Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 39
  1. 20-06-10 13:58 #1
    Προεπιλογή Προγραμμα 5x5
    Παιδια ηθελα αρχικα να μπω σε προγραμμα HST αλλα επειδη τα βαρη που κανω ειναι αρκετα ελαφρια καθως δεν ειμαι πολυ δυνατος ειπα για το καλοκαιρι να μπω σε προγραμμα 5x5 για δυναμη και απο σεπτεμβριο προγραμμα HST για ογκο.πρωτον θα ηθελα την αποψη σας για αυτο και 2ον αν διατροφη ογκου ειναι καταλληλη για τετοια προπονηση η θα πρεπει να κανω διατροφη συντηρησης?εχω ποστ διατροφη ογκου στο Διατροφη ("Η διατροφη μου για ογκο") μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας παρακαλω για τ συγκεκριμενο τυπο προπονησης?
    3ον η προπονηση ως εξης:
    καθε βδομαδα αυξηση κιλων οσο το δυνατον περισσοτερο εως 5 κιλα
    Δευτερα:
    Σκουωτ: 5 σετ των 5
    Μπροστινα Σκουωτ: 3 σετ των 8-10
    Αρσεις Γλουτων : 3 σετ των 8-10
    Γαμπες(ορθιες αρσεις):3 σετ failure

    Τεταρτη:
    Πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο : 5 σετ των 5
    Πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο (αλτηρες): 2 σετ των 8-10
    Πιεσεις τρικεφαλων με κλειστη λαβη(Close Grip Bench Bress):3 σετ των 5
    Τρικεφαλα push down (στο μηχανημα) : 2 σετ των 10

    Παρασκευη:
    Αρσεις Θανατου 5 σετ των 5
    Κωπηλατικη Μπαρας 3 σετ των 6-8
    Hyperextensions(αυτο για ραχιαιους το μηχανημα δν ξερω πως μεταφραζεται)3 σετ των 10-15
    Καμσεις Δικεφαλων με ισια μπαρα : 5 σετ των 5

    τι λετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-06-10 14:13 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ηθελα αρχικα να μπω σε προγραμμα HST αλλα επειδη τα βαρη που κανω ειναι αρκετα ελαφρια καθως δεν ειμαι πολυ δυνατος ειπα για το καλοκαιρι να μπω σε προγραμμα 5x5 για δυναμη και απο σεπτεμβριο προγραμμα HST για ογκο.πρωτον θα ηθελα την αποψη σας για αυτο και 2ον αν διατροφη ογκου ειναι καταλληλη για τετοια προπονηση η θα πρεπει να κανω διατροφη συντηρησης?εχω ποστ διατροφη ογκου στο Διατροφη ("Η διατροφη μου για ογκο") μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας παρακαλω για τ συγκεκριμενο τυπο προπονησης?
    3ον η προπονηση ως εξης:
    καθε βδομαδα αυξηση κιλων οσο το δυνατον περισσοτερο εως 5 κιλα
    Δευτερα:
    Σκουωτ: 5 σετ των 5
    Μπροστινα Σκουωτ: 3 σετ των 8-10
    Αρσεις Γλουτων : 3 σετ των 8-10
    Γαμπες(ορθιες αρσεις):3 σετ failure

    Τεταρτη:
    Πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο : 5 σετ των 5
    Πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο (αλτηρες): 2 σετ των 8-10
    Πιεσεις τρικεφαλων με κλειστη λαβη(Close Grip Bench Bress):3 σετ των 5
    Τρικεφαλα push down (στο μηχανημα) : 2 σετ των 10

    Παρασκευη:
    Αρσεις Θανατου 5 σετ των 5
    Κωπηλατικη Μπαρας 3 σετ των 6-8
    Hyperextensions(αυτο για ραχιαιους το μηχανημα δν ξερω πως μεταφραζεται)3 σετ των 10-15
    Καμσεις Δικεφαλων με ισια μπαρα : 5 σετ των 5

    τι λετε?
    Εγώ δεν θα ακολουθούσα αυτο το πρόγραμμα.Καταρχήν είναι ελλιπές.Δικέφαλα μονο μια άσκηση?Κατα την γνώμη μου φτιάξε ενα πρόγραμμα με 4 ασκήσεις ανα μυική ομάδα με 4 σετ η κάθε άσκηση.Βάλε 2 μυικές ομάδες ανα προπόνηση,π.χ.δικέφαλα-στήθος την πρώτη μέρα,πόδια-όμους τη δεύτερη,και την τρίτη πλάτη-τρικέφαλα.Οι επαναλήψεις 10-12 ανα σέτ,χωρίς μεταβολές κιλών ανα σέτ,δλδ.πυραμίδα,με τα maximum κιλά που μπορείς να βγάλεις σωστά την άσκηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-06-10 14:28 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    καλο ειναι
    αν και κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να βρεις μια εξελιξη των κιλων σε σχεση με τις επαναληψεις και τα σετ

    για παραδειγμα:
    5x5x80,6x4x90,7x3x100 (οι αριθμοι ειναι στην τυχη τωρα)

    επισεις αν θες δυναμη καλητερα θα ηταν να κανεις απο 2 φορες squat και bench

    αν θες βοηθεια πες μ , εχω μερικα προγραμματα ετοιμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-06-10 14:29 #4
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    τι ειναι αυτο??????
    HST

    ??????
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-06-10 14:32 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ειναι αυτο??????
    HST

    ??????
    οχι καμια σχεση

    κλασσικο 5Χ5 ειναι , ιβριδικο για δυναμη και μαζα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-06-10 15:30 #6
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ηθελα αρχικα να μπω σε προγραμμα HST αλλα επειδη τα βαρη που κανω ειναι αρκετα ελαφρια καθως δεν ειμαι πολυ δυνατος ειπα για το καλοκαιρι να μπω σε προγραμμα 5x5 για δυναμη και απο σεπτεμβριο προγραμμα HST για ογκο.πρωτον θα ηθελα την αποψη σας για αυτο και 2ον αν διατροφη ογκου ειναι καταλληλη για τετοια προπονηση η θα πρεπει να κανω διατροφη συντηρησης?εχω ποστ διατροφη ογκου στο Διατροφη ("Η διατροφη μου για ογκο") μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας παρακαλω για τ συγκεκριμενο τυπο προπονησης?
    3ον η προπονηση ως εξης:
    καθε βδομαδα αυξηση κιλων οσο το δυνατον περισσοτερο εως 5 κιλα
    Δευτερα:
    Σκουωτ: 5 σετ των 5
    Μπροστινα Σκουωτ: 3 σετ των 8-10
    Αρσεις Γλουτων : 3 σετ των 8-10
    Γαμπες(ορθιες αρσεις):3 σετ failure

    Τεταρτη:
    Πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο : 5 σετ των 5
    Πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο (αλτηρες): 2 σετ των 8-10
    Πιεσεις τρικεφαλων με κλειστη λαβη(Close Grip Bench Bress):3 σετ των 5
    Τρικεφαλα push down (στο μηχανημα) : 2 σετ των 10

    Παρασκευη:
    Αρσεις Θανατου 5 σετ των 5
    Κωπηλατικη Μπαρας 3 σετ των 6-8
    Hyperextensions(αυτο για ραχιαιους το μηχανημα δν ξερω πως μεταφραζεται)3 σετ των 10-15
    Καμσεις Δικεφαλων με ισια μπαρα : 5 σετ των 5

    τι λετε?
    μια χαρα μου φαινεται με κανα-δυο αλλαγες. ειναι κλασικο PL προγραμμα.
    λοιπον η μονη αλλαγη που θα εκανα ειναι:

    Αλλαγη των deadlifts σε 1χ5. Τα βαρια deadlifts χρειαζονται πολυ recovery. αν κανεις 5χ5 δεν θα εισαι οκ τη δευτερα.

    οποτε, στη θεση σου θα εβγαζα τα μπροστηνα squat τη δευτερα, και θα εβαζα την παρασκευη:

    1. FSQ 3x8-10 με ανοιγμα οχι μεγαλυτερο απ' το ανοιγμα των ομων
    2. DL 1x5 με αφημα κατω σε καθε επαναληψη!!!!
    3. Τα υπολοιπα οπως τα εχεις

    με αυτον τον τροπο και καλυτερα θα σου βγει το FSQ, γιατι δεν θα ειναι μετα απο SQ 5x5, και υα σου γλειτωσει καποια σετ προθερμανσης για το DL.

    επισης, θα δεις βεβαια και πως παει στη πραξη, τα δικεφαλα ισως ειναι καλυτερα να μπουν πριν τα hyperextensions.

    επισης, μπορει να πρεπει και τα δικεφαλα και τα τρικεφαλα να τα κανεις 3χ8-10 αντι για 5χ5. συνηθως οι μικρες μυικες ομαδες παιζουν καλυτερα με 3χ8-10 παρα με 5χ5, αλλα υα τα δεις στην πραξη αυτα.

    καλη αρχη

    ΩΧ, τωρα το ειδα... μαν, δεν εχεις βαλει ωμους καθολου!!! πρεπει να βαλεις και ενα 5χ5 πιεσεις ωμων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drago : 20-06-10 στις 15:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-06-10 15:39 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο drago Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα μου φαινεται με κανα-δυο αλλαγες. ειναι κλασικο PL προγραμμα.
    λοιπον η μονη αλλαγη που θα εκανα ειναι:

    Αλλαγη των deadlifts σε 1χ5. Τα βαρια deadlifts χρειαζονται πολυ recovery. αν κανεις 5χ5 δεν θα εισαι οκ τη δευτερα.

    οποτε, στη θεση σου θα εβγαζα τα μπροστηνα squat τη δευτερα, και θα εβαζα την παρασκευη:

    1. FSQ 3x8-10 με ανοιγμα οχι μεγαλυτερο απ' το ανοιγμα των ομων
    2. DL 1x5 με αφημα κατω σε καθε επαναληψη!!!!
    3. Τα υπολοιπα οπως τα εχεις

    με αυτον τον τροπο και καλυτερα θα σου βγει το FSQ, γιατι δεν θα ειναι μετα απο SQ 5x5, και υα σου γλειτωσει καποια σετ προθερμανσης για το DL.

    επισης, θα δεις βεβαια και πως παει στη πραξη, τα δικεφαλα ισως ειναι καλυτερα να μπουν πριν τα hyperextensions.

    επισης, μπορει να πρεπει και τα δικεφαλα και τα τρικεφαλα να τα κανεις 3χ8-10 αντι για 5χ5. συνηθως οι μικρες μυικες ομαδες παιζουν καλυτερα με 3χ8-10 παρα με 5χ5, αλλα υα τα δεις στην πραξη αυτα.

    καλη αρχη
    γιατι ρε drago? εγω θα προτιμουσα ενα 5x3 στο deadlift
    ετσι κι αλλιως με buffer θα δουλευει
    αν και θα προτιμουσα κατι σε προοδος επαναληψεων x σετ και κιλων
    σε στυλ russian cycle η' RSA

    για τις μικρες μυικες ομαδες καλητερα το 3χ8 αλλα με buffer
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-06-10 15:53 #8
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ρε drago? εγω θα προτιμουσα ενα 5x3 στο deadlift
    ετσι κι αλλιως με buffer θα δουλευει
    αν και θα προτιμουσα κατι σε προοδος επαναληψεων x σετ και κιλων
    σε στυλ russian cycle η' RSA

    για τις μικρες μυικες ομαδες καλητερα το 3χ8 αλλα με buffer
    εστω κι ετσι. εγω οποτε εκανα 5χ5 DL ηθελα μερες για να συνελθει η μεση μου μετα. και 5χ3 μια χαρα ειναι, αρκει να ειναι αρκετα εμπειρος για να παιξει τα παραπανω κιλα που θα βαλεις αν πας για τριπλες.

    υπαρχουν διαφορα προτοκολα οπως λες. εγω πηρα απ' το starting strength που ειναι για αρχαριους αλλα και απ' το 5χ5 του Bill Starr που ειναι για καπως ποιο προχωρημενους. και τα δυο συνηστουν 1χ5 DL.

    βεβαια τωρα που το καλοσκευτομαι, αυτα σε βαζουν στο σκουοτ 2-3/week, οποτε μπορει να εχεις δικιο και ναναι λιγο το 1χ5.

    νομιζω το καλυτερο θα ειναι να διαλεξει κατι και να μπει για 3-4 εβδομαδες και μετα να κανει τις προσαρμογες που χρειαζονται.

    παντως σχετικα με τις επαναληψεις, νομιζω για καποιον που δεν κανει συχνα DL οι 5αρες ειναι καλες για να ξεκινησει. κατα τ' αλλα μπορει να κανει και 8χ1 αλλα αν φαει κανα τραυματισμο, θα φαει εμας μετα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-06-10 16:07 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο drago Εμφάνιση μηνυμάτων
    εστω κι ετσι. εγω οποτε εκανα 5χ5 DL ηθελα μερες για να συνελθει η μεση μου μετα. και 5χ3 μια χαρα ειναι, αρκει να ειναι αρκετα εμπειρος για να παιξει τα παραπανω κιλα που θα βαλεις αν πας για τριπλες.


    οπα drago αν σε ποναει μεση μετα το deadlift σημαινει οτι δεν το κανεις καλα
    εχω κανει προγραμματα με 10x3 και την επωμενη εκανα squat χωρις να με πονανε μεσες


    υπαρχουν διαφορα προτοκολα οπως λες. εγω πηρα απ' το starting strength που ειναι για αρχαριους αλλα και απ' το 5χ5 του Bill Starr που ειναι για καπως ποιο προχωρημενους. και τα δυο συνηστουν 1χ5 DL.

    καταλαβα τι εννοεις, αλλα το θεμα οτι αν δεν εχει σωστη εκτελεση των ασκησεων δεν μπορει να αρχισει ετσι απα θα προτιμουσα στην αρχη περισσοτερες σειρες για να μαθει τεχνικη και μετα να περασει σε καθαρη δυναμη η' ιβριδικο


    βεβαια τωρα που το καλοσκευτομαι, αυτα σε βαζουν στο σκουοτ 2-3/week, οποτε μπορει να εχεις δικιο και ναναι λιγο το 1χ5.

    νομιζω το καλυτερο θα ειναι να διαλεξει κατι και να μπει για 3-4 εβδομαδες και μετα να κανει τις προσαρμογες που χρειαζονται.

    καλητερα το squat να μπει 2 φορες την βδομαδα , ετσι θα εχει καλητερα αποτελεσματα και σε τεχνικη και σε δυναμη

    3-4 βδομαδες ειναι λιγες για δυναμη καλητερα απο 6 με 8 για πιο σιγουρα αποτελεσματα


    παντως σχετικα με τις επαναληψεις, νομιζω για καποιον που δεν κανει συχνα DL οι 5αρες ειναι καλες για να ξεκινησει. κατα τ' αλλα μπορει να κανει και 8χ1 αλλα αν φαει κανα τραυματισμο, θα φαει εμας μετα
    ναι οκ αλλα σε τι rm?
    καλητερα πιστευω σε μια προοδευτικη ανοδο των κιλων με μειωσει επαναληψεων και σετ

    τσεκαρε russian cicle v2.0
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-06-10 16:23 #10
    Προεπιλογή
    λοιπον μαγκες καταρχην ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και τις πληροφοριες .δευτερον για ωμους στρατιωτικες (ορθιος) καλα δεν θα ειναι 5χ5?3ον σε ποια μερα να μπει?4ον αρα καμσεις δικεφαλων 3 χ 8-10 οπως και τα τρικεφαλα ?

    μια παρατηρηση επισης δεν θελω να πεσω κατω απο 5 ρεπς οπως τα 3αρια που ειδα οτι προτεινες devil καθως χρειαζομαι και την υπερτροφια δν θελω να ναι αποκλειστικα δυναμης το προγραμμα απλα να υπερισχυει η δυναμη ..

    devil ειδα πως ειπες πως εχεις καποια προγραμματακια αν θες ποσταρε καποιο παρομοιο οχι πολυ συνθετο..η ακομα καλυτερα κανε τις διορθωσεις σου στο δικο μου..

    και ενα τελευταιο για τη διατροφη τι λετε? ευχαριστω παρα πολυ και παλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-06-10 16:29 #11
    Προεπιλογή
    μια ακομα επισημανση για το τι ειναι το buffer ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-06-10 16:40 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον μαγκες καταρχην ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και τις πληροφοριες .δευτερον για ωμους στρατιωτικες (ορθιος) καλα δεν θα ειναι 5χ5?3ον σε ποια μερα να μπει?4ον αρα καμσεις δικεφαλων 3 χ 8-10 οπως και τα τρικεφαλα ?

    military press ναι οκ για 5χ5
    για την μερα αστο μαλλον θα στο αλλαξω λιγο το προγραμμα και θα μου πεις μετα
    ναι ενα curl 3χ8 φτανει



    μια παρατηρηση επισης δεν θελω να πεσω κατω απο 5 ρεπς οπως τα 3αρια που ειδα οτι προτεινες devil καθως χρειαζομαι και την υπερτροφια δν θελω να ναι αποκλειστικα δυναμης το προγραμμα απλα να υπερισχυει η δυναμη ..

    ποιος σου ειπε οτι δεν εχεις υπερτροφια με 3 rep?
    ο συνολικος ογκος δουλειας ειναι αυτος που μετρει
    οι powerlifters δεν εχουν ογκο?


    devil ειδα πως ειπες πως εχεις καποια προγραμματακια αν θες ποσταρε καποιο παρομοιο οχι πολυ συνθετο..η ακομα καλυτερα κανε τις διορθωσεις σου στο δικο μου..

    οκ θα σου ποσταρω αργοτερα κανα 2 να διαλεξεις

    και ενα τελευταιο για τη διατροφη τι λετε? ευχαριστω παρα πολυ και παλι
    καλη φαινετε

    α κατι ακομα απο squat,deadlift,bench,military press,chin-up,pull-up,barbell row πως πας?

    τις ξερεις τις ασκησεις? κυριως squat,deadlift και bench η τεχνικη πρεπει να ειναι τελεια.

    το buffer ειναι να μην φτανεις σε μυικη εξαντληση
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-06-10 16:54 #13
    Προεπιλογή
    τις ασκησεις τις ξερω ολες ναι οι αγαπημενες μου ^^..ενα θεμα μου ειναι με τα chin ups μπορω να κανω καμια 12 αρια μονο και pull ups γυρω στα 8-9 .rows πολυ καλα οπως και bench και military press .απλα τo σκουωτ τo χα λιγο παραμελημενo προσφατα αρχισα και κανω στην σμιθ...dl πιο πολυ εκανα romanian αλλα τωρα μαθαινα την τεχνικη του dl.αρα το buffer ειναι failure?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loukiss : 20-06-10 στις 16:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-06-10 17:00 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις ασκησεις τις ξερω ολες ναι οι αγαπημενες μου ^^..ενα θεμα μου ειναι με τα chin ups μπορω να κανω καμια 12 αρια μονο και pull ups γυρω στα 8-9 .barbell πολυ καλα οπως και bench και military press .απλα τo σκουωτ τo χα λιγο παραμελημενo προσφατα αρχισα και κανω στην σμιθ...dl πιο πολυ εκανα romanian αλλα τωρα μαθαινα την τεχνικη του dl.αρα το buffer ειναι failure?
    το buffer ειναι να μην φτασεις σε failure

    squat μακρια απο την σμιθ, ελευθερο και κατεβαινεις κατω απο το παραλληλο(εκει γαινετε αν εχεις balls)

    οι εκτελεσεις των ασκησεων θα ειναι ολες σε pl style
    για βιντεο και τεχνικες θα στις ποσταρω αργοτερα κατα το βραδακι μαζι με τα προγραμματα γιατι θα την κανω σε λιγο

    να σε ρωτησω τα 1RM σου τα ξερεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-06-10 17:02 #15
    Προεπιλογή
    οχι δυστυχως δεν τα εχω υπολογισμενα..(παρεπιπτοντως μιλας για βαθυ σκουωτ?) δεν μου λες δηλαδη εγω που σχεδιαζα να ξεκινησω απο αυριο δεν το βλεπεις?

    edit ευχαριστω πολυ που ασχολησαι πραγματικα δεν εχω λογια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία