Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 27-02-10 00:13 #1
    Το avatar του χρήστη zarras

    Εγγραφή
    05-09-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    142
    Προεπιλογή Η συμβιωση με τα βαρη μετα τα 35
    ....ειναι πραγματικα δυσκολη
    βλεπω πως ημουν παλια (ξεκινησα βαρη στα 16 ως τα 20 περιπου, και μετα απο τα 24 ως τα 26-27) και πως εχει αλλαξει ο οργανισμος μου τωρα στα 35.
    Οι διαφορες ειναι αποκαρδιοτικες. Παλια χρειαζομουν 2-3 μερες για μυικη αποκατασταση, τωρα πλεον θελω 3-5, μαλιστα εχει συμβει να χρειαστω 7!!! μερες για να ξαναμπω πλατη υστερα απο εξοντωτικη προπονηση.
    Η αποκατασταση επισης εχει μειωθει δραματικα κατα τη διαρκεια του υπνου. Η τεστοστερονη εχει φτασει στον αστραγαλο, και η αυξητικη ορμονη μας εχει εγκαταλειψει προ πολλου.
    Αλλο ενα σημειο που φαινεται να εχει μειωθει σημαντικα ειναι ο μεταβολισμος, περιμενα οταν ξεκινησα κανα 6μηνο για να ξυπνησει και παλι ο οργανισμος (οπως πανω κατω χρονικα ειχε συμβει στο παρελθον) αλλά παρατηρω ελαχιστη αυξηση μεχρι και σημερα. Οι αρθωσεις ειναι το επομενο πραγμα που ειδα να εχει διαφορά σε σχεση με το παρελθον. Πονανε περισσοτερο (αγκωνας-ωμος) και εχω συχνοτερους τραυματισμους σε τενοντες (κυριως απο απροσεξια) στην περιοχη του πυχη. Το σημαντικοτερο ολων βεβαια, με 2 λογια ειναι οτι απλα δεν βλεπω να "περνω" οπως παλια, η αναπτυξη ειναι εμφανεστατα μικροτερη, και τα κιλα ερχονται ιδιαιτερα δυσκολα. Απο θεμα διατροφης τρωω οτι ετρωγα και παλια οταν εκανα βαρη, θελω να πω οτι διατροφικα ειμαι -σχετκα- οκ, μαλιστα σε σχεση με παλια η βοηθεια απο τα συμπληρωματα που καταναλωνω ειναι κατα πολυ περισσοτερη. Με εχει παρει λιγο απο κατω με το ολο θεμα σε σημειο που σκεφτομαι να καταφυγω στο darκ side των συμπληρωματων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-02-10 00:51 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    zarras εγω ειμαι 36, δε βλεπω και τοσο τρομερές διαφορες στα περισσότερα που λες, οχι οτι δεν υπάρχουν, υπάρχουν αλλα οχι σε τετοιο βαθμό, σε μενα τουλάχιστον,
    εκει που εχω ακριβος τα ιδια προβληματα ειναι η μυικη αποκατάσταση, θελω 3 μερες μινιμουν, αρθρώσεις και ώμους πρόβλημα,
    πάντως σε δύναμη ακομη δεν εχω πρόβλημα.

    για το τελευταίο που λες, καποτε το σκεφτόμουν και εγω αλλα έμεινα μακριά, καλύτερα κανε το ιδιο και εσυ, γιατι φαντάσου τωρα που εχεις πέσει λιγο λογο ηλικίας πως θα αισθάνεσαι οταν θα κόψεις αυτά, θα ειναι σα να πέφτεις απο γκρεμο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-02-10 00:53 #3
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    ωραία υπογραφή zarras
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-02-10 00:55 #4
    Το avatar του χρήστη zarras

    Εγγραφή
    05-09-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    142
    Προεπιλογή
    ναι σε δυναμη ουτε και γω βλεπω διαφορα αυτο ειναι το ευχαριστο.
    Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ -να το πω καπως χοντροκομμενα- γυμναζοσουν ολο αυτο το διαστημα οποτε μπορει να μη σου φαινεται τοσο εντονο. Εγω που ειχα σταματησει για μεγαλο διαστημα και αρχισα παλι τωρα, συγκριτικα μου φαινεται εντονο


    υγ, λολ ευχαριστω την εφτιαξα τωρα, οση ωρα περιμενα να απαντησει καποιος στο θρεντ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-02-10 01:00 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    οπα μισο, ποσο καιρο εχεις που ξαναξεκινησες?!

    εγω εκανα απο τα 16-19, 21-23, και τωρα πριν 5 χρονια περιπου ξαναξεκινησα, στην αρχη ηταν παρα πολυ δυσκολο και σκέφτηκα πολες φορες να τα παρατήσω του πρώτους 6 μηνες, πιανόμουν πολυ ασχημα και δεν εβλεπα διαφορα στο σωμα μου παρα μονο ποντους να φευγουν απο την κοιλια, αλλα στην συνέχεια αλλαξαν τα πραγματα, θελει χρονο για να βρεις το ρυθμο σου, μην απογοητεύεσαι, μολις θα μπεις σε σειρα θα δεις πως δεν ειναι και τοσο τρομερες οι διαφορες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-02-10 01:02 #6
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-02-10 01:11 #7
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zarras Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανα 8αρι μηνες
    σύντομα θα δεις διαφορά, μονο πρόσεξε πολύ τη διατροφή σου γιατί ο μεταβολισμός όντος δεν εχει καμία σχέση με τις μικρές ηλικίες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-02-10 01:04 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εγω επειδη το εργο το ξέρω καλύτερα εχω να πώ στα 35 ελάχιστες διαφορες θα δείς οι περισσότερες είναι μετα τα 40-42 , αλλα φανταστείτε να μην κάναμε και βάρη τι σαβούρες θα είμασταν .

    είναι φυσιολογική φθορα που λέμε δεν θα στήσουμε και παλούκι , απλα με την πάροδο του χρόνου το ανθρώπινο σώμα φυσιολογικα έχει απώλεια σε μυικό ιστα αρχίζοντας απο τα κάτω άκρα , αυτό κατα ενα μέρος οφείλετε και σε μείωση δραστηριοτήτων λόγω ηλικίας αλλα και φυσικη απώλεια μυων .

    μια μέτρια προπόνηση με βάρη η γενικα προπόνηση κάνει αυτα τα συμπτώματα να μειώνονται , αλλα και ενας που γυμναζόταν συστηματικα φυσιολογικό να δεί κάποια διαφορα στο σώμα του ενας που ποτε δεν γυμνάζετε ούτε θα καταλάβει αυτα που λές .

    όπως ενα παραδειγμα λέει ενας εγω πίνω καπνίζω κανω καταχρήσεις και είμαι μια χαρα μπόμπα , λέω έχεις τρέξει ποτε έστω και 100 μέτρα ? λέει όχι ε γι αυτό είσαι μια χαρα γιατι αν τρέξεις θα σε μαζεύει το ασθενοφόρο.

    απλα όσο μεγαλώνουμε προσαρμόζουμε ανάλογα και τον όγκο προπόνησης , γιατι αλλιώς καταβολίζουμε το σώμα μας .

    επίσης το σώμα δεν είναι ενα αυτοκίνητο που βγάζει πάντα σταθερούς ίππους, (που και αυτό αν κάνει πολλα χιλιόμετρα πέφτει η συμπίεση ) αλλα πέφτει η απόδοση με την πάροδο του χρόνου και δεν πρέπει να μας παραξενεύει αυτο , απλα με την προπόνηση μειώνουμε αυτη την πτώση

    η δύναμη δεν χάνετε αλλα η αντοχή στην δύναμη και ο χρόνος αποκατάστασης και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δεχτούμε είναι φυσιολογική εξέλιξη .

    πού να περάσεις και τα δεύτερα άντα και πρός τα ήντα εκεί να δείς πόσα απίδια παίρνει ό σάκος , αλλα είπαμε με την προπόνηση μειώνεις τις διαφορές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση