Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 54
  1. 22-04-10 12:41 #16
    Προεπιλογή
    Μαρια να σου κανω μια ερωτηση (και ξερεις οτι ΣΕ ΑΚΟΥΩ!!!)

    Τωρα που εχω αδυνατησει , και εχω και 2 μηνες στην πλατη αεροβια και αρα καλυτερη φυσικη κατασταση , εχω και περισσοτερη αντοχη (καλα με προδιδουν κυριως τα γονατα μου , φταιει και το ανωμαλο εδαφος που τρεχω, χωμα με χαλικια κτλ) και μπορω να επιταχυνω..

    τρεχω ας πουμε σε χαλαρο τεμπο (αλλα οχι το βαριεστημενο που ετρεχα λογω κιλων και φτωχης φυσικης καταστασης στην αρχη) , και καθε 50-100 μετρα πεταω και ενα σπινταρισμα (για τα δικα μου δεδομενα σπινταρισμα) για 8-10 δευτερολεπτα και μετα επανερχομαι στο τεμπο που τρεχω..

    αυτο ειναι καλο ή κακο? τωρα 2-3 μερες το κανω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-04-10 12:47 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρια να σου κανω μια ερωτηση (και ξερεις οτι ΣΕ ΑΚΟΥΩ!!!)

    Τωρα που εχω αδυνατησει , και εχω και 2 μηνες στην πλατη αεροβια και αρα καλυτερη φυσικη κατασταση , εχω και περισσοτερη αντοχη (καλα με προδιδουν κυριως τα γονατα μου , φταιει και το ανωμαλο εδαφος που τρεχω, χωμα με χαλικια κτλ) και μπορω να επιταχυνω..

    τρεχω ας πουμε σε χαλαρο τεμπο (αλλα οχι το βαριεστημενο που ετρεχα λογω κιλων και φτωχης φυσικης καταστασης στην αρχη) , και καθε 50-100 μετρα πεταω και ενα σπινταρισμα (για τα δικα μου δεδομενα σπινταρισμα) για 8-10 δευτερολεπτα και μετα επανερχομαι στο τεμπο που τρεχω..

    αυτο ειναι καλο ή κακο? τωρα 2-3 μερες το κανω..

    Θες να βελτιωσεις γενικα την φυσικη σου κατασταση η απλα να μεινεις στο θεμα του να χασεις λιπος γιατι με τα σπριντακια ειναι και τονωση για το μυικο σου,τι θες?Αν σκοπος σου ειναι και φυσικη κατασταση και εννοω να βελτιωθεις και σε αεροβιο και σε ταχυτητα και εκρηκτικοτητα θα σου πω να ξεφυγεις απο το καθιερωμενο παρατεταμενο με μεγαλης διαρκειας τρεξιμο για καψιμο λιπους και να κανεις και άλλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-04-10 13:07 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να βελτιωσεις γενικα την φυσικη σου κατασταση η απλα να μεινεις στο θεμα του να χασεις λιπος γιατι με τα σπριντακια ειναι και τονωση για το μυικο σου,τι θες?Αν σκοπος σου ειναι και φυσικη κατασταση και εννοω να βελτιωθεις και σε αεροβιο και σε ταχυτητα και εκρηκτικοτητα θα σου πω να ξεφυγεις απο το καθιερωμενο παρατεταμενο με μεγαλης διαρκειας τρεξιμο για καψιμο λιπους και να κανεις και άλλα.
    1) μα βελτιωση φυσικης καταστασης δε θα ερθει και με την προσπαθεια να χασω λιπος? με το απλο τρεξιματακι εννοω..

    2) Η τονωση για το μυικο ειναι καλη? (καταλαβες τι εννοω αν ειναι καλη.. Τρεχω με αδειο στομαχι.. εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι σε ενα χαλαρο τρεξιμο -εστω και με αδειο στομαχι- εχεις μυικο καταβολισμο, αλλα σε εντονο τρεξιμο τι γινεται???)...με αλλα λογια τονωση για μυικο σημαινει μυικη συμμετοχη???

    ο στοχος μου ειναι να χασω λιπος (εκρηκτικοτητα και τα λοιπα δε με ενδιαφερουν) και για την καρδιακη λειτουργια που ειναι αναγκαιο το αεροβιο..

    και κατι αλλο, τρεχω μονο 25-30 λεπτα τη μερα..ουτε λεπτο παραπανω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-04-10 13:28 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) μα βελτιωση φυσικης καταστασης δε θα ερθει και με την προσπαθεια να χασω λιπος? Οχι αν μεινεις στασιμος σε αυτο,συνηθιζει το σωμα και ειναι σαν να μην δεχεται ερεθισμα γιατι ειναι δεομενο(οπως στα βαρη αν κανεις παγκο 40κιλα και μενεις εκει για μηνες τι θα γινει?θα εχεις βελτιωση αν δεν ανεβασεις?οχι απλα θα κανεις 10 επαναληψεις στα 40 και δεν θα καταλαβαινεις τιποτα).Οταν λεμε φυσικη κατασταση εννοουμε ολο το πακετο να ανεβει(αντοχη-δυναμη -εκρηκτικοτητα).Με την προσπαθεια να καψεις λιπος κανοντας καθε μερα 25-30 λεπτα το σωμα παθαινει αυτο που σου εγραψα απο πανω δεν θα το νιωθεις πλεον ακι απλα θα συντηρεις μια καλη καρδιαναπνευστικη λειτουργια.

    2) Η τονωση για το μυικο ειναι καλη? (καταλαβες τι εννοω αν ειναι καλη.. Τρεχω με αδειο στομαχι.. εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι σε ενα χαλαρο τρεξιμο -εστω και με αδειο στομαχι- εχεις μυικο καταβολισμο, αλλα σε εντονο τρεξιμο τι γινεται???)...με αλλα λογια τονωση για μυικο σημαινει μυικη συμμετοχη???Η τονωση ειναι καλη γιατι με το να σπρινταρεις για 100 μετρα ανεβαζεις παλμους και πλεον το τρεξιμο παει να γινει διαλλειματικο,θα φτιαξεις και ποδαρακι ετσι η γνωμη μου θα ηταν μια μερα τρεξιμο χαλαρο αεροβιο καθαρα και ασχετη μερα σπριντακια αποκλειστικα γιατι με το να τα συγχεεις ετσι απο την μια δεν κανεις αποκλειστικα αεροβια και απο την αλλη δεν κανεις αποκλειστικα μυικη ενδυναμωση.

    ο στοχος μου ειναι να χασω λιπος (εκρηκτικοτητα και τα λοιπα δε με ενδιαφερουν) και για την καρδιακη λειτουργια που ειναι αναγκαιο το αεροβιο..και μετα σπριντακια φτιαχνεις καρδιακη λειτουργια αναγκαζεις την καρδια να φτασει στα ανωτατα ορια(κοκκινα)

    και κατι αλλο, τρεχω μονο 25-30 λεπτα τη μερα..ουτε λεπτο παραπανω..Ναι αλλα πλεον δεν σε πιανει(η καθαρα αεοβια με τον ιδιο ρυθμο χωρις τα σπριντακια) σου φαινεται λιγο,μηπως να ανεβαζες λιγο ωρα αλλα και ενταση πχ εκει που τρεχεις παραδειγμα με 6χλμ την ωρα να πας στο 5,5χλμ την ωρα ενα τσικ πιο γρηγορα για να μην κανει πλαοφον το σωμα?

    Αφου τρεχεις καθε μερα γιατι δεν κανεις παραλλαγη μια μερα τρεξιμο σπριντακια(θα σου πω αν σε ενδιαφερει τι θα κανεις) και μια μερα αποκλειστικα αεροβιο,να ξεκουραζεις καλυτερα το σωμα μιας και θα χρησιμοποιει αλλα συστηματα ενεργειας καθε μερα και οχι τα ιδια(μια μερα θα καιει γλυκογονο-λιπος,την επομενη ATP)και θα εχεις και καλυτερη αποκατασταση
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-04-10 15:01 #20
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnny21a Εμφάνιση μηνυμάτων
    , αλλα επειδη ξερω ποσο απαιτητικες ειναι εκεινες τις μερες δε θα κανω βαρη εννοειται
    Σωστός, γιατί μέχρι σήμερα δεν γνώρισα κάποιον που τα κατάφερε όλα αυτά μαζί.
    Εκτός αν μιλάμε για "άλλες" καταστάσεις. Όλοι οι υπόλοιποι θνητοί απλά δεν αντέχουν αν μιλάμε για σοβαρές προπόνήσεις ΒΒ και αερόβιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-04-10 16:58 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    βιβλιο εισαι Μαρια! εγω αυτα δεν τα ξερα! ειχα τη λαθος εντυπωση οτι οποιος τρεχει καθε μερα εστω και στον ιδιο ρυθμο θα βελτιωνει τη φυσικη του κατασταση συνεχως..καλα και πολλα αλλα δεν ηξερα..

    να ξεκαθαρισουμε λοιπον και κατι αλλο? τα σπριντ περα απο τη μυικη τονωση , την ενδυναμωση στα ποδια , και τη βελτιωση της καρδιακης λειτουργιας θα προσδωσουν κατι περισσοτερο στην καυση λιπους που με ενδιαφερει εμενα? (καλα ισως με το να λεω βελτιωση καρδιακης λειτουργιας να απανταω στο ιδιο το ερωτημα μου)

    και αλλο πανω στα σπριντ...υπαρχει καποιο οριο (επι της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας) πανω απ το οποιο θα συμβουλευες καποιον να μην τρεξει επειδη ειναι αδειο στομαχι και μπορει να προκυψει ενδεχομενος καταβολισμος? ή δεν υπαρχει η εννοια του καταβολισμου ΣΕ ΟΤΙ ενταση και αν ΤΡΕΞΕΙΣ ακομα και αν το στομαχι ειναι αδειο? με απλα λογια , καποιος τρεχει (λεμε τωρα) στο 90% και οχι στο 65 , υπαρχει περιπτωση να καταβολιστει? και το ρωταω γιατι μου προτεινεις να ανεβασω την ενταση στο τρεξιμο.

    τελος σ αυτο που λες οτι δε με πιανει η αεροβια γιατι την εχει συνηθησει το σωμα, εννοεις να εχει βρει ταβανι και η καυση του λιπους και να μη γινεται με τον ιδιο ρυθμο που θα γινοταν στην αρχη που με επιανε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-04-10 17:18 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    βιβλιο εισαι Μαρια! εγω αυτα δεν τα ξερα! ειχα τη λαθος εντυπωση οτι οποιος τρεχει καθε μερα εστω και στον ιδιο ρυθμο θα βελτιωνει τη φυσικη του κατασταση συνεχως..καλα και πολλα αλλα δεν ηξερα..

    να ξεκαθαρισουμε λοιπον και κατι αλλο? τα σπριντ περα απο τη μυικη τονωση , την ενδυναμωση στα ποδια , και τη βελτιωση της καρδιακης λειτουργιας θα προσδωσουν κατι περισσοτερο στην καυση λιπους που με ενδιαφερει εμενα? (καλα ισως με το να λεω βελτιωση καρδιακης λειτουργιας να απανταω στο ιδιο το ερωτημα μου)Με τα σπριντακια(δεν εχω καταλαβει ακομα ποση αποσταση ακριβως κανεις και σε τι ενταση και σε τι αριθμο γι΄αυτο σου λεω αν θες προγραμμα)βελτιωνεις και το μυικο σου στα ποδια γιατι εχουν ενταση οπως και τα βαρη και δεν χρησιμοποιεις λιπος ως αποθηκη ενεργειας αλλα ATP(κυριως) και γλυκογονο,αυτο που θα προσδωσουν σε εσενα ειναι μια αλλη μορφη πριξιματος απο οτι με τα βαρη,γραμμωση και γυμναζεις και αλλες μυικες ομαδες στα ποδια που δεν πιανεις με τα βαρη οπως και τουμπαλιν,αν τα βαζεις 2φορες την βδομαδα θα δεις και βελτιωση στα ποδια αλλα και τις γαμπες.

    και αλλο πανω στα σπριντ...υπαρχει καποιο οριο (επι της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας) πανω απ το οποιο θα συμβουλευες καποιον να μην τρεξει επειδη ειναι αδειο στομαχι και μπορει να προκυψει ενδεχομενος καταβολισμος? ή δεν υπαρχει η εννοια του καταβολισμου ΣΕ ΟΤΙ ενταση και αν ΤΡΕΞΕΙΣ ακομα και αν το στομαχι ειναι αδειο? με απλα λογια , καποιος τρεχει (λεμε τωρα) στο 90% και οχι στο 65 , υπαρχει περιπτωση να καταβολιστει? και το ρωταω γιατι μου προτεινεις να ανεβασω την ενταση στο τρεξιμο.Οσον αφορα το χρονο και το φαγητο αυτο ειναι σχετικο οι περισοοτεροι ομως κοιταν να εχουν χωνεψει η να ειναι νηστικοι γιατι ειναι προπονηση εντασης και μπορει να εχεις ατυχηματα(καουρες ,δυσφορια,εμετοι κτλ)Παντα ετρεχα νηστικη οτιδηποτε και να εκανα η πολυ καλα να ειχα χωνεψει γιατι το στομαχι πιεζεται πανω στην ενταση+του αν εισαι φαγωμενος αιματωνεται το στομαχι πας να αιματωσεις και το μυικο και κουραζεις και extra την καρδια.Στην ουσια ενταση κανεις.Αμα τρως σωστα και ισορροπημενα δεν καταβολιζεσαι γιατι το μυικο για να αναπτυχθει θελει ερεθισμα και οσο του το δινεις μεγαλωνει απλα δεν θα γινεις Κολεμαν(εκει θελει και αλλα κολπα)μιλαμε για φυσιολογικες καταστασεις.Σαν ενταση μιλαμε πανω απο 80% και σαν αποσταση σου λεω max 100μετρα αλλα και με αλλες παραλλαγες......οχι παραπανω γιατι μετα μπαινουμε παλι σε άλλα ενεργειακα αποθεματα κτλ.

    τελος σ αυτο που λες οτι δε με πιανει η αεροβια γιατι την εχει συνηθησει το σωμα, εννοεις να εχει βρει ταβανι και η καυση του λιπους και να μη γινεται με τον ιδιο ρυθμο που θα γινοταν στην αρχη που με επιανε? Εννοειται,οταν καποιος ανθρωπος ξεκιναει με 6χλμ την ωρα ταχυτητα για μιση ωρα μετα απο ενα μηνα θα το κανει ασυναισθητα γιατι θα εχει συνηθισει το σωμα και οι παλμοι στην αρχη που θα ηταν πιο ανεβασμενοι θα εχουν πεσει,στην ουσια ειναι σαν να πηγαινει βολτα στο παρκο,θα πρεπει να αλλαξει ενταση για να τον πιασει η προπονηση να μπει ενα τσικ πιο γρηγορα και να παει πχ στα 5μιση χλμ την ωρα και η αντοχη φτιαχνεται και ολα αλλα θελει και εκει αλλαγες ανα διαστηματα
    ,
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-04-10 17:25 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,
    ρε συ Μαρια εγω τρεχω σε μια σχετικα καλη ενταση οπως προειπα, και οταν βρω ευθεια (γιατι εχει και στροφες το παρκο) κανω ενα σπριντ το μεγιστο που μπορω για καμια 60ρια μετρα μεχρι να πω "οπα Κωστα θα σκασεις" , και μετα συνεχιζω στο ρυθμο που ετρεχα..τωρα μολις επανελθω σε αναπνοη θα πατησω παλι ενα το ιδιο..το καθε σπριντακι να διαρκεσει καποια δευτερολεπτα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-04-10 17:37 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε συ Μαρια εγω τρεχω σε μια σχετικα καλη ενταση οπως προειπα, και οταν βρω ευθεια (γιατι εχει και στροφες το παρκο) κανω ενα σπριντ το μεγιστο που μπορω για καμια 60ρια μετρα μεχρι να πω "οπα Κωστα θα σκασεις" , και μετα συνεχιζω στο ρυθμο που ετρεχα..τωρα μολις επανελθω σε αναπνοη θα πατησω παλι ενα το ιδιο..το καθε σπριντακι να διαρκεσει καποια δευτερολεπτα..
    Ναι και ολα αυτα σε μιση ωρα(τοτε το αεροβιο ειναι σε δευτερη μοιρα το κανεις για να ριξεις παλμους στην ουσια για να ξαναμπεις σε ενταση).Τι θελεις να κανεις δεν εχω καταλαβει,λιπος να χασεις ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-04-10 17:45 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και ολα αυτα σε μιση ωρα(τοτε το αεροβιο ειναι σε δευτερη μοιρα το κανεις για να ριξεις παλμους στην ουσια για να ξαναμπεις σε ενταση).Τι θελεις να κανεις δεν εχω καταλαβει,λιπος να χασεις ?
    ρε συ αυτα τα σπρινταρισματα που σου να ναι 6-7 στον αριθμο των λιγων δευτερολεπτων μεσα στα 30 λεπτα..

    κατα βαση τρεχω και απλα μεσα στο τρεξιμο πεταω που και που ενα τετοιο σπριντακι..

    ναι λιπος..ειναι λαθος που βαζω και κανα σπριντακι?

    Μαρια σε εχω μπερδεψει πολυ?

    παρτο απλα, τρεχω, σε μια καλη ταχυτητα, χαλαρα (αλλα οχι βαριεστημενα) , και σου λεω μπορει να κανω ενα σπριντ για λιγα δευτερολεπτα..εκει που τρεχω δηλαδη επιταχυνω για καποια δευτερα..αυτο εννοω σπριντακια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-04-10 18:09 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε συ αυτα τα σπρινταρισματα που σου να ναι 6-7 στον αριθμο των λιγων δευτερολεπτων μεσα στα 30 λεπτα..

    κατα βαση τρεχω και απλα μεσα στο τρεξιμο πεταω που και που ενα τετοιο σπριντακι..

    ναι λιπος..ειναι λαθος που βαζω και κανα σπριντακι?

    Μαρια σε εχω μπερδεψει πολυ?

    παρτο απλα, τρεχω, σε μια καλη ταχυτητα, χαλαρα (αλλα οχι βαριεστημενα) , και σου λεω μπορει να κανω ενα σπριντ για λιγα δευτερολεπτα..εκει που τρεχω δηλαδη επιταχυνω για καποια δευτερα..αυτο εννοω σπριντακια..

    Ναι και με βαση αυτο κανεις σπριντακια να στο πω ετσι με διαλειμμα το τρεξιμο που απο ότι καταλαβα ειναι χαλαρο-χαλαρο!!!Που αν τρεχεις μιση ωρα και βγαζεις περιπου 6-7 σπριντακια αρα ανα 5λεπτα περιπου βαρας και ενα...........δεν χανεις λιπος ετσι, η αεροβια ναι μεν ειναι και μικρο το χρονικο διαστημα που εκει που θα παει να σε πιασει σταματας(γιατι τοσο καιρο κανεις το ιδιο και το ιδιο) ναι μεν μου κανεις ενταση.(την πρωτη φορα που εκανες τα 6-7 σπριντακια ησουν καπως πιο πιασμενος?)Και εγω σου λεω γιατι δεν τα κανεις ξεχωριστα να εισαι και καλυτερα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-04-10 18:11 #27
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Αμα δουλευεις το μοτερ στις 3000, και ξαφνικα το τερματιζεις στον κοφτη, θα κοψεις τον στροφαλο....... να προσεχεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-04-10 18:13 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGEXX1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα δουλευεις το μοτερ στις 3000, και ξαφνικα το τερματιζεις στον κοφτη, θα κοψεις τον στροφαλο....... να προσεχεις.

    χαχαχαχαχχαχα σωστος εξαρταται και τι εργαλειο εχεις.....!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-04-10 18:13 #29
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Λοιπόν φιλαράκο, άκου να δεις. Ξέχνα τα 30λεπτα κι έλα να το πάμε στη μια ώρα. Θα μιλάμε στο τηλ και δε θα βαριόμαστε.

    Πέρα απ' τη πλάκα τώρα, εφόσον μπορείς -γιατί μου το πες ότι μπορείς- τρέχα παραπάνω από 30 λεπτά. Μη βαριέσαι!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-04-10 18:15 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν φιλαράκο, άκου να δεις. Ξέχνα τα 30λεπτα κι έλα να το πάμε στη μια ώρα. Θα μιλάμε στο τηλ και δε θα βαριόμαστε.

    Πέρα απ' τη πλάκα τώρα, εφόσον μπορείς -γιατί μου το πες ότι μπορείς- τρέχα παραπάνω από 30 λεπτά. Μη βαριέσαι!

    Αν το κανει και καθε μερα κριμα ειναι......τουλαχιστον να το κανει μια μερα σπριντακια μια αεροβιο και θα ειναι και πιο καλα στην αποκατασταση!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία