Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 74
  1. 15-09-10 01:44 #16
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Ενταξει παιδια ,τι 5-6 εβδομαδες και μια of,μετα από 10-15-20 χρονια ,εχουν καταπονηθει όλα τα συστηματα,αυτα δουλευουν αθροιστικα και συγκεντρωνονται.Φαντασου να παρεις ενα λαστιχο και να αρχισεις να το τεντωνεις συνεχεια,καποια στιγμη φθειρεται και καποια στιγμη κόβεται κιολας.
    Παντως 3 εβδομαδες που το ξεκουρασα και επαιρνα tilcitine δεν μου εκανε τίποτα,ξαναρχισα και ο πονος ήταν ακριβως ο ίδιος,το κουρασα εξτρα μια εβδομαδα τωρα και αυτο ήταν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-09-10 01:48 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει παιδια ,τι 5-6 εβδομαδες,μετα από 10-15-20 χρονια ,εχουν καταπονηθει όλα τα συστηματα,αυτα δουλευουν αθροιστικα και συγκεντρωνονται.
    Παντως 3 εβδομαδες που το ξεκουρασα και επαιρνα tilcitine δεν μου εκανε τίποτα,ξαναρχισα και ο πονος ήταν ακριβως ο ίδιος,το κουρασα εξτρα μια εβδομαδα τωρα και αυτο ήταν.
    Σιγουρα ξεφευγεις απο την φυσιολογια πολλες φορες αλλα προσπαθουμε να πεσουμε στα 'μαλακα' οσο μπορουμε.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-09-10 08:32 #18
    Προεπιλογή
    η αλλη λυση παιδια την ο οποία και εκανε φιλος μου σε γνωστο μου γιατρο Ορθοπεδικό ομαδας Α1 μπασκετ, ειναι ενεση στο σημειο εκεινο με αντιφλεγμονωδη ενζυμα και ξυλοκαινη ισως και να ειχε και κορτιζονη δεν ειμαι σιγουρος ,αφου ειχε παρει θεραπεια σε χαπια και δεν του περασε,και σε 15-20 ηταν οκ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-09-10 08:45 #19
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Hταν εφημερο το αποτελεσμα;Εννοω δηλαδη απλα για να μπορει να μπει να παίξει τον αγωνα ας πουμε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-09-10 17:45 #20
    The Trainer
    Το avatar του χρήστη crow

    Εγγραφή
    18-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    693
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hταν εφημερο το αποτελεσμα;Εννοω δηλαδη απλα για να μπορει να μπει να παίξει τον αγωνα ας πουμε;
    Ναι, ειναι απλα για να μην ποναει κ να παιξει τον αγωνα.Το κακο ειναι οτι επειδη δεν πονας εκεινη τη στιγμη κ το ζοριζεις μετα γινετε χειροτερο το προβλημα.
    Κ εμενα ο πρωταθλητισμος μου αφησε κατι που θα με βασανιζει παντα(οχι που θα τη γλιτωνα) κ αυτο ειναι επικονδυλιτιδα....κ λιγο τενοντιδα.
    Ομως εχω λυσει το προβλημα μου με βελονισμο κ πρωτη φορα δεν ειπα <παλι πεταμενα λεφτα>.
    Θα σου ελεγα να δοκιμασεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-09-10 22:31 #21
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anithos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αλλη λυση παιδια την ο οποία και εκανε φιλος μου σε γνωστο μου γιατρο Ορθοπεδικό ομαδας Α1 μπασκετ, ειναι ενεση στο σημειο εκεινο με αντιφλεγμονωδη ενζυμα και ξυλοκαινη ισως και να ειχε και κορτιζονη δεν ειμαι σιγουρος ,αφου ειχε παρει θεραπεια σε χαπια και δεν του περασε,και σε 15-20 ηταν οκ
    Κάπου το έχω ξαναγράψει νομίζω, οι ενέσεις κορτιζόνης είναι πολύ ύπουλες.
    Στους περισσότερους μετά από λίγο καιρό η τενοντίτιδα υποτροπιάζει.

    Σταματάει ο πόνος αλλά το πρόβλημα υπάρχει. Δε πονάς, το ζορίζεις και σε λίγο πάπαλα.... μετά τρέχεις και δε φτάνεις.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-09-10 08:52 #22
    Προεπιλογή
    μήνυμα απο Anithos
    η αλλη λυση παιδια την ο οποία και εκανε φιλος μου σε γνωστο μου γιατρο Ορθοπεδικό ομαδας Α1 μπασκετ, ειναι ενεση στο σημειο εκεινο με αντιφλεγμονωδη ενζυμα και ξυλοκαινη ισως και να ειχε και κορτιζονη δεν ειμαι σιγουρος ,αφου ειχε παρει θεραπεια σε χαπια και δεν του περασε,και σε 15-20 ηταν οκ
    Κάπου το έχω ξαναγράψει νομίζω, οι ενέσεις κορτιζόνης είναι πολύ ύπουλες.
    Στους περισσότερους μετά από λίγο καιρό η τενοντίτιδα υποτροπιάζει.

    Σταματάει ο πόνος αλλά το πρόβλημα υπάρχει. Δε πονάς, το ζορίζεις και σε λίγο πάπαλα.... μετά τρέχεις και δε φτάνεις.
    __________________
    οχι να διευκρινησω κατι ,δεν ηταν μπασκεμπολιστας το παιδι ,δεν εκανε ενεση για να παιξει στον αγωνα,με βαρη ασχολουνταν και τον περασε και μαλλον δεν ειχε μεσα κορτιζονη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-09-10 23:55 #23
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ειναι απλα για να μην ποναει κ να παιξει τον αγωνα.Το κακο ειναι οτι επειδη δεν πονας εκεινη τη στιγμη κ το ζοριζεις μετα γινετε χειροτερο το προβλημα.
    Κ εμενα ο πρωταθλητισμος μου αφησε κατι που θα με βασανιζει παντα(οχι που θα τη γλιτωνα) κ αυτο ειναι επικονδυλιτιδα....κ λιγο τενοντιδα.
    Ομως εχω λυσει το προβλημα μου με βελονισμο κ πρωτη φορα δεν ειπα <παλι πεταμενα λεφτα>.
    Θα σου ελεγα να δοκιμασεις
    Τhanx for the tip Nαντια,προς το παρον ο γιατρος μου δινει ενα φαρμακο εν ονοματει Partial το οποιο περιεχει Μελοξικαμη
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-10-11 23:55 #24
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή ΕΠΙΚΟΝΔΥΛΙΤΙΔΑ
    Οπως καταλαβατε και απτο τιτλο εχω εσω-εξω επικονδυλιτιδα και στα δυο χερια.
    Το ξερω ειναι κατορθωμα!
    Προφανως και την "εκτρεφα" καιρο αλλα το καλοκαιρι μετα απο υπερκοπωση μου βγηκε σε πολυ εντονο βαθμο η εσω στο αριστερο.
    Απο τοτε αντιμετωπιζω πολυ εντονα προβληματα. Αφου γυρισα γιατρους και γιατρους (καθως πλεον δε μπορουσα να κανω καμια ασκηση με βαρη) αρχισα φυσικοθεραπειες και εννοειται αποχη απτα βαρη. Αυριο κανω τη 10η και τελευταια και να τονισω οτι η βελτιωση που εχω δει ειναι παρα πολυ μικρη. Υστερα απο αρκετη ξεκουραση αποφασισα να αρχισω παλι ασκησεις με ελαχιστα κιλα μηπως το βοηθησω μεσω αιματωσης.
    Μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο υπομονη? θα μπορεσω να ξαναμπω γερα στα βαρη? Υπαρχει λυση?
    Ο γιατρος μου μου ειχε πει για μια ενεση στη περιπτωση που δεν περασει γνωριζει κανεις τιποτα γιαυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-10-11 00:05 #25
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    υπομονη και ξεκουραση...δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...για την ενεση δεν γνωριζω κατι

    οταν ομως με το καλο ξαναμπεις ή και τωρα που κανεις χαλαρα,θα πρεπει να ΚΟΨΕΙΣ γαλλικες πιεσεις τρικεφαλων(ειτε με μπαρα ειτε αλτηρες) και γενικα οποιαδηποτε ασκηση τρικεφαλων εχει παρομοια κινηση....οπως οι εκτασεις τρικεφαλων με αλτηρα πισω απο το κεφαλι,ειτε αλλες παραλλαγες που κανουν μερικοι...γιατι οι ασκησεις αυτες ειναι υπευθυνες για επικονδυλιτιδα σε πολλους...το παθαινω και γω αμα κανω αυτες τις ασκησεις ειδικα με πολλα κιλα...μια περιοδο ειχα μαλιστα χοντρο προβλημα και παρελυε ολο το χερι μου σε μερικες ασκησεις....μολις τις εκοβα μεσα σε 2-3 βδομαδες περναγε και τωρα ειμαι οκ...αυτα
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-10-11 11:16 #26
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    mono AEK διάβασε τα προηγούμενα ποστ, έχει ξανασυζητηθεί.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-10-11 22:33 #27
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως καταλαβατε και απτο τιτλο εχω εσω-εξω επικονδυλιτιδα και στα δυο χερια.
    χαχα...και νομιζα οτι ημουν ο μονος.λοιπον φιλε μου θα σου πω τι εκανα εγω,και δουλεψε.τα περασμενα χριστουγεννα με χτυπησε η επικονδυλιτιδα μεσα εξω.πολλοι μου ελεγαν παρε βολταρεν σε σκονη.αλλοι χαπια και αλοιφη.αλλος χτυπα ενεση μου λεει.ειδικα στην ενεση ...τα μαλλια μου εγιναν punk...εγω εβαζα biofreeze με εναλαγη voltaren.κατι εκαναν αλλα οχι αποτελεσματικα.μετα απο μερες συναντησα εναν φιλο πυγμαχο και βετερανο αρσιβαριστα.με ειδε που ποναγα και μου πιανει το χερι και μου ζουλαει την φλεγμωνη στους αγκωνες.ουρλιαξ,αλλα αμεσως ενιωσα ανακουφηση.μου λεει.....θα βαζεις βολταρεν η βιοφριζ,και θα κανεις μασαζ για 10 λεπτα,και συγχρονος θα ζουλας ακριβως εκει που πονας,και ας ουρλιαξεις.αν δεν σπασει η φλεγμωνη δεν θα σου περασει ποτε.μετα το 10λεπτο θα βαζεις και παγο μεχρι να νιωσεις καψιμο/δυσφορια.θα το κανεις αυτο 2-3 φορες την ημερα.το εκανα και καθε μερα ηταν και λιγο καλυτερα.μετα απο 1 μηνα ειχε περασει τελειως σαν να μην ειχα ποτε.τωρα πλεον ουδε μια ενοχληση εχω.στην αρχη ,ουτε καρεκλα δεν μπορουσα να σηκωσω.οταν ξαναπηγα στο γυμναστηριο ξανα αρχισα με 7κιλους αλτηρες.τετοια ταλαιπωρια που εφαγα δεν λεγετε.ασ ειναι καλα ο ανθρωπος που με συμβουλεψε....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-10-11 21:29 #28
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sadistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα...και νομιζα οτι ημουν ο μονος.λοιπον φιλε μου θα σου πω τι εκανα εγω,και δουλεψε.τα περασμενα χριστουγεννα με χτυπησε η επικονδυλιτιδα μεσα εξω.πολλοι μου ελεγαν παρε βολταρεν σε σκονη.αλλοι χαπια και αλοιφη.αλλος χτυπα ενεση μου λεει.ειδικα στην ενεση ...τα μαλλια μου εγιναν punk...εγω εβαζα biofreeze με εναλαγη voltaren.κατι εκαναν αλλα οχι αποτελεσματικα.μετα απο μερες συναντησα εναν φιλο πυγμαχο και βετερανο αρσιβαριστα.με ειδε που ποναγα και μου πιανει το χερι και μου ζουλαει την φλεγμωνη στους αγκωνες.ουρλιαξ,αλλα αμεσως ενιωσα ανακουφηση.μου λεει.....θα βαζεις βολταρεν η βιοφριζ,και θα κανεις μασαζ για 10 λεπτα,και συγχρονος θα ζουλας ακριβως εκει που πονας,και ας ουρλιαξεις.αν δεν σπασει η φλεγμωνη δεν θα σου περασει ποτε.μετα το 10λεπτο θα βαζεις και παγο μεχρι να νιωσεις καψιμο/δυσφορια.θα το κανεις αυτο 2-3 φορες την ημερα.το εκανα και καθε μερα ηταν και λιγο καλυτερα.μετα απο 1 μηνα ειχε περασει τελειως σαν να μην ειχα ποτε.τωρα πλεον ουδε μια ενοχληση εχω.στην αρχη ,ουτε καρεκλα δεν μπορουσα να σηκωσω.οταν ξαναπηγα στο γυμναστηριο ξανα αρχισα με 7κιλους αλτηρες.τετοια ταλαιπωρια που εφαγα δεν λεγετε.ασ ειναι καλα ο ανθρωπος που με συμβουλεψε....
    αυτο στην ουσια κανω και στις φυσικοθεραπειες εκτος απτα λειζερ περιλαμβανουν μαλαξεις στη φλεγμονη (μασαζ αν το προτιμας) με απιστευτο πονο και υστερα παγο
    εχω καποια βελτιωση αλλα υστερα απο 10 συνερδριες το προβλημα υπαρχει απλα σε μικροτερο βαθμο.
    οποτε συνεχιζω και βλεπουμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-11-11 16:45 #29
    Προεπιλογή Επικονδυλίτιδα.....
    Επικονδυλίτιδα.....
    Τελικά οι φόβοι μου ηταν σωστοί. "Επικονδυλιτιδα δεξιού αγκώνα έσω"
    Χάπια, ξεκούραση και αποχή 1 μήνα από γυμναστήριο και από οποιαδήποτε καταπόνηση...

    Έχει κάποιος καμία ανάλογη εμπειρία για συμβουλές-προτάσεις?

    --Ευκαιρία για αερόβιο και φούλ πρόγραμμα ποδιών..--
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-11-11 23:31 #30
    Προεπιλογή
    Τι αντιφλεγμονώδη χάπια παίρνεις?

    Πες και ποσότητα αν είναι εύκολο.

    Βασικά αν ξέρει και κάποιος άλλος απο ανάλογο πρόβλημα , ας πει τι του είχε συνταγογραφήσει ο γιατρός.



    Πάντως για αυτό που ρώτησες, εγώ θα σου πρότεινα πλήρης αποχή απο το παραμικρό βάρος-επιβάρυνση για να περάσει 100% η φλεγμονή, γιατί κάνεις που κάνεις την ζημιά στα νεφρά/στομάχι/συκώτι και δεν ξέρω και εγώ που αλλού( - δεν εννοώ κάτι πρόστυχο) , ας θεραπεύσεις τουλάχιστον πλήρως το πρόβλημα και μην δώσεις 'παράταση'.Γιατί δεν φτάνουν πάντα τα χάπια και η ξεκούραση.
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία