Θέμα: Σκολιωση

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 19-01-10 20:04 #1
    Προεπιλογή Σκολιωση
    ......................
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aaabasilis : 29-07-10 στις 01:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-01-10 02:55 #2
    Προεπιλογή
    Είχα σκολίωση μικρός 11 χρονών. Όχι σοβαρή έπρεπε να με παρατηρήσει σκυφτό η παιδίατρος(να'ναι καλά). Μου πρότεινε να αγοράσω ένα μονόζυγο και απλά να κρεμιέμαι όσο μπορώ. Θυμάμαι κρεμόμουν σαν την τσίτα αρκετά λεπτά κάθε μέρα. Τελικά το ξεπέρασα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-01-10 16:11 #3
    Το avatar του χρήστη outnumb

    Εγγραφή
    08-01-2010
    Περ.
    North, very north
    Μηνύματα
    158
    Προεπιλογή
    Τα βαρη δε θα τα συνιστουσα για τη σκολιωση. δες και σ' αυτο το λινκ καποιες ασκησεις που θα σε βοηθησουν http://www.iscoliosis.com/articles-exercise.html
    Μπορεις ακομα να ενδυναμωσεις κοιλιακους και ραχιαιους και να κανεις και αρκετες διατασεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη outnumb : 22-01-10 στις 16:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-03-11 13:08 #4
    Προεπιλογή
    Γεια σε ολους σας θελω βοηθεια.Κανω προπονηση με βαρη 9 χρονια εχω ενα πονο χαμηλα στην μεση,πηγα σε ορθοπαιδικο εβγαλα ακτινογραφια και εγινε διαγνωση σκολιωσης ενηλικων.Θα μπορω πια να κανω κανονικη προπονηση με ελευθερα βαρη ορθιος?,και ειδικα την αγαπημενη μου ασκηση που ειναι το σκουτ?? εστω και με βαρη 40% κατω απο πριν? συγχαρητηρια για την σελιδα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-03-11 13:47 #5
    Προεπιλογή
    ^ Καλως ηρθες φιλε μου.. περασε μια βολτα κι απ τα νεα μελη να σε καλως ορισουμε και να γνωριστουμε καλυτερα..

    Το γιατρο που το διεγνωσε τον ρωτησες πανω στο θεμα?
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-03-11 15:38 #6
    Προεπιλογή
    Ναι του εκανα διαφορες ερωτησεις πανω στο θεμα, μη βαζεις πολλα κιλα μου ειπε,δεν μου εδωσε σαφεις απαντησεις ομως. Ηταν γιατρος του ικα και ξερεις αυτοι με τα χιλια ζορια μιλανε...Αν γνωριζεις το θεμα, το εχεις ξανασυναντηση απαντησε μου ειδικα με το σκουοτ με ενδιαφερει μηπως δεν πρεπει να κανω καθολου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-03-11 15:55 #7
    Προεπιλογή Σκολιωση Ενηλικων
    Γεια σε ολους σας! Παρακολουθω την σελιδα καιρο εχετε κανει πολυ καλη δουλεια! σημερα γραφτηκα στο φορουμ για να μου πειτε την αποψη σας πανω στο προβλημα που εχω, και εγινε διαγνωση τελευταια σκολιωση ενηλικων.Κανω προπονηση με βαρη 9 χρονια ειμαι 31 χρονων.Θα μπορω απο εδω και στο εξης να κανω προπονηση με ελευθερα βαρη ορθιος? και ειδικα σκουοτ? εστω και με λιγα κιλα? τις ερωτησεις αυτες τις εκανα και στον γιατρο αλλα δεν πηρα σαφεις απαντησεις μη βαζεις πολλα κιλα μου ειπε και να κανεις κοιλιακους να εχεις σφηχτη κοιλια αυτο θα σε βοηθησει.Αν γνωριζει κανεις το θεμα θα με βοηθησει πολυ.Χαιρομαι πολυ που εγινα μελος να θετω και εγω τα ερωτηματα μου πανω στην προπονηση ,και διατροφη και σε οτι αλλο θεμα με απασχολει για την σωματικη διαπλαση που ολοι αγαπαμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-03-11 15:55 #8
    Προεπιλογή
    Γνωμη μου ειναι να κανεις.. Αλλα με προσοχη και με πολυ μικροτερο ογκο προπονησης απ τα μεγιστα σου. Παρατηροντας τη σκωλιοση αν επιδεινωνεται, θεωρω οτι με προπονηση μπορουν να διορθωθουν τετεοια προβληματα, γι αυτο επισκεψου κι εναν αθλιατρο.
    επισης αν καταληξεις να μην κανεις δε χαθηκε κι ο κοσμος, υπαρχουν αρκετες αλλες ασκησεις για να το αντικαταστησεις,
    Δεν θα εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος, πολλοι αποφευγουν καποιες ασκησεις που τους ενοχλουν, για λογους μεσης σπονδυλικης στηλης γνκ η γονατα..
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-03-11 16:21 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    φιλε παρασευα καλως ηρθες στο φορουμ..

    μια θερμη παρακληση. να προσεχεις λιγο που ανοιγεις θεματα..
    το θεμα σου συγχωνευτηκε εδω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-03-11 16:31 #10
    Προεπιλογή
    Χαιρομαι παιδια για την γνωριμια εστω και απο εδω.Εβαλα το θεμα λαθος συγχωρεστε με ειμαι νεοσυλεκτος ακομα στο φορουμ.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-04-11 14:40 #11
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Η σκολίωση είναι μεικτή παραμόρφωση της Σ.Σ.,δηλαδή στροφή και κάμψη (στις περισσότερες των περιπτώσεων) ή στροφή και πλάγια κάμψη.
    Σε μικρή ηλικία και αν κριθεί απαραίτητο τοποθετείτε θωρακοσφυικός κηδεμόνας τύπου Μπάρτον ή Μινγουόνκι.Αυτοί μπορεί να παραμείνουν ακόμη και για κάποια χρόνια (συνήθως 2-3).
    Βάρη και σκολίωση δεν συνάδουν,το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πολλές ασκήσεις για έκπτυξη του θώρακα,ισορροπιστικές,πάρα πολλές για έλεγχο του κορμού και για προσαγωγή ωμοπλατών (μέση μοίρα τραπεζοειδή-ρομβοειδής),αρκετές για ανάσπαση ωμοπλατών (ανελκτήρας ωμοπλάτης-άνω μοίρα τραπεζοειδή...),αναρίθμητους ραχιαίους...για πλήρη έκταση και έλεγχο αυτής...και φυσικά απίστευτες δώσεις υπομονής.

    Φυσικά αυτό που περιέγραψα δεν αντικατοπτρίζει όλα τα περιστατικά,αναφέρθηκα στην πιο συχνή συντηρητική θεραπεία,η οποία μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με την χρήση κηδεμόνα.

    Φιλικά Νίκος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-09-11 15:45 #12
    Προεπιλογή
    μολις ειδα οτι δεν επιτρεπονται τα βαρη οταν εχεις σκολιωση...εμενα ποτε δεν μου το ειπαν στο γυμναστηριο...
    εχω μετρια προς σοβαρη σκολιωση, εχετε καμια ιδεα για ασκησεις?
    Η καποιος να μου μεταφρασει το παραπανω ποστ του φιλου γιατι δεν καταλαβα γρι???
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-09-11 16:47 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Breena Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις ειδα οτι δεν επιτρεπονται τα βαρη οταν εχεις σκολιωση...εμενα ποτε δεν μου το ειπαν στο γυμναστηριο...
    εχω μετρια προς σοβαρη σκολιωση, εχετε καμια ιδεα για ασκησεις?
    Η καποιος να μου μεταφρασει το παραπανω ποστ του φιλου γιατι δεν καταλαβα γρι???
    Αν έχεις μέτρια προς σοβαρή σκολίωση, τότε πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-06-12 14:06 #14
    Προεπιλογή σκωλιωση
    γεια σας εχω σκωλιωση σε μικρο βαθμο.θα ηθελα να ρωτησω αν το κολυμπι βοηθαει πραγματικα και τι ασκησεις πρεπει να κανω για βελτιωσω την πλατη μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-06-12 14:09 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ακης ψαρακας Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας εχω σκωλιωση σε μικρο βαθμο.θα ηθελα να ρωτησω αν το κολυμπι βοηθαει πραγματικα και τι ασκησεις πρεπει να κανω για βελτιωσω την πλατη μου
    Ξερω πως βοηθαει παρα πολυ το μονοζυγο!
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία