στίβου που είχαν πρόβλημα σιδήρου η χαμηλού αιματοκρίτη αλλα δεν ήταν παθολογικό αλλα κληρονομικο και πάντα τα ελέγχαμε γιατι έπεφτε πάρα πολυ η απόδοση .

    δεν είναι τίποτε πέρα απο την διατροφη παίζουν ρόλο και οι συνδιασμοί τροφων άν πχ εχεις και σίδηρο σε χαμηλά επίπεδα το ασβέστιο πχ εμποδίζει στην απορόφηση .

    εγω θα σου συνηστούσα κατι φυσικό και το εχω δοκιμάσει και σε αθλητες με πολύ καλα αποτελέσματα και χωρίς απολύτως καμια παρενέργεια εδω και τουλάχιστον 15 χρόνια και είναι η σπιρουλίνα πρίν ακόμη γίνει ευρέως γνωστη στην ελλάδα γιατι βγαίνει μόνο σε 2 σημεία στον κόσμο και ενα είναι στην περιοχή των σερρών και είναι σε σκόνη και σε ταμπλέτα . εμείς τότε περισσότερο την σκόνη χρησιμοποιούσαμε .

    είναι και η τροφη των αστροναυτων αυτό το φύκι και όσο βάρος έχει τόσα πολύτιμα συστατικα έχει και είναι πλούσιο σε όλα τα μέταλα και ιχνοστοιχεία .

    πάντως ο χαμηλός αιματοκρίτης είναι κατι που διορθωνετε και πολλες φορες χωρίς φάρμακα η σπιρουλίνα είναι κατι φυσικό και ο σίδηρος και ο αιματοκρίτης πέφτει και απο την υπερβολική προπόνηση ειδικα ο σίδηρος με την προπόνηση πέφτει και αν υπάρχει η προδιάθεση ακόμη περισσότερο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-01-10 16:52 #11
    Προεπιλογή
    Μια φορα την εβδομαδα οποιος αθλειται νομιζω πως πρεπει να τρωει συκωτι συνδυασμενo με λαχανικο η φρουτο πλουσιο σε vit C,πιστευω σε βαθος χρονου θα ειναι ΟΚ οποιος δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα η καποια δυσλειτουργεια με την απορροφηση.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-01-10 16:47 #12
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι τροφές που εχουν Σιδηρο είναι (...] φακές, σπανακι κλπ
    .
    Μεγαλος μυθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-08-12 22:08 #13
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Οταν εχει καποιος χαμηλο αιματοκριτη επιτρεπεται το σκορδο; (απλα ο θειος μου τρωει καθε μερα αρκετο και λεμε μιπως απο αυτο ειναι πεσμενο)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-09-12 23:37 #14
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    σε περιοδο εμμηνου ρησης,πρεπει να περνεις σιδηρο σε συμπληρωμα,μαζι με ασκορβικο οξυ(500mg vit.c) που δρα ως καταλητης.επισης,μοσχαρι/σπληνα/σηκωτι,μαζι με πορτοκαλι.κροκος αβγου επισης περιεχει αφθονο τρισθενη σιδηρο,ο οποιος ειναι αποροφησημος,εν αντιθεση με το δισθενη των φυτικων τροφων(σπανακι,φακες).ταμπλετες αμινοξεων σηκωτιου και βοδιου επισης βοηθουν.εαν εχεις στιγμα μεσογειακης αναιμιας(ΜCV<60)πρεπει ισοβια να περνεις φυλλικο οξυ.ακομη η ενεσιμη κυανοκοβαλαμινη(VIT.B12),βοηθα στην αιμοποιηση.ο χαμηλος αιματοκριτης υποδηλωνει απωλεια αιματος.αυτη μπορει να ειναι απο το ανωτερο πεπτικο(γαστροραγια)που εκδηλωνεται με μελαινα κενωση,η απο το κατωτερο(κολον)με αιμοχεσια.καλο ειναι να κανεις μια εξεταση mayer κοπρανων,η οποια θα διξει εαν εχεις μικροσκοπικες απωλειες αιματος,καθως επισης και γενικη ουρων για πιθανη μικροσκοπικη αιματουρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-09-12 23:46 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    για τον υψηλό αιματοκρίτη ποιες οι επισημάνσεις σας? τι θα πρέπει να προσέξουμε? ποιες οι προτάσεις και ποιες οι αντενδείξεις σας ως προς τα συμπληρώματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία