Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 30-01-10 14:36 #1
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή Θερμοκρασία σώματος
    Θα ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι η φυσιολογική θερμοκρασία του ανθρώπινου σώματος; 36,6 ξέρω. Η δική μου στις περισσότερες περιστασιακές μετρήσεις έιναι περίπου 36,1.
    Να με ανησυχεί αυτή η μειωμένη θερμοκρασία; Σημαίνει κάτι για τον μεταμβολισμό μου; Η τελευταία μέτρηση έγινε τώρα έχοντας φάει ένα γερό πρωινό 3 ώρες πριν.
    Έβαλα 2 διαφορετικά θερμόμετρα, ένα υδραργύρου και ένα ψηφιακό. Στη μασχάλη ή στο στόμα για να έχουμε καλύτερη μέτρηση;
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-01-10 14:47 #2
    Προεπιλογή
    Η κανονικη θερμοκρασια του σωματος ποικιλει κατα πολλους βαθμους κατα την διαρκεια της μερας,αναλογα με την φυσικη δραστηριοτητα,τα συναισθήματα και τις διακυμανσεις της ατμοσφαιρικης θερμοκρασιας.Οι χαμηλότερες θερμοκρασιες παρουσιαζονται κατα την διαρκεια του υπνου ενω λιγο ψηλότερεςσημειωνονται οταν το ατομο ξυπνα ακομα και οταν παραμενει στο κρεβατι.
    Στελακο δεν νομιζω οτι ειναι κατι το ανησυχητικο


    Υ.Σ στο στομα υπαρχει καποια αποκληση,καλυτερα μασχαλη η.......εκει που το βαζουν τα μωρακια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-01-10 14:52 #3
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Θα κάνω κάποιες μετρήσεις τα επόμενα πρωινά για να δω τι γίνεται γιατί αν είναι συνέχεια χαμηλή μπορεί να σημαίνει και αργό μεταμβολισμό..

    Χμ... εκεί που το βάζουν τα μωράκια; Μπα, λέω να προτιμήσω τη μασχάλη!

    Ευχαριστώ Μαρία
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-01-10 14:41 #4
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνω κάποιες μετρήσεις τα επόμενα πρωινά για να δω τι γίνεται γιατί αν είναι συνέχεια χαμηλή μπορεί να σημαίνει και αργό μεταμβολισμό..

    Χμ... εκεί που το βάζουν τα μωράκια; Μπα, λέω να προτιμήσω τη μασχάλη!

    Ευχαριστώ Μαρία
    Τυχερέ!! Για ρώτα και μένα!! 6 μέρες 37.5!!!! ο μεταβολισμός φταίει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-01-10 18:02 #5
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχερέ!! Για ρώτα και μένα!! 6 μέρες 37.5!!!! ο μεταβολισμός φταίει?
    Χα χα χα! Εσύ είσαι εκτός συναγωνισμού! Με τέτοια θερμοκρασία τι να τα κάνεις τα θερμογενετικά, μιλάμε για τρελές καύσεις!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-02-10 11:17 #6
    Προεπιλογή
    Στέλιο μην σε αγχώνει το γεγονός αυτό. Και εγώ έχω παρατηρήσει κάποιες φορές η θερμοκρασία μου να είναι κάτω από το 36,6. Δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία όμως.
    Το πιο ακραίο μου είχε συμβεί κάποτε που ήμουν στο νοσοκομείο και είχα κάποιο πρόβλημα υγείας και είχα θερμοκρασία αρκετά κάτω απο τους 36 βαθμούς για λίγες μέρες.
    Ηταν καυσωνας και εγώ πάγωνα και τρέχαν οι νοσοκόμες να βρούν κουβέρτες γιατί τις είχαν φυλαγμένες σε αποθήκες. Στο τέλος με είχαν κουκουλώσει με δυο -τρεις κουβέρτες και εμένα τρίζαν τα δόντια μου από το κρύο που ένιωθα. Οι επισκέπτες που έρχονταν να δούν την κοπέλα που ήταν στο ίδιο δωμάτιο με κοιτούσαν σαν να ήμουν εξωγήινη.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-02-10 17:14 #7
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Από αύριο το πρωί θα ξεκινήσω να μετράω τη θερμοκρασία μου μόλις σηκώνομαι απ' το κρεβάτι. Ίσως και σε μία ακόμη στιγμή της ημέρας και θα καταγράφω τις μετρήσεις. Για καμιά βδομάδα..... να βγάλω έναν μέσο όρο για να ξέρω τι γίνεται.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση