Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 09-05-10 11:29 #1
    Προεπιλογή ΘΕΡΜΙΔΕΣ!!! βοηθεια..
    καλημερα σε ολους.. παρακατω εχω την διατροφη μου και θελω τα φωτα σας στην εξης ερωτηση.. η διτροφη που εφτιαξα με εφτα γευματα αποτελειται απο

    θερμιδες 2833
    πρωτ. 283
    υδατ. 202
    λιπη 60

    *υψος 182
    *120 κιλα πολυ μυικοτητα και μαζα.

    πως θα παω ομως τις θερμιδες μου ρε παιδια στις 4000-4100 που χρειαζομαι για ογκο???
    δειτε τις ποσοτητες παρακατω και πειτε μου...

    ΓΥΕΜΑ 1
    80γρ κουακερ με νερο
    2 αυγα ολοκληρα
    3 ασπραδια

    ΓΕΥΜΑ 2
    200γρ κοτοπ.
    200γρ μαυρα μακ.

    (30 λεπτα πριν την προπονηση κρεατινη αμινοξεα)
    ΓΕΥΜΑ 3 (μεταπροπονητικο)
    2 ολ. αυγα
    3 ασπραδια
    1 μπανανα

    ΓΕΥΜΑ 4
    200γρ κοτοπ.
    200γρ μαυρα μακ.

    ΓΕΥΜΑ 5
    φιλετο μοσχαρισιο 200 γρ
    πατατα βραστη 200 γρ

    ΓΕΥΜΑ 6
    150γρ τονο ή κοτοπ.
    200γρ πατατα βραστη

    ΓΕΥΜΑ 7
    2 φιαουρτια 2%
    1 χουφτα αμυγδαλα


    τι λετε? μεσα δεν εχω βαλει το πρωινο 1 scoop whey
    και τα 2 scoop τα μεταπροπονητικα.

    το καθε γευμα ειναι ανα τρεις ωρες..

    ευχαριστω για τον χρονο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-05-10 11:35 #2
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mike1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα σε ολους.. παρακατω εχω την διατροφη μου και θελω τα φωτα σας στην εξης ερωτηση.. η διτροφη που εφτιαξα με εφτα γευματα αποτελειται απο

    θερμιδες 2833 δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι 2833 θερμιδες 120 κιλα ανθρωπος και 182 υψος....αυτο μαλλον θα ειναι το BMR σου...
    πρωτ. 283
    υδατ. 202
    λιπη 60

    *υψος 182
    *120 κιλα πολυ μυικοτητα και μαζα.

    πως θα παω ομως τις θερμιδες μου ρε παιδια στις 4000-4100 που χρειαζομαι για ογκο???
    δειτε τις ποσοτητες παρακατω και πειτε μου...

    ΓΥΕΜΑ 1
    80γρ κουακερ με νερο
    2 αυγα ολοκληρα
    3 ασπραδια

    ΓΕΥΜΑ 2
    200γρ κοτοπ.
    200γρ μαυρα μακ.

    (30 λεπτα πριν την προπονηση κρεατινη αμινοξεα)
    ΓΕΥΜΑ 3 (μεταπροπονητικο)
    2 ολ. αυγα
    3 ασπραδια
    1 μπανανα

    ΓΕΥΜΑ 4
    200γρ κοτοπ.
    200γρ μαυρα μακ.

    ΓΕΥΜΑ 5
    φιλετο μοσχαρισιο 200 γρ
    πατατα βραστη 200 γρ

    ΓΕΥΜΑ 6
    150γρ τονο ή κοτοπ.
    200γρ πατατα βραστη

    ΓΕΥΜΑ 7
    2 φιαουρτια 2%
    1 χουφτα αμυγδαλα


    τι λετε? μεσα δεν εχω βαλει το πρωινο 1 scoop whey
    και τα 2 scoop τα μεταπροπονητικα.

    το καθε γευμα ειναι ανα τρεις ωρες..

    ευχαριστω για τον χρονο σας!
    ξανακοιτα τις θερμιδες συντηρησης σου και πες μας γιατι εμενα μου φαινονται υπερβολικα λιγες...εγς ειμαι 90 κιλα 188 υψος και εχω 3200 θερμιδες.....επισης αποσο βλεπω εχεις χωσει πολλους υδατανθρακες στα γευματα σου....δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο αναγκη....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-05-10 12:55 #3
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Τη πρωτείνη σου τη βλέπω σε καλά επίπεδα. Τον υδατάνθρακα και το λίπος ανέβασε.
    Κουάκερ πχ, τρως μόνο 80g, κάντα τουλάχιστον 120-130γ. Βάλε και 1-2 κουταλάκια μέλι άμα σ'αρέσει. Πρωί είναι, μη μασάς.

    Στο 2ο γεύμα ανέβασε τα μακαρόνια. Αλήθεια πόσο είναι 200γ; Είναι ένα μεγάλο και βαθύ πιάτο ή λιγότερο;

    Το 3ο γεύμα είναι ΑΜΕΣΩΣ μετά τη προπόνηση; Αν ναι βγάλε ότι στερεό έχεις και άσε μόνο τη πρωτείνη. Βάλε και μέλι, τουλάχιστον 1 κ της σουπας. Απαραίτητο εκείνη την ώρα. Τη κρεατίνη ΜΕΤΑ τη προπόνηση, μαζί με τη πρωτεινη και το μελι.

    Στο 6ο γιατί ρίχνεις τη ποσότητα πρωτείνης; 200 όπως και στα αλλα...

    Παρατήρηση, δεν είδα καθόλου πρασινάδες. Βάλε τουλάχιστον 3-2 πράσινες σαλάτες τη μέρα με 1-1,5 κ.σ ελαιόλαδο στη κάθε μία


    @ Zylo
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης αποσο βλεπω εχεις χωσει πολλους υδατανθρακες στα γευματα σου....δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο αναγκη....
    Το παλικάρι λέει πως είναι 120 κιλά και θέλει να κάνει όγκο. Οι υδατάνθρακες που έχει δεν είναι πολλοί, αντίθετα, τους βρήκα λίγους. 1200 θερμίδες θέλει να ανεβάσει, κάτι πρέπει να φάει.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-05-10 14:33 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη πρωτείνη σου τη βλέπω σε καλά επίπεδα. Τον υδατάνθρακα και το λίπος ανέβασε.
    Κουάκερ πχ, τρως μόνο 80g, κάντα τουλάχιστον 120-130γ. Βάλε και 1-2 κουταλάκια μέλι άμα σ'αρέσει. Πρωί είναι, μη μασάς.

    Στο 2ο γεύμα ανέβασε τα μακαρόνια. Αλήθεια πόσο είναι 200γ; Είναι ένα μεγάλο και βαθύ πιάτο ή λιγότερο;

    Το 3ο γεύμα είναι ΑΜΕΣΩΣ μετά τη προπόνηση; Αν ναι βγάλε ότι στερεό έχεις και άσε μόνο τη πρωτείνη. Βάλε και μέλι, τουλάχιστον 1 κ της σουπας. Απαραίτητο εκείνη την ώρα. Τη κρεατίνη ΜΕΤΑ τη προπόνηση, μαζί με τη πρωτεινη και το μελι.

    Στο 6ο γιατί ρίχνεις τη ποσότητα πρωτείνης; 200 όπως και στα αλλα...

    Παρατήρηση, δεν είδα καθόλου πρασινάδες. Βάλε τουλάχιστον 3-2 πράσινες σαλάτες τη μέρα με 1-1,5 κ.σ ελαιόλαδο στη κάθε μία


    @ Zylo


    Το παλικάρι λέει πως είναι 120 κιλά και θέλει να κάνει όγκο. Οι υδατάνθρακες που έχει δεν είναι πολλοί, αντίθετα, τους βρήκα λίγους. 1200 θερμίδες θέλει να ανεβάσει, κάτι πρέπει να φάει.
    ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.. λετε να ανεβασω λιπος αν ανεβασω θερμιδες?? καλα δε πειραζει να βαλο λιγο δε νομιζω ομως.... τι λετε? θα κανω οτι μου ειπες stelako..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-05-10 14:39 #5
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Καλά δεν εννοούσα να τρως ξίγκια!
    Εννοούσα τα καλά λιπαρά. Ελαιόλαδο, λινέλαιο, ξηρούς καρπούς, παχιά ψάρια κ.α.

    Κράτα τη πρόσληψη θερμίδων από λίπος στο 15-20% και θα είσαι μια χαρά. Μη το φοβάσαι, είναι απαραίτητο.
    Να υπενθυμίσω πως κάθε γραμμάριο λίπους προσφέρει 9 θερμίδες, ενώ κάθε γραμμάριο πρωτείνης και υδατάνθρακα απ΄4 θερμίδες.

    Κάνε ένα φρεσκάρισμα στα άρθρα του φόρουμ Άρθρα & Μελέτες Μελώνκαι προσάρμοσε τη διατροφή στα μέτρα σου. Ξαναπόσταρε για να σχολιάσουμε
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-05-10 15:06 #6
    Προεπιλογή
    Ο σωστότερος τρόπος υπολογισμού του ΒΜΡ είναι με βάση την άλιπη σωματική μάζα... Άρα βασικό να ξεκινήσουμε με μια απλή λιπομέτρηση που θα μας δείξει ποσοστά (όχι μόνο λίπους)...

    Από εκεί και πέρα, στα 120 κιλά γιατί θες να κάνεις όγκο? Μην μπαίνεις σε τέτοια διαδικάσία αν είσαι πάνω από 12-14% λίπος , γιατί μετά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να κόψεις, με συνέπεια να χάσεις αρκετά απ`αυτά που θα κερδίσεις...

    Εκτός και αν κάνεις powerlifting, όποτε πάω πάσο...


    Βάλε καμμιά φώτο αν θες ή δώσε κάποια παραπάνω σωματικά στοιχεία και πες τι ακριβώς θέλεις να επιτύχεις...

    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-05-10 03:09 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν εννοούσα να τρως ξίγκια!
    Εννοούσα τα καλά λιπαρά. Ελαιόλαδο, λινέλαιο, ξηρούς καρπούς, παχιά ψάρια κ.α.

    Κράτα τη πρόσληψη θερμίδων από λίπος στο 15-20% και θα είσαι μια χαρά. Μη το φοβάσαι, είναι απαραίτητο.
    Να υπενθυμίσω πως κάθε γραμμάριο λίπους προσφέρει 9 θερμίδες, ενώ κάθε γραμμάριο πρωτείνης και υδατάνθρακα απ΄4 θερμίδες.

    Κάνε ένα φρεσκάρισμα στα άρθρα του φόρουμ Άρθρα & Μελέτες Μελώνκαι προσάρμοσε τη διατροφή στα μέτρα σου. Ξαναπόσταρε για να σχολιάσουμε
    και εγω δεν εννοουσα ξιγκια.. χαχαχαχα τα καλα λιπαρα εννοω οτι θα ανεβασω αλλα και τους υδατανθρακες... να βαλω μηπως και καμια πρωτεινη ογκου για αυξηση των θερμιδων? γιατι με τοσο φαι ψιλοσκαω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-05-10 03:16 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σωστότερος τρόπος υπολογισμού του ΒΜΡ είναι με βάση την άλιπη σωματική μάζα... Άρα βασικό να ξεκινήσουμε με μια απλή λιπομέτρηση που θα μας δείξει ποσοστά (όχι μόνο λίπους)...

    Από εκεί και πέρα, στα 120 κιλά γιατί θες να κάνεις όγκο? Μην μπαίνεις σε τέτοια διαδικάσία αν είσαι πάνω από 12-14% λίπος , γιατί μετά θα είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να κόψεις, με συνέπεια να χάσεις αρκετά απ`αυτά που θα κερδίσεις...

    Εκτός και αν κάνεις powerlifting, όποτε πάω πάσο...


    Βάλε καμμιά φώτο αν θες ή δώσε κάποια παραπάνω σωματικά στοιχεία και πες τι ακριβώς θέλεις να επιτύχεις...

    δεν κανω παουερλιφτινγκ. ββ κανω κανονικα.. απλα τα κιλα μου απαιτουν αυτες τις θερμιδες με βαση την αυξηση ογκου... και ρωτησα πως να ανεβασω και αλλες θερμιδες. στοχος μου ειναι να γινω ακομα πιο μυωδης και ογκωδης οπως οι περισσοτεροι αθλητες του ββ πιστευω.. και μετα να μπω σε φαση στεγνωματος..αργοτερα.. εχω ογκο αλλα θελω και αλλο και μετα να γραμμωσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-05-10 11:20 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mike1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω δεν εννοουσα ξιγκια.. χαχαχαχα τα καλα λιπαρα εννοω οτι θα ανεβασω αλλα και τους υδατανθρακες... να βαλω μηπως και καμια πρωτεινη ογκου για αυξηση των θερμιδων? γιατι με τοσο φαι ψιλοσκαω..
    ΌΧΙ!. ΝΑ ΣΚΑΣΕΙΣ


    Κοίταξε, η δομή της διατροφής που μας πόσταρες είναι σωστή. Χρησιμοποίησε ένα θερμιδομετρητή για να βγάλεις τις ποσότητες και θα είσαι κύριος.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-05-10 22:15 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΌΧΙ!. ΝΑ ΣΚΑΣΕΙΣ


    Κοίταξε, η δομή της διατροφής που μας πόσταρες είναι σωστή. Χρησιμοποίησε ένα θερμιδομετρητή για να βγάλεις τις ποσότητες και θα είσαι κύριος.
    χαχαχαχαχαχαχαχααχ θα σκασω λοιπον!!! πες μου κατι ρε stelakos..
    οταν μετα το τριμηνο συνεχους προπονησης και διατροφης κανουμε παυση 2 εβδομαδων, ριχνουμε τις θερμιδες στην διατροφη μας για εκεινη την περιοδο των 2 εβδομαδων..? κανουμε συντηρηση? τι ακριβως κανουμε? ρωταω γιατι πλησιαζω σε αυτο το διαλειμα και πρεπει να γνωριζω για τις θερμιδες.. σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-05-10 02:36 #11
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    2 βδομάδες off το βρίσκω υπερβολικό, 4-5 μέρες κάνε μόνο.
    Όσο για τις θερμίδες, κατέβασέ τες λίγο κόβοντας κυρίως από αμυλώδεις υδατάνθρακες απ' το απόγευμα και μετά. Μη πέσεις στις θερμίδες συντήρησης, υπερθερμιδικά μείνε απλά μείωσε τες λίγο.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-05-10 23:02 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 βδομάδες off το βρίσκω υπερβολικό, 4-5 μέρες κάνε μόνο.
    Όσο για τις θερμίδες, κατέβασέ τες λίγο κόβοντας κυρίως από αμυλώδεις υδατάνθρακες απ' το απόγευμα και μετά. Μη πέσεις στις θερμίδες συντήρησης, υπερθερμιδικά μείνε απλά μείωσε τες λίγο.
    απλα εγω κανω πιο πολυ απο 3 μηνες και δεν εχω σταματησει. κανω περιπου 8.... χωρις διαλειμα..
    λοιπον stelakos...
    αυτη ειναι η διατροφη που εφτιαξα για τις θερμιδες που σου ειπα πως πρεπει να παιρνω.. χωρις συμπληρωματα ομως...

    1ο ΓΕΥΜΑ 11.00
    2 αυγα ολοκηρα
    3 ασπραδια
    130γρ κουακερ

    2ο ΓΕΥΜΑ 13.00
    250ml γαλα
    1 τοστ με μαυρο ψωμι (1 φετα τυρι 2 γαλοπουλες)
    50γρ κοτοπουλο

    3ο ΓΕΥΜΑ 15.00
    250 γρ κοτοπουλο
    300γρ μακαρονια
    1 σαλατα (ή αγγουρομτοματα ή πρασινη)

    Μεταπροπονητικο 18.00
    2 αυγα ολοκληρα
    3 ασπραδια
    1 μπανανα ή 50 γρ κουακερ
    1κ. μελι

    4ο ΓΕΥΜΑ 19.00
    250ml γαλα 2%
    200γρ μακ.
    250 γρ κοτοπ.

    5ο ΓΕΥΜΑ 22.00
    200γρ τονο
    200γρ πατατα βραστη
    1 σαλατα

    6ο ΓΕΥΜΑ πριν τον υπνο
    2 γιαουρτια 2%
    1 χουφτα αμυγδαλα


    εσυ ειπες να σκασω...!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μη με κραξεις.... αστειευομαι.. για πες μου πως σου φενεται? επισης αν εχω 15-20% λιπος τι κανω..? και τριτον, λεω να βαλω και 2 scoop ογκου που δινει σχεδον 400 θερμιδες.. ετσι συμπληρωνω τις 4100-4500 που πρεπει για ογκο.. αυτα.. ο,τι θες πες μου..
    σε ευχαριστω και παλι που ασχολεισαι!! χαχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike1987 : 11-05-10 στις 23:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-05-10 23:33 #13
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mike1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ο ΓΕΥΜΑ 11.00
    2 αυγα ολοκηρα
    3 ασπραδια
    130γρ κουακερ

    2ο ΓΕΥΜΑ 13.00
    250ml γαλα
    1 τοστ με μαυρο ψωμι (1 φετα τυρι 2 γαλοπουλες)
    50γρ κοτοπουλο

    3ο ΓΕΥΜΑ 15.00
    250 γρ κοτοπουλο
    300γρ μακαρονια
    1 σαλατα (ή αγγουρομτοματα ή πρασινη)

    Μεταπροπονητικο 18.00
    2 αυγα ολοκληρα
    3 ασπραδια
    1 μπανανα ή 50 γρ κουακερ Όχι κουάκερ
    1κ. μελι

    4ο ΓΕΥΜΑ 19.00
    250ml γαλα 2%
    200γρ μακ.
    250 γρ κοτοπ.

    5ο ΓΕΥΜΑ 22.00
    200γρ τονο
    200γρ πατατα βραστη
    1 σαλατα

    6ο ΓΕΥΜΑ πριν τον υπνο
    2 γιαουρτια 2%
    1 χουφτα αμυγδαλα


    εσυ ειπες να σκασω...!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μη με κραξεις.... αστειευομαι.. για πες μου πως σου φενεται? επισης αν εχω 15-20% λιπος τι κανω..? και τριτον, λεω να βαλω και 2 scoop ογκου που δινει σχεδον 400 θερμιδες.. ετσι συμπληρωνω τις 4100-4500 που πρεπει για ογκο.. αυτα.. ο,τι θες πες μου..
    σε ευχαριστω και παλι που ασχολεισαι!! χαχαχα
    Μια χαρά μου φαίνεται η διατροφή σου. Πρωί και με μεταπροπονητικά φαντάζομαι έχεις συμπλήρωμα έτσι;
    Αν έχεις 15-20% λίπος αλλάζεις στόχο και κάνεις γράμμωση!
    Κοίταξε, η πρωτείνη όγκου θα σου δώσει ζάχαρη. Σκέτη ζάχαρη. Εγώ δε τη προτείνω, και να σου πω την αλήθεια δε ξέρω κανέναν προχωρημένο αθλητή να χρησιμοποιεί. Μπορείς να συμπληρωσεις τις θερμίδες βρώμη ή εξτρά ρύζι και πατάτα.

    Αν έχεις 20% λ'ίπος εγώ θα έλεγα να κάνεις γράμμωση πάντως.. οι μυς είναι γιανα φαίνονται
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση