Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 17-09-15 21:01 #1
    Προεπιλογή Δεν μπορω να κανω καμψεις.
    Καλησπέρα, νεος στο φορουμ και πρωτο μου θεμα. Λοιπον, νοεμβρη παω φανταρος και θελω σιγα σιγα να μπω σε ενα προγραμμα απλο ωστε να μην μου ερθει αποτομα.
    Το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να κανω καμψεις, εψαξα κατι βιντεο με οδηγιες απο που να ξεκινησω αλλα δεν τα βρηκα τοσο καλα, Οποτε αυτο που ψαχνω ειναι τι να κανω ωστε να μπορεσω απο μηδεν που ειμαι τωρα να καταφερω να κανω 10-20 καμψεις.Πως ξεκιναω , τα σετ κλπ.
    (22 ετων, ~82 κιλα, 1,88cm)

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-09-15 21:13 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Δοκίμασε να κάνεις τα λεγόμενα "γυναικεία" push ups έως ότου δυναμώσεις και κάνεις τα κανονικά...

    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-09-15 21:14 #3
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ε κανε παραλαγες των push ups π.χ γονατιστός(kneel push ups) incline push ups και κάνε ασκήσεις για τον κορμό σου προφανως έχεις αδυναμο κορμο, και εσύ έναν μηνα πριν πας για φαντάρος ξεκινάς προετημασια? μου θυμιζεις κάτι τσιμπλιάρηδες που ετοιμάζονται για το καλοκαιρι έναν μηνα πριν και θέλουν να δουν Super- duper αποτελέσματα. Οπως και να έχει θα τα τσιμπήσεις τα push ups σου μεσα..
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-09-15 22:40 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για την βοηθεια. Σετ ομως? Επαναληψεις? Δεν μου φαινεται καλο να αρχισω να λεω οσο παει. Ταυτοχρονα υπάρχει και κατι αλλο που μπορω να κανω ωστε να βοηθηθω ( βαρακια κλπ). Δεν νομιζω να ειναι θεμα κορμου οσο το οτι νοιωθω τα χερια μου στους αγκωνες να μην μπορω να "με" σηκωσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-09-15 22:52 #5
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Πώς να σου πει κανείς πόσες επαναλήψεις και σετ να κάνεις όταν λες ό,τι δεν μπορείς να εκτελέσεις ούτε μία κάμψη; Για αρχή κάνε την προσπάθειά σου και μετά ορίζεις μόνος σου τις επαναλήψεις και τα σετ...

    Δεν νομιζω να ειναι θεμα κορμου οσο το οτι νοιωθω τα χερια μου στους αγκωνες να μην μπορω να "με" σηκωσω.
    Πολύ σωστά σου είπε ο Feth ό,τι έχεις, μάλλον, αδύναμο κορμό! Κατ' αρχήν με τα Push upς γυμνάζεις τρικέφαλους, στήθος και το μπροστινό μέρος των ώμων αλλά συμμετέχουν λίγο ή πολύ η πλάτη και ο αυχένας, οι κοιλιακοί, η μέση, οι μηροί έως και τα δάχτυλα των ποδιών στα οποία στηρίζεσαι. Επομένως, είναι ένας αλληλένδετος κρίκος. Εκτός από τα χέρια, λοιπόν, θα παίξει ρόλο και η συνολική ενδυνάμωση του κορμού σου για να μπορείς να εκτελείς με άνεση τις κάμψεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 17-09-15 στις 23:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-09-15 12:26 #6
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Φίλε μου στα push ups δουλεύει κορμός-ώμοι-χέρια και κυρίως το στήθος οπότε ένας συνδιασμός άσκησης που απαιτεί καλή συνεργασία όλων των μυικών ομάδων που εμπλέκονται.
    Από την στιγμή που δεν πονάς και όπως λες νιώθεις να μην ``ανοίγουν΄΄ οι αγκώνες δώσε έμφαση στα 3κέφαλα και δυνάμωσέ τα.
    Άποψή μου, ξεκίνα έστω με 1-2, κάνε συχνά μέσα στην ημέρα και σε λίγο καιρό θα πέφτεις και θα παίρνεις.

    Εγώ το είχα δει αυτό στα 16-17 που ήμουν γεματούλης και ξεκίνησα push ups-έλξεις στο μονόζυγο, στην αρχή μου έβγαινε η γλώσσα και μετά ξεχνούσα να σταματήσω.Όλα αυτά βέβαια σε εύλογο χρονικό διάστημα, με σωστό φαγητό, μείωση βάρους και περιοδικότητα στην άσκησή μου.

    υ.γ. Ωραίο τρικ για να δώσεις έμφαση στα 3κέφαλα είναι με κλειστά χέρια (οι δείκτες και οι αντίχειρες να σχηματίζουν τρίγωνο)
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-09-15 16:02 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς να σου πει κανείς πόσες επαναλήψεις και σετ να κάνεις όταν λες ό,τι δεν μπορείς να εκτελέσεις ούτε μία κάμψη; Για αρχή κάνε την προσπάθειά σου και μετά ορίζεις μόνος σου τις επαναλήψεις και τα σετ...
    .
    Ναι αλλα ετσι αρχιζω και κανω κουτουρου? Δηλαδη μπορω μια φορα την ημέρα να προσπαθω να κανω 10 "΄γυναικειες" σε ενα σετ? 5 φορες την ημερα των 2 σετ?κλπ κλπ. Αυτο ρωταω γτ πιστευω οτι καποιος τροπος θα επιφερει παραπανω. Καθε μερα? μερα παρα μερα?
    '
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-09-15 18:21 #8
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Γνώμη μου είναι να κάνεις μία φορά την ημέρα κάθε μέρα πους απς μέχρι εξαντλήσεως (επαναλήψεις και σετ). Δηλαδή, ενα παράδειγμα: κάνεις στο πρώτο σετ με το ζόρι 10 επαναλήψεις, ξεκουράζεσαι ένα λεπτό, κάνεις πάλι με το ζόρι 9 ή 8 ή όσο πάει επαναλήψεις, ξεκουράζεσαι πάλι 1 λεπτό κ.ο.κ μέχρι στο τελευταίο σετ να μην μπορείς να βγάλεις εύκολα 1 με 2 επαναλήψεις.

    Νομίζω πως με αυτόν τον ρυθμό έντασης σε καθημερινή βάση θα σε βοηθήσει να δυναμώσεις περισσότερο...

    Μην το σκέφτεσαι πολύ, just do it!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-09-15 12:32 #9
    Προεπιλογή
    Νομίζω ότι αφότου καταφέρεις να κάνεις έστω και 2-3 κάμψεις μέσα σε ένα μήνα θα έχεις καταφέρει να κάνεις άνετα τα 20 που έχεις βάλει σαν στόχο.

    Δύσκολο μου φαίνεται να μην μπορείς να κάνεις ούτε ένα. Δοκίμασε πέρα από τις παραλλαγές που σου πρότειναν να κάνεις και αρνητικές κάμψεις. Δηλαδή πάρε θέση για κάμψεις και πέσε όσο πιο σιγά μπορείς κάτω, και ξανά το ίδιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-09-15 12:37 #10
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Μου ανέφερε ένας ασθενή μου πως υπάρχει και εφαρμογή για το κινητό με στόχους και πρόγραμμα για κάμψεις.
    Θες να τον ρωτήσω πώς το λένε να το δοκιμάσεις?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-09-15 14:23 #11

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ανέφερε ένας ασθενή μου πως υπάρχει και εφαρμογή για το κινητό με στόχους και πρόγραμμα για κάμψεις.
    Θες να τον ρωτήσω πώς το λένε να το δοκιμάσεις?
    one hundred push ups? υπάρχει online και ανάλογα με το ποσες βγάζεις κάνεις κάτι σαν periodization (total= 6-7 βδομαδες)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-09-15 14:41 #12
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Αυτό πρέπει να`ναι Ανδρέα
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-09-15 18:09 #13
    Post
    Δεν νομιζω να μην μπορεις να κάνεις ούτε μια κάμψη, μου φαίνεται απίθανο, οσον αφορά στο στρατό πες απλα δεν μπορώ να πάρω, αν και αν θες να προετοιμαστείς για τον στρατό καλυτερα να αρχίσεις κανα σφουγγάρισμα κανα, σκούπισμα και κανα στρώσημο κρεβατιού, περισσότερο θα σου χρειαστούν
    eat clean, TRAIN HARD, get ripped
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-09-15 11:06 #14
    Προεπιλογή
    22 χρονων και με φυσιολογικο βαρος,δεν μπορεις ουτε μια καμψη??εδω ρε φιλε ακομα και 14 χρονα που δεν εχουν γυμναστει ποτε μπορουν και κανουν καμψεις...ακομα και τον ανιψιο μου να βαλω που ειναι 3 χρονων θα κανει
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-09-15 14:28 #15
    Προεπιλογή
    Φιλε γιατι σ εχει δημιουργηθει αγχος οτι πρεπει στο στρατο να μπορεις να κανεις καμψεις?θες να πας ειδικες δυναμεις π εκει απαιτειται να περασεις καποια τεστ?

    Ανωφελο εντελως να αγχωνεσαι για το στρατο..σιγα το πραγμα

    Αν ομως το εχεις τοσο καψα να ανεβεις.ισως σε βοηθησει να κανεις καποιες ασκησεις ισομετρικες, πχ κατσε σε θεση push up οπου θα λυγισεις νεχρι την μεση δηλαδη αγκωνες ορθη γωνια και μεινε σταθερος οσο αντεχεις...επανελαβε 4-5 φορες, 3 -4 φορες την εβδομαδα.
    Επισης κανε γυναικεια push ups
    Απάντηση με παράθεση