Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 54
  1. 21-04-10 23:33 #1
    Προεπιλογή Βαρη + αεροβιο = NO ???
    Παιδια καθως πλησιαζει καλοκαιρακι ηρθε η ωρα να ασχοληθω με το να ξεφορτωθω το λιπος που κρυβει το αγαλματενιο κορμι μου

    Το προγραμμα που κανω τωρα ειναι 5 μερες βαρη, αν προσθεσω και αεροβιο (τρεξιμο, οχι σε διαδρομο αλλα σε σταδιο) σε καθε μερα θα ειναι too much ?? Και λογικα αφου δε θα σταματησω τα βαρη καλο δε θα ηταν να μην κοψω και τους υδατανθρακες ? Καλα το σκεφτομαι η κανω καπου λαθος ?

    Καθε γνωμη πολυτιμη! Σας ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-04-10 23:39 #2
    Προεπιλογή
    Τι σκοπο εχεις?
    Να γραμμωσεις να εισαι fit αυτο μονο?Αν ναι κανε καθε μερα σε γηπεδο κατα προτιμηση επιφανεια χορτο και συνεχισε ισορροπημενη διατροφη.
    Αν σκοπο εχεις να κατεβεις σε αγωνες bb μερα παρα μερα καλα ειναι μιας και θα εχεις και αγωνιστικη διατροφη.
    Δεν δινεις και πολλα στοιχεια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-04-10 23:44 #3
    Προεπιλογή
    Οχι για αγωνες, απλα θελω να ειμαι στεγνος οτι περισσοτερο μπορω, γενικα εχω λιγο λιπος και οι αποθηκες μου ειναι κυριος κοιλια και ποδια. Φαινονται οι κοιλιακοι απλα θελω ενα πιο στεγνο look
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-04-10 23:49 #4
    Προεπιλογή
    Διατροφη ακολουθεις προγραμμα?Γιατι η γραμμωση ειναι κυριως θεμα διατροφης απλα με την αεροβια επιτυγχανουμε πιο γρηγορο αποτελεσμα.Αν δεν κανεις διατροφη δεν θα δεις και το ποθητό αποτελεσμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-04-10 00:00 #5
    Προεπιλογή
    Ναι φυσικα και κανω διατροφη, εξαλλου και τωρα δεν εχω καποιο παραπονο με τα ποσοστα λιπους μου, απλα θα ηθελα κατι ακομα καλυτερο... Εχω γραμμωση, οι κοιλιακοι μου φαινονται (οι κατω ειναι πιο θολοι βεβαια) απλα θελω να φανουν ακομα πιο πολυ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-04-10 00:06 #6
    Προεπιλογή
    Αφου εισαι σε καλο δρομο μην αλλαξεις την διατροφη σου δεν χρειαζεται να κοψεις υδατανθρακα(αφου σου βγαινει ετσι και δεν εχεις σκοπο αγωνιστικο)και ξεκινα αεροβια και αφου θες εξω σε γηπεδο το καλυτερο ειναι σε χορτο,οχι σε ταρταν ουτε σε σκληρο χωμα.Τα βαρη συνδιαζονται με αεροβιο στην γραμμωση και ριξε μια ματια στα τοπικ που εχουν θεμα την αεροβια να κατατοπιστεις για οτι απορια μπορει να εχεις εκει μετεπειτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-04-10 00:08 #7
    Προεπιλογή
    Οκ σε ευχαριστω πολυ. Και μια τελευταια ερωτηση, συνδυαζοντας την αεροβικη με τα βαρη δεν κινδυνευω να χασω πολυ μυικη μαζα ? Αν και πιστευω οτι αυτο ειναι καθαρα θεμα διατροφης, τουλαχιστον ετσι διαπιστωνω σε μενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-04-10 00:10 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnny21a Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστευω οτι αυτο ειναι καθαρα θεμα διατροφης,

    Ετσι ειναι........οσο αεροβιο και να κανεις αν μετα τρως ενα αρνι θα βαλεις και λιπος!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-04-10 00:18 #9
    Προεπιλογή
    Ναι απλα ρωταω αν μπορω να διατηρησω τους μυς, χανοντας περισσοτερο λιπος παρα καθαρη μυικη μαζα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-04-10 01:17 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnny21a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απλα ρωταω αν μπορω να διατηρησω τους μυς, χανοντας περισσοτερο λιπος παρα καθαρη μυικη μαζα...

    Το μυικο οσο δεχεται ερεθισμα εχει και την αναλογη ανταποκριση και οσο εισαι οκ με την διατροφη και δεν υποσιτιζεσαι δεν υπαρχει προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-04-10 08:18 #11
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnny21a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καθως πλησιαζει καλοκαιρακι ηρθε η ωρα να ασχοληθω με το να ξεφορτωθω το λιπος που κρυβει το αγαλματενιο κορμι μου

    Το προγραμμα που κανω τωρα ειναι 5 μερες βαρη, αν προσθεσω και αεροβιο (τρεξιμο, οχι σε διαδρομο αλλα σε σταδιο) σε καθε μερα θα ειναι too much ?? Και λογικα αφου δε θα σταματησω τα βαρη καλο δε θα ηταν να μην κοψω και τους υδατανθρακες ? Καλα το σκεφτομαι η κανω καπου λαθος ?

    Καθε γνωμη πολυτιμη! Σας ευχαριστω!
    Αν κάνεις σοβαρές προπονήσεις θα καταρεύσεις γρήγορα. Κάθε μέρα διπλές προπονήσεις (βάρη - τρέξιμο) δεν είναι απλό πράγμα και το πιο πιθανό είναι να πάθει black out το ΚΝΣ σου αφού δεν θα αναρρώνει ποτέ.
    Οπότε θα χάσεις και μυική μάζα τελικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-04-10 11:05 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις σοβαρές προπονήσεις θα καταρεύσεις γρήγορα. Κάθε μέρα διπλές προπονήσεις (βάρη - τρέξιμο) δεν είναι απλό πράγμα και το πιο πιθανό είναι να πάθει black out το ΚΝΣ σου αφού δεν θα αναρρώνει ποτέ.
    Οπότε θα χάσεις και μυική μάζα τελικά.
    Οι στιβικοι* που το κανουν αυτο καθε μερα και σε επιπεδο πρωταθλητισμου γιατι δεν καταρρεουν(βαρη+τρεξιμο μαζι)και δεν υπερκοπωνονται κιολας και το παιδι οχι στιβο δεν κανει ουτε bb ουτε κανα επιπεδο πρωταθλητισμου εχει και αυτο χαλαρα το κανει.
    Κατ΄αρχην το παιδι δεν κανει πρωταθλητισμο στο fitness ή bb(που θα αλλαζαν πολλα σε αυτη τη φαση γιατι ειναι πολλα αλλα που πρεπει να λαβεις υποψιν) ,κατα δευτερον οταν λεει τρεξιμο μην τρελαινομαστε οτι θα κανει στιβικο τρεξιμο(1.30 ωρα με ταχυτητες,κουτσα,αλτικα)αλλα αεροβιο σε χαλαρους ρυθμους που δεν εβλαψε κανενα και δεν θα εχει και κανα τρελο ρυθμο 5λεπτα το χλμ(ποσοι μεγαλυτερης ηλικιας αυτο το κανουν καθε πρωι και για λογους υγειας).
    Κατα τριτον το επιπεδο που λεει οτι ειναι δεν ειναι αγωνιστικο και απο την στιγμη που προσεχει και την διατροφη του και θελει λιγο ακομα για να γραμμωσει(που εχει ηδη)ενα ερεθισμα θα του δωσει το αεροβιο,μην τρελαινοματστε και με το παραμικρο φοβομαστε να κανουμε προπονηση μην καψουμε μυικο και ποσο μαλλον οταν το αεροβιο ειναι σε επιπεδο ζεσταματος(δεν θα παει να κανει ενταση ταχυτητες κτλ που ειναι και αυτο μυικη ενδυναμωση να μπουκωσει)..........και κυριως οταν οι ρυθμοι ειναι μικροι το ξαναλεω.

    * ή οι ποδοσφαιριστες....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-04-10 12:11 #13
    Προεπιλογή
    Ισως επρεπε να αναφερω οτι ημουν αθλητης στιβου και εκανα πρωταθλητισμο(Μαρια η 1:30 ωρα που λες για τις προπονησεις μπορει να ξεπερνουσε και τις 2 ωρες τις πιο πολλες φορες, και βαρη δεν καναμε ποτε με εντονες προπονησεις ταχυτητας, συνηθως καναμε 2-3 φορες την εβδομαδα αναλογα την περιοδο) , απλα οι προπονησεις που θα κανω τωρα δε θα ειναι ιδιες με πριν. Καμια φορα βεβαια αυτο που αναφερω ως τρεξιμο θα ειναι και προπονησεις ταχυτητας γιατι πολυ απλα μου αρεσουν και το σωμα μου αντιδρα πολυ καλα, π.χ. τα ποδια μου γυμναζονται καλυτερα απο αυτες παρα αν εκανα βαρη, αλλα επειδη ξερω ποσο απαιτητικες ειναι εκεινες τις μερες δε θα κανω βαρη εννοειται
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnny21a : 22-04-10 στις 12:18
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-04-10 12:28 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnny21a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως επρεπε να αναφερω οτι ημουν αθλητης στιβου και εκανα πρωταθλητισμο(Μαρια η 1:30 ωρα που λες για τις προπονησεις μπορει να ξεπερνουσε και τις 2 ωρες τις πιο πολλες φορες, και βαρη δεν καναμε ποτε με εντονες προπονησεις ταχυτητας, συνηθως καναμε 2-3 φορες την εβδομαδα αναλογα την περιοδο) , απλα οι προπονησεις που θα κανω τωρα δε θα ειναι ιδιες με πριν. Καμια φορα βεβαια αυτο που αναφερω ως τρεξιμο θα ειναι και προπονησεις ταχυτητας γιατι πολυ απλα μου αρεσουν και το σωμα μου αντιδρα πολυ καλα, π.χ. τα ποδια μου γυμναζονται καλυτερα απο αυτες παρα αν εκανα βαρη, αλλα επειδη ξερω ποσο απαιτητικες ειναι εκεινες τις μερες δε θα κανω βαρη εννοειται

    Επειδη και εγω πρωταθλητισμο εκανα στιβο το οτι ειπα 1,30 ωρα προπονηση ειπα να ειμαι λιγο σεμνη και προκαλεσω παλι αντιδρασεις.....τριπλουν εκανα και οταν καναμε βαρη και ειμασταν πρισμενα στο καπακι βγαιναμε για κουτσα και ταχυτητες η μονη μερα ρεπο ηταν Κυριακη αντε και τον Αυγουστο χαλαρωναμε....αλλα μην τα λες αυτα γιατι........
    Απο την στιγμη που εχεις σχοληθει ξερεις τι πρεπει να κανεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-04-10 12:30 #15
    Προεπιλογή
    Χαχα μου αρεσε η σεμνοτητα σου. Ναι η αληθεια ειναι οτι πολλοι μονο που ακουν για τετοιες προπονησεις αρχιζουν και χανουν μυικο ιστο!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία